تحصیل در اکراین

تحصیل در اکراین

یکی از دلایل مهم تحصیل در اوکراین رده‌بندی بالای جهانی دانشگاه های این کشور است. بسیاری از دانشگاه‌ های این کشور دارای استانداردهای بالا آموزشی با ساختارهای بزرگ و اساتید واجد شرایط هستند. اوکراین در شرق اروپا قرار دارد و..

اطلاعات بیشتر

تحصیل در اکراین

تحصیل در اوکراین

یکی از دلایل مهم تحصیل در اکراین رده‌بندی بالای جهانی دانشگاه های این کشور است. بسیاری از دانشگاه‌ های این کشور دارای استانداردهای بالا آموزشی با ساختارهای بزرگ و اساتید واجد شرایط هستند. اوکراین در شرق اروپا قرار دارد و با بلاروس و روسیه از شمال و شرق، لهستان، اسلواکی و مجارستان در غرب، رومانی و جمهوری مولداوی در جنوب غربی و دریای سیاه و دریای آزوف به جنوب هم‌مرز است.

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور کی‌یف است. در مجموع بیش از ۴۲ میلیون نفر در اوکراین زندگی می‌کنند. موسسات آموزش عالی اوکراین دوره‌های زبان اوکراینی، روسی یا انگلیسی را قبل از ورود به دانشگاه برای دانشجویان خارجی، جهت آمادگی برای تحصیل در اوکراین برگزار می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی فرصت تحصیل در بیش از ۲۴۰ موسسه آموزش عالی و گرفتن تخصص در زمینه‌ های مختلف علمی را دارند.


روش های ثبت نام و اخذ پذیرش جهت تحصیل در اکراین

دانشجویان و یا متقاضیان خارجی می‌توانند در موسسات آموزشی با برنامه‌های معتبر به روش‌ های زیر جهت تحصیل در اوکراین ثبت ‌نام کنند:

1) دو بار در سال قبل و در ابتدای شروع ترم تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، که از ۱ نوامبر تا ۱ مارس ادامه دارد.

2) در طول سال برای تحصیلات تکمیلی ، مطالعات دکترا، مطالعات بالینی، اقامت پزشکی، برنامه های مرتبط جهت آمادگی ورود به دانشکده و برنامه های دانشگاهی.


بررسی نظام آموزشی دانشگاه های اکراین

با توجه به «قانون آموزش عالی» اوکراین چندین گروه از موسسات آموزش عالی دارد که به عنوان یک قاعده، با سطوح مختلف مرتبط هستند:

 • مدارس آموزش حرفه‌ای
 • سطح دوم – مدارس متوسطه فنی و دانشکده‌ها
 • سطح سوم – دانشگاه‌ها، موسسات و آکادمی‌ها

دریافت مدارک دانشگاهی جهت تحصیل در اوکراین معمولا چهار سال طول می‌کشد، تا تکمیل شوند. زبان‌هایی که برای آموزش دانشجویان بکار برده می شوند عبارتند از زبان‌های روسی، اوکراینی، انگلیسی و فرانسوی (برای برنامه‌های پزشکی).

برخی از دانشگاه ها برای تحصیل در اوکراین شامل موارد زیر هستند:

 • Podilskyi Ivan Ohiienko National University
 • Donetsk National University
 • Ivano-Frankivsk National Technical University
 • Sumy State University
 • National Transport University (دولتی)
 • Kharkiv Polytechnic Institute

متقاضیان بین ‌المللی جهت تحصیل در اوکراین ممکن است نیاز به آزمون مهارت زبانی یا شرکت در دانشکده آمادگی برای یک سال تحصیلی برای مطالعه روسی و یا اوکراینی داشته باشند. دانشجویانی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی درس می‌خوانند نیازی به شرکت در دانشکده مقدماتی ندارند؛ اما می‌توانند زبان را به عنوان یک دوره مستقل در طول برنامه تحصیلی خود مطالعه کنند. دقت کنید که زبان (های) تدریس دوره یا مقطع موردنظرتان را قبل از درخواست جهت تحصیل در اوکراین بررسی کنید.


دریافت ویزا دانشجویی جهت تحصیل در اکراین

تحصیل در اوکراین در سطح تحصیلات تکمیلی یکی از بهترین روش‌ها برای ارتقا مهارت‌های شما است. اول، برای دریافت یک دعوت نامه از سوی دانشگاه، باید مطمئن شوید که معیارهای لازم را برای دوره خاصی که درخواست می‌دهید، برآورده می‌کنید.

از قبل باید با سفارت اوکراین تماس گرفته و یک ویزای بلند مدت درخواست کنید. اکثر سفارتخانه‌ها در بین پانزدهم ژوئیه و پانزدهم نوامبر ویزا صادر و صادر می‌کنند. زمانی که درخواست ویزا می‌کنید، ممکن است مجبور شوید به چند سوال در مورد مدت تحصیل در اوکراین پاسخ دهید، اینکه آیا تصمیم گرفته اید بعد از تکمیل تحصیلات خود در اوکراین بمانید؟ و اینکه آیا برای پوشش هزینه تدریس، مسکن و غیره توانایی مالی دارید یا خیر؟ تمامی مواردی هستند که در گرفتن ویزا دانشجویی شما را یاری می کنند.

باید مدارک زیر را در حین درخواست ویزا دانشجویی اوکراین ارائه دهید:

 1. دعوت نامه اصلی که از سوی دانشگاه جهت تحصیل در اوکراین ارائه می شود
 2. گواهی اصلی آموزش و پرورش (که توسط وزارت آموزش و پرورش به رسمیت شناخته شده‌ باشد).
 3. گواهی تولد
 4. گواهی سلامت اولیه – که باید توسط وزارت بهداشت کشور تایید شود و ظرف یک ماه از درخواست ویزا صادر شود.
 5. گواهی منفی ایدز که دارای اعتبار یک ماهه است.
 6. ارائه عکس‌ در سایز گذرنامه (حداقل ۱۲ تا)
 7. بیانیه بانک: به عنوان اثباتی توانایی پرداخت هزینه‌های مالی باید ارائه شود. شما باید حداقل ۳۰۰۰ دلار برای درخواست ویزای خود داشته باشید.

درخواست ویزای شما حداقل یک ماه طول می‌کشد تا مراحل پردازش را طی کند.


تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در مقطع کارشناسی در اوکراین

برنامه‌های آموزشی مقطع لیسانس یا کارشناسی به طور پیش‌فرض تا چهار سال طول می کشد. با این حال، انواع دیگری از برنامه‌ها وجود دارند که مدت زمان بیشتری جهت ارائه مدرک به دانشجو زمان می برند.  رشته های پرطرفدار جهت تحصیل در اکراین در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • مدیریت
 • حسابداری
 • علوم کامپیوتر
 • فناوری اطلاعات IT
 • فقه
 • مهندسی
 • فلسفه

افراد با دریافت این مدرک امکان کار در اوکراین یا تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد را به دست می آورند. البته دانشجویان در کنار تحصیل در اکراین در مقطع کارشناسی می توانند حدوداً 20 ساعت در هفته کار کنند. زبان تدریس در این مقطع عمدتاً اوکراینی می باشد.

تحصیل در اکراین مقطع ارشد

مانند هر کشور دیگر، تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد حدود یک الی دو سال بسته به نوع برنامه انتخابی به طول می انجامد. بسیاری از استادان در انواع زمینه‌ها در دسترس هستند که به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا تخصص خود را در یک حوزه جدید توسعه دهند و در نتیجه اجازه ورود به مسیر شغلی جدید را داشته باشند.

علاوه بر این، دو سال اضافی مطالعه و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اوکراین درهای جدیدی را به بسیاری از فرصت‌های شغلی باز می‌کند که بسیار حرفه ای و پولساز هستند. جهت تحصیل در اوکراین در این مقطع شما به 2954 برنامه مختلف برای انتخاب دسترسی خواهید داشت. از جمله رشته های پرطرفدار در این حوزه شامل تاریخ، هنر، مهندسی، علوم شیمی، تغذیه و مدیریت هستند.

تحصیل در مقطع دکترا در اوکراین

یک متقاضی دوره دکترای جهت تکمیل دوره تحصیل در اوکراین باید یک پروژه، پایان‌نامه یا تز متشکل از تحقیقات آکادمیک اصلی ارائه کند که، ارزش انتشار در یک ژورنال بررسی شده را داشته باشد. دانشجو باید از این کار در برابر گروهی از متخصصان که توسط دانشگاه منصوب می‌شوند دفاع کند؛ این فرآیند را viva می‌نامند.

دانشگاه‌ها انواع دیگری از مدرک دکترا را علاوه بر phD ارایه می‌کنند؛ این مدارک شامل دکتر هنرهای موسیقی (D.M.A.) برای هنرمندان و دکترای آموزشی (Ed.D.)برای مربیان حرفه‌ای است. در زمینه دکترای فلسفه و سایر مدارک با عناوین مشابه، اصطلاح فلسفه به حوزه یا رشته دانشگاهی فلسفه اطلاق نمی شود، بلکه مطابق معنای اصلی یونانی آن، که «عشق به حکمت» است، به معنای وسیع تری استفاده می شود. مدت تحصیل در اوکراین در مقطع دکترا از 3 تا 6 سال متغیر است.

در صورتی که دانشجو مدارک لیسانس یا کارشناسی‌ارشد را در اوکراین دریافت نکرده باشد و بخواهد به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ های اوکراین ادامه دهد، باید مدرک مورد نظر خود را در وزارت آموزش و علوم اوکراین تایید کند. فرآیند تایید به اسم Nostrification خوانده می‌ شود و شامل تحلیل کامل مطالب خوانده شده در گذشته، به همراه میزان ساعات مطالعه، و دانشگاه مورد نظر تحت بررسی قرار خواهد گرفت. پس از آن وزارت آموزش اوکراین گزارش می‌دهد که سطح دانش متقاضی معیار و میزان مناسبی را اخذ کرده و دانشجو می‌تواند تحصیل در اوکراین در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد را ادامه دهد.

تحصیل در اوکراین به زبان انگلیسی

تحصیل دانشجویان بین ‌المللی عمدتاً به زبان اوکراینی یا روسی سازماندهی شده ‌است، اما رشته های مختلفی جهت تحصیل در اوکراین وجود دارند که زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی انتخاب کرده اند. متقاضیان بین‌المللی که زبان انگلیسی یا اوکراینی را آموزش ندیده اند این فرصت را دارند که از بخش مقدماتی دانشگاه شروع کرده و یکی از این زبان‌ها را در مدت ۱۰ ماه آموزش ببینند. پس از فارغ‌التحصیلی موفق از بخش مقدماتی و دریافت مدرک مورد نظر، آن‌ها می‌توانند به دوره اصلی تخصص مورد نظر در دانشگاه انتخاب شده در اوکراین بپیوندند. در طی بخش آماده‌سازی دانشجویان می‌توانند از موضوعات اساسی مورد نیاز برای مطالعه تخصصی اصلی بهره ‌مند شوند.


هزینه‌ های زندگی و شهریه دانشگاه های اکراین

تحصیل در اوکراین

تحصیل دانشجویان بین ‌المللی در دانشگاه‌ های اوکراین به صورت قراردادی صورت می‌گیرد. هزینه تقریبی شهریه و خوابگاه از ۳۵۰۰ دلار تا ۸۰۰۰ دلار در سال متغیر است. هزینه شهریه بخش تحصیل مقدماتی از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال متغیر است. دروس ارایه‌شده به زبان انگلیسی معمولا کمی گران‌تر از دروسی هستند که به زبان محلی اوکراینی یا روسی ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که دوره ‌های پزشکی به طور معمول هزینه بیشتری نسبت به دوره‌های دیگر دارند.

برخی از هزینه های تحصیل در اوکراین در ادامه آورده شده است:

 • برنامه مقدماتی: ۱۲۰۰ – ۱۲۰۰ دلار
 • دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی: ۴۰۰۰ دلار – ۵۰۰۰ دلار
 • دوره‌های پزشکی به زبان اوکراینی / روسی: ۳۵۰۰ دلار
 • مهندسی یا دوره‌های علوم به زبان انگلیسی: ۲۵۰۰ – ۳۵۰۰ دلار
 • مهندسی دوره‌های علوم به زبان اوکراینی / روسی: ۱۷۰۰ – ۱۷۰۰ دلار
 • دوره‌های علوم اجتماعی و مدیریت به زبان انگلیسی: ۲۲۰۰ دلار – ۳۵۰۰ دلار
 • دوره‌های علوم اجتماعی و مدیریت به زبان اوکراینی / روسی: ۱۷۰۰ – ۱۷۰۰ دلار
 • دوره‌های علوم محیطی به زبان اوکراینی / روسی: ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار
 • رشته علوم انسانی و هنر به زبان اوکراینی / روسی: ۱۷۰۰ – ۱۷۰۰ دلار

بررسی هزینه زندگی دانشجویی در اکراین

هزینه های زندگی در اوکراین نیز بسته به شهر انتخابی و سبک زندگی متفاوت خواهد بود. بعضی از دانشجویان ترجیح می‌دهند که آپارتمانی اجاره کنند و با یک یا دو هم خانه، اجاره محل مورد نظر را بپردازند. در صورتیکه زندگی در خوابگاه می تواند بسیار به صرفه تر باشد. برای مثال، شما می‌توانید یک آپارتمان ۱ خوابه را به قیمت ۱۰۰ دلار آمریکا از مرکز شهر اجاره کنید. این مبلغ برای مرکز شهر های کوچکتر هم صدق می کند. گران‌ترین شهرها به ترتیب عبارتند از کی‌یف، اودسا و ارزان‌ترین شهر ها به نسبت موارد گران شامل ، لووف، خارکیف، دنیپروپتروفسک هستند.

همچنین یک مورد مهم از هزینه ‌های زندگی در کنار پرداخت هزینه های تحصیل در اوکراین، به رفت و آمد مربوط می شود. معمولا، اگر در کالج دانشگاهی زندگی کنید، نیازی نیست از وسایل حمل و نقل برای رسیدن به محل مورد نظر استفاده کنید. با این حال، باید بدانید که هزینه حمل و نقل در اوکراین بسیار ارزان است. خرید غذا آماده در اوکراین به صرفه نیست و از این رو بسیاری از مردم هم سعی می کنند به جز تهیه مواد اولیه پخت و پز را در خانه انجام دهند.


دریافت بورسیه تحصیل در اکراین

دولت و دانشگاه ها جهت فراهم آوردن کیفیت و امکان تحصیل در اوکراین برای تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور بورسیه های مختلفی را ارائه می کنند. هر کدام از بورسیه ها شرایط و محدودیت هایی دارند که می توانند هزینه های کلی یا جزئی زندگی و تحصیل در اکراین را فراهم کنند. با یکدیگر به برخی از این بورسیه ها نگاهی می اندازیم:

محققان جهانی اوکراین برای دانشجویانی که با موفقیت پذیرفته شده ، فارغ التحصیل شده و یا در حال تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان هستند، مانند هاروارد، دانشگاه پنسیلوانیا، ییل، ​​پرینستون، میت و بسیاری دیگر این بورسیه فول فاند را ارائه می کند.

دانشگاه Tilburg در حل مسائل اجتماعی نقش دارد. این دانشگاه به طور عمده با توسعه و انتقال دانش و گردهم آوردن افراد از رشته‌های مختلف و سازمان‌ها با هدف ارتقا کیفیت آموزشی، گرایش اجتماعی، به افراد مختلف جهت تحصیل در اوکراین کمک می کند. ( فول فاند)

این بورس کمک‌ هزینه زندگی قابل پرداخت در اقساط ماهیانه، هزینه‌ های شهریه داخلی و یک کمک‌ هزینه آماده‌ سازی پایان‌ نامه را تامین خواهد کرد. بورس برای مدت تحصیل ۳ ساله متقاضیان در دسترس است.

تحصیلات تکمیلی استادان و محققان (مستندات D.post) در موسسات آموزش عالی در منطقه V۴ و نیز در کشورهای غربی بالکان و کشورهای شراکت شرقی شامل این بورسیه جهت تحصیل در اوکراین می شود.

بنیاد FIG در حال ارائه بورسیه دکترای تخصصی برای متقاضیان از کم درآمد و یا با درآمد پایین است. این بنیاد در حال ارائه کمک ‌هزینه تحصیل در اوکراین به اندازه ۴۰۰۰ یورو برای دانشجویان دکترا خواهد بود. متقاضی باید تنها در یک برنامه دانشگاهی جهت تحقیق / ژئوماتیک ثبت‌نام کند که واجد شرایط استفاده از آن باشد.  شما می توانید دیگر بورسیه های تحصیلی دانشگاه های اوکراین را جستجو کرده و گزینه مناسب برای ادامه تحصیل را بیابید.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به اکراین

کار در اکراین

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید