کار در سوییس

مهاجرت کاری و اخذ ویزای کاری سوئیس

در این مقاله مهاجرت کاری به سوئیس، اخذ ویزای کار سوئیس، شرایط و قوانین کار در سوئیس، نرخ بیکاری و مشاغل مورد نیاز سوئیس در سال 2019 را بررسی خواهیم کرد. این مقاله توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده و هرگونه کپی برداری از آن منوط به اجازه و درج منبع میباشد.

اطلاعات بیشتر

معرفی کشور سوئیس

کنفدراسیون سوئیس کشوری است در اروپای غربی که از شرق با اتریش ولیختن اشتاین، شمال با آلمان، جنوب با ایتالیا و غرب با فرانسه همسایه است.سوئیس به صورت جمهوری فدرال تککانتون اداره میشود و از 26 ایالت تشکیل میشود که کانتون نامیده میشوند. این کشور طبق آخرین سرشماری 7.967.805  نفر جمعیت دارد و مساحت آن 41.285 کیلومتر مربع است.

کار در سوئیس

پایتخت سوئیس شهر برن است و شهر های مهم این کشور که قطب اقتصادی آن نیز محسوب میشوند ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان است و سرانه این کشور برای هر نفر 80.000 دلار است که جزو بالاترین عدد ها محسوب میشود. سوئیس کشوری چند زبانه است و زبان های فرانسوی ، آلمانی ، رومانش و ایتالیایی در آن  به رسمیت شناخته میشوند.

سوئیس دارای سابقه ای طولانی در بی طرفی در منازعات سیاسی است و از سال 1815 میلادی تا کنون هیچ جنگی را تجربه نکرده است. همچنین این کشور مقر بسیاری از سازمان های بین المللی مانند سازمان صلیب سرخ جهانی و سازمان تجارت جهانی میباشد و یکی از دو دفتر سازمان ملل متحد در ژنو میباشد. واحد پول رسمی این کشور فرانک سوئیس میباشد. کشور سوئیس عضو اتحادیه اروپا نمیباشد ولی در انجمن تجارت آزاد اروپا عضو است. بانکداری و شرکت های بیمه سهم چشمگیری در اقتصاد این کشور دارند. یکی دیگر از بخش های مهم اقتصادی سوئیس صنعت توریسم است و ژنو و زوریخ جزو کشور های گردشگر پذیرند. همچنین کوهستان های این کشور جزو مناطق زیبای جذب کننده گردشگران است.

فرهنگ سوئیس بیشتر تحت تأثیر همسایگانش بوده است و دارای فرهنگ مستقل نبوده است. اما در دهه های گذشته با پیشرفت خودش فرهنگش نیز با کشور های همسایه اش تمایز پیدا کرده است. خانواده ها در سوئیس عموما کوچک اند و دارای یک یا دو فرزند میباشند. بیشتر مردم سوئیس آداب سنتی را رعایت میکنند و هنگام احوال پرسی با هم دست میدهند. در عصر حاضر کشور سوئیس به خاطر ماهیت بشر دوستانه اش در دنیا شناخته شده است.


مهاجرت کاری به سوئیس

سوئیس با توجه به سطح بالای زندگی و مالیت مناسب کشوری محبوب مهاجران برای زندگی و کار است. شهر های بزرگ این کشور مقر بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا است. شرایط اخذ ویزای کار سوئیس به شدت دشوار شده است. در سال 2015 به موجب احساسات ضد مهاجرت دولت سوئیس تعداد مجوز های کار افراد غیر از اتحادیه اروپا را کاهش داده است.

مهاجران برای کار در سوئیس نیازمند دریافت مجوز کار هستند. سوئیس سهمیه نیروهای کار خارجی را کم کرده است و همه برای کار قانونی در سوئیس مجبور به دریافت مجوز کار هستند. سهمیه مجوز کار کوتاه مدت سوئیس (مجوز L) و مجوز کار بلند مدت سوئیس (مجوز B) به 1000 عدد کاهش یافته است.

مراجع مربوط به مهاجرت در سوئیس روش های درخواست مانند نظارت دقیق بر روی برنامه ها، افزایش حقوق و شدت قوانین را افزایش داده اند. مجموع این اقدامات دسترسی مهاجران به موقعیت کاری را سخت تر کرده است اما به هر حال برای افرادی که شرایط را دارند و یا در مشاغل دارای کمبود متخصص اند اخذ ویزا امکان پذیر است. سوئیس دارای نرخ بالای مهاجرت است و یک پنجم جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل میدهند.


ویزای کار سوئیس

روند دریافت ویزای کاری سوئیس برای اتباع کشور های اتحادیه اروپا با دیگر کشور ها متفاوت است. اتباع اتحادیه اروپا میتوانند به مدت 90 روز در سوئیس کارکنند یا به دنبال کار بگردند. برای اتباع کشور های دیگر تنها در صورتی که در مشاغل حرفه ای کار کنند و تحصیلات عالی داشته باشند مجوز کار صادر میشود.

اتباع کشور های ثالث برای درخواست ویزای کاری سوئیس نیاز به پیشنهاد کاری دارند. کارفرمایان در صورتی میتوانند به اتباع کشور های بیگانه پیشنهاد کار بدهند که ثابت کنند هیچ شهروندی از سوئیس یا اتحادیه اروپا برای شغل مورد نظر وجود ندارد. پس از آن کارفرما باید به ادارت محلی کانتون محل اقامت خود برود و تایید توسط دبیرخانه امور مهاجرت کشور درخواست کند.

اگر درخواست ویزای کاری شما موفقیت آمیز بوده باشد، مقامات مهاجرتی سوئیس به سفارت محلی شما در سوئیس اطلاع خواهند داد و سپس شما میتوانید یک قرار ملاقات ترتیب دهید و برای پیگیری ادامه کارهای خود به آنجا بروید. در سفارت محلی باید اسناد و مدارک مورد نیاز مانند مدارک تحصیلی و شغلی و مدارک شناسایی را ارائه دهید. البته هنگام مشخص کردن وقت ملاقات مدارک مورد نیاز را به شما اطلاع میدهند. پس از صدور ویزا اجازه ورود به خاک سوئیس را دارید اما تا زمانیکه نزد مقامات کانتون ثبت نام نکرده اید نمیتوانید کار خود را شروع کنید. این ثبت نام باید ظرف مدت دو هفته پس از ورود به خاک سوئیس انجام شود.

هرساله سهمیه ای برای صدور مجوز کار برای اتباع کشور های غیر از اتحادیه اروپا وجود دارد. این سهمیه در سال 2019 برای 8500 نفر بوده است که از این تعداد 3500 مجوز برای اتباع بریتانیا صادر میشود.


انواع ویزای کار در سوییس

انواع مختلفی از ویزای کاری سوئیس وجود دارد که متقاضیان بسته به شرایطشان میتوانند از آن ها بهره مند شوند. لازم به ذکر است پس از دریافت ویزای کاری باید ظرف مدت دو هفته نسبت به دریافت مجوز کار اقدام کنید. در زیر به شرح انواع اقامت کاری سوئیس پرداختیم:

کار در سوئیس

ویزای کاری Lpermits سوییس

این نوع ویزا به عنوان ویزای کوتاه مدت یا موقت شناخته میشود و با اعتبار 1 ساله صادر میشود. این نوع اقامت در صورتی که کارفرمای شخص تغییری نکند برای یک سال دیگر قابل تمدید است.

ویزای کاری Bpermits سوییس

این نوع ویزا تقریبا با ویزای نوع اول مشابه است. تفاوت این ویزا در نوع تمدید این ویزا است به طوریکه دریافت کنندگان در صورت ارائه مدارک مورد نیاز میتوانند هر سال ویزای خود را تمدید کنند و به صورت بلند مدت در سوئیس حضور داشته باشند.

ویزای کاری Cpermits  سوییس

این ویزا در واقع به منزله اقامت دائم در سوئیس میباشد. برای دریافت این ویزا متقاضیان باید ده سال در سوئیس اقامت و کار کرده باشند. البته این مدت برای شهروندان کانادا و آمریکا 5 سال میباشد.


مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار در سوییس

برای دریافت ویزای کار در سوییس نیاز به ارائه مدارک زیر خواهید داشت:

 1. تکمیل فرم درخواست
 2. اصل و کپی گذرنامه با اعتبار کافی
 3. مدارک تحصیلی به همراه گواهینامه های فنی و تحصیلی در صورت وجود
 4. تایید جای خالی شغلی که توسط دفتر اشتغال منطقه ای تایید شود و اثبات آگهی شغل در سیستم Eures
 5. کپی آگهی هایی که در مکان های مختلف برای شغل درج شده است
 6. تایید از طرف نماینده استخدام منصوب
 7. دلایل اینکه فردی برای این شغل مورد نیاز است
 8. شرح شغل و وظایف شغلی
 9. قرارداد شغلی که به امضای کارفرما رسیده باشد با اطلاعات کامل شامل میزان حقوق و دستمزد ، کمک هزینه اخراج و ترتیب هزینه ها
 10. مدارک سوابق کاری در صورت وجود
 11. گواهی بیمه سلامت

لازم به ذکر است تمامی مدارک باید ترجمه معتبر شده و به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری ایران برسد. هزینه صدور ویزای کاری سوئیس برای انواع مختلف متفاوت است اما به طور کلی حدود 60 یورو میباشد. برای درخواست ویزای سوئیس میتوانید به صورت آنلاین یا حضوری اقدام کنید.


قوانین و فرهنگ کار در سوییس

کار در سوئیس

کار در سوییس روش بسیار خوبی برای پس انداز است. میزان حقوق در سوئیس بالاست و نرخ مالیات های پایین است. بازار کار سوئیس به ویژه برای متخصصان بسیار جذاب است. این کشور میزبان بسیاری از کارفرمایان بزرگ بین المللی است. نکته منفی این است که بازار کار سوئیس میتواند بسیار رقابتی باشد. سوئیس نه تنها حداقل حقوق و دستمزد مناسبی دارد بلکه مکانی بسیار جذاب برای زندگی است.

رابطه کاری بین کارکنان و کارفرمایان در سوئیس بر اساس یک قرارداد مشخص میشود. در محیط کاری سوئیس دقیق بودن ، سازماندهی و تحمل قابل قدردانی است. فرهنگ اداری به طور سنتی بر اساس سلسله مراتب مشخص میشود و تصمیمات مهم معمولا توسط مدیر عامل گرفته میشود. البته ممکن است فرهنگ کاری در بین سازمان های مختلف تفاوت داشته باشد.

جلسات کاری به طور کلی مختصر و قابل فهم است. در ابتداری هر جلسه دو دقیقه بحث عمومی برای شناخت طرف های حاضر در جلسه وجود دارد. ممکن است در پایان جلسات هدایایی کوچکی مانند خودکار های تبلیغات ، دفترچه یا لیوان قهوه رد و بدل شود. اگر توسط یک دوست یا همکار به خانه اش یا جایی دعوت شدید مودبانه است دعوت آنها را بپذیرید. علاوه بر آن بهتر است یک هدیه کوچک ارائه دهید.

طبق قانون سوئیس دو دسته اضافه کاری وجود دارد یکی ساعات کاری بیش از حد که شامل کار در ساعاتی بیش از میزان توافق در قرارداد میباشد. میزان دستمزد در ساعات کاری بیش از حد بیشتر از ساعات معمولی محاسبه میشود و دیگری ساعات اضافه کاری است که شامل کار کردن در ساعات بیشتر از میزان مجاز ساعات کار در قوانین فدرال است. به عنوان یک قاعده کارفرمایان باید حداقل 25 درصد اضافه بابت ساعات اضافه کاری پرداخت کنند یا با توافق متقابل بابت ساعات اضافه کاری کارمند از تعطیلات برخوردار شود.


ویزای همراه

متقاضیان ویزای کار در سوییس میتوانند بدون نگرانی از بابت الحاق خانواده به ویزای خودشان مراحل دریافت ویزای کاری را انجام دهند. ویزای همراه سوئیس برای همسر یا شریک ثبت شده فرد ، فرزندان و نوه های زیر 21 سال ، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ وابسته به فرد صادر میشود.

وابستگان باید دارای گذرنامه معتبر باشند و تهدیدی برای کشور ایجاد نکنند. همچنین متقاضی اصلی باید بتواند هزینه های خانواده را تأمین کند. همچنین وابستگانی که ویزا دریافت میکنند اجازه کار در سوئیس را دارند.


اقامت دائم و تابعیت سوییس

افرادی که دارای ویزای کاری سوئیس هستند در شرایط خاصی میتوانند اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کنند. در مرحله اول باید طبیعت پذیری فرد برای اقامت در سوئیس اثبات شود. این مورد از طریق 12 سال اقامت در سوئیس قابل اثبات است. همچنین برای دریافت تابعیت سوئیس نیاز است موارد زیر بررسی شود:

 • بررسی شود که فرد متقاضی با شیوه زندگی در سوئیس ادغام شده است و با آداب و سنت های این کشور آشنایی دارد
 • بررسی شود که فرد متقاضی از قوانین و مقررات سوئیس پیروی میکند یا خیر
 • بررسی شود که فرد متقاضی تهدیدی برای امنیت داخلی یا خارجی سوئیس محسوب میشود یا خیر

معاینات و بررسی های لازم توسط گزارشات کانتونی و عمومی انجام میگیرد. با توجه به اینکه روند دریافت تابعیت سوئیس بسیار دشوار میباشد بسیاری از مهاجران در عوض تابعیت ، ویزای دائم خود را به طور مداوم تمدید میکنند.


نرخ بیکاری و شغل های مورد نیاز در سوییس

نرخ بیکاری در سوئیس جزو پایین ترین ها در جهان محسوب میشود و در جولای 2019 تنها 2.1 درصد بوده است ودر بالاترین حالت تنها 5.7 درصد بوده است. اگر چه این تعداد اندک است اما خارجی ها تقریبا نیمی از جمعیت بیکاران در این کشور را تشکیل میدهند. دلیل این موضوع این است که اکثر خارجی ها بیشتر در مشاغل کم مهارت مانند کارگران ساختمانی یا امثال این مشاغل فعالیت دارند که دارای ریسک بیکاری بالایی هستند. به طور کلی تعداد بیکاران در سوئیس حدود 100.000 نفر است و 36.489 فرصت شغلی وجود دارد.

در حالیکه وضعیت کار برای افراد فاقد صلاحیت تاریک به نظر میرسد، وضعیت مهاجران ماهر برعکس است. در حال حاضر سوئیس برای بخش های فناوری ، تجاری و خدماتی خود به نیروی کار واجد شرایط نیاز دارد. همچنین بسیاری از شرکت های چند ملیتی و بین المللی در سوئیس دارای دفاتر و شعب هستند.

یکی دیگر از بخش های پر رونق بازار کار سوئیس بخش خدمات است. افزایش امید به زندگی باعث ایجاد فرصت های شغلی در بخش مراقبت های بهداشتی شده است. در ده سال گذشته 65.000 شغل جدید در خانه های سالمندان ، بیمارستان ها و مراکز نگهداری از کودکان ایجاد شده است.

از آنجا که سوئیس کمبود نیروی کار ماهر دارد بسیاری از مهاجران در زمینه های مهندسی و فناوری ، داروسازی ، بانکداری ، دارایی ، فناوری اطلاعات و تجارت استخدام میشوند.در لیست زیر زمینه های شغلی که مهاجران میتوانند به راحتی در آنها شغل پیدا کنند را برای شما عنوان کرده ایم. این مقاله توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده و کپی برداری از آن منوط به دریافت اجازه و ذکر منبع میباشد.


پیشنهاد میکنیم مطالب مرتبط زیر را نیز مطالعه فرمایید.

تحصیل در سوییس

مهاجرت به سوییس

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید