تحصیل در سوییس

تحصیل در سوییس؛ چرا، چطور، چگونه؟

کشور سوییس با شکلات های خوشمزه و ورزش اسکی اش شهرت جهانی دارد، اما در عین حال مکان شگفت انگیزی برای تحصیل نیز محسوب می شود. تحصیل در سوییس تجربه درس خواندن در یک کشور توسعه‌ یافته و در عین حال..

اطلاعات بیشتر

تحصیل در سوییس

تحصیل در سوییس

کشور سوییس با شکلات های خوشمزه و ورزش اسکی‌اش شهرت جهانی دارد، اما در عین حال کشوری شگفت انگیز برای تحصیل و زندگی نیز محسوب می شود. تحصیل در سوییس، تجربه درس خواندن در یک کشور توسعه‌ یافته و در عین حال متنوع را برای شما به ارمغان می آورد.

زیبایی های طبیعی، کیفیت عالی زندگی، تاریخ شگفت‌انگیز و سنت های قدیمی به همراه تنوع فرهنگی، سوییس را به کشوری فوق العاده برای زندگی و البته تحصیل تبدیل کرده‌ است. در عین حال، دانشگاه‌ های سوییس برنامه‌های انتقالی (تبادل دانشجو) متنوعی ارائه می‌کنند، که به شما این امکان را می‌دهد تا در تمام اروپا و حتی فراتر از آن تحصیل کنید.


چرا تحصیل در سوییس؟

به طور کلی سوییس دارای 12 دانشگاه عمومی است و تعدادی از مؤسسات موسوم به آموزش عالی ویژه علوم و تحقیقات نیز در این کشور مشغول به فعالیت هستند. هشت مورد از این دانشگاه ها در رده بندی دانشگاه های جهانی QS انتخاب شده اند؛ که بالاترین رتبه ETH زوریخ است که در جایگاه دهم قرار دارد. چهار دانشگاه نیز در فهرست 100 دانشگاه برتر قرار دارند.

مسئولان کشور سوئیس آموزش و پرورش را در کسب موفقیت روزمره خود بسیار مهم می دانند. آنها برای کسب ثبات سیاسی و افزایش ثروت، جذب دانشجو از سراسر دنیا را امری ضروری می دانند. در همین رابطه، چندین نهاد وجود دارند که روی موضوعات خاص برای تحصیل دانشجویان خارجی تمرکز می کنند تا بالاترین کیفیت آموزشی را به آنان ارائه دهند.

آنان به موسسات شناخته‌ شده در زمینه علوم و گردشگری و همچنین موسسات تجاری معتبر خود افتخار می‌کنند. جغرافیای متنوع این کشور، وجود چهار زبان رسمی، مهارت بالای انگلیسی و فرهنگ یادگیری و نوآوری، همگی در تمایز و ارتقا بالاترین کیفیت آموزش جهانی انعکاس پیدا می کند، که شما با تحصیل در سوییس به تک تک آنها دست می یابید.


ویزای دانشجویی برای تحصیل در سوییس

سوییس یک بخش رسمی از اتحادیه اروپا (EU) نیست، و به همین علت همه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در سوییس به یک ویزای دانشجویی نیاز دارند. بسته به اینکه شما عضو اتحادیه اروپا / EFTA باشید یا خیر، فرآیند های مختلف و پیچیدگی سطوح در دریافت اجازه اقامت جهت تحصیل در سوییس امکان درس خواندن و کار در این کشور را کمی سخت، و البته حساس کرده است. صرف ‌نظر از موضوع شهروندی و یا اقامت، شما می‌توانید درخواست ویزای دانشجویی سوئیسی را جهت تحصیل در سوییس ارائه دهید!

مانند بسیاری از کشور های دنیا، هنگامی که درخواست تحصیل در سوییس پذیرفته شد، می‌توانید از فرآیند درخواست اجازه اقامت که مربوط به شهروندی شماست، تبعیت کنید.


شرایط دریافت ویزا

دانشجویانی که دارای ملیت وابسته به اتحادیه اروپا / EFTA نیستند، باید با سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود تماس بگیرند و درخواست ویزا تحصیل در سوییس دهند، و قبل از ورود به کشور سوییس برای این مسئله مجوز بگیرند.مدارک مورد نیاز برای ویزا ی تحصیلی در سوییس شامل موارد زیر است:

 • اثبات منابع مالی کافی برای پوشش هزینه زندگی و تحصیل در سوییس در طی دوره.
 • بیمه سلامت
 • یک نامه انگیزه نامه که هدف کلی تحصیلات شما را توضیح می‌دهد.
 • مدرکی (نامه پذیرش) مبنی بر اینکه در یک موسسه آموزش عالی که توسط دولت سوئیس به رسمیت شناخته شده‌است، پذیرفته شده‌اید.
 • اثبات نیازمندی‌ های شخصی و آموزشی برای تحصیلات تان
 • رزومه متقاضی و مدرک مورد تایید مهارت زبانی
 • اثبات اینکه شما محل اقامت مناسبی در سوییس دارید
 • تاییدیه ترک سوئیس پس از اتمام تحصیلات

به طور کلی ۸ هفته طول می کشد، تا درخواست ویزای دانشجویی شما پردازش شود. پس هر چه زودتر مدارک خود را آماده کنید، به طبع نتیجه آن سریعتر به دستتان خواهد رسید.


تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در سوییس در مقطع کارشناسی

مدرک لیسانس در دوره تحصیلی ۴ ساله برای تحصیل در سوییس در مقطع کارشناسی به یک متقاضی ارائه می شود. اگر متقاضی شرکت در این دوره باشید، باید مدرک دیپلم قابل قبول از نظر سفارت سوییس را ارائه نمایید.

سیستم آموزش این کشور بر پایه نیاز به کار در آینده پایه ریزی شده و از این رو، اگر دانشجویان پس از دوره تحصیلی کارشناسی را کامل به پایان برسانند، گواهی تکمیل تحصیلات جهت کار در این کشور به فرد ارائه می شود. حتی در حین تحصیل نیز اجازه کار 20 ساعته در هفته را خواهید داشت. اگر متقاضی تحصیل در سوییس در این مقطع باشید، از طریق مکاتبه با دانشگاه می توانید پذیرش تحصیلی دریافت کنید.

تحصیل در سوییس در مقطع کارشناسی ارشد

اگر متقاضی دریافت مدرک کارشناسی ارشد در سوییس باشید، باید حتما مدرک لیسانس یا معادل مورد تایید سفارت سوییس را ارائه نماید. متقاضی موظف است دوره های خاصی را برای واجد شرایط بودن جهت تحصیل در سوییس برای کارشناسی ارشد به اتمام برساند. از جمله رشته های پرطرفدار در این مقطع در سوییس شامل موارد زیر می باشد:

 1. حسابداری
 2. مدیریت کسب و کار
 3. حقوق بین الملل
 4. تجارت بین الملل
 5. مهندسی
 6. علوم کامپیوتر
 7. مدیریت
تحصیل در مقطع دکترا در سوییس

این مقطع بلند مدت در حداقل ترین حالت خود 3 سال طول می کشد. در این مقطع، دانشجویان باید در انتهای دوره خود، یک پایان ‌نامه ارائه دهند تا بتوانند مدرک مورد نظر را دریافت کنند. دانشجویان بین ‌المللی واجد شرایط انتخاب شغل در سوییس در طی ساعات خارج از تحصیل حداقل ۱۵ ساعت در هفته می توانند مشغول به کار شوند. ارائه مدرک تسلط بر زبان انگلیسی یا آلمانی جهت تحصیل در سوییس در این مقطع مورد نیاز است.

تحصیل پزشکی در سوییس

بهتر اسن بدانید،برخی از دانشگاه های پزشکی در تحقیقات مرتبط با انواع مباحث پزشکی و زیست پزشکی سوییس از تراز علمی بالایی برخوردارند. رشته های معروف تحصیل در سوییس در رشته پزشکی شامل: بی حسی، قلب و عروق، پزشکی عمومی و داخلی، دستگاه گوارش، زنان و زایمان، چشم، رادیولوژی و جراحی می باشند.

دانشگاه ها براساس شهرت و تحقیقات انجام شده در این زمینه، برترین دانشگاه های سوئیس برای پزشکی محسوب می شوند. دانشگاه هایی همچون زوریخ، دانشگاه برن، دانشگاه بازل، دانشگاه ژنو و دانشگاه لوزان جزء بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل در سوییس در رشته پزشکی محسوب می شوند.

به دلیل بالاتر بودن درآمد پزشکان در این کشور اکثر کسانی که تحصیل در سوییس را انتخاب می کنند، برای رشته های پزشکی درخواست می دهند.  از این رو انتخاب و گزینش افراد در این رابطه بسیار حساس تر صورت می گیرد.


هزینه های زندگی و تحصیل در سوییس

تحصیل در سوییس

مانند سایر کشورهای اروپایی، اجاره آپارتمان در سوئیس برای زندگی دانشجویی به سختی قابل تهیه است. یافتن محل اسکان مناسب ممکن است کمی کار و تحقیق نیاز داشته باشد، که میتوانید از یکی از 3 روش زیر نیز اقدام کنید:

 1. محل اقامت را از طریق دفتر مسکن دانشگاه خود پیدا کنید.
 2. یافتن محل اقامت در بازار اجاره املاک
 3. زندگی با یک خانواده سوئیسی در یک محل اقامت خانگی

بسیاری از دانشگاه‌های سوئیس دارای دفاتر مسکونی هستند که، اتاق‌های تخفیف دار را به طور خاص به دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه اجاره می‌دهند. نوع و تعداد گزینه‌ها بستگی به شهری که در آن تحصیل می کنید دارد. و می‌تواند از ۵۰۰ تا ۸۰۰ فرانک سوییس در ماه متغیر باشد باشد.

در مورد هزینه تحصیل در سوییس نیز، باید بگوییم که در هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی، هزینه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یک‌سان است.

این قیمت ها به طور متوسط ​​در سراسر سوئیس یکسان هستند و ممکن است در یک مرکز یک شهر مانند ژنو، برن یا زوریخ یا در شهرهای کوچکتر مانند لوزان، لوگانو یا مونترو ارقام کمی متفاوت باشد. با این حال در نظر گرفتن هزینه ها قبل از انتخاب تحصیل در سوییس مهم ترین گزینه هستند که شما در پروسه ی مهاجرت باید به آن دقت کنید.


دانشگاه‌های برتر سوییس

در ابتدا باید بدانید که سه گروه اصلی از موسسات آموزش عالی جهت تحصیل در سوییس وجود دارد:

 • دانشگاه‌ های تحقیقاتی (از جمله دو انستیتوی فدرال فن آوری و 10 دانشگاه کانتون)
 • دانشگاه‌ های علوم کاربردی
 • دانشگاه‌ های آموزش معلمان

تعداد کمی از موسسات دانشگاهی به عنوان موسسات عمومی آموزشی در نظر گرفته می‌شوند. شما می‌توانید به عنوان یک دانشجو در سوییس به هر یک از این موسسات درخواست دهید. در فهرست‌ های محبوب دانشگاهی، چندین دانشگاه در سوییس قرار دارند که در سطح جهانی شناخته شده هستند، و نیز در بین موسسات جهانی رتبه بالایی را از لحاظ کیفیت آموزشی کسب کرده اند.

برای مثال دانشگاه سنت گالن به چندین دانشکده عالی، شامل دانشکده‌ های حقوق، پزشکی، مهندسی و تجاری تقسیم می‌شود که دوره‌های آن در همه جای دنیا شناخته شده ‌است.

این سازمان‌ها به عنوان بهترین و برگزیده ترین دانشگاه‌ها شناخته می‌شوند و همانطور که از ابتدای مطلب نیز اشاره شد، در صدر فهرست رده‌ بندی جهانی قرار دارند و چه دلیلی از این بهتر که برای تحصیل در سوییس درخواست دهید؟

با اینکه شانس پذیرش شما ممکن است متغیر باشد، اما بسته به رشته و در نظر گرفتن هزینه تحصیل در کنار هزینه زندگی در سوییس می توانید درخواست خود را برای یک دانشگاه ارسال کنید، و پس از دریافت پذیرش روند اخذ ویزا دانشجویی را طی نمایید.

چند مورد از بهترین و شناخته شده ترین دانشگاه های سوییس برای تحصیل عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی زوریخ
 • موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان
 • دانشگاه زوریخ (University of Zurich)
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه برن
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه لوزان
 • Università della Svizzera italiana
 • دانشگاه فریبورگ (Université de Fribourg)

مهارت زبانی مورد نیاز

زبان رسمی کشور سوییس کدام است؟ پاسخ به این سوال کمی پیچیده است. سوییس با موقعیت مرکزی اروپا به گستردگی تنوع زبان و سنت‌های فرهنگی خود می‌بالد. چهار زبان رسمی سوییس، زبان آلمانی (در سوییس، مرکزی و شرقی)، زبان فرانسوی (در غرب) و زبان ایتالیایی (که در بعضی مناطق سوییس صحبت می‌شود) و رومانش (در جنوب شرقی سوییس) است. این امکان که آموزش عالی خود را در سوییس به زبان فرانسه، آلمانی یا ایتالیایی دنبال کنید وجود دارد، اما سطح دانش خوبی از هریک مورد نیاز است.

با وجود این تنوع زبانی، مردم سوئیس سطح بالایی از مهارت انگلیسی دارند و تقریبا ۶۴ % آنها حداقل یک‌بار در هفته بیش از یک زبان استفاده می‌کنند. زبان انگلیسی یکی از زبان‌های رسمی سوییس نیست، اما بسیاری از برنامه‌های تحقیقاتی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و به طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی به ویژه در سطح کارشناسی‌ارشد طراحی شده‌اند. در یک بررسی ساده می توانیم بگوییم برای تحصیل در سوییس می توانید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • برای زبان آلمانی: DSH، TestDaF، OSD، telc، و غیره.
 • برای زبان فرانسوی: DELF یا DALF
 • برای زبان انگلیسی: IELTS یا TOEFL

دریافت بورسیه تحصیل در سوییس

تعداد زیادی بورسیه جهت تحصیل در سوئیس وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا رویای درس خواندن در این کشور را به واقعیت تبدیل کنید. بورس های تحصیلی دیگری جهت تحصیل در سوئیس که غالباً از طریق توافق های دو جانبه بین دولت کشور مبدا و دولت سوئیس و همچنین بورس های تحصیلی مخصوص موسسات سوئیس انجام می شود نیز، قابل ارائه هستند.

از دانشجویان ETH و سایر دانشگاه ها (ملی و بین المللی) که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ETH هستند با یک برنامه بورس تحصیلی دو ساله پشتیبانی می کنند.

برای دانشجویانی که از دانشگاه خارجی فارغ التحصیل شده اند و مایل به ادامه برنامه کارشناسی ارشد خود در دانشگاه لوزان هستند.

تعداد بورس های تحصیلی خاصی را برای دانشجویان با سابقه تحصیلی قوی ارائه می دهد، که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود در EPFL هستند.

ارائه کمک های مالی جزئی یا کامل، برای تکمیل تحصیل در سوییس به دانشجویان ارائه می شود. در این نوع بورسیه، بیش از 2 میلیون فرانک سوییس، برای حمایت از دانشجویان ارائه می شود.


پیشنهاد میکنیم مطالب مرتبط زیر را نیز مطالعه فرمایید.

کار در سوییس

مهاجرت به سوییس

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید