کار در سوئد

چگونه مشغول به کار در سوئد شویم؟

تقاضای کار در سوئد به دلیل حقوق‌های بالا، محیط کار گروهی، و مزایای دیگر برای بسیاری از مهاجران که به دنبال نقل‌مکان هستند، ایده ‌آل است. اخیرا کشور سوئد اعلام کرده است که در زمینه دریافت تقاضای کار از..

اطلاعات بیشتر

کار در سوئد

کار در سوئد

تقاضای کار در سوئد به دلیل حقوق‌های بالا، محیط کار گروهی، و مزایای دیگر برای بسیاری از مهاجران که به دنبال نقل‌مکان هستند، ایده ‌آل است. اخیرا کشور سوئد اعلام کرده است که در زمینه دریافت تقاضای کار از سوی افراد خارجی مختلف با استقبال عظیمی مواجه شده است.

البته نباید فراموش کرد که سازماندهی و درخواست یک کار در کشوری نظیر سوئد، چیزی نیست که باید به تنهایی انجام دهید، یا در مدت زمان کوتاهی انتظار دریافت نتیجه دلخواه را داشته باشید. در کشور سوئد برابری حقوق زن و مرد، به افراد مختلف این فرصت را می دهد تا بدون وجود مشکل، کار مناسب خود را به آسانی بیابند.

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، بازار کار در سوئد رقابتی است. بسیاری از مشاغل به فردی مسلط به زبان سوئدی نیاز دارند. البته معمولا شرکت‌ های بین‌المللی بزرگ بورس مستقر در استکهلم این الزام را ندارند. جالب است که، حتی موقعیت ‌های شغلی که به عنوان «زبان انگلیسی» تبلیغ می‌شوند، ممکن است اولویت را به کسانی که حداقل دانش زبان سوئدی دارند، بدهند.


چگونه کار در سوئد پیدا کنیم؟

کار در سوئد

یادگیری نحوه پیدا کردن کار در سوئد به عنوان یک خارجی سخت است، اما در نهایت با تلاش های فراوان می توانید شغل مناسبی در این کشور بیابید. استانداردهای بالای کاری و ایجاد رقابت بین افراد در یک حوزه بسیار بالاست، اما فرهنگ کار بسیار مشارکتی، و حقوق مدار است. سوال مهم این است که، نحوه و روش مهاجرت کاری در سوئد چگونه است؟

هنگام درخواست برای یک کار در سوئد، باید پشتکار کافی به خرج دهید تا بتوانید مهارت های کلیدی خود را به نسبت یک شهروند سوئدی اثبات کنید. در عین حال، یکی از بهترین راه های انجام این کار تسلط پیدا کردن به زبان سوئدی است. بسیاری از مشاغل در این کشور نیاز به شخصی دارند که به زبان سوئدی مسلط باشد. حتی در مواردی ممکن است، حداقل مهارت های اساسی را هم نداشته باشند.

به استثنای این، بیشتر شرکت های بزرگ چند ملیتی در پایتخت استکهلم واقع شده اند. اگر قصد دارید به یکی از شهرهای دیگر جهت کار در سوئد نقل مکان کنید، باید میزان حقوق و دستمزد در کنار هزینه های زندگی در آن را در نظر بگیرید.

اگر امکان پیدا کردن مشاغل انگلیسی‌ زبان در سوئد وجود داشته باشد، می توانید به بهترین نحو شانس خود را برای جذب شغل مورد نظر امتحان کنید. از آنجا که یک شرکت سوئدی برای دفاع از اینکه چرا یک مهاجر را به جای یک سوئدی بومی استخدام کردند، حداقل مدرک دانشگاهی را مد نظر قرار داده و دولت این کشور را توجیه می کنند که این فرد صلاحیت انجام کار در سوئد را دارد، این مدرک باید توسط کنسولگری کشور شما تایید شود تا واجد شرایط ویزای کار سوئد شوید. تجربه کاری چند ساله نیز در این رابطه نقش مهمی ایفا می کند که البته الزامی نیست.

همچنین فهرستی از مشاغل تنظیم ‌شده وجود دارد که به عنوان مشاغل مورد نیاز سوئد شناخته می شوند. برای مثال، اگر شما یک معلم هستید و دارای گواهی آموزش خارجی نیز می باشید، باید سند تایید شده توسط سفارت سوئد را در کشور خود دریافت کنید.


یافتن و ارسال درخواست کار در سوئد

سایت‌های اینترنتی زیادی وجود دارند که می توان از آن‌ها برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی جهت کار در سوئد استفاده کرد. اگر شغل مورد نظر به زبان سوئدی مورد نیاز است، ارسال رزومه و کاور لتر شما نیز باید به زبان سوئدی ارائه شود.

وب سایت‌هایی که برای جستجوی کار در سوئد دائما بررسی می شوند، عبارتند از:

فرصت‌های شغلی در سوئد برای خارجی‌ها

هر ساله سوئد یک فهرست شغل مورد نیاز کشور را ارائه می کند. این مشاغل به طور معمول در حوزه کارگری ماهرانه مانند مهندسی، تدریس و صنعت فن‌آوری اطلاعات قرار دارند. افراد علاقمند به کار در سوئد باید این فهرست بررسی کرده، تا ببینند آیا شغل و حرفه مورد نظر آنها داخل این لیست موجود است یا خیر. مشاغل موجود در این لیست اغلب به حدی مورد نیاز است؛ که تسلط بر زبان سوئدی در این رابطه ندیده گرفته می شود.

برخی از مشاغل مورد نیاز در فهرست سال ۲۰۱۹ و 2020 موارد زیر را تشکیل می دهند.

 • داروساز
 • معلم ارشد دبیرستان
 • مهندسی عمران، مکانیکی و الکتریک
 • شیمیدانان
 • معلمان حرفه‌ای
 • توسعه دهندگان سیستم و نرم افزار
 • دندانپزشکان، دکترها و پرستاران
 • استادان دانشگاه

حداقل دستمزد و میانگین حقوق در سوئد

کار در سوئد

متوسط ​​حقوق در سوئد ماهانه حدود 46.000 کرون (4.700 دلار) است. حداقل حقوق در حدود 6.400 کرون  (660 دلار آمریکا) در هر ماه و حداکثر 210.300  (21.600 دلار آمریکا) است. شخصی که یک ساعت در صنعت خدمات کار می کند ، می تواند انتظار داشته باشد حدود 100-110 کرون در ساعت حقوق به دست آورد ، که معادل متوسط ​​حقوق سالانه حدود 143.000 کرون  (14.700) دلار آمریکا است.

به طور کلی حقوق ها بابت کار در سوئد بالا هستند، زیرا هزینه زندگی بالا است. پس شغل های دم دستی، نظیر گارسون رستوران بودن نمی تواند کفاف یک زندگی خوب و کار در سوئد را بدهد. متخصصان و افراد ماهری که به سوئد نقل مکان می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که زندگی راحتی را تجربه کنند، اما به دلیل بالا بودن هزینه های زندگی امکان پس انداز در این کشور بسیار کم است.

به عنوان مثال یک خانواده که در مرکز شهر استکهلم (گران ترین شهر سوئد) به مدت 4 سال زندگی می کنند، به راحتی می‌توانند در حدود ۲۳۰۰۰ کرون ( ۲۴۰۰ دلار آمریکا) در ماه حقوق دریافت کنند. برای یک مهاجر مجرد در همان شهر، حقوق خوبی به میزان ۱۲۸۰۰ کرون (۱۳۰۰ دلار آمریکا) در نظر گرفته می شود. در دومین شهر گران‌ قیمت سوئد یعنی گوتنبرگ، یک خانواده چهار نفره باید 2 هزار دلار آمریکا و یک فرد واحد در حدود ۱۰۴۲۰ کرون (۱۱۰۰ دلار آمریکا) پول برای پرداخت هزینه های زندگی داشته باشد.

پر درآمد ترین مشاغل در سوئد به طور میانگین ماهانه موارد زیر را تشکیل می دهند:

 1. معلم ها 3100 الی 3800 دلار آمریکا
 2. پرستاران 3800 دلار آمریکا
 3. مهندسان نرم افزار 3900 دلار آمریکا
 4. معماران 4100 دلار آمریکا

انواع ویزاهای کار در سوئد

هنگام درخواست ویزای کار در سوئد، شما نمی‌توانید در کشور حضور داشته باشید. این مساله عمدتا به شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA و شهروندان سوئد مربوط می‌شود. شهروندان اتحادیه اروپا / EEA حق اقامت در سوئد را دارند و بنابراین می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا کار در سوئد به این کشور بروند و مشغول کار شوند.

برای درخواست ویزای کار در سوئد، نیاز اصلی این است که یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت سوئدی داشته باشید. علاوه بر این، شما باید یک کپی از پاسپورت خود به همراه هزینه ویزا ارائه کنید. با ورود به سوئد قبل از دریافت مجوز کار، تنها باید یک تا دو ماه صبر کنید تا درخواست تان تایید شود. با این حال کارگران خود اشتغال می‌توانند بیش از یک سال یا بیشتر برای دریافت ویزای خود صبر کنند.

شما به عنوان یکی از افراد ساکن در منطقه غیر اتحادیه اروپا / EEA، باید یک پیشنهاد شغلی را دریافت کرده و قبل از ورود به سوئد مجوز کار خود را کسب کنید. ورود به سوئد یا کار کردن در سوئد قبل از اعطای مجوز کار امکان پذیر نیست.


الزامات و مدارک لازم جهت دریافت ویزا کار در سوئد

برای کسب اجازه کار در سوئد، باید الزامات زیر را رعایت کنید:

 • یک گذرنامه معتبر داشته باشید.
 • پیشنهاد کاری که شرایط مساوی با آن دسته از توافق‌های جمعی دولت سوئد یا استانداردی برای اشغال داشته باشد.
 • قبل از پرداخت مالیات ، حداقل 13000 کرون  (1300 USD) حقوق ماهانه داشته باشید، یا حقوقی را دریافت کنید که امکان زندگی عادی در سوئد را به شما بدهد.
 • تضمین اینکه شغل مورد نظر شامل بیمه سلامت، بیمه عمر و امنیت اجتماعی می‌شود.
 • هنگامی که متقاضی دریافت مجوز کار در سوئد هستید ، باید اثبات اسکان در سوئد و همچنین اهداف خود را برای ترک کشور پس از اتمام قرارداد کار از خود نشان دهید.

علاوه بر شرایط لازم برای درخواست ویزای کار سوئد، کارفرمای سوئدی نیز باید الزامات خاصی را برای استخدام شما برآورده کند. الزامات کارفرما به شرح زیر هستند:

 • این شغل برای حداقل ده روز در اتحادیه اروپا / EEA تبلیغ شده باشد.
 • این شغل باید شامل شرایط استخدام در برابر سایر مشاغل سوئدی در همان صنعت باشد. هنگام درخواست ویزای کار، به خاطر داشته باشید که قوانین ویژه‌ای برای مشاغل خاص و شهروندان کشورهای خاص وجود دارد.

به عنوان مثال ، اگر به عنوان یک پژوهشگر یا مجری بازدیدکننده به سوئد می روید، باید برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا یا مجوز انتقال شرکت (ICT) درخواست دهید.


دریافت بلو کارت اروپا

بلوکارت اتحادیه اروپا یک مجوز کار و اقامت جهت کار در سوئد برای کارگران بسیار ماهر محسوب می شود. واجد شرایط بودن دریافت این بلو کارت، شامل در اختیار داشتن مدرک دانشگاهی یا پنج سال سابقه کاری حرفه‌ای است. درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا نیاز به اسنادی هم از سوی کارمند و هم از سوی کارفرما دارد.

مدارک و اسنادی که کارمندان باید ارائه دهند شامل موارد زیر است:

 1. یک گذرنامه معتبر
 2. مدرک دانشگاهی و یا پنج سال تجربه حرفه‌ای مرتبط
 3. بیمه سلامت
 4. یک قرارداد استخدام و یا پیشنهاد کار قابل قبول که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.

الزاماتی که کارفرما باید در قبال اخذ کار در سوئد از جانب خود انجام دهد:

 1. اثبات اینکه شغل مورد نظر در سوئد، اتحادیه اروپا / EES و سوئیس برای حداقل ده روز آگهی شده است
 2. به خدمت گرفتن شخص مهاجر با شرایطی که امکان زندگی عادی وی و کار در سوئد مطابقت دارد.
 3. موافقت نامه ها یا اصطلاحاتی که مطابق استاندارد های کشور سوئد با موقعیت مورد نظر شخص ارائه شوند.

ویزا ICT جهت ادامه کار در سوئد

کار در سوئد

مجوز و ویزا ICT برای مهاجران که برای شرکتی خارج از اتحادیه اروپا کار می‌کنند، و سپس به شعبه ای از همین شرکت جهت ادامه روند کار در سوئد منتقل می شوند، صادر می شود. تنها ساکنان غیر اتحادیه اروپا نیاز به درخواست این مجوز دارند. ویزا ICT تنها برای کارمندان در موقعیت‌های مدیریتی یا تخصصی بکار می‌رود.

البته لازم به ذکر است که دریافت این مجوز جهت ادامه کار در سوئد مانند کارت آبی اتحادیه اروپا، نیاز به ارائه اسناد و مدارک شما و کارفرما دارد.


ویزای کسب‌ و کار برای سوئد

اگر قصد دارید به طور موقت برای اهداف تجاری از سوئد بازدید کنید، به یک ویزای کسب‌ و کار نیاز خواهید داشت. این مجوز یک ویزای شنگن برای سفر اول خواهد بود، اگرچه هنوز چند گزینه مورد نیاز برای ورود به سوئد وجود دارد. برای درخواست این نوع ویزای کسب و کار در سوئد که به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک گذرنامه معتبر (حداقل برای شش ماه)
 • فرم درخواست ویزای تجاری سوئدی
 • دو عکس پاسپورتی
 • یک بیانیه بانکی
 • اثبات بیمه مسافرتی
 • مدارک تجاری از جمله دعوتنامه ای از سوی شرکت یا سازمان سوئدی
 • مدارک مرتبط با رزرو هتل سوئدی و رزرو بلیط هواپیما

ویزای خود اشتغالی در کشور سوئد

حتی اگر شما یک تبعه غیر عضو اتحادیه اروپا / EEA باشید، به عنوان فردی خود اشتغال می‌توانید تا سه ماه بدون مجوز در سوئد کار کنید. پس از سه ماه، شما باید ویزای خود را به دست آورید. الزامات ویزای خود اشتغالی در سوئد به شرح زیر هستند:

 • گذرنامه معتبر
 • تجربه قبلی در زمینه کاری و راه‌ اندازی کسب ‌وکار خود
 • دانش مستند و مرتبط با زبان سوئدی و یا انگلیسی
 • اثبات اینکه شما کسب‌وکار را اداره می‌کنید، مسئولیت نهایی آن را دارید و حداقل نیمی از کسب‌ و کار را در اختیار دارید.
 • ارائه مدارکی مبنی بر اینکه خدمات یا کالاهای تجاری در سوئد فروخته می‌شوند و یا در سوئد تولید می‌شوند.
 • در اختیار داشتن پول و سرمایه کافی برای حمایت مالی از خود، خانواده تان در طول دو سال اول
 • اسناد و مدارک موثق مرتبط با در اختیار داشتن بودجه کافی
 • ایجاد تماس با مشتری و یا شبکه‌ای برای کسب و کار در سوئد

هزینه های مهاجرت کار در سوئد به چه میزان است؟

هزینه هایی که بابت دریافت ویزا می پردازید می تواند، بسته به نوع ویزا متغیر باشد. هزینه یک مجوز کار در سوئد تنها باید ۲۰۰۰ کرون (۲۰۰ دلار آمریکا) باشد. مجوزهای مربوط به حرفه‌های خاص ممکن است، هزینه های کم‌تری داشته باشد. برای کسب جزئیات بیشتر باید با اداره مهاجرت سوئد ارتباط برقرار کنید.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

مهاجرت به سوئد

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید