کار در روسیه

مهاجرت کاری به کشور روسیه

برای کار در روسیه افراد هم به مجوز کار و هم به ویزای کاری احتیاج دارند. استخدام مهاجران خارجی در روسیه بر اساس قانون وضعیت قانونی اتباع خارجه که در سال 2002 میلای تصویب شد انجام میگیرد. بر اساس این قانون اتباع خارجی که نیاز به ویزای روسیه دارند برای شروع به کار باید مجوز کار داشته باشد. کارفرمایی که به شما پیشنهاد کار داده مسئول دریافت مجوز کار برای افراد می باشد و با دریافت مجوز کار میتوان برای ویزای کاری روسیه اقدام کرد.البته معافیت های خاصی نیز وجود دارد به طور مثال اتباع کشور های مشترک المنافع که برای ورود به روسیه نیاز به ویزا ندارند میتوانند بدون نیاز به مجوز به کار مشغول شوند.

اطلاعات بیشتر

شناخت روسیه

فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. روسیه در اروپای شرقی و آسیای شمالی گسترده شده است.این کشور با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی و با تعداد زیادی کشور مرز دریایی دارد. اختلاف ساعت در نقاط مختلف روسیه به 9 ساعت میرسد. جمعیت روسیه حدود 150 میلیون نفر است که نسبت به وسعت آن ناچیز می باشد. در ادامه این مقاله تلاش داریم تا اطلاعاتی در باره کار در روسیه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

شناخت روسیه

پایتخت روسیه مسکو است که در بخش اروپایی این کشور واقع شده است و جمعیت آن حدود 12 میلیون نفر است. واحد پول این کشور روبل است و به زبان رسمی روسی صحبت میکنند. فدراسیون روسیه بر اساس تولید ناخالص به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و از نظر قدرت خرید ششمین اقتصاد بزرگ جهان می باشد.

مهاجرت کاری به روسیه برای ایرانیان به دلیل نزدیکی این کشور به ایران، روابط خوب میان دو کشور و همینطور اقتصاد روسیه که به سرعت در حال پیشرفت است، مناسب است. در این مقاله به بررسی روند مهاجرت کاری به روسیه و شرایط آن میپردازیم.

اگر به دنبال اطلاع از شرایط کار در روسیه هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.


دریافت مجوز کار در روسیه

برای کار کردن در کشور روسیه افراد هم به مجوز کار و هم به ویزای کاری احتیاج دارند. استخدام مهاجران خارجی در روسیه بر اساس قانون وضعیت اتباع خارجه که در سال 2002 میلای تصویب شد انجام میگیرد. بر اساس این قانون اتباع خارجی که نیاز به ویزای کاری روسیه دارند برای شروع به کار باید ابتدا مجوز کار اخذ کنند. کارفرمایی که به شما پیشنهاد کار داده مسئول دریافت مجوز کار برای افراد می باشد و با دریافت مجوز کار در روسیه میتوان برای ویزای کاری روسیه اقدام کرد.البته معافیت های خاصی نیز وجود دارد به طور مثال اتباع کشور های مشترک المنافع که برای ورود به روسیه نیاز به ویزا ندارند میتوانند بدون نیاز به مجوز به کار مشغول شوند.

با توجه به شرایط اقتصادی و سیاست های دولتی  و بر اساس سهمیه دولتی در هر سال تعداد خاصی مجوز استخدام برای اتباع خارجه صادر میشود.این سهمیه برای مناطق مختلف روسیه ، عنوان های شغلی و کشور های مختلف متفاوت می باشد.البته برخی اتباع خارجه نیازی به مجوز برای کار ندارند که به آن ها اشاره میکنیم:

دریافت مجوز کار در روسیه
 • اتباع کشور های خارجی که اقامت دائم روسیه دارند.
 • کارکنان سفارت و کنسولگری کشور های خارجی به همراه کارمندان خصوصی آنها.
 • خبرنگاران و روزنامه نگاران مجاز به کار.
 • کارکنان کشور های خارجی که نصب ، تعمیر و سرویس تجهیزات نصب شده را انجام میدهند.
 • افرادی که در روسیه مشغول به تحصیل هستند که همزمان با تحصیل یا در ایام تعطیلات کار میکنند.
 • کسانی که جهت تدرسی دعوت شده اند.
 • افرادی که در حرفه های بسیار خاص مهارت دارند

مراحل دریافت مجوز

برای این که در کشور روسیه مشغول به کار شوید نخستین قدمی که باید بردارید اخذ مجوز کار است. این کار توسط کارفرما انجام میگیرد.ابتدا باید کارفرما برای کارمند خارجی سهمیه دریافت کند.مشکلی که وجود دارد این است که کارفرما در هر سالی که درخواست سهمیه را ارائه کند در واقع یکسال بعد آن را دریافت خواهد کرد و این که مهلت درخواست سهمیه تا قبل از یکم ما (مه) است.

مراحل دریافت مجوز

مجوز استخدامی صادر شده تعیین میکند که کارفرما چه تعداد کارمند، از کدام ملیت و برای چه شغلی میتواند استخدام کند. بنابراین برای شروع به کار در روسیه بهتر است کارفرمایی را پیدا کنید که مجوز استخدام داشته باشد در غیر اینصورت کارفرما باید تمام این مراحل را برای شما انجام دهد که پروسه ای طولانی است.

بنابراین کارفرما باید برای استخدام اتباع خارجه مراحل زیر را طی کند:

 1. درخواست سهمیه ثبت کند
 2. مجوز کار را برای تبعه خارجی دریافت کند
 3. مجوز رسمی از اداره مهاجرت فدرال دریافت کند
 4. در حضور مقامات مرتبط قرارداد کاری با فرد متقاضی منعقد کند
 5. مجوز کار را برای متقاضی ارسال کند
 6. دعوتنامه برای فرد متقاضی ارسال کند
 7. ویزای کاری چند وروده برای متقاضی دریافت نماید
 8. متقاضی را در اداره مهاجرت ثبت کند

متقاضی کار در روسیه باید مدارک زیر را آماده کند:

 • پاسپورت
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی از گواهی مهارت های لازم
 • گواهی پزشکی نشان دهنده سلامتی کامل
 • دعوت نامه از طرف وزارت داخلی
 • نامه کارفرما که جزئیات شغلی، محل کار و تاریخ عقد قرارداد را مشخص کند

*ممکن است تبعه برخی کشور ها نیاز به مدارک دیگری نیز داشته باشند.


دریافت ویزای کار در روسیه

پس از آماده شدن مجوز کاری دعوت نامه از طرف وزارت داخلی برای متقاضی ارسال میشود و پس از دریافت دعوت نامه متقاضی باید با مدارک ذکر شده بعلاوه فرم درخواست ویزای کاری روسیه جهت انجام امور مربوطه به سفارت خانه ها و کنسولگری های روسیه مراجعه نماید. زمان کلی از مرحله اقدام برای دریافت مجوز کاری تا دریافت ویزای کاری بین 3 تا 6 ماه متغیر است اما زمان بررسی مدارک جهت صدور ویزای کاری معمولا حدود 20 روز است.

پس از دریافت ویزای کاری روسیه شما میتوانید به این کشور سفر کنید و تمام افرادی که با ویزای کاری وارد روسیه میشوند باید در مدت 7 روز حضور خود را در اداره های محلی زیر نطر وزارت داخلی روسیه ثبت نمایند. این کار را معمولا کارفرما انجام میدهد، اما برای اطمینان خاطر بهتر است خود متقاضی نیز پیگیر باشد چرا که عواقب عدم ثبت ورود در وزارت داخلی میتواند جریمه نقدی یا حتی اخراج از خاک روسیه باشد.

اولین ویزای کاری روسیه معمولا اعتباری 90 روزه دارد و پس از آن تا یکسال تمدید میشود و بعد از گذشت سال اول به صورت سالانه تمدید میشود. این کار از طریق شعبه های محلی وزارت داخلی در محل سکونت انجام میگیرد.

هزینه ویزای کاری روسیه در کشور های مختلف متقاوت است که باید از سفارت روسیه در کشور ها استعلام گرفته شود. همچنین هزینه ویزای یک سفره یا چند سفره، عادی یا اکسپرس نیز تفاوت دارد. دریافت مجوز کار روسیه نیز هزینه ای دارد که باید هنگام ورود به روسیه با روبل پرداخت شود اما معمولا توسط کارفرما ها پرداخت میشود، این هزینه حدود 15 دلار میباشد.

در صورتی که ویزای کاری روسیه را دریافت کردید میتوانید برای همسر و فرزندان خود نیز ویزا دریافت کنید و چنانچه در شغل مورد نظر بمانید می‌توانید سال های سال در روسیه زندگی کنید. همچنین داشتن اقامت کاری روسیه دریافت ویزای شینگن را تسهیل میکند.


ویزای جست و جوی شغل آلمان یا job seeker

همان طور که گفته شد با دریافت این ویزا به شما مهلتی 6 ماهه داده میشود تا در کشور آلمان به جست و جوی کار بپردازید. برای دریافت این ویزا شما باید حداقل مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشید و همین طور باید مدرک زبان آلمانیذ B1 داشته باشید.شما برای دریافت هر نوع ویزای کاری نیازمند دریافت این مدرک هستید چون برقراری ارتباط مستلزم یادگیری زبان آلمانی می باشد.

با دریافت این ویزا شخص به صورت انفرادی وارد خاک آلمان می شود و 6 ماه برای مشغول به کار شدن و انعقاد قرارداد کاری زمان دارد.اگر در مهلت 6 ماهه موفق به یافتن شغلی شود و قراردادی حداقل یکساله منعقد کند میتواند همسر و فرزندان خود را نیز به آلمان بیاورد.لازم به ذکر است شغل پیدا شده باید مرتبط به مدرک تحصیلی و توانایی های فرد باشد.

پس از انعقاد قرارداد فرد متقاضی در ابتدا کارت اقامت یکساله دریافت میکند.پس از این یکسال بار دیگر اقامت یکساله دریافت میکند و در نهایت پس از این دوسال اقامت سه ساله دریافت خواهد کرد.بعد از گذشتن این پنج سال متقاضی میتواند اقدام به درخواست اقامت دائم نماید.


بازار و نیاز کاری

کشور روسیه و به خصوص شهر مسکو یکی از مراکز تجاری پیشرو در جهان است به همین دلیل متخصصین بسیاری این کشور را به عنوان هدف برای خود برای کار دروسیه مشخص کرده اند. با توجه به اینکه سطح دانشگاه های روسیه بسیار بالا است و فارغ التحصیلان روسی این دانشگاه ها معمولا چند زبانه هستند رقابت سختی برای افرادی خارجی در پیش است. همچنین به دلیل اینکه افراد خارجی نمیتوانند در مشاغلی که فردی در روسیه قادر به انجام آن است استخدام شوند معمولا مشاغل مهاجرتی بسیار سطح بالا و تخصصی هستند. کمبود های شغلی در مهندسی و آموزش ، حمل و نقل ، فناوری اطلاعات و ساخت و ساز وجود دارد.همچنین مهاجرین میتوانند در مقام های ارشد در دفاتر شرکت های بین المللی نیز مشغول به کار شوند.در پایین ترین سطح میتوان به مشاغل آموزشی مانند آموزش زبان انگلیسی و مشاغل خدماتی مانند پرستاری از کودکان اشاره کرد.


زبان روسی

همانطور که اشاره کردیم زبان روسی در کشور روسیه رسمی است و حتی اگر در شرکتی بین المللی که از زبان انگلیسی استفاده میکند مشغول به کار شوید برای داشتن ارتباط و تعامل و برطرف کردن نیاز های خود در جامعه روسیه نیاز به زبان روسی خواهید داشت.زبان انگلیسی در بین مردم عادی روسیه مانند ایران است و کمتر کسی به آن آشنایی دارد.پس برای اینکه در کار و زندگی خود در روسیه موفق باشید قبل از مهاجرت به روسیه آموزش زبان روسی را شروع کنید.


شرایط کار در روسیه و دستمزدها

شرایط کار در روسیه و دستمزدها

متوسط ساعت کار در روسیه 40 ساعت است و روز های کاری دوشنبه تا جمعه است.در یک هفته کاری 7 روزه با احتساب اضافه کاری کارمندان نمیتوانند بیشتر از 48 ساعت کار کنند البته در برخی از مشاغل مانند مغازه داران و مهمان داران کارمندان در آخر هفت ها نیز کار میکنند. حقوق بازنشستگی سالانه به 28 روز در سال بعلاوه 7 روز تعطیلات رسمی اختصاصی می یابد و تمامی کارمندان از بیمه های بازنشستگی و حقوق والدین برخوردارند. همچنین به افرادی که فرزند زیر 14 سال دارند میزان مشخصی مرخصی برای نگهداری فرزند داده میشود.

کارمندانی که به صورت تمام وقت کار میکنند علاوه بر تعطیلات رسمی پس از گذشت 6 ماه از شروع کار اجازه استفاده از 28 روز مرخصی بدون حقوق دارند.همین طور در هر سال یک دوره 14 روزه مرخصی برای هر کارمند اجباری است.


اخذ اقامت دائم روسیه از طریق خویش فرمایی

افرادی که قصد دریافت اقامت دائم روسیه را دارند میتوانند ابتدا یک شرکت در روسیه از نوع مسئولیت محدود که خودشان میتوانند مالک صد درصد آن باشند ثبت کنند، سپس برای مدتی موقت مثلا سه ماهه یک مدیر عامل روس استخدامی برای پیگیری مجوز کار در روسیه برای خودشان معرفی کنند.

پس از دریافت مجوز کار مدیرعامل روس را عزل و مدیر عامل ایرانی که جواز کار را دریافت کرده است منصوب میشود و برای ویزای کاری اقدام میکند. با ویزای کار میتوان سال های سال بدون نیاز به خروج از روسیه در این کشور ماند و برای همسر و فرزندان نیز ویزا گرفت. این ویزا مولتی است یعنی به دفعات میتوانید از کشور خارج و دوباره وارد شوید.

شما میتوانید ویزای کار 3 ساله (جواز نیروی کار متخصص) دریافت نمایید. این ویزا به دفعات قابل تمدید است بدون اینکه بخواهید از کشور خارج شوید همچنین میتواند به پاسپورت و شهروندی روسیه منجر شود و همینطور آزمون زبان روسی ندارد.

پس از دریافت این ویزا باید ماهی 167 هزار روبل از حساب شرکت ثبت شده به حساب خودتان به عنوان حقوق واریز کنید.(از جیب به جیب) و از این مبلغ ماهیانه 13 درصد مالیات بپردازید.

بر اساس این جواز کار افراد همراه میتوانند ویزای همراه بگیرند بدون اینکه مجبور باشند حق بیمه پرداخت کنند مثلا پدر یک خانواده شرکتی ثبت میکند و جواز کار 3 ساله دریافت میکند و با آن برای خانواده خود نیز ویزای همراه میگیرد و تنها ماهانه همان 13 درصد مالیات را پرداخت میکند.

این نوع ویزا را میتوان به اقامت دائم یا همان پاسپورت آبی تبدیل کرد.حدود 6 ماه پس از اخذ ویزای 3 ساله میتوان درخواست اقامت دائم کرد و 3 تا 6 ماه بعد نیز آن را دریافت کرد.بعد از اخذ اقامت دائم به جای آن 13 درصد که چیزی حدود 22 هزار روبل میشود باید 70 هزار روبل مالیات پرداخت کنید.پاسپورت آبی مانند گرین کارت است و شما تمام حقوق شهروندی روسیه به جز حق رأی را دارید و حتی از بیمه درمانی رایگان نیز بهره مند میشوید.

همچنین شما میتوانید ویزای کار معمولی یکساله نیز تهیه کنید.در این ویزا باید ماهیانه 20 هزار روبل به حساب خود به عنوان حقوق واریز کنید و ماهی 12 هزار روبل مالیات پرداخت کنید.اما این ویزا منجبر به اقامت دائم نمیشود.


آدرس و مشخصات سفارخانه ها و کنسولگری های روسیه در ایران

آدرستلفنروزهای کاریساعات کاری
تهران، خ نوفل لوشاتو، پلاک ۳۷ روزهای کاری:02166728873همه روزه به جز چهارشنبه، جمعه و شنبه۱۰ تا ۱۳
اصفهان، چهارباغ، خ تلفنخانه، پلاک ۱۱03132222060همه روزه به جز جمعه و شنبه۸ تا ۱۷
رشت، خ پاسداران، پلاک ۸۲01313236430همه روزه به جز جمعه و شنبه۸ تا ۱۸

مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص کشور روسیه مطالعه فرمایید.

تحصیل در روسیه

مهاجرت به روسیه

ادامه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید




دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید