کار در لهستان

مهاجرت کاری و اخذ ویزای کاری لهستان

در این مقاله روشهای اخذ ویزای کار لهستان ، شرایط و قوانین کار در لهستان ، نرخ بیکاری و مشاغل مورد نیاز لهستان ، روش های کاریابی در لهستان و دیگر شرایط مهاجرت کاری به لهستان را بررسی خواهیم کرد. این مقاله به طور اختصاصی توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده است و طبق آخرین شرایط و قوانین اعلام شده میباشد.

اطلاعات بیشتر

درباره لهستان

برای شناخت کشور لهستان و شرایط کار در لهستان در ادامه این مقاله با ما همراه شوید. جمهوری لهستان کشوری است در مرکز اروپا که از غرب با آلمان ، جنوب غربی با جمهوری چک ، جنوب اسلوواکی ، شمال شرقی با لیتوانی و روسیه ، از شرق با بلاروس و از جنوب شرقی با بلاروس هم مرز و همسایه است. مساحت این کشور 311.904 کیلومتر مربع است که این کشور را 69  امین کشور بزرگ دنیا و 9 امین کشور بزرگ اروپا کرده است. لهستان دارای حاکمیتی متمرکز میباشد که 16 استان را اداره میکند و پایتخت آن شهر ورشو میباشد. جمعیت این کشور 38.623.000 نفر میباشد و از واحد پول زلوتی (zloty) استفاده میکند. زبان رسمی این کشور لهستانی است.

کار در لهستان

اقتصاد لهستان رتبه هشتم در میان کشور های اروپایی را دارد و جایگاه نخستین میان کشور های تازه استقلال یافته از شوروی سابق را دارا میباشد. لهستان به عنوان اقتصادی با درآمد بالا توسط بانک جهانی طبقه بندی شده است و دارای تولید ناخالص داخلی به میزان 524.5 میلیارد دلار آمریکا میباشد. لهستان به طور میانگین رتبه 23 جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و رتبه 24 جهان از نظر شاخص تجارت آسان را داشته است. این کشور دارای اقتصاد متنوعی است و بزرگترین سهم آن را بخش خدمات با 62.3 درصد به خود اختصاص داده است. پس از آن بخش صنعتی با 34.2 درصد و کشاورزی با 3.5 درصد قرار دارد.

همانطور که عنوان شد واحد پول این کشور زلوتی جدید است که از سال 1995 در لهستان رایج گردید. هر زلوتی به 100 گروش تقسیم میشود. اسکناس ها در مبالغ 10 ، 20 ، 50 ، 100 و 200 زلوتی و سکه ها در مبالغ 1، 2، 5، 10، 20 و 50 گروش و 1، 2 و 5 زلوتی موجود هستند. نرخ زلوتی در ژانویه 2019 معادل 3.75 دلار آمریکا بوده است. مهمترین صادرات لهستان را ماشین آلات ، تجهیزات حمل و نقل ، خواروبار ، فرآورده های کشاورزی و حیوانات زنده تشکیل میدهد. لهستان تولید کننده سیب زمینی و چاودار (یکی از غلات) است و یکی از بزرگترین تولید کنندگان چغندر قند در اروپا به شمار میرود. این کشور از سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و پس از آن به شدت نرخ گردشگری در این کشور بالا رفت. یکی از پایه های اقتصادی این کشور گردشگری است.

هرساله تعداد بیشتری از مهاجران برای کار وارد لهستان میشود. از دلایل آن میتوان به نرخ بیکاری پایین ، درآمد مناسب و رو به افزایش وهزینه های زندگی پایین اشاره کرد.


ویزای کار در لهستان

کار در لهستان

با توجه به عضویت لهستان در اتحادیه اروپا قوانین مهاجرتی این کشور با کشور های دیگر اتحادیه اروپا تا حد زیادی مشابه است. بر اساس همین قوانین اتباع کشور های اتحادیه اروپا ، نروژ ، لیختن اشتاین، ایسلند و سوئیس میتوانند بدون هیچ مجوز و دردسری در لهستان کار کنند. همچنین اتباع کشور های ارمنستان ، بلاروس ، مولداوی ، گرجستان ، اوکراین و روسیه تا 6 ماه کار نیازی به دریافت اجازه کار ندارند. و در آخر اتباع دیگر کشور ها برای کار در لهستان نیازمند ویزای کاری و اجازه کار میباشند

برای دریافت اجازه کار در مرحله اول متقاضی نیاز به پیدا کردن کارفرما و دریافت پیشنهاد کار دارد. سپس کارفرما باید برای دریافت اجازه کار متقاضی اقدام کند. همچنین مانند دیگر کشور های اتحادیه اروپا کارفرما باید ثابت کند که متقاضی دیگری برای شغل در لهستان یا اتحادیه اروپا وجود نداشته است.


مجوز کار در لهستان

دریافت مجوز کار میتواند امر پیچیده ای باشد اما قبل از آن باید به این نکته اشاره کنیم که اجازه کار و ویزای کار دو امر متفاوت از یکدیگر است. افرادی که ویزایی به جز ویزای کاری داشته باشند نیز میتوانند در شرایطی برای دریافت مجوز کار اقدام کنند. برای دریافت مجوز کار پس از اینکه شغل و کارفرمای خود را پیدا کنید ، کارفرما باید فرم درخواست مجوز کار که شامل نام شرکت استخدام کننده و عنوان شغلی مورد نظر است را تکمیل کند.

این مورد مهم است زیرا مجوز کار تنها برای شرکت و موقعیت شغلی ذکر شده معتبر میباشد. اگر کار خود را ترک کنید مجوز کار شما باطل میشود و اگرشغل خود را عوض کنید به مجوز کار جدیدی نیاز دارید.

به طور کلی کارفرمای شما موظف است:

 • قرارداد کار را به صورت کتبی تهیه کند
 • قرارداد کار را به زبانی که میفهمید ترجمه کند
 • اعتبار مدارک را بررسی کند و یکی کپی از آن ها نگهدارد
 • 7 روز پس از انعقاد قرارداد کار به موسسات تأمین اجتماعی و بیمه درمانی اطلاع دهد. اینکار برای دریافت خدمات درمانی رایگان ، مرخصی درمانی و مزایای اجتماعی نیاز است

 • مجوز کار برای افرادی که در شرکتی مستقر در لهستان قصد کار دارند
 • مجوز برای افرادی که عملکردی در هیئت مدیره دارند ، شریک عمومی هستند یا به عنوان وکیل کار میکنند
 • مجوز کار برای افرادی که در شرکت غیر لهستانی کار میکنند اما برای مدت بیش از 30 روز در شعبه و دفتر واقع در لهستان مستقر میشوند
 • مجوز برای افرادی که در شرکت غیر لهستانی کار میکنند و برای انجام خدمتی به لهستان مراجعه میکنند مانند خدمات صادراتی
 • مجوز برای افرادی که در شرکت غیر لهستانی کار میکنند و در 6 ماه آینده میخواهند بیشتر از 3 ماه در لهستان حضور داشته باشند برای اهدافی غیر از موارد ذکر شده
 • مجوز کار برای مشاغل فصلی

مجوز کار توسط مرجع دولتی voivode صادر میشود و برای انجام کارهایی که کارفرما در اعلامیه مشخص کرده است معتبر است. کارفرما باید هنگام درخواست قرارداد کار را امضاء کرده باشد.

 • 3 نسخه از فرم درخواست مجوز کار تکمیل شده
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی در ابعاد 3.5 در 4.5 که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد با پس زمینه سفید
 • گذرنامه معتبر معتبر به همراه 2 فتوکپی از تمام صفحات
 • اسناد مربوط به اینکه برای موقعیت شغلی فرد دیگری در لهستان یا اتحادیه اروپا درخواستی ارائه نکرده است.
 • اسناد مربوط به تمکن مالی متقاضی مانند قرارداد کار که حقوق آن پوشش هزینه های متقاضی و همراهانش را بدهد.
 • اسنادی که تأمین بیمه درمانی یا پوشش آن توسط بیمه گذار در لهستان تأیید شود.
 • اسناد نشان دهنده محل زندگی در لهستان مانند قرارداد اجاره یا اسناد مالکیت
 • اظهارنامه مالیاتی و گواهی عدم تأخیر در پرداخت مالیات در صورت وجود
 • گواهی عدم سوء پیشینه

مدارک ارائه شده باید به زبان لهستانی بوده و یا ترجمه معتبر شوند و تایید شده باشند. زمان رسیدگی به درخواست مجوز کار در حالت عادی 1 ماه و برای پرونده های دارای پیچیدگی 2 ماه میباشد.

همانطور که بیان شد برای کار در لهستان به جز مجوز کار به ویزای کاری نیز نیاز دارید. ویزای کاری انواع مختلفی دارد که بر اساس قرارداد کاری و مدت اقامت فرد صادر میشود. برای درخواست ویزا متقاضی باید شخصا به کنسولگری لهستان واقع در کشور خود مراجعه نماید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری لهستان عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست و امضای آن توسط متقاضی
 • گذرنامه معتبر با حداقل 2 صفحه خالی به همراه کپی آن
 • کارت شناسایی یا شناسنامه و کپی آن
 • بیمه درمانی مسافرتی با پوشش حداقل 30.000 یورو
 • مجوز کار اصلی و کپی آن
 • اظهارنامه کتبی کارفرما
 • مدارک سوابق شغلی
 • مدارک تحصیلی و کپی آنها
 • گواهی صلاحیت شغلی و کپی آن
 • رزرو بلیط پرواز با تاریخ ثابت
 • اثبات تمکن مالی از طریق قرارداد کاری یا روش های دیگر

کنسولگری این حق را دارد که هرگونه مدارک اضافی درخواست کند. کلیه مدارک باید به زبان لهستانی ترجمه شوند و توسط وزارت امور خارجه کشور مبدأ تأیید شوند.

زمان پردازش مدارک برای دریافت ویزای کاری بین 15 تا 20 روز میباشد. هزینه های مربوط به درخواست ویزا شامل 440 PLN بابت هزینه تمبر و 50 PLN بابت کارت اقامت میباشد.

افرادی که ویزای کاری لهستان را دریافت کرده اند میتوانند همسر و فرزندان زیر 18سال خود را با خود همراه کنند. برای اینکار باید برای تمامی افراد خانواده درخواست ویزای همراه کرد. لازم به ذکر است همسر متقاضی میتواند بدون مجوز کار در لهستان کار کند ولی دیگر وابسته ها باید مجوز کار دریافت کنند. برای دریافت ویزای الحاق خانواده به مدارک زیر نیاز است:

 • 2 نسخه از درخواست ویزا
 • 4 عکس رنگی پاسپورتی در ابعاد 3.5 در 4.5
 • گذرنامه معتبر و 2 فتوکپی از آن
 • تأیید آدرس ثبت شده فعلی
 • اسناد تایید خویشاوندی مانند شناسنامه یا سند ازدواج
 • اسناد تایید بیمه درمانی یا پوشش آن توسط بیمه گذار
 • اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه های افرادی که برای آنها درخواست ویزا شده است

اقامت دائم از طریق ویزای کار لهستان

کار در لهستان

اقامت دائم برای افرادی که ویزای کاری لهستان دریافت کرده اند از طریق ویزای EC قابل دریافت است. این ویزا به افرادی تعلق میگیرد که حداقل 5 سال در لهستان اقامت داشته باشند ، دارای درآمد پایدار و منظم بوده و تحت پوشش بیمه درمانی باشند. برای درخواست ویزای EC نیاز به مدارک زیر دارید:

 1. 4 نسخه درخواست ویزای EC
 2. 2-      4 قطعه عکس رنگی به روز پاسپورتی در ابعاد 3.5 در 4.5
 3. گذرنامه به همراه 3 فتوکپی
 4. اسناد تأیید اقامت بی وقفه در لهستان
 5. مدارک اثبات درآمد پایدار و منظم برای پوشش هزینه های خود و خانواده تحت پوشش
 6. اسناد تأیید بیمه درمانی
 7. اسنادی که میزان هزینه های اقامت را تأیید میکند
 8. مدارک مسکن

قوانین و شرایط کار در لهستان

روابط کاری در لهستان با انعقاد قرارداد رسمی میشوند. سه نوع قرارداد کاری در لهستان وجود دارد: قرارداد کار دوره آزمایشی ، قرارداد کار با مدت معین و قرارداد کار نامحدود. قرارداد های کاری دارای مدت معین حداکثر برای 33 ماه میتوانند تنظیم شوند و بیشتر از این مدت به عنوان قرارداد نامحدود محسوب میشود. قرارداد های کار باید به امضای هر دوطرف رسیده و تاریخ انعقاد آن مشخص باشد و در بر دارنده اطلاعات مربوط به نوع کار ، مکانی که کار در آن انجام میشود ، حقوق ، مزایا و پاداش های کار ، ساعات کاری ، تاریخ شروع اشتغال و همچنین شرایط خاتمه کار باشد.

میزان ساعات کاری در لهستان به طور کلی نباید بیشتر از 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته برای 5 روز کاری باشد. برای کارهایی که بیشتر از ساعات استاندارد انجام میشود کارمند حق دریافت حقوق اضافی دارد. در صورت داشتن توجیه برای برخی مشاغل کارفرما میتواند ساعات کاری را بر اساس برنامه ای مشخص افزایش بدهد.

حق دریافت مرخصی با حقوق برای کارکنانی که کمتر از 10 سال سابقه فعالیت کاری دارند 20 روز در سال و برای معادل یا بیشتر از 10 سال 26 روز در سال میباشد. محاسبه میزان سابقه کار بر اساس کلیه مشاغل انجام شده میباشد. همچنین مرخصی بدون حقوق بنا بر درخواست کتبی کارمند قابل اعطا است. هنگام مرخصی بدون حقوق بیشتر از 3 ماه کارفرما حق دارد بنا به دلایل مهم فرد را فرا بخواند.

کارفرما باید حق تأمین اجتماعی کارکنان را در زمان معین پرداخت کند. میزان مالیات بر درآمد شخصی در لهستان بر اساس درآمد فرد محاسبه میشود و به طور کلی بین 18 تا 32 درصد متغیر است. همچنین نیروهای کار در لهستان از برخی مزایای دیگر مانند کمک هزینه های بیماری و زایمان نیز برخوردار میشوند.


نرخ بیکاری در لهستان

یکی از مهمترین معیار ها برای انتخاب مقصد مهاجرت کاری نرخ بیکاری در کشور مقصد میباشد. نرخ بیکاری بالا نشان دهنده تعداد بالای نیروهای بیکار در آن کشور است و نشان دهنده این که مهاجران نمیتوانند به راحتی شغلی پیدا کنند و امنیت شغلی داشته باشند. لهستان جزو کشور هایی با نرخ بیکاری پایین میباشد و در سال های اخیر نرخ بیکاری در این کشور روند کاهشی داشته است. نرخ بیکاری در لهستان در دوره های سه ماهه منتشر میشود و در آخرین گزارش در مارس 2019 به 3.9 درصد رسیده است. نرخ بیکاری در مردان 3.4 درصد و در زنان 4.6 میباشد. طبق آخرین آمار افراد مشفول به کار در لهستان 16.274.000 نفر و افراد بیکار حدود 666.000 نفر بوده اند. موقعیت های شغلی ثبت شده در یک ماه (ژوئیه 2019) 118.559 مورد بوده است. در ادامه نمودار های بررسی نرخ بیکاری در لهستان و میزان پیشنهادات کاری در ماه های اخیر لهستان را مشاهده میکنید.


حقوق و دستمزد مشاغل در لهستان

میزان درآمد در لهستان به طور مداوم در حال افزایش است. متوسط درآمد ماهانه نیروی های کار در لهستان در ماه ژوئن 2019 مبلغ 1350 دلار بوده است که در مقایسه با رقم قبلی در ماه مه 2019 که 1317 دلار بوده رشد داشته است.(نمودار بررسی متوسط درآمد ماهانه در ادامه قابل بررسی است)  طبق اطلاعات بیشترین میانگین دستمزد ماهانه در سال ژوئیه 2008 به مبلغ 1565 دلار بوده است. در ادامه میزان حقوق دریافتی سالانه و ماهانه به دلار و زلوتی توسط برخی مشاغل در لهستان را بررسی خواهیم کرد.

عنوان شغلی میزان حقوق دریافتی سالیانه
فیزیک دان 53.183 دلار
مدیر مالی 49.636 دلار
سرآشپر 47.423 دلار
توسعه دهنده تجاری 46.623 دلار
مدیر IT 38.380 دلار
برنامه نویس موبایل 38.261 دلار
دندانپزشک 33.590 دلار
مهندس نرم افزار 32.328 دلار
مدیر پروژه 32.042 دلار
مدیر فروش 28.375 دلار
مهندس شیمی 24.978 دلار
طراح گرافیک 24.010 دلار
معمار 18.273 دلار
معلم 17.995 دلار
پرستار 13.153 دلار
تکنسین مهندسی مونتاژ 7.061 زلوتی
دستیار مهندس ارشد 8.378 زلوتی
اپراتور اتوکد 6.399 زلوتی
مهندس اتوماسیون 8.579 زلوتی
مهندس عمران 8.092 زلوتی
مهندس ارتباطات 8.105 زلوتی
مهندس حفاری 7.458 زلوتی
مدیر تولید مهندسی 10.060 زلوتی
تحلیلگر پروژه 8.902 زلوتی
حسابدار 5.870 زلوتی
دستیار اداری 4.543 زلوتی
وکیل 12.439 زلوتی

مشاغل مورد نیاز در لهستان

در حالیکه لهستان بزرگترین اقتصاد در اروپای مرکزی را دارد اما رشد اخیر آن کند شده است. با این حال شغل های زیادی برای خارجیانی که لهستان را به عنوان مقصد کار در نظر میگیرند وجود دارد. مشاغل محبوب فارغ التحصیلان در این کشور بانکداری و امور مالی ، مواد شیمیایی، فناوری اطلاعات ، تدارکات و ارتباطات است. بیشترین کمبود های شغلی در لهستان در بخش های مهندسی شامل: مهندسی عمران ، مواد شیمیایی ، برق و مکانیک ، بازرگانی شامل: نمایندگان فروش و مدیر فروش ، امور مالی شامل : حسابداران ، حسابرسان و تحلیلگران مالی و فناوری شامل : کارشناسان امنیت سایبری ، مدیران شبکه و پشتیبان های فنی میباشد.

کار در لهستان

بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در لهستان حدود 250 هزار شغل مستقیم و 400 هزار شغل غیر مستقیم دارد.بزرگترین کمبود ها در این بخش در شغل های برنامه نویسی ، مجری سیستم های شبکه و رایانه ، نصب کننده ها و سرویس دهنده های سیستم های رایانه ای میباشد. اشتغال در بخش IT با سرعتی نزدیک به 10% در هر سال در حال رشد است. کمبود های این بخش به 3 دلیل عمده هستند اول اینکه کیفیت آموزش ها گاهی جوابگوی نیاز بازار نیست ، دوم اینکه بازار فناوری به سرعت در حال رشد است و سوم اینکه تفاوت حقوق بین لهستان و دیگر کشور های اروپایی گاهی باعث میشود متخصصان داخلی این کشور مهاجرت کنند.

بخش بهداشت و درمان در لهستان حدود 600 هزار کارمند دارد. در چندین سال اخیر این بخش دارای کمبود نیروی کار در شغل های پزشکی ، مامایی و پرستاری بوده است. این کمبود دلایل مختلفی مانند مهاجرت پرسنل پزشکی به خارج از لهستان یا کمبود دستمزد دارد.


بخش مدیریت در لهستان دارای حدود 1 میلیون نیروی کار است. نیروهای کار در مشاغل مدیریت ارشد ، مقامات ارشد ، قانون گذاران ، مدیران اداری و بازرگانی ، مدیران تولید و خدمات تخصصی و مدیران خرده فروشی و سایر خدمات مشغول به کار هستند. با توجه به اینکه بیش از 99 درصد شرکت های در لهستان کوچک هستند یعنی کمتر از 50 کارمند دارند تقاضای برای مشاغل مدیریتی به شدت رو به افزایش است و این گروه شغلی بسیار متنوع است. همچنین سیستم آموزشی یکنواختی برای مدیران در لهستان وجود ندارد.

بخش مهندسی و متخصصان نیز بیش از 400 هزار کارمند در لهستان دارد. مشاغل این بخش بسیار متنوع است و مشکل کمبود نیروی کار مهندسی تقریبا پایدار است. کیفیت پایین آموزش ، عدم مهارت های فنی و عدم هماهنگی بین دانشگاه ها و بازار کار از دلایل کمبود نیروی کار در این بخش است.

بخش کارگران ماهر و فنی یکی از مهمترین گروه های کمبود شغلی در لهستان است و سال هاست که ایجاد مشکل کرده است. این گروه مجموعا بیش از 2 میلیون نفر نیروی کار دارد و بیشتری درخواست در مشاغل جوشکاری ، اتصالات ، خیاطی ، اپراتور لیفتراک ، مکانیک و برق کاری است.

کمبود های شغلی در بخش های دیگری مانند متخصصان حقوقی، اجتماعی و فرهنگی نیز وجود دارد. بیشتری کمبود در این دسته مربوط به وکلا است. همچنین یکی دیگر از شغل های دارای کمبود رانندگی کامیون است.


کاریابی در لهستان

اگر قصد مهاجرت کاری به لهستان را دارید به این نکته توجه داشته باشید که زبان رسمی این کشور لهستانی است و توسط اکثریت مردم استفاده میشود. بیشترین شغل ها نیز از این زبان استفاده میکنند. با این حال این کشور از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده میکند و نسل جوان در لهستان با انگلیسی آشنایی دارند و مشاغل بسیاری نیز به زبان انگلیسی موجود هستند. برای کاریابی در لهستان میتوان به صورت آنلاین از طریق وبسایت های کاریابی لهستانی و بین المللی استفاده کرد. ارسال رزومه با کیفیت برای یافتن شغل امری الزامی است در ادامه لیست برخی از این وبسایت ها را برای شما آماده کرده ایم:

 • Careerjet.pl به لهستانی
 • Careersinploand.com
 • Forumpraca.pl به لهستانی
 • Infopraca.pl
 • Praca.interia.pl به لهستانی
 • Jobs.pl
 • Praca.pl
 • Indeed.com
 • Glassdoor.com
 • Monster.com
 • Linkedin

مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به لهستان

تحصیل در لهستان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید