کار در هلند

راهنمای کار در هلند

هلند کشوری است کوچک از قلمرو های پادشاهی هلند که در شمال غربی اروپا واقع شده است.این کشور 16.500.000 نفر جمعیت و نزدیک 1 میلیون نفر جمعیت مسلمان دارد.پایتخت هلند شهر آمستردام است ولی بسیاری از ارگان های دولتی و بین المللی در لاهه واقع شده است.دومین شهر بزرگ هلند نوتردام است. این کشور با آلمان ، بلژیک و بریتانیا هم مرز است. هلند در اتحادیه اروپا قرار دارد واحد پول آن یورو است و زبان رسمی آن هلندی است اما 95 درصد مردم به زبان انگلیسی هم صحبت میکنند.

اطلاعات بیشتر

شناخت هلند

کار در هلند

کشور هلند در در پرورش گل های زینتی و صادرات آن رتبه اول دنیا را در اختیار دارد. دامداری و کشاورزی از پایه های اقتصادی این کشور حساب میشود. این کشور با اینکه مساحت کمی دارد اما سهم بالایی در تجارت جهانی دارد. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین بوده و از 2 تا 3 درصد متغیر است. کشور های اتحادیه اروپا شرکای مهم تجاری هلند محسوب میشوند و ایالات متحده آمریکا از اصلی ترین بازار های هلند است. هلند از ذخایر گاز طبیعی برخوردار است که بخشی از آن را صادر میکند. کشتی سازی و صنایع شیمیایی از صنایع مادر در هلند هستند.از کمپانی های مهم این کشور میتوان به فیلیپس اشاره کرد.اگر متقاضی کار در هلند هستید با ما همراه باشید.


کار در هلند

کار در هلند

هلند یکی از کشور هایی است که مقصد بسیاری از مهاجران در سطح دنیا است که به قصد کار به این کشور سفر میکنند.شرایط ویژه این کشور مانند میزان مالیات پایین برای کارمندان ، دریافت اقامت به راحتی ، نرخ بیکاری پایین و شرایط کاری مناسب دلیل سفر مهاجران کاری به این کشور است.

میزان نرمال ساعات کار هفتگی در هلند 38 ساعت می باشد.معمولا افراد بین 36 تا 40 ساعت به طور تمام وقت کار میکنند که معادل روزانه 7 تا 8 ساعت در 5 روز از هفته می باشد.همچنین کارمندان روزانه 30 دقیقه زمان استراحت برای صرف وعده غذایی دارند.

در بعضی مواقع کارفرماها برای جبران کمبود های کار کارمندان را در روز های تعطیل به کار میگیرند که جزو ساعات اضافه کاری محسوب میشود و دستمزد جداگانه دارد اما به طور معمول کار در هلند به صورت سازمان یافته است و افراد در ساعات معمول که 9 صبح تا 5 عصر میباشد کار میکنند و به جز مدیران از دیگر رده های شغلی انتظار اضافه کار نمیرود.مهاجران اگر به مدت 5 سال در هلند اقامت و کار کنند و مالیات خود را بپردازند میتوانند اقامت دائم دریافت کنند.


در کشور هلند سازمانی به نام IND  وجود دارد که مسال کاری مهاجران نیز به آن وابسته است. مسئولیت این سازمان در حوزه نظارت به مسائل مهاجران می باشد.در اصل IND زیر مجموعه وزارت امنیت و دادگستری هلند است که قوانین مربوط به مهاجرت را اجرا میکند. مهاجران باید با این سازمان آشنایی داشته باشند زیرا برای دریافت ویزا های هلند ، دریافت اقامت دائم برای کسانی که در حال حاضر در هلند حضور دارند و کسانی که میخواهند پاسپورت هلندی داشته باشند به آن نیاز خواهند داشت.

کشور هلند در زمینه نرخ بیکاری از بسیاری از کشور های اروپا که در رکود به سر می برند جلو تر است.نرخ بیکاری این کشور هم اکنون تقریبا هم تراز کشور آلمان است و در پایان سال 2018 حدود 7/3 درصد بوده است.از سال 2014 روند کاهشی نرخ بیکاری در این کشور شروع شده است.برای مهاجرت کاری به هلند یا هر کشوری باید از نرخ بیکاری در آن کشور اطلاع داشت چون از طریق آن میتوان به این نتیجه رسید که آیا شرایط برای مهاجرت کاری به آن کشور مساعد است یا خیر.


انواع ویزای کار در هلند

کار در هلند

در کشور های عضو اتحادیه اروپا قوانین مهاجرتی در بسیاری از موارد مشابه است و کشور ها ساز و کار های تقریبا مشابهی برای پذیرش مهاجران دارند.هلند نیز از این قائده مستثنی نیست و مانند دیگر کشور های اروپایی برای دریافت ویزای کاری باید پیشنهاد کار داشته باشید.به این منظور کارفرما باید موقعیت شغلی مورد نظر را ابتدا به مدت 3 ماه در کشور هلند و سپس به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا به آگهی بگذارد و در این مدت اگر متقاضی نبود اتباع کشور های ثالث میتوانند پیشنهاد آن شغل را دریافت کنند.به طور کلی ویزاهای کاری هلند به چند دسته تقسیم میشوند که بررسی آنها می پردازیم.


1-ویزای کاری کوتاه مدت هلند

این نوع ویزا برای افرادی است که حداکثر برای مدت 90 روز قصد اقامت و کار در هلند را دارد.البته این ویزا در دو نوع صادر میشود.نوع A مخصوص ترانزیت است و دارندگان آن تا بخش بین المللی فرودگاه های هلند اجازه ورود دارند و برای خروج از این قسمت حتی برای یک دقیقه نیاز به ویزای دیگری دارند.نوع C  ویزای اقامتی بوده که به دارنده اجازه میدهد به مدت 90 روز در یک دوره 6 ماهه در هلند و کشور های حوزه شنگن اقامت داشته باشند.

2-اقامت بیش از 3 ماه از نوع MVV

این ویزا معمولا برای افرادی است که قصد ملحق شدن به خانواده خود را دارند یا میخواهند آزمون ادغام فرهنگی بدهند.با توجه به شرایط این ویزا دریافت آن برای ایرانیانی که اقوامی در هلند ندارند ممکن نیست.

3-ویزای کاری هلند GVVA

این نوع ویزا در واقع اجازه اقامت و کاری است برای افراد خارج از اتحادیه اروپا.برای دریافت این نوع ویزا باید پیشنهاد شغلی معتبر داشت و کارفرما مراحل دریافت مجوز شغلی برای فرد را طی کند.برای ایرانیان این تنها روش مهاجرت کاری به هلند است. صدور این ویزا حداقل 5 هفته طول میکشد و اعتبار آن نیز به طور معمول 3 ساله است که قابل تمدید می باشد.برای تمدید این نوع ویزا باید 3 ماه قبل از اتمام اعتبار آن درخواست خود را  به IND  تسلیم نمایید تا در مورد آن تصمیم گیری شود.

4-ویزای بازگشت

افرادی که در هلند اقامت دارند و قصد خروج از این کشور به صورت موقت را دارند باید این ویزا را دریافت نمایند.با دریافت این ویزا فرد میتواند پس از خروج از خاک هلند در صورت اتمام اعتبار مجوز کار یا اقامتش بار دیگر به این کشور وارد شود. اعتبار این ویزا با توجه به شرایط متفاوت است و ممکن از 3 ماه تا 1 سال اعتبار داشته باشد.

5-اقامت دائم هلند

همانطور که ذکر کردیم افرادی که به مدت 5 سال در کشور هلند اقامت و کار کرده باشند میتوانند جهت دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهند.


صدور ویزا برای همراهان

اگر فرد متقاضی متأهل باشد همسر و فرزندان زیر 18 سال او میتوانند با دریافت ویزای MVV با او همراه شوند.برای دریافت این ویزا شرایط زیر نیاز است:

 1. همسر متقاضی حداقل 21 سال سن داشته باشد
 2. ازدواج خود را ثبت مدنی کرده باشد.در غیر اینصورت باید اثبات کند در یک رابطه طولانی مدت است.
 3. پس از ورود در آدرسی که در شهرداری ثبت نموده اند زندگی کنند
 4. ازدواج آنها باید در پایگاه داده های شخصی هلند ثبت شود
 5. دارنده اقامت اصلی باید ثابت کند حداقل 1647 یورو درآمد دارد و قادر به حمایت مالی از خانواده خود است

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا

به طور کلی با توجه به شرایط مختلف فرد و کشور محل سکونت ممکن است مدارک مختلفی از متقاضی درخواست شود اما برخی از مدارک در تمامی افراد یکسان است که در اینجا به آن ها اشاره میکنیم.

 1. پاسپورت و کپی آن با اعتبار بیش از 6 ماه
 2. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 3. پرینت حساب جهت اثبات توانایی مالی
 4. دو قطعه عکس پاسپورتی
 5. گواهی بیمه
 6. درخواست و یا قرارداد معتبر کار
 7. ارائه CV و رزومه
 8. گواهی عدم سوء پیشینه
 9. مدارک تحصیلی
 10. پرداخت هزینه های مورد نیاز
 11. ترجمه 2 صفحه اول شناسنامه

توجه داشته باشید مدارک باید ترجمه شده و مهمور توسط وزارت امور خارجه و دادگستری باشند.

شرایط عمومی مورد نیاز

به طور کلی برای دریافت ویزای کاری هلند به یکسری شرایط حداقلی نیاز دارید که آن ها را مرور میکنیم:

 1. دارا بودن مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر.با مدارک پایین تر شانس دریافت ویزا پایین تر است.
 2. سن بین 18 تا 45 سال
 3. سابقه کاری یا مهارت
 4. دانستن زبان انگلیسی یا هلندی

مدارک تحصیلی شخص توسط سایت سازمان NUFFIC مورد ارزیابی قرار میگیرد.این سازمان با سازمان آموزش و پرورش ایران نیز در ارتباط است.همچنین دانستن زبان انگلیسی به متقاضی کمک بسیاری در یافتن شغل و در محل کار میکند اما به طور کلی برای ارتباطات روزانه در سطح جامعه هلند نیاز به زبان هلندی است.


مشاغل مورد نیاز در هلند

کار در هلند

سالانه لیستی از مشاغل مورد نیاز در هلند توسط دولت این کشور ارائه میگردد.در سال اخیر عناوین شغلی بسیاری در این لیست ذکر شده است.تعداد بالای مشاغل مورد نیاز و مزیت های مالیاتی این کشور باعث مهاجرت تعداد بسیاری از نیروهای کاری ماهر از کشور های مختلف دنیا به هلند میشود.به دلیل کثرت مشاغل دسته بندی های شغلی مورد نیاز را در زیر ذکر میکنیم.

فناوری اطلاعات IT و مخابرات ، رسانه ها و اطلاعات ، مدیریت عمومی ، متخصص پزشکی ، بهداشت و سلامت عمومی ، بازاریابی و تبلیغات ، تحقیق و توسعه و علوم تحقیقاتی ،کارمندان اداری و دبیرخانه ، بانکداری ، خدمات مالی و بیمه ، حمل و نقل و تدارکات،زمین ، دریا ، محیط زیست و دامپزشکی ، کشاورزی نوین ، طراحی  و معماری ، حسابداری و امور مالی ، مهندسی و مشاغل فنی ، خرید و فروش ، هنرهای دستی وگردشگری ، امنیت و حفاظت ، منابع انسانی ، آموزش و پرورش


یافتن کار در هلند

برای یافتن شغل مناسب در کشور هلند روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به آن ها میپردازیم.

بسیاری از کارفرمایان در هلند از طریق آژانس های استخدامی اقدام به جذب نیروی کاری مینمایند.تعداد زیادی آژانس استخدامی وجود دارد که برخی از آن ها آنلاین و برای برخی دیگر باید به صورت حضوری مراجعه کرد.برای یافتن کار توسط این آژانس ها باید مشخصات خود را ثبت کنید و پیگیر آن ها باشید.برخی از آژانس ها در عنوان های شغلی خاصی فعالیت دارند.ما برای شما فهرستی از این آژانس ها را فراهم کرده ایم.

 

وبسایت آژانس های استخدامی تخصصی

 • Aquent : کاریابی مشاغل طراحی وب ، استراتژی و محتوا
 • Ardekay: :کاریابی مشاغل فناوری اطلاعات
 • Darwin recruitment : کاریابی مشاغل فناوری اطلاعات و مخابرات
 • Rave recruitment : کاریابی مشاغل ICtent

وبسایت آژانس های استخدامی برای انگلیسی زبانان و دیگر زبان ها

 • Blue lynx
 • Undutchables
 • Unique multilingual

وبسایت آژانس های استخدامی عمومی

 • Hays
 • Madison parker
 • Octagon professionals
 • Page personnel
 • Projob

کارفرمایان در کنار آژانس های استخدامی رسمی از وبسایت های شغلی نیز برای استخدام نیروی کار بهره میگیرند که تعداد بسیاری از آنها موجود است.برخی از این وبسایت ها با پایگاه داده های استخدامی هماهنگ است که عبارتند از :

 • Expatica jobs : کاریابی برای انگلیسی زبانان و سایر زبان ها
 • Monsterboard : کاریابی برای مشاغل هلندی زبان
 • National vacature bank : کاریابی برای مشاغل هلندی زبان
 • The language jobs : کاریابی برای انگلیسی زبانان و سایر زبان ها
 • Intermediair : کاریابی اغلب برای مشاغل هلندی زبان
 • Stepstone : برای مشاغل گوناگون

برخی از مشاغل در هلند در روزنامه ها آگهی استخدام درج میکنند اینگونه مشاغل عمدتا مقامات ارشد در شرکت های بین المللی هستند.اگر شما به دنبال چنین شغل هایی هستید میتوانید در روزنامه هایی مانند Telegraf ، Nrc ، Volkskrant  و Metro به دنبال آنها بگردید

برخی از شرکت ها در هلند آمادگی خود برای جذب نیروی کار جدید را از طریق وبسایت خود اعلام میکنند و همین طور فرم هایی برای ارسال اطلاعات برای استخدام در وبسایت خود دارند.در صورتی که شرکت خاصی را برای استخدام در نظر دارید و یا از دیگر روش های کاریابی به نتیجه ای نرسیدید بهتر است این روش را امتحان کنید و یا به طور مستقیم با شرکت ها در ارتباط باشید.

شبکه رسمی از سایت ها و آژانس های همکار است که از طریق آن میتوانید از عناوین شغلی اطلاع پیدا کنید ، مشاوره بگیرید و به جست و جوی شغل بپردازید.

کاریابی از طریق شبکه های اجتماعی در کشور هلند امری جا افتاده و قابل قبول است.برای یافتن شغل میتوانید در شبکه های اجتماعی مخصوصا Linkedin پروفایل ساخته و با کارفرما های ارتباط برقرار کنید.لینکدین میلیون ها کاربر دارد که تقریبا 30 درصد از آن ها در جست و جوی شغل هستند.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به هلند

تحصیل در هلند

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

سلام.
در صورت اخذ ویزای GVVA و اخذ ویزای همراه برای همسرم، همسرم هم اجازه کار داره؟

سلام بله هم حق تحصیل و هم حق کار دارن
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام من شهروند افغانستانی هستم اقوام به تازگیا به هلند مسافرت کرده از طریق موسسه آکسفام، سلام در این است شرایط مهاجرت در این کشور چطور هستند و کدام راه های را پیش گیریم همراه خانواده

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر. لطفا با مشاورین مجموعه ارتباط برقرار کنید و شرایطتتون رو به طور کامل بفرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمتتون ارائه بشه.

دیدگاهتان را بنویسید