تحصیل در هلند

راهنمای آموزشی جهت تحصیل در هلند

تحصیل در هلند با وجود مراکز آموزشی متعدد و معتبر شرایط ایده‌آلی را جهت متقاضیان بین‌المللی فراهم نموده است. کشور زیبای هلند واقع در شمال غربی اروپا سالیانه پذیرای متقاضیان خارجی زیادی جهت تحصیل می باشد.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند با وجود مراکز آموزشی متعدد و معتبر شرایط ایده‌آلی را جهت متقاضیان بین‌المللی فراهم نموده است. کشور زیبای هلند واقع در شمال غربی اروپا و ملقب به سرزمین گل‌ها سالیانه پذیرای متقاضیان خارجی زیادی جهت تحصیل می باشد. کشور هلند با حدود 17 میلیون جمعیت واقع در اتحادیه اروپا و با کشورهای بلژیک و آلمان هم مرز است. از مهم‌ترین شهرهای این کشور می توان به آمستردام، روتردام، ماستریخت، آیندهوون، خرونینخن، اوترخت اشاره کرد. طبیعت بکر و چشم نواز، کیفیت بالای زندگی، رفاه اجتماعی، اماکن دیدنی، تنوع غذایی، توریست پذیری و…. از دیگر مزایای کشور هلند می‌باشد. زبان رسمی این کشور هلندی (Dutch) و با بهره گیری بیش از 160 مرکز تحقیقاتی و آموزشی شرایطی را فراهم نموده تا دانشجویان به دو زبان انگلیسی و هلندی به تحصیل در هلند بپردازند.

تحصیل در هلند
تخفیف ویژه

20 درصد تخفیف برای متقاضیانی که به صورت آنلاین ثبت نام میکنند!

اغلب متقاضیان جهت تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) وارد کشور هلند می‌شوند. موضوع حائز اهمیت این است که بسیاری از دانشگاه‌های هلند مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد را به زبان انگلیسی ارائه نموده که این شرایط برای بسیاری از متقاضیان تحصیل در هلند اهمیت بسزایی دارد. البته هزینه تحصیل در هلند نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر بوده و دانشجویان می‌بایست جهت پرداخت هزینه ها از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند. اطلاعات مربوط به تحصیل در هلند به زبان انگلیسی در پورتال‌های دولتی به راحتی یافت می‌شود، دانشگاه‌های هلند به طور معمول به دانشجویان حترجی کمک نموده تا ویزای تحصیلی هلند را به سهولت دریافت نمایند. در این صورت، دانشجویان خارجی هیچ نوع کمبودی جهت دوره‌‌های تحصیل در هلند پیدا نخواهند کرد.

متقاضیان بین‌المللی که از دانشگاه‌های کشور هلند و یا یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان فارغ ‌التحصیل شده باشند، این فرصت را دارند تا درخواست ویزای مخصوص هلندی را ارائه نموده تا برای یک سال در این کشور مشغول به کار شوند. 1 سالی که متقاضیان مشغول به کار هستند به عنوان “سال جهت گیری” شناخته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به تمامی موارد و شرایط از قبیل مدارک لازم، هزینه‌های تحصیل، بورسیه‌ها و ….  در این کشور بپردازیم، پس اگر شما عزیزان نیز متقاضی تحصیل در هلند هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.


شرایط تحصیل در هلند

همان طور که عنوان شد تحصیل در هلند با توجه به اعتبار مراکز آموزشی این کشور در سطح جهانی طرفداران زیادی دارد. اما تحصیل در این کشور مستلزم ارائه شرایطی نیز می باشد. تحصیل در هلند در تمامی مقاطع تحصیلی امکان‌پذیر می باشد اما با توجه به بالا بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی و تعلق بورسیه به افراد ممتاز، افراد عادی با ارائه تمکن مالی مناسب فرصت تحصیل در سرزمین گل‌ها را دارند. مدرک زبان، معدل مناسب، ارائه تمکن مالی و … از شرایط لازم جهت تحصیل در این کشور می‌باشد. جالب است بدانید تحصیل در هلند عمدتا بر کار تیمی متمرکز می‌باشد، به این صورت که افراد علاوه بر آموزش با توجه به تعامل مستقیم با سایر دانشجویان و استادان شرایط مناسبی را حین تحصیل تجربه می‌نمایند.

شرایط تحصیل در هلند
شرایط تحصیل در هلند

کشور هلند شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان بتوانند به زبان انگلیسی و هلندی در این کشور به تحصیل پرداخته که این مورد یکی را می‌توان یکی از عمده‌ترین مزایای این کشور دانست. البته دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل را نیز خواهند داشت و می توانند با اشتغال به کار بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایند. در ادامه به صورت جداگانه شرایط هر مقطع را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نظام آموزشی هلند

نظام آموزشی کشور هلند یکی از با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی در اروپا از 5 سالگی به صورت اجباری آغاز و تا 16 سالگی به صورت تمام وقت انجام می‌پذیرد. کودکان زیر 4 سال تحت آموزش و مسئولیت وزارت بهزیستی می‌باشند و به صورت کاملا تخصصی آموزش دیده و مهیای ورود به مدرسه می‌شوند. آموزش ابتدایی 8 سال و از 4 تا 12 سالگی انجام می‌پذیرد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، دانش‌آموزان وارد مقطع متوسطه شده و با توجه به نوع مدرسه در دوره های 4، 5 و 6 ساله شرکت می‌کنند. در نهایت پس از پایان تحصیلات در این مقطع متقاضیان آماده ورود به دانشگاه می‌شوند. تحصیل در هلند اغلب در مراکز خصوصی انجام می‌پذیرد.

به طور کلی مدارس متوسطه در هلند به سه دسته‌بندی تقسیم می‌شود:

 • متوسطه فنی حرفه ای مقدماتی (vmbo) : 4 سال
 • متوسطه عمومی (havo) : 5 سال
 • پیش دانشگاهی (vwo) : 6 سال

تحصیل در هلند جهت سطح حرفه ای (HBO، دانشگاه علوم کاربردی یا مدرسه) و سطح دانشگاهی (WO، در یک دانشگاه) انجام می‌پذیرد. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در موسسات HBO و WO قابل دسترس است، اما برنامه‌های مقطع دکترا فقط در دانشگاه‌های هلند (WO) ارائه می‌شود. یک بخش سوم در آموزش عالی هلند وجود دارد که آموزش بین‌المللی (IE) را تشکیل داده و شامل دوره‌های پیشرفته مناسب دانشجویان خارجی می‌باشد. لازم به ذکر است سایر موسسات نیز برنامه‌های بین‌‎المللی و دوره‌های کوتاه مدت را جهت تحصیل در هلند ارائه می‌نمایند.

نظام آموزشی هلند
نظام آموزشی هلند

بیش از ۲۱۰۰ دوره‌ی آموزشی به زبان انگلیسی جهت تحصیل در هلند وجود دارد که تقریبا تمام دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌نمایند. افراد با ورود به Ep-Nuffic (سازمان هلند جهت همکاری بین‌المللی در آموزش عالی) این امکان را دارند تا در مورد سیستم دانشگاه‌های هلند و همچنین مراکز آموزشی این کشور که تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه می‌نمایند، اطلاعات لازم را کسب کنند.

دانشگاه‌ها و موسسات هلند یا توسط دولت تامین و یا مورد تایید می‌باشند. همچنین مؤسسات خصوصی نیز در این کشور وجود دارند که می‌بایست پیش از اقدام به رسمیت شناخته شدن آنها را در کشور خود را بررسی نمایید. شما می‌توانید با مراجه به دانشگاه های مورد تایید هلند در همین مقاله لیست کامل دانشگاه‌های این کشور را مطالعه نمایید.


تحصیل در هلند در مقطع دبیرستان

تحصیل در هلند مقطع دبیرستان به سه دسته کلی تقسیم می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند با شرکت در هر یک از این مقاطع  به تحصیل بپردازند. (vmbo) دوره‌های مربوط به فنی حرفه‌ای بوده و متقاضیان علاقه‌مند به این حوزه این امکان را دارند تا با حضور در این مدارس به تحصیل در مقطع دبیرستان مشغول شوند. مدت زمان تحصیل در این دوره 4 سال می‌باشد. اما در دوره‌های (havo) و (vwo) دانش‌آموزان به صورت تئوری و عملی مشغول به تحصیل می‌شوند. تحصیل در دوره (havo) 5 سال و دوره (vwo) 6 سال به طول می‌انجامد.


تحصیل در هلند مقطع کالج

تحصیل در هلند مقطع کالج یکی از اهداف متقاضیان تحصیل در این کشور می‌باشد. بسیای از افراد تصمیم دارند تا تحصیلات پیش از دانشگاه را در کالج‌های هلند که اصطلاحا Foundation نام دارد، سپری نموده و سپس به سهولت وارد دانشگاه شوند. مقطع کالج همانند دوره پیش دانشگاهی در ایران و جهت آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشگاه می‌باشد. تحصیل در هلند مقطع کالج 1 سال به طول می‌انجامد. در این دوره دانش‌آموزان با گذراندن دروس پایه، مهارت در زبان و همچنین آشنایی با فرهنگ و فضای کشور هلند آمادگی لازم جهت ورود به دانشگاه را کسب می‌نمایند.


کالج زبان در هلند

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت و ورود به کشور هلند درخواست جهت اخذ ویزای دوره زبان در کالج‌های این کشور است. متقاضیان می‌توانند با اخذ پذیرش از کالج زبان به تحصیل در هلند مشغول شوند. کالج‌های زبان هلند دوره‌های زبان انگلیسی و هلندی را به متقاضیان بین‌المللی ارائه می‌نماید. متقاضیان جهت شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی می بایست مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5.5 را ارائه نمایند. دوره‌ی زبان انگلیسی در هلند شامل یک بازه‌ی 3 ماهه و یا حتی بیشتر با توجه به سطح دوره می‌شود. هزینه‌ی شرکت در این دوره‌ها حدود 2000 الی 3000 یورو می‌باشد. اما دوره‌های زبان هلندی در طول مدت 6 ماه به صورت عادی و 10 هفته به صورت فشرده در سه سطح مبتدی، متوسط، پیشرفته به طول می‌انجامد. با توجه به گران بودن مسکن، دانشجویان ضمن تحصیل در کالج امکان اقامت در خوابگاه‌های کشور هلند را دارند و می‌توانند تا پایان تحصیل در این خوابگاه‌ها اقامت داشته باشند. از آنجایی که دریافت ویزای دوره‌ی زبان کشور هلند حتی برای ایرانیان نیز با ریسک پایینی همراه است، بسیاری از این طریق جهت تحصیل در هلند اقدام می‌نمایند.


تحصیل در هلند مقطع کارشناسی

تحصیل در هلند مقطع کارشناسی به دو زبان انگلیسی و هلندی امکانپذیر می‌باشد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند مقطع کارشناسی این امکان را دارند تا در ‌گستره‌ای از رشته‌‌ها مانند اقتصاد، علوم رفتاری و اجتماعی، زبان و فرهنگ، تکنولوژی، علوم طبیعی، حقوق و علوم پزشکی ثبت‌‌نام نمایند. همچنین می‌توانند یک برنامه میان رشته‌ای در هنرهای آزاد را نیز انتخاب نمایند. این برنامه‌ها توسط چندین دانشکده در سراسر کشور هلند ارائه می‌شوند. هدف از برنامه‌‌های کارشناسی تحقیق، آماده‌سازی دانشجو جهت مطالعه‌ی بیشتر، اشتغال و همچنین آموزش مهارت‌‌های علمی مرتبط با برنامه‌ی دانشگاهی می‌باشد. محتوای این برنامه‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. تقریبا در تمام برنامه‌های کارشناسی باید یک دوره در مورد تحقیق گذرانده و یک پایان ‌نامه کارشناسی ارائه دهید. لازم به ذکر است که عموم دوره‌های کارشناسی 3 ساله بوده و دانشجو می‌بایست جهت تحصیل به زبان انگلیسی در هلند مقطع کارشناسی مدرک زبان آیلتس 6 را ارائه نماید.


تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد باعث ایجاد شرایط مناسبی برای متقاضیان تحصیلی شده و به زبان‌های انگلیسی و هلندی به متقاضیان ارائه می‌شود. هدف اصلی دانشگاه‌‌های کاربردی افزایش دانش و تخصص حرفه‌‌ای متقاضیان در سطح مذکور است. تمرکز بر بهبود بیشتر صلاحیت حرفه‌ای، مهارت‌های بالینی و تحلیلی به همراه آماده‌ سازی فرد جهت پست‌های مدیریتی و رهبری در یک زمینه خاص است. در صورتی که هدف اولیه از برنامه‌‌های اصلی تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه دانش لازم و مهارت‌های تحلیلی در سطح فارغ التحصیلان است، به طوری که شما می‌توانید تحقیقات مستقلی را در یک زمینه خاص یا چند رشته‌ ارائه نمایید. حداقل طول مقطع کارشناسی ارشد 1 سال است، اما برای تحقیق و دوره‌های مهندسی، ریاضیات، علوم طبیعی و کشاورزی این مدت می‌تواند تا 2 الی 3 سال نیز افزایش پیدا کند. متقاضیان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به ارائه‌ی آیلتس 6.5 می‌باشند.


تحصیل در هلند مقطع دکترا

همان طور که در مطالب قبلی عنوان شده کشور هلند برای متقاضیانی که قصد تحصیل در مقاطع تکمیلی را دارند، بسیار ایده‌آل می باشد. مقطع دکترا به معنی صرف حداقل 4 سال انجام تحقیقات اولیه و نوشتن یک تز (پایان نامه) است. در طول مدت تحصیل، متقاضیان دوره تحت نظر یک سوپروایزر مشغول به کار می‌شوند. جهت تحصیل در هلند مقطع دکترا تحقیقات توسط دانشگاه‌‌، موسسات تحقیقاتی و شرکت‌ها انجام می‌شود. اما تنها دانشگاه‌ها می‌توانند مدرک دکترا را به دانشجویان ارائه نمایند. سایر موسسات تحقیقاتی که در ارتباط نزدیک و همکاری با یک دانشگاه تحقیقاتی باشند نیز ممکن است، دارای مقطع دکترا باشند. اغلب رشته‌ها در کشور هلند مقطع دکترا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و متقاضیان امکان دریافت بورسیه و فاند را نیز خواهند داشت.


دوره زبان هلندی در هلند

همان طور که در مطالب قبلی عنوان شد یکی از روش‌های ورود به کشور هلند اخذ ویزای دوره زبان و گذراندن دوره زبان هلندی در این کشور است. متقاضیان این امکان را دارند تا جهت گذراندن دوره زبان هلندی وارد این کشور شده و به تحصیل در هلند مشغول شوند. دوره زبان هلندی در کالج‌های زبان کشور هلند در مدت 6 ماه به صورت عادی به زبان آموزان ارائه می‌شود و متقاضیان می‌بایست در طول این زمان مدرک زبان هلندی را دریافت نمایند. متقاضیان در طی این مدت امکان استفاده از خوابگاه را نیز خواهند داشت و پس از اتمام دوره و دریافت مدرک می‌توانند جهت ورورد به دانشگاه اقدام نمایند.

نظام آموزشی هلند
نظام آموزشی هلند

شرط معدل جهت تحصیل در هلند

با توجه به اعتبار دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هلند، یکی از شروط مهم جهت تحصیل در هلند ارائه معدل مناسب می‌باشد. البته شرط معدل جهت تحصیل در هر مقطع متفاوت می‌باشد، به عنوان مثال جهت مقطع کارشناسی معدل حداقل نمره 12 و جهت ورود به کارشناسی ارشد حداقل معدل 15 می باشد.  اما به طور کلی متقاضیان جهت تحصیل در این کشور ملزم به ارائه حداقل نمره 14 می باشند و با نمره کمتر از 14 متقاضیان ممکن است با ریسک بالایی جهت دریافت ویزا مواجه شوند. البته مواردی از جمله نمره‌ی بالا در مدرک زبان و ارائه صلاحیت‌های علمی کمبود معدل را جبران می‌نماید.


تحصیل در هلند با دیپلم

بسیاری از متقاضیان به دنبال کسب اطلاع از شرایط تحصیل در هلند با مدرک دیپلم می‌باشند. دانشجویان با مدرک دیپلم امکان تحصیل جهت مقطع کارشناسی و یا دوره‌ی زبان در کشور هلند را خواهند داشت. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه‌ی مواردی همچون مدرک دیپلم 12 ساله به همراه حداقل معدل، مدارک هویتی و همچنین مدرک زبان لازم (آیلتس 6) می‌باشد. در مقطع کارشناسی طیف وسیعی از رشته‌ها به زبان انگلیسی و هلندی در حوزه‌های گوناگون به دانشجویان ارائه می‌شود و افراد امکان تحصیل در رشته‌ی دلخواه را خواهند داشت. ضمنا دانشجویان می‌بایست به این موضوع توجه نمایند که تحصیل در مقطع کارشناسی سالیانه حدود 7000 تا 9000 یورو با توجه به نوع دانشگاه و رشته انتخابی هزینه خواهد داشت. لازم به ذکر است جهت ورود به برخی رشته‌ها فرد متقاضی باید یک دوره یک ساله را پیش از ورود به دانشگاه بگذرانند. همچنین افراد با ارائه‌ی مدرک دیپلم و ارائه‌ی آیلتس 5.5 امکان ورود به دوره‌های زبان را نیز خواهند داشت.


شرایط سنی تحصیل در هلند

قانون خاصی در ارتباط با محدودیت سنی در کشور هلند وجود ندارد و می‌توان گفت این کشور سخت‌گیری کمی بابت سن متقاضیان لحاظ خواهد نمود. اما در کل بهتر است متقاضیان از زمان دریافت مدرک تحصیلی و ورود به مقطع بالاتر فاصله زمانی زیاد یا اصطلاحا گپ تحصیلی نداشته باشند تا با چالشی جهت پذیرش مواجه نشوند. نکته‌ی جالب توجه در ارتباط با کشور هلند این است که اغلب دانشجویانی که از دانشگاه پذیرش می‌شوند در نهایت موفق به دریافت ویزا نیز می‌شوند. به طور کلی می‌توان اینگونه عنوان نمود که پذیرش هلند مساوی با دریافت ویزا است. در حالی که شما جهت اقدام در بسیاری از کشورها حتی با داشتن پذیرش نیز تضمینی بابت ویزا نخواهید داشت و ممکن است به دلایلی سفارت شما را اصطلاحا ریجکت کند. گروه مهاجرتی اپلای من با بهره‌گیری از کارشناسان زبده در امر مهاجرت آمادگی دارد تا نسبت به اخذ پذیرش برای شما عزیزان از بهترین مراکز آموزشی هلند اقدام نماید.


مدارک لازم برای تحصیل در هلند

 • مدارک هویتی ( شناسنامه، پاسپورت و ….)
 • مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • مدرک کارشناسی و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع دکترا)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا هلندی
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه (جهت ورود به مقطع دکترا)
 • تکمیل فرم‌های درخواست
 • پرداخت هزینه 192 یورو جهت تکمیل فرم‌های مربوطه

تحصیل در هلند بدون کنکور

تحصیل در هلند بدون کنکور
تحصیل در هلند بدون کنکور

بسیاری از متقاضیان قصد دارند بلافاصله پس از دریافت مدرک دیپلم به کشور هلند مهاجرت نموده و به تحصیل در این کشور بپردازند. متقاضیان با عدم شرکت در کنکور سراسری و با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله پس از ورود به کشور هلند امکان حضور در دوره های کالج و یا مقطع کارشناسی را خواهند داشت. مدرک زبان یکی دیگر از موارد لازم جهت ارائه همراه با مدرک تحصیلی می باشد تا متقاضیان بدون هیچ گونه چالشی موفق به دریافت پذیرش از مرکز آموزشی مربوطه و تحصیل در هلند شوند. از این رو می‌توان گفت شرکت در کنکور از الزامات تحصیل در این کشور نبوده و متقاضیان تنها با داشتن دیپلم 12 ساله امکان تحصیل در هلند را خواهند داشت.


مدرک زبان جهت تحصیل در هلند

همان طور که در مطالب قبلی عنوان شد مدرک زبان یکی از موارد لازم جهت ورود و تحصیل در هلند می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگیسی را دارند می بایست مدرک زبان معتبر انگلیسی مانند آیلتس، تافل، IBT و جهت تحصیل به زبان هلندی مدرک زبان هلندی ارائه نمایند. البته مدرک زبان قابل ارائه جهت هر مقطع متفاوت می باشد. جهت تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه مدرک آیلتس 6 ، کارشناسی ارشد آیلتس 6.5  و مقطع دکترا نیازمند آیلتس 7 و یا بالاتر می باشد. ضمنا متقاضیان با ارائه مدرک B2 زبان هلندی امکان تحصیل به زبان هلندی در این کشور را خواهند داشت.


بورسیه تحصیل در هلند

بورسیه تحصیل در هلند یکی از مواردی است که متقاضیان همواره به دنبال کسب اطلاع و همچنین چگونگی دریافت آن می‌باشند تا از طریق آن هزینه‌های تحصیل در این کشور را تا حد امکان کاهش دهند. لازم به ذکر است دانشجویانی که در طول دوران تحصیل مشغول به فراگیری زبان هلندی شوند، هزینه‌ای بابت تحصیل پرداخت نمی‌کنند و امکان تحصیل رایگان در هلند را خواهند داشت. بورسیه اغلب در مقاطع تکمیلی به دانشجویان واجد شرایط و ممتاز که دارای معدل بالا، رزومه‌ی قوی، نمره بالا در مدرک زبان هستند تعلق می‌گیرد. ناگفته نماند افرادی که از بورسیه‌های تحصیل در هلند استفاده می‌نمایند اجازه کار در حین تحصیل را نخواهند داشت.‌‌ از مطرح‌ترین دانشگاه‌هایی که بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان اعطا می نمایند می توان به اوترخت، لیدن، ماستریخت اشار نمود. در ادامه به چند مورد از بورسیه‌های مطرح جهت تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت.

بورسیه تحصیل در هلند
بورسیه تحصیل در هلند
 • بورسیه لاله‌های نارنجی هلند

بورسیه‌ای تحت عنوان لاله‌های نارنجی یکی از مشهورترین برنامه‌های تحصیل در هلند می‌باشد که به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. هدف از اختصاص این بورسیه افزایش ظرفیت علمی و همچنین توسعه مراکز آموزش عالی می‌باشد.

بورسیه لاله‌های نارنجی توسط نهادهای دولتی، موسسات چند ملیتی و همچنین برخی از دانشگاه‌ها به متقاضیان تعلق می‌گیرد و هزینه‌های تحصیل فرد متقاضی را پوشش می‌دهد. در حال حاضر این بورسیه شامل متقاضیان ایرانی‌ نمی‌شود و به کشورهای چین، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی، مکزیک، کره جنوبی، ویتنام و هند تعلق می‌گیرد.

 • بورسیه دانشگاه ماستریخت هلند

بورسیه دانشگاه ماسریخت به جهت حمایت از دانشجویان بین‌المللی به آنان تعلق می‌گیرد. موسسه آموزشی ماسریخت یکی از دانشگاه‌های مطرح جهت تحصیل در هلند بوده که سالیانه تعداد 24 بورس و به مبلغ 29000 یورو به متقاضیان بین‌المللی واجد شرایط در رشته‌های حقوق، پزشکی، هنر و مهندسی اعطا می‌شود. این برنامه با ظرفیت بالا تمام هزینه‌ها از قبیل تحصیل، زندگی و بیمه دانشجویان را تامین می‌نماید. البته پیشنهاد می‌شود مقاضیان پیش از اقدام به وبسایت رسمی دانشگاه مراجعه نموده و جهت لیست رشته‌های موجود اطلاعات لازم را کسب نمایند. ضمنا دریافت این بورسیه شامل شرایطی نیز می‌باشد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم نمود.

 • اخذ پذیرش از دانشگاه ماسریخت
 • نداشتن ملیت اروپایی
 • عدم سابقه تحصیلی در کشور هلند
 • ارائه شرایط درخواست شده
 • معدل ممتاز در مقطع کارشناسی
 • سن پایین تر از 35 سال

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هلند

کشور هلند با سیستم با کیفیت و همچنین قدیمی‌ترین سیستم آموزشی در اروپا سالانه متقاضیان زیادی را جهت تحصیل جذب می‌نماید. قدمت سیستم آموزشی هلند به قرن 16 میلادی بازمی‌گردد. این کشور شامل دانشگاه‌های مطرحی بوده که در رتبه‌بندی جهانی نیز از جایگاه مناسبی برخوردار می‌باشند. طبق رتبه بندی QS حدود 13 دانشگاه کشور هلند میان 400 مرکز آموزشی برتر جهان قرار دارند که این موضوع گواه بر سطح علمی و کیفی مراکز آموزشی هلند می‌باشد. البته متقاضیان می‌بایست پیش از اقدام نسبت به هزینه‌ی مراکز آموزشی این کشور آگاهی کسب نموده تا جهت تحصیل در هلند با مشکلی مواجه نشوند. در ادامه به معرفی تعدادی از مشهورترین دانشگاه‌های هلند خواهیم پرداخت.

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هلند
برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هلند

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam) یکی از دانشگاه‌های مطرح جهت تحصیل در هلند می باشد که در حوزه تحقیقاتی فعالیت می نماید. این دانشگاه در سال 1962 تاسیس و سومین دانشگاه قدیمی هلند می باشد. ساختمان مرکزی دانشگاه آمستردام در مرکز شهر واقع شده و پردیس های وابسته در مجاورت ساختمان اصلی قرار دارند. حدود 200 رشته جهت مقاطع کارشناسی تا دکترا در حوزه های مختلف در این دانشگاه به متقاضیان ارائه می شود. ضمنا با توجه به قرار داد تبادل دانشجو با دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی متقاضیان امکان تحصیل در دانشگاه های طرف قرار داد را نیز خواهند داشت. این دانشگاه در رتبه بندی QS جایگاه 57 را به خود اختصاص داده است. دریافت 6 جایزه نوبل و همچنین سایر جوایز معتبر بین الملی دیگر نشان دهنده سطح کیفی این دانشگاه می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند می بایست از سطح علمی بالا و رزومه قوی برخوردار باشند تا امکان پذیرش از این دانشگاه را داشته باشند.

دانشگاه روتردام

دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam) یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی معروف کشور هلند و با شعار Make it happen در میان 100 دانشگاه برتر جهان می باشد. این موسسه آموزشی در سال 1913 تاسیس و یکی از بزرگترین دانشگاه ها جهت تحصیل در هلند می باشد. حدود 20.000 دانشجو در این موسسه مشغول به تحصیل می باشند که از این میان حدود 40%  از آن ها را متقاضیان بین المللی تشکیل می دهند. در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. محیطی پرانرژی و پویا ضمن بهره گیری از امکانات و سیستم آموزشی مدرن باعث تشویق دانشجویان به تحصیل شده و باعث شده سالیانه دانشجویان زیادی جهت ورود به این دانشگاه تلاش نمایند. برنامه های تحصیلی در این دانشگاه جهت مقطع کارشناسی اغلب به هلندی ارائه می شود و در مقاطع تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود. جالب است بدانید دانشگاه روتردام در شهر بروکسل نیز دارای شعبه می باشد. این دانشگاه شامل 4 پردیس می باشد که از  Campus woudestein به عنوان پردیس اصلی و قلب دانشگاه نام برده می شود که البته امکانات اصلی دانشگاه نیز در این پردیس قرار دارد. ضمنا متقاضیان پس از اتمام تحصیل با توجه به نیاز کارفرمایان به نیروی متخصص در شهر روتردام امکان اشتغال در این شهر را خواهند داشت.

دانشگاه خرونینگن

دانشگاه خرونینگن (University of Groningen) سال 1614 در شهر خرونینگن تاسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه‌ها جهت تحصیل در هلند می‌باشد که تا به امروز حدود 200.000 فارغ‌التحصیل در حوزه‌های گوناگون را معرفی نموده است. موسسه آموزشی خرونینگن شامل دانشکده‌ها، مراکز تحقیقاتی متنوعی می‌باشد. جالب است بدانید دانشگاه خرونینگن در معرفی اولین‌ها سابقه ی درخشانی داشته که به عنوان مثال می‌توان به اولین رئیس بانک مرکزی اروپا، اولین فضانورد هلندی، اولین استاد زن کشور و …  اشاره کرد. موارد ذکر شده همگی از فارغ‌التحصیلان خرونینگن می‌باشند. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS جایگاه 113 را به خود اختصاص داده که این موضوع نشان از سطح علمی این دانشگاه دارد. شهر خرونینگن هر ساله میزبان دانشجویان زیادی از سراسر جهان می‌باشد. جالب است بدانید بزرگترین کارخانه تولید شکر و همچنین کشتی سازی جهان نیز در این شهر قرار دارد.


اقامت پس از تحصیل در هلند

بسیاری از متقاضیان قصد دارند پس از اتمام تحصیل در هلند و با توجه به شناختی که در طول دوران تحصیل کسب نموده‌اند اقامت کشور هلند را کسب نمایند. جالب است بدانید اقتصاد کشور هلند در میان کشورهای اروپایی جایگاه ششم را دارا بوده و رفاه زندگی در این کشور نیز از شرایط مناسبی برخوردار است. اما اقامت پس از تحصیل به افرادی تعلق می‌گیرد که به مدت 5 سال در کشور هلند اقامت داشته باشند. به این صورت که افراد با توجه به اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل، پس از اتمام تحصیل نیز 1 سال فرصت دارند تا به جستجو جهت کار تمام وقت پرداخته و در صورت اشتغال به کار اقامت خود را تمدید نمایند. در نهایت با تمدید اقامت در صورتی که فرد به طور مستمر 5 سال در کشور هلند حضور داشته باشد امکان اخذ اقامت این کشور را خواهد داشت. لازم به ذکر است در طول این 5 سال فرد متقاضی می‌بایست مالیات نیز پرداخت نماید.


هزینه زندگی در هلند

متقاضیان تحصیل در هلند می‌بایست به این موضوع دقت نمایند که محل زندگی، سبک و شرایط زندگی، نقش تعیین کننده‌ای در هزینه‌های زندگی دارد. به طور کلی بخش عمده‌ای از هزینه زندگی در هلند را می‌توان به مسکن اطلاق نمود. در جدول زیر به مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در هلند اشاره می‌نماییم.

هزینه زندگی در هلند
هزینه زندگی در هلند
گوشت قرمز3 تا 9 یورو
گوشت مرغ3.5 یورو
1 کیلو سیب زمینی1.8 تا 3 یورو
نوشابه خانواده1.5 یورو
آب معدنی 1.5 لیتر0.98 یورو
1 کیلو پنیر7 تا 17 یورو
تخم مرغ (12 عدد)1.70 تا 3.68 یورو
پپسی قوطی1.85 تا 3.19 یورو
یک وعده غذا در رستوران12 یورو
یک وعده فست فود در KFC یا مک دونالد7 یورو
کاپوچینو3 یورو
قهوه2 یورو
تاکسی ( 1 کیلومتر)2.70 یورو
بنزین1.95 تا 2.21 یورو
مترو بین شهری5 یورو
پوشاک مردانه و زنانه400 یورو
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر (ماهیانه)600  تا 1400 یورو
اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از شهر (ماهیانه)400 تا 1000 یورو

هزینه تحصیل در هلند

هزینه شهریه جهت تحصیل در هلند تا حدودی به ملیت و سن شما بستگی دارد. البته نباید فراموش کرد که مقطع و رشته انتخابی نیز در این هزینه بسیار تاثیرگذار است. کارمزد خاصی در دانشگاه هلند توسط دولت جهت اتباع کشورهای اتحادیه اروپا وضع ‌شده است. شهریه مناسب و بورسیه‌های هلندی نیز برای تحصیل بهتر این گروه ارائه می‌شود. در غیر این صورت می‌بایست هزینه دانشگاه هلندی را (تا ۱۰ برابر بیشتر) پرداخت کنید. در این بین، هزینه موسسات خصوصی می‌تواند بسیار بیشتر نیز باشد.

به عنوان مثال، هزینه‌ی سالیانه دانشگاه جهت تحصیل در هلند برای دانشجویان اتحادیه اروپا از حدود 15000 یورو شروع می‌شود؛ در حالی که متوسط هزینه دانشگاه هلندی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بین 6 تا 15 هزار یورو و برای برنامه‌‌های مرتبط با مقطع کارشناسی ارشد بین 8 تا 20 هزار یورو متغییر است. متغییر بودن هزینه‌ها بابت نوع دانشگاه و همچنین رشته انتخابی می‌باشد.


هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند

کسب اطلاع از هزینه‌های یکی از موارد ضروری جهت متقاضیان تحصیل در هلند می‌باشد. دانشجویانی که به قصد تحصیل وارد این کشور می‌شوند باید از هزینه‌های اولیه و یا اصطلاحا زندگی دانشجویی در این کشور آگاه شوند. دانشجویان جهت سکونت در خوابگاه‌های هلند می‌بایست ماهیانه هزینه‌ای در حدود 300 الی 700 یورو را در نظر بگیرند. سایر هزینه‌ها همچون خوراک، پوشاک اولیه و لوازم درسی از دیگر هزینه‌های ضروری جهت زندگی دانشجویی در هلند می‌باشد.

به طور کلی هزینه زندگی دانشجویان در هلند ماهیانه حدود ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار تخمین زده می‌شود، اگرچه بسیاری از افراد با صرفه‌جویی و همچنین سبک زندگی متفاوت سعی می‌کنند هزینه‌های اضافه تحصیل در هلند شامل خوراک، حمل و نقل را کاهش دهند. همان‌طور که عنوان شد سبک زندگی دانشجو نقش چشمگیری در کاهش یا افزایش هزینه‌ها خواهد داشت.


کار دانشجویی در هلند

متقاضیان تحصیل در هلند می‌بایست به این موضوع دقت نمایند که با دریافت ویزا دانشجویی، تنها مجاز به 20 ساعت فعالیت در هفته به عنوان کار دانشجویی و همچنین کار فصلی در ماه‌‌های ژوئن، ژوئیه و اوت می‌باشند.

در هر دو مورد، کارفرمای مورد نظر باید مجوز کار (TWV) را برای امکان کار در حین تحصیل در هلند ارائه نماید. البته لازم به ذکر است که اگر به عنوان یک دانشجو و به صورت بخشی از روند تحصیلی خود کار می کنید، کارفرما نیازی به کسب مجوز کار برای شما نخواهد داشت، اما باید با دانشگاه یا کالج  یک توافق ‌نامه کارآموزی را امضا نموده تا در حین تحصیل با مشکلی مواجه نشوید. متقاضیان با کار دانشجویی در حین تحصیل امکان تامین بخشی از هزینه‌های زندگی خود را خواهند داشت.


تحصیل رایگان در هلند

بسیاری از متقاضیان راجع به دنبال کسب اطلاع در ارتباط با تحصیل رایگان در هلند میباشند. اما در ارتباط با این موضوع لازم به ذکر است که دولت هلند تعرفههایی را جهت حمایت دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) گرفته که البته این مورد فقط مختص دانشجویان اروپایی بوده و متقاضیانی که از سایر کشورها جهت تحصیل وارد هلند می‌شوند تنها با پرداخت شهریه امکان تحصیل در این کشور را خواهند داشت. البته دانشجویان خارجی امکان استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی که در مطالب قبلی عنوان شد را خواهند داشت و از این طریق می‌توانند تا حد قابل توجهی هزینه‌های تحصیل در هلند را کاهش دهند. شما متقاضیان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ بورسیه‌ها می‌توانید با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و راهنمایی‌های لازم در این خصوص را دریافت نمایید.


مزایای تحصیل در هلند

مزایای تحصیل در هلند
مزایای تحصیل در هلند

تحصیل در هلند سرزمین لاله‌های نارنجی شامل مزایای بسیاری می‌باشد که در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

 • سطح کیفی مراکز و همچنین سیستم آموزشی
 • تشویق دانشجویان به تحصیل بر مبنای کار گروهی در محیطی پویا و دانشجو محور
 • موقعیت اقتصادی مناسب این کشور در میان کشورهای اروپایی
 • رفاه، کیفیت و استاندارد بالا جهت زندگی
 • امنیت بالا و میزبانی مناسب از دانشجویان بین‌المللی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته ها
 • اجازه کار حین تحصیل
 • امکان اخذ اقامت این کشور پس از اتمام تحصیل
 • امکان دریافت ویزای همراه
 • تنوع فرهنگی، به طوری که دانشجویان زیادی هر ساله به جهت تحصیل وارد هلند می‌شوند.
 • کشوری زیبا با مناظر دیدنی
 • کسب تجربیات جدید و بین‌المللی
 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و در سطح جهانی
 • عضویت هلند در پیمان شنگن

معایب تحصیل در هلند

در مطلب قبلی به مزایای تحصیل در هلند اشاره نمودیم. اما مواردی محدودی در ارتباط با معایب تحصیل در این کشور وجود دارد که در اینجا به آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

 • هزینه‌های بالا جهت تحصیل نسبت به سایرکشورهای اروپایی
 • دوری از خانواده و غربت
 • چالش یادگیری زبان هلندی
 • اکثر اوقات آب و هوا در این کشور ابری و بارانی می باشد که ممکن است عده ای این موضوع را جزو معایب تحصیل در هلند تلقی نمایند.

بیمه دانشجویی هلند

بیمه دانشجویی از ملزومات قابل ارائه جهت تحصیل در هلند می باشد. افرادی قصد اقامت بیش از 3 ماه در کشور هلند را داشته باشند می‌بایست از بیمه درمانی این کشور استفاده نمایند. بیمه درمانی در کشور هلند به صورت دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. البته برخی از مراکز آموزشی هنگام دریافت شهریه هزینه بیمه درمانی را نیز از متقاضیان دریافت نموده و گواهی لازم را برای آن‌ها صادر می‌نمایند. در غیر این صورت متقاضیان می‌بایست خود جهت دریافت بیمه دانشجویی اقدام نمایند. به طور کلی بیمه دولتی خدمات درمانی اولیه را به دانشجویان و بیمه خصوصی خدمات کامل‌تری را در این خصوص به متقاضیان ارائه می‌نماید. شما متقاضیان گرامی جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص بیمه دانشجویی هلند می‌توانید با مشاورین گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نمایید.


تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

امکان تحصیل در هلند بدون ارائه مدرک زبان یکی از سوالات رایج متقاضیان مهاجرت به این کشور می‌باشد. یادگیری زبان همیشه به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی متقاضیان به هنگام مهاجرت تحصیلی بوده و به همین دلیل عده‌ی زیادی به دنبال تحصیل در خارج از کشور بدون ارائه مدرک زبان هستند. اما در این خصوص باید بگوییم تحصیل بدون مدرک زبان در کشور هلند عملا غیر ممکن بوده و متقاضیان می‌بایست جهت ورود به هر مقطع مدرک زبان لازم را جهت اخذ پذیرش و ویزا ارائه نمایند. البته دانشجویانی که به سطح لازم زبان در مقطع مورد نظر نرسیده باشند این امکان را دارند تا با اخذ پذیرش مشروط ابتدا در دروه‌های آمادگی زبان در این کشور شرکت نموده و پس از رسیدن به سطح مورد نظر جهت تحصیل وارد دانشگاه شوند. ناگفته نماند حضور در دوره‌های زبان هم مستلزم ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5.5 بوده و دانشجویان تنها با ارائه نمره ذکر شده امکان حضور در دوره‌های زبان را خواهند داشت. به طور کلی دوره‌های زبان مناسب برای افرادیست که با برخورداری از سطوح اولیه از زبان انگلیسی به حد نصاب نمره لازم جهت تحصیل نرسیده‌اند و با شرکت در این دوره ها و کسب نمره‌ی لازم می‌توانند وارد دانشگاه شوند. ضمنا دوره‌های زبان هلندی نیز در این کشور جهت علاقه‌مندان و افرادی که قصد تحصیل به زبان هلندی را دارند به مدت 6 ماه تا 1 سال برگزار شده و در پایان فرد متقاضی با دریافت مدرک B2 زبان هلندی امکان ورود به دانشگاه را خواهد داشت. پس پیشنهاد می‌کنیم متقاضیانی که قصد تحصیل در هلند را دارند ابتدا اقدام به یادگیری زبان نموده و مدرک لازم جهت تحصیل در مقطع مورد نظر را ارائه دهند تا با ریسک کمتری جهت دریافت پذیرش و ویزا مواجه شوند.


تحصیل در هلند بدون آزمون ورودی

شرکت و قبولی در آزمون ورودی یکی دیگر از الزامات تحصیل در هلند می‌باشد. البته عموما آزمون‌های ورودی توسط مراکز دولتی در برخی از دانشگاه‌ها و اغلب جهت حوزه‌های پزشکی از متقاضیان به عمل می‌آید. جهت ورود به سایر رشته‌ها آزمون ورودی مطرح نیست و افراد بدون آزمون ورودی امکان تحصیل در این کشور را خواهند داشت. ضمنا متقاضیان این امکان را نیز خواهند داشت تا در دانشگا‌ه‌های خصوصی البته با هزینه بیشتر و بدون نیاز به آزمون ورودی جهت رشته‌های حوزه پزشکی مشغول به تحصیل شوند.


تحصیل پزشکی در هلند

تحصیل در هلند جهت حوزه‌های پزشکی شرایط ایده‌آلی را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم نموده است. وجود دانشگاه‌های معتبر در این حوزه از دلایل عمده جهت تحصیل در رشته‌های حوزه پزشکی می‌باشد. تحصیل در این حوزه نیز به زبان انگلیسی و هلندی ارائه می‌شود و دانشجویان با ارائه مدرک زبان لازم فرصت تحصیل در این مقطع را خواهند داشت. جهت تحصیل در حوزه‌های پزشکی افراد می‌بایست ابتدا دوره کارشناسی پزشکی را به مدت 3 سال سپری نموده که این دوره در اغلب دانشگاه‌های هلند به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. سپس پس از موفقیت وارد مقطع کارشناسی ارشد شده و در این مقطع نیز به مدت 3 سال به تحصیل می‌پردازند. پس از پایان دوره کارشناسی ارشد 1 سال را به عنوان کار آموز در مراکز درمانی این کشور سپری نموده و سپس به عنوان پزشک فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز می‌نمایند. به طور کلی مسیر تحصیل پزشکی با توجه به موارد گفته شده شامل یک دوره 7 ساله می‌باشد. خرونینگن یکی از دانشگاه‌های مطرح در حوزه پزشکی بوده که شرایط مناسبی همچون تحصیل به زبان انگلیسی را برای متقاضیان فراهم نموده است.

 تحصیل پزشکی در هلند
تحصیل پزشکی در هلند

مزایای تحصیل پزشکی در هلند

همان طور که در مطالب قبلی عنوان شد تحصیل در هلند مزایای فراوانی دارد که به موارد مهمی از آن ها اشاره نمودیم. تحصیل پزشکی در هلند نیز با توجه به اعتبار دانشگاه‌های این کشور و همچنین دوره کارورزی همراه با پژوهش در حین تحصیل باعث ایجاد شرایط ایده‌آلی بری متقاضیان می شود و افراد پس از اتمام تحصیل با توجه به اعتبار مدارک اخذ شده امکان کار در سراسر جهان را خواهند داشت. از دیگر مزایای تحصیل پزشکی در هلند می‌توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی اشاره نمود زیرا که با توجه به چالش یادگیری زبان هلندی بسیاری از متقاضیان قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور را دارند. عضویت این کشور در پیمان شنگن و امکان کار در سایر کشورهای اروپایی و یا حتی انگلیسی زبان از سایر موارد و مزایای تحصیل در هلند جهت حوزه‌های پزشکی می‌باشد.


تحصیل پرستاری در هلند

تحصیل در هلند جهت رشته‌ی پرستاری در سالهای اخیر با توجه به پاندمی کووید 19 بیش از پیش مورد توجه بوده و بر اساس نیاز این کشور به کادر درمان و علی الخصوص حوزه‌ی پرستاری، کشور هلند اقدم به جذب پرستار از سایر کشورها می‌نماید. بنابراین افرادی که به تحصیل رشته پرستاری درهلند مشغول شوند این امکان را دارند تا پس از اتمام تحصیل به عنوان نیروی کار در این کشور و حتی سایر کشورهای حوزه شنگن با شرایطی مناسب مشغول به کار شوند. رشته‌ی پرستاری نیز در کشور هلند به دو زبان انگلیسی و هلندی به دانشجویان ارائه می‌شود. به این منظور افراد باید از سطح مناسب زبان برخودار بوده و همچنین مدرک لازم را ارائه نمایند. افراد پس از اخذ مدرک لیسانس وارد دوره کارشناسی ارشد می‌شوند. سپس دانشجویان وارد مقطع دکترا شده و پس از اتمام تحصیل در این مقطع وارد بازار کار می‌شوند. ضمنا متقاضیانی که مقطع کارشناسی را در ایران گذرانده و جهت ادامه تحصیلات قصد ورود به کشور هلند را دارند می‌بایست مدرک کارشناسی خود را جهت تاییدات و معادل سازی به این کشور ارسال نمایند تا در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در هلند حوزه‌ی پرستاری سالیانه حدود 12000 تا 20.000 یورو هزینه دارد.


تحصیل رشته‌های هنر در هلند

تحصیل در هلند جهت رشته‌های حوزه هنر نیز با توجه شرایط مناسب این کشور متقاضیان بسیاری دارد. دانشگاه هنر در شهر آمستردام پایتخت سرزمین لاله‌های نارنجی رشته‌های مختلفی از جمله موسیقی، تئاتر، فیلم سازی و …. را به متقاضیان تحصیلی ارائه می‌نماید. تحصیل در حوزه‌های هنری در برخی دروس به زبان انگلیسی و در برخی دیگر به زبان هلندی ارائه می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود دانشجویان پیش از اقدام علاوه بر زبان انگلیسی به زبان هلندی نیز تسلط نسبی پیدا نموده تا با چالشی جهت تحصیل مواجه نشوند. ضمنا دانشجویان در صورت ارائه مدارک مرتبط با رشته‌های هنری امکان اخذ بورسیه را نیز خواهند داشت و از این طریق خواهند توانست هزینه‌های تحصیل را تا حد امکان تامین نمایند. دانشجویان جهت ورود به رشته‌های هنری نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت اما باید تسلط به زبان مورد نظر جهت تحصیل را اثبات نمایند تا موفق به اخذ پذیرش شوند. ارائه مدارک تحصیلی در مقاطع پیشین و همچنین سابقه‌ی کاری در صورت لزوم از موارد لازم جهت تحصیل در رشته‌های هنری هلند می‌باشد.


تحصیل مهندسی در هلند

تحصیل مهندسی در هلند
تحصیل مهندسی در هلند

رشته‌های مهندسی یکی از بهترین حوزه‌ها جهت تحصیل و در سراسر جهان متقاضیان بسیاری دارد. کشور هلند نیز از قاعده مستثنی نبوده و هرساله افراد زیادی به قصد تحصیل در هلند جهت رشته‌های مهندسی وارد این کشور می‌شوند. کشور هلند ضمن پیشرفت چشمگیر در ساخت، طراحی و همچنین توسعه صنعت شرایط مناسبی را جهت تحصیل متقاضیان فراهم نموده است. لازم به ذکر است دو دانشگاه کشور هلند جهت مقاطع مهندسی در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند که این موضوع گواهی بر جایگاه این کشور در این حوزه می‌باشد. هانزه، آمستردام و موسسه فناوری دلف از مطرح‌ترین دانشگاه‌های حوزه مهندسی در کشور هلند می‌باشد. دانشجویان می‌بایست ابتدا با بررسی دانشگاه رشته‌ی مورد نظر را انتخاب نموده و ضمن ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه مدرک زبان به تحصیل در هلند مشغول شوند. شما متقاضیان گرامی این فرصت را دارید تا جهت کسب اطلاع بیشتر در ارتباط با شرایط پذیرش دانشگاه‌های این کشور با کارشناسان مجموعه اپلای من در ارتباط باشید و موارد لازم را دریافت نمایید.


دانشگاه های مورد تایید در هلند

گروه (ممتاز)

 • Delft university of Technology (TU Delft)
 • Eindhoven university of Technology(TU/e)
 • Erasmus University Rotterdam
 • Leiden university
 • Maastricht university (universiteit Maastricht)
 • Radboud University Nijmegen
 • Tilburg university
 • University of Amsterdam (Universiteit Van Amsterdam)
 • University of Groningen
 • University of Twente (UT)
 • Utrecht university
 • Vrije Universiteit Amsterdam (Free university Amsterdam)
 • Wageningen University and Research

گروه (خوب)

 • Design Academy Eindhoven
 • Maastricht School of Management (MSM)

(گروه ج)

 • Amsterdam University of Applied Sciences
 • Breda University of Applied Sciences
 • HAN University of Applied Sciences
 • Hanze university of Applied Sciences
 • HZ University of Applied Sciences
 • IHE Delft Institute for Water Education
 • Institute for Housing and Urban Development Studies (IHS)
 • NHL University of Applied Sciences
 • Nyenrode Business Universiteit
 • Rotterdam Uniersity of Applied Sciences
 • Saxion University of Professional Education
 • TIAS School for Business and Society
 • Van Hall Larenstein
 • Windesheim University of Applied Sciences
 • Zuyd Hogeschool

تحصیل در هلند به زبان انگلیسی

همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان شد تحصیل در هلند به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر بوده و بسیاری از برنامه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. جالب است بدانید که هلند به عنوان اولین کشور غیر انگلیسی زبان، تحصیل به این زبان را به دانشجویان بین‌المللی ارائه نمود. با توجه به چالش یادگیری زبان هلندی، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی یکی از مزیت‌های مهم جهت تحصیل در این کشور به شمار می‌رود. مدارک زبان جهت تحصیل در هلند جهت مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • کارشناسی : آیلتس 6
 • کارشناسی ارشد : آیلتس 6.5
 • دکترا : آیلتس 6.5 و بالاتر

البته دانشجویانی که به سطح زبان لازم جهت مقطع مربوطه نرسیده باشند این فرصت را دارند تا با حضور در دوره‌های زبان که اغلب حدود 6 ماه تا 1 سال به طول می‌انجامد، شرکت نموده و پس از کسب آمادگی لازم وارد دانشگاه شوند. لازم به ذکر است افراد جهت حضور در دوره‌های زبان نیز ملزم به ارائه آیلتس 5.5 می باشند تا جهت دریافت پذیرش و ویزا با مشکلی مواجه نشوند.


بهترین شهرهای دانشجویی هلند

هلند دارای شهرهای دانشجویی بسیاری می‌باشد که فاصله چندانی نیز از هم ندارند. همچنین وجود دانشگاه‌های برتر در هر کدام از این شهرها باعث شده متقاضیان هر ساله با توجه به سبک زندگی، دانشگاه و همچنین رشته‌ی مورد نظر یکی از این شهرها را برگزیده و به تحصیل در هلند مشغول شوند. در ادامه به تعدادی از بهترین شهرهای دانشجویی کشور هلند خواهیم پرداخت.

بهترین شهرهای دانشجویی هلند
بهترین شهرهای دانشجویی هلند

شهر خرونینگن :

این شهر به عنوان یکی از بهترین و مطرح‌ترین شهرهای دانشجویی در هلند است که علاوه شرایط مناسب آموزشی از مناظر زیبا و چشم نوازی نیز برخوردار می‌باشد. دانشگاه خرونینگن به عنوان یکی از مراکز آموزشی هلند در این شهر واقع شده که در سطح جهانی نیز از جایگاه خوبی برخوردار می‌باشد. مراکز مطالعاتی غنی نیز از دیگر مزایای این شهر می‌باشد. پویا بودن زندگی در این شهر و همچنین تفریحات شبانه در کنار تحصیل می‌تواند عاملی جهت جذب دانشجویان به این شهر و تحصیل در هلند باشد.

شهر آمستردام :

شهر آمستردام به عنوان پایتخت در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی جهت تحصیل در هلند هلند قرار دارد. دانشگاه آمستردام به عنوان دومین دانشگاه هلند در این شهر واقع شده است. این مرکز آموزشی در میان 100 دانشگاه برتر جهان بوده و از اعتبار بالایی نیز برخوردار است. دانشجویان با ورود به این دانشگاه با امکانات گسترده آموزشی و همچنین در محیطی پویا مشغول به تحصیل می‌شوند. زیبایی و جذابیت شهر آمستردام از دیگر مزیت‌های این شهر بوده که در سراسر جهان زبانزد است.

شهر روتردام :

یکی دیگر از بهترین شهرهای دانشجویی جهت تحصیل در هلند شهر روتردام می‌باشد. این شهر به دلیل داشتن بزرگترین بندر در اروپا زبانزد بوده و از این حیث بسیار معروف می‌باشد. شهر روتردام مناسب افرادی است که به معماری مدرن علاقه دارند زیرا که ساختمان‌های مدرن و امرزی در این شهر به فراوانی دیده می‌شود. دانشگاه اراسموس روتردام که با نام مدرسه تجارت نیز شناخته می‌شود به عنوان مطرح‌ترین دانشگاه این شهر و در میان مراکز آموزشی جهان از جایگاه بسیار مناسبی برخوردار می‌باشد.

شهر آیندهوون :

آیندهوون یکی دیگر از شهرهای دانشجویی در کشور بوده که در حوزه نوآوری بسیار مطرح می‌باشد. از این شهر به عنوان مرکز مهندسی و فناوری نیز یاد می‌شود. جالب است بدانید زادگاه برند معروف (philips) نیز شهر آیندهوون می‌باشد. دانشگاه فنی آیندهوون نیز در این شهر قرار دارد که به دلیل شهرت در رشته‌ی معماری سالانه دانشجویان زیادی به جهت تحصیل در این حوزه وارد هلند می‌شوند. وجود مناظر دیدنی و مفرح در شهر زیبای آیندهوون یکی دیگر از دلایلی می‌باشد که این شهر را به مقصد مناسبی جهت تحصیل در هلند بدل نموده است.

شهر لاهه :

هنگای که از صحبت از شهر لاهه می شود ناخوداگاه ذهنمان به سمت دادگاه بین‌المللی که در این شهر واقع شده است می‌رود. لاهه جزو زیباترین شهرهای کشور هلند می‌باشد. مراکز تفریحی، ساحل، خانه دولت، کاخ صلح و کاخ نوردیند را می توان از مزیت‌های ای شهر برشمرد که باعث می‌شود افراد در حین تحصیل از شرایط رفاهی و مناسبی نیز برخوردار شوند. دانشگاه علمی و کاربردی لاهه نیز در این شهر قرار دارد و سالیانه پذیرای دانشجویان علاقه‌مند به علم و فرهنگ می‌باشد.

شهر ماسریخت :

شهر ماسریخت واقع در جنوب هلند و یکی از زیباترین شهرها در این کشور می‌باشد. این شهر به عنوان مرکز سنت و فرهنگ شناخته می‌شود و با توجه به مراکز تفریحی فراوان سالیانه گردشگران زیادی به این شهر وارد می‌شوند. دانشگاه مشهور ماسریخت که نیمی از دانشجویان آن را متقاضیان بین المللی تشکیل می دهند در این شهر قرار دارد. همچنین به غیر از ماسریخت دو دانشگاه دیگر نیز در این شهر وجود دارند که شرایط مناسبی را جهت تحصیل در هلند فراهم نموده‌اند.

شهر دلفت :

شهر دلفت یک از شهرهای کوچک هلند می‌باشد که با خیابان های سنگفرش شده، کانال‌های زیبا حس خوبی را به هر بیننده‌ای القا می‌نماید. این شهر مابین روتردام و لاهه قرار گرفته است و از تاریخی غنی بهره می‌برد. دانشگاه صنعتی دلف (TU Delf) قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی هلند در حوزه فنی که در رتبه‌بندی جهانی رتبه 78 را به خود اختصاص داده است در این شهر وجود دارد. متقاضیان علاقه‌مند به تکنولوژی با توجه به ارائه رزومه قوی فرصت تحصیل در این دانشگاه را خواهند داشت. از این رو می‌توان شهر دلفت را در زمره برترین شهرهای دانشجویی جهت تحصیل در هلند برشمرد.


وقت سفارت هلند در تهران

متقاضیان تحصیل درهلند می‌بایست جهت تعیین وقت سفارت از طریق وب سایت https://www.vfsglobal.com/netherlands/iran/Farsi/schedule-an-appointment.html اقدام نمایند و با تعیین وقت در موعد مقرر مدارک درخواست شده را ارائه نمایند.  


مدرک زبان مورد تایید هلند

در مطالب قبلی راجع به مدرک زبان جهت تحصیل در هلند صحبت نمودیم. متقاضیان با بررسی دانشگاه و همچنین رشته مورد نظر جهت تحصیل می‌بایست مدرک زبان لازم را ارائه نمایند. بدین منظور دانشجویان باید ابتدا زبان مورد نظر جهت تحصیل را مشخص نموده و با توجه به آن مدرک زبان درخواست شده را ارائه نمایند. جهت تحصیل به زبان انگلیسی مدارک زبان آیلتس یا تافل و متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان هلندی را دارند با ارائه مدرک زبان هلندی امکان تحصیل در هلند را خواهند داشت. البته دانشجویانی که به سطح مورد نظر در زبان نرسیده باشند با حضور در دوره‌های زبان و کسب آمادگی لازم نیز امکان تحصیل در این کشور را خواهند داشت.


سفارت هلند در تهران

همان طور که عنوان شد متقاضیان جهت اخذ ویزای تحصیل در هلند می‌بایست به مرکز VFS مراجعه نمایند و اقدامات لازم را انجام نمایند.

آدرس مرکز درخواست ویزای هلند :

میدان هروی / خیابان موسوی (گلستان پنجم) / مرکز تجاری هروی سنتر / طبقه 4 (دسترسی تنها از آسانسورهای ضلع شمالی)

ضمنا متقاضیان جهت هرگونه سوالی می توانند ایمیلی به آدرس info.netherlandsiran@vfshelpline.com ارسال یا با شماره +98 2191314213 ، +98 2191008054 تماس برقرار نمایند.

سایر خدمات :

 • زمان تحویل مدارک: 08:00 الی 17:00
 • زمان جمع آوری گذرنامه: 09:00 الی 16:00
 • زمان پاسخگویی به سوالات: 08:00 الی 17:00
 • بجز روزهای جمعه، شنبه و تعطیلات مشخص شده از سوی سفارت هلند در تهران

ویزای تحصیلی هلند

همانطور که در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا، فرآیند صدور ویزای دانشجویی یکسان است در کشور هلند هم با توجه به اینکه کشور شما بخشی از اتحادیه اروپا هست یا خیر، متفاوت است. اگر دانشجو از یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشد، روند دریافت ویزای دانشجویی فرد به شرح زیر است:

مجوز اقامت استانی، که به طور رسمی با عنوان (MVV) شناخته می شود. این امر به عنوان مجوز ورود به هلند نیز شناخته می شود. البته مجوز MVV از طرف دانشگاه میزبان از دانشجویان درخواست می‌شود. مجوز MVV اجازه ورود به کشور را جهت یک دوره شش ماهه صادر می‌کند.

بیشتر دوره‌های دانشگاهی جهت تحصیل در هلند 1 الی 4 سال طول به طول می‌انجامد؛ بنابراین مجوز MVV در این رابطه فقط کافی نخواهد بود. از این رو پس از ورود به کشور هلند ، باید برای VVR یا مجوز اقامت اقدام نمایید. مجوز VVR توسط دانشگاه میزبان نیز اعمال می‌شود. این مجوز VVR فقط برای مقاصد تحصیلی مجاز است و برای مدت برنامه‌ای که دانشجو در آن ثبت‌نام کرده است، معتبر خواهد بود.


مدارک لازم برای ویزای تحصیلی هلند

جهت دریافت ویزای دانشجویی جهت تحصیل در هلند فرد متقاضی می‌بایست مدارک زیر را ارائه نماید:

 • گذرنامه معتبر
 • مدرک مالی کافی برای تایید این که شما قادر به حمایت مالی در طی اقامت و تحصیل در هلند خواهید بود. این مدارک شامل انتقال وجوه، بیانیه بانک و نامه بورس تحصیلی می‌شوند.
 • نامه‌ای از دانشگاه برای تایید پذیرش یا ثبت ‌نام
 • سند پرداخت برای همه هزینه‌ های قانونی لازم
 • بیمه سلامت
 • فرم درخواست تکمیل ‌شده
 • دو عکس
 • شناسنامه
 • تسلط بر زبان خارجی جهت تحصیل در هلند نیز بسیار اهمیت دارد. افراد غیر بومی باید در آزمون زبان انگلیسی را در سطح مشخصی، که معمولاً تست TOEFL ، IELTS یا کمبریج نام دارد، شرکت نموده و سپس مدارک لازم را در حین درخواست ویزا تحصیلی ارائه نمایند.

اقامت دائم هلند از طریق تحصیل

کشور هلند با توجه به پرورش و تجارت گل از اقتصاد قوی برخوردار بوده و شرایط مناسبی را جهت زندگی فراهم نموده است. به این منظور بسیاری از متقاضیان تصمیم می‌گیرند تا پس از اتمام تحصیل اقامت این کشور را نیز کسب نمایند و به زندگی در هلند مشغول شوند. اما اقامت پس از تحصیل مستلزم ارائه شرایطی نیز می‌باشد. به این صورت که فرد متقاضی پس از اتمام تحصیل 1 سال فرصت دارد تا به جستجوی کار پرداخته و در صورت اشتغال، موفق به اخذ مجوز کاری می‌شود. مجوز کاری دریافت شده 1 سال اعتبار داشته اما قابل تمدید نیز می باشد و در صورتی که متقاضی به مدت 5 سال در این کشور حضور داشته باشد و ویزای کار را تمدید نماید این امکان را دارد تا جهت اخذ اقامت دائم کشور هلند اقدام نماید.


مشاوره تحصیل در هلند

در این مقاله به شرایط و موارد لازم در ارتباط با تحصیل در هلند به طور مفصل اشاره نمودیم. امیدواریم موارد گفته شده در این مقاله شما متقاضیان گرامی را جهت مهاجرت تحصیلی به هلند راهنمایی نموده باشد. اما متقاضیانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند ابتدا می‌بایست ضمن مشورت با یک موسسه حقوقی معتبر که تجربیات کافی در حوزه مهاجرت را داراست، اطلات لازم را کسب نموده و با آگاهی کامل در این مسیر قدم بردارند. گروه مهاجرتی اپلای من ضمن داشتن نمایندگی فعال در کشور هلند با بهره‌گیری از کارشناسان خبره در امر مهاجرت و همچنین تجربیات موفق در پرونده‌های مختلف آمادگی دارد تا شما عزیزان را در مسیر مهاجرت به هلند راهنمایی نموده تا با کمترین چالش به این کشور زیبا مهاجرت نمایید.


شرایط زندگی در هلند

کشور هلند یکی از بهترین کشور‌ها در قاره اروپا و همچنین جزو برترین‌ها در جهان می باشد. آسایش، امنیت، رفاه بالا جهت زندگی، خدماتی اجتماعی و بهداشتی، اقتصاد قوی از مهم‌‌ترین مواردی است که هلند را در میان 10 کشور برتر دنیا قرار داده و شرایط ایده‌آلی را جهت زندگی در این کشور فراهم نموده است. مهاجرت به هلند از طرق مختلف رویایی است که بسیاری از متقاضیان آن را در سر می‌پرورانند. پرورش و تجارت گل یکی از موارد مهمی است که در رشد اقتصادی این کشور تاثیر بسزایی داشته و این کشور را در زمره بهترین‌ها قرار داده است. در ارتباط با هزینه‌های زندگی نیز در مطالب قبلی به طور مفصل صحبت نمودیم، اگر به دنبال کسب اطالاعات و شرایط جهت زندگی در سرزمین گل‌ها هستید به بخش هزینه‌های زندگی در هلند مراجعه نمایید و از هزینه‌های ضروری جهت زندگی آگاه شوید.


خدمات اپلای من در هلند

گروه مهاجرتی اپلای من ضمن ارائه خدمات به متقاضیان در داخل کشور خدمات پس از ورود به کشور هلند را نیز ارائه می‌نماید. اپلای من ضمن داشتن نمایندگی فعال در اکثر نقاط جهان و همچنین کشور هلند پس از ورود متقاضیان به این کشور خدماتی از قبیل ترنسفر فرودگاهی، رجیستر و ثبت نام دانشگاه، افتتاح حساب بانکی، خرید سیم کارت، خدمات مربوط به خوابگاه و اقامت دانشجو را نیز پیگیری و ارائه می‌نماید تا متقاضیان در آغاز ورود به کشور مقصد با چالش‌های اولیه مواجه نشوند.


سوالات متداول تحصیل در هلند

1. ارائه مدرک زبان جهت تحصیل در هلند الزامی می‌باشد؟

بله. اثبات توانایی در زبان یکی از موارد لازم جهت تحصیل در هلند بوده و دانشجویان می‌بایست با توجه به مقطع مورد نظر جهت تحصیل نمره درخواست شده را ارائه نمایند.

2. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در هلند چقدر است؟

در این مقاله به هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند به طور مفصل اشاره نمودیم. اما به طور میانگین این هزینه‌ها ماهیانه بین 800 الی 1100 یورو متغییر است.

3. هزینه تحصیل در هلند چقدر است؟

در این مقاله به هزینه‌های تحصیل در این کشور جهت مقاطع مختلف اشاره نمودیم اما به طور میانگین مقطع کارشناسی بین 6 تا 15 هزار یورو و مقطع کارشناسی ارشد بین 8 تا 20 هزار یورو با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی هزینه خواهد داشت.

4. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی چیست؟

در این مقاله به طور کامل به مدارک لازم جهت پذیرش و ویزا کشور هلند اشاره نمودیم.

5. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در هلند وجود دارد؟

بله. امکان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی و هلندی در تمام مقاطع تحصیلی این کشور وجود دارد. البته در مقطع کارشناسی برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی به صورت محدودتر اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اغلب برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

 6. تحصیل در هلند محدودیت سنی دارد؟

قانون خاصی بابت محدودیت سنی جهت تحصیل در هلند وجود ندارد اما متقاضیان می‌بایست به این موضوع توجه نمایند که با کمترین گپ تحصیلی و همچنین سن مناسب جهت هر مقطع اقدام نمایند تا با ریسک کمتری از بابت دریافت پذیرش و ویزا مواجه شوند. اما کشور هلند در میان کشورهای اروپایی کمترین سخت‌گیری را جهت شرط سنی اعمال می‌نماید.

7. امکان دریافت ویزای همراه جهت تحصیل در هلند وجود دارد؟

بله. متقاضیان تحصیلی پس از دریافت کارت اقامت این امکان را دارند تا از ویزای همراه استفاده نمایند. 

8. امکان تحصیل رایگان به زبان هلندی در این کشور وجود دارد؟

 خیر، تحصیل به زبان هلندی رایگان نمی‌باشد اما متقاضیان ممتاز این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل را تا حد زیادی پوشش دهند.

9. مدرک زبان با چه نمره ای جهت حضور در دوره های زبان لازم است؟

متقاضیانی که قصد دارند تا در دوره‌های زبان شرکت نمایند می‌بایست مدرک زبان آیلتس با نمره 5.5 را ارائه نمایند و در دوره های 6 ماهه تا 1 ساله در کشور هلند شرکت نمایند. لازم به ذکر است ویزای دوره‌ی زبان حتی با برای متقاضیان ایرانی نیز با کمترین ریسک صادر می‌شود.

10. افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند و آشنایی کمی به زبان هلندی دارند می‌توانند به راحتی در هلند زندگی نمایند؟

بله. با توجه به این که بیش از 90% مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند افراد جهت زندگی در این کشور با چالشی مواجه نخواهند بود.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به هلند

کار در هلند

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید