تحصیل در هلند

راهنمای آموزشی جهت تحصیل در هلند

افرادی که به دنبال تحصیل در هلند هستند، طیف وسیعی از دانشگاه‌ های با کیفیت و موسسات آموزشی را که برنامه ‌های تحصیلی بین‌المللی ارائه می‌کنند، پیدا خواهند کرد. بسیاری از دانشگاه ‌های هلند مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد را…

اطلاعات بیشتر

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

افرادی که به دنبال تحصیل در هلند هستند، طیف وسیعی از دانشگاه‌ های با کیفیت و موسسات آموزشی را که برنامه ‌های تحصیلی بین‌المللی ارائه می‌کنند، پیدا خواهند کرد. بسیاری از دانشگاه ‌های هلند مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند؛ که این موضوع برای بسیاری از متقاضیان جهت تحصیل در هلند اهمیت بسزایی دارد.

اطلاعات مربوط به تحصیل در هلند به زبان انگلیسی در پورتال های دولتی به راحتی یافت می‌شود، و دانشگاه ‌های هلند به طور معمول به دانشجویان خارجی کمک می‌کنند، تا ویزای دانشجویان هلندی را به آسانی دریافت کنند. در این صورت، دانشجویان خارجی هیچ نوع کمبود راهنمایی یا دوره‌ هایی برای تحصیل در هلند برای پیدا نخواهند کرد.

خارجی‌هایی که از یک دانشگاه در هلند فارغ‌التحصیل می‌شوند (و همچنین خارجیانی که از هر یک از ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در سه سال گذشته فارغ‌التحصیل ‌شوند ) می‌توانند درخواست ویزای مخصوص هلندی را داشته باشند تا برای یک سال در این کشور کار کنند؛ که به عنوان “سال جهت گیری” فارغ‌التحصیل دانشگاه هلندی شناخته می‌شود.  این راهنما آنچه را که برای تحصیل در هلند در دانشگاه علوم کاربردی (hogescholen) یا دانشگاه تحقیقاتی (universiteit) در هلند نیاز دارید را برای شما ارائه می دهد.


بررسی دانشگاه های هلند و آموزش عالی هلند

تحصیلات سطح سوم جهت تحصیل در هلند در سطح حرفه ای (HBO ، دانشگاه علوم کاربردی یا مدرسه) و در سطح دانشگاهی (WO ، در یک دانشگاه) ارائه می شود. مدارک لیسانس و کارشناسی ارشد در هر دو موسسه HBO و WO در دسترس است ، اما فقط دانشگاه های هلند (WO) برنامه های دکترا ارائه می دهند.

یک بخش سوم در آموزش عالی هلند وجود دارد که آموزش بین المللی را (IE) تشکیل می دهد و شامل دوره های پیشرفته مناسب دانشجویان بین المللی، به علاوه سایر موسسات دیگر است که برنامه های بین المللی و دوره های کوتاه را برای تحصیل در هلند ارائه می دهند.

بیش از ۲۱۰۰ دوره آموزشی به زبان انگلیسی جهت تحصیل در هلند وجود دارد که تقریبا در تمام دانشگاه‌ها در هلند برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای تحصیل در هلند در EpNuffic که سازمان هلند برای هم‌کاری بین‌المللی در آموزش عالی است، و شامل اطلاعات گسترده در مورد سیستم دانشگاه های هلند به علاوه لیست دانشگاه‌ها در این کشور به زبان انگلیسی است، جستجو مورد نظر خود را انجام دهید.

دانشگاه ها و موسسات هلند یا توسط دولت تامین می شوند، یا دولت آنها را تایید کرده است. همچنین مؤسسات خصوصی نیز در این کشور وجود دارند که باید قبل از درخواست به رسمیت شناخته شدن آنها را در کشور خود بررسی نمایید. شما می‌توانید فهرستی از دانشگاه‌ های هلند و دوره‌ های زبانی برای یادگیری زبان رسمی این کشور، را جهت تحصیل در هلند به آسانی بیابید.


دانشگاه های تحقیقاتی هلندی (WO)

در سال ۲۰۱۶، ۱۳ دانشگاه تحقیقاتی در هلند وجود داشتند که مدارک دانشگاهی و دوره‌های کوتاه‌ مدت را ارائه می‌کردند. و برخی از دانشجویان در دوره های مطالعاتی سخت و آکادمیک در ۱۲ شهر مختلف شرکت داشتند (آمستردام دارای دو مورد دانشگاه است). دانشگاه‌های هلند به طور معمول در رده ‌بندی جهانی رتبه خوبی کسب کرده‌اند. در حالی که ۱۳ رتبه برتر در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهانی آموزش عالی در جهان قرار دارند که شامل هشت رتبه برتر در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان محسوب می شوند. در زیر فهرستی از دانشگاه‌ های هلند برای انتخاب بهتر آن‌ها آورده شده‌ است:

 • دانشگاه فناوری دلفت
 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه واخنینگن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه اوترخت

دریافت ویزا دانشجویی جهت تحصیل در هلند

همانطور که در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا، فرآیند صدور ویزای دانشجویی یکسان است در کشور هلند هم بسته به اینکه کشور شما بخشی از اتحادیه اروپا هست یا خیر، متفاوت است. اگر دانشجو از یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشد ، روند دریافت ویزای دانشجویی او به شرح زیر است:

 1. مجوز اقامت استانی، که به طور رسمی با عنوان (MVV) شناخته می شود. این امر به عنوان مجوز ورود به هلند نیز شناخته می شود. البته مجوز MVV از طرف دانشگاه میزبان از طرف دانشجویان درخواست می شود. مجوز MVV اجازه ورود به کشور را برای یک دوره شش ماهه می دهد.
 2. بیشتر دوره های دانشگاهی جهت تحصیل در هلند 1 تا 4 سال طول می کشند؛ بنابراین مجوز MVV در این رابطه فقط کافی نخواهد بود. از این رو پس از ورود به کشور ، باید برای VVR یا مجوز اقامت اقدام کنید.
 3. مجوز VVR توسط دانشگاه میزبان نیز اعمال می شود. این مجوز VVR فقط برای مقاصد تحصیلی مجاز است و برای مدت برنامه ای که دانشجو در آن ثبت نام کرده است، معتبر خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت ویزا دانشجویی هلند چیست؟

برای دریافت ویزای دانشجویی و موفق شدن در پروسه دریافت مجوز نامبرده باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر
 • مدرک مالی کافی برای تایید این که شما قادر به حمایت مالی در طی اقامت و تحصیل در هلند خواهید بود. این مدارک شامل انتقال وجوه، بیانیه بانک و نامه بورس تحصیلی می‌شوند.
 • نامه‌ای از دانشگاه برای تایید پذیرش یا ثبت ‌نام
 • سند پرداخت برای همه هزینه‌ های قانونی لازم
 • بیمه سلامت
 • الزامات دیگر عبارتند از:
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • دو عکس
 • شناسنامه
 • متون علمی
 • نیاز های تسلط بر زبان خارجی جهت تحصیل در هلند نیز بسیار اهمیت دارد. افراد غیر بومی موظفند آزمون زبان انگلیسی را در سطح مشخصی، که معمولاً تست TOEFL ، IELTS یا کمبریج نام دارد، بگذرانند. و سپس مدارک لازم را در حین درخواست ویزا تحصیلی ارائه کنند.

تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

در دانشگاه‌ های تحقیقاتی جهت تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی می‌توانید در گستره ‌ای از رشته‌ها مانند اقتصاد، علوم رفتاری و اجتماعی، زبان و فرهنگ، تکنولوژی، علوم طبیعی، حقوق و علوم پزشکی ثبت‌ نام کنید. همچنین می‌توانید یک برنامه میان رشته‌ای در هنرهای آزاد را انتخاب کنید: این برنامه‌ها توسط چندین دانشکده دانشگاهی در سراسر کشور هلند ارائه می‌شوند.

هدف از برنامه‌های کارشناسی تحقیق، آماده‌سازی دانشجو برای مطالعه بیشتر و همچنین اشتغال و آموزش مهارت‌های علمی و علمی مرتبط با برنامه دانشگاهی سنتی است. محتوای این برنامه‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. تقریبا در تمام برنامه‌های کارشناسی باید یک دوره در مورد تحقیق گذرانده، و یک پایان‌نامه کارشناسی ارائه دهید. لازم به ذکر است که، عموم این دوره ها 3 ساله می باشد.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

هدف اصلی برنامه‌هایی که توسط دانشگاه‌های کاربردی برای دانشجویان سطح کارشناسی ارشد ارایه می‌شود، افزایش دانش و تخصص حرفه‌ای شما در سطح مذکور است. تمرکز بر بهبود بیشتر صلاحیت حرفه‌ای، مهارت‌های بالینی و تحلیلی به همراه آماده‌سازی فرد برای پست‌های مدیریتی و رهبری در یک زمینه خاص است.

در صورتی که هدف اولیه از برنامه‌ های اصلی تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه دانش لازم و مهارت‌های تحلیلی در سطح فارغ التحصیلان است، به طوری که شما می‌توانید تحقیقات مستقلی را در یک زمینه خاص یا در زمینه چند رشته‌ ارائه دهید.

حداقل طول مقطع کارشناسی ارشد یک سال است، اما برای تحقیق، و دوره های مهندسی، ریاضیات، علوم طبیعی و کشاورزی این مدت می تواند تا دو الی سه سال به طول بینجامد.

تحصیل در هلند در مقطع دکترا

برای دنبال کردن مقطع دکترا به معنی صرف حداقل چهار سال انجام تحقیقات اولیه و نوشتن یک تز ( پایان نامه) است. در طول این مدت، فارغ التحصیلان دکترا زیر نظر یک سوپروایزر کار می‌کنند. برای تحصیل در هلند در مقطع دکترا، تحقیقات توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی، موسسات تحقیقاتی و شرکت‌ها انجام می‌شود، اما تنها دانشگاه‌ها می‌توانند مدرک دکترای را به دانشجویان ارائه کنند. سایر موسسات تحقیقاتی که در هم‌کاری نزدیک با یک دانشگاه تحقیقاتی کار می‌کنند نیز ممکن است، دارای مقطع دکترا باشند.


هزینه‌ های زندگی و شهریه دانشگاه های هلند

تحصیل در هلند

هزینه شهریه جهت تحصیل در هلند به ملیت و سن شما بستگی دارد. البته نباید فراموش کرد که مقطع و رشته انتخابی نیز در این هزینه بسیار تاثیرگذار است. کارمزد خاصی در دانشگاه هلند برای اتباع کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد که، توسط دولت هلند وضع‌شده و هزینه شهریه یا بورس ‌های هلندی نیز برای تحصیل بهتر این گروه ارائه می شود. در غیر این صورت هزینه دانشگاه هلندی را (تا ۱۰ برابر بیشتر) پرداخت می‌کنید. در این بین، هزینه موسسات خصوصی می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

به عنوان مثال، هزینه سالانه دانشگاه جهت تحصیل در هلند برای دانشجویان اتحادیه اروپا از حدود ۱۵۰۰۰ یورو شروع می‌شود؛ در حالی که متوسط هزینه دانشگاه هلندی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بین 6 هزار تا ۱۵ هزار یورو و برای برنامه‌های مرتبط با مقطع کارشناسی ارشد بین ۸۰۰۰ تا 20 هزار یورو است.  هزینه اضافی دانشجویانی که در هلند زندگی می‌کند در حدود ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در ماه تخمین زده می‌شود، اگرچه بسیاری از افراد با صرفه جویی بیشتر سعی می کنند این هزینه اضافه تحصیل در هلند که شامل خورد و خوراک یا رفت و آمد می شود را کاهش دهند.


آیا امکان کار کردن به عنوان یک دانشجو در حین تحصیل در هلند وجود دارد؟

با دریافت ویزا دانشجویی، شما تنها مجاز به کار کردن در این کشور در ساعات محدودی هستید. یعنی:

 • حداکثر 20 ساعت در هفته
 • کار فصلی در ماه‌های ژوئن، ژوئیه و اوت.

در هر دو مورد، کارفرمای مورد نظر باید مجوز کار (TWV) را برای امکان کار در کنار تحصیل در هلند ارائه نماید. البته لازم به ذکر است که اگر به عنوان یک دانشجو و به صورت بخشی از روند تحصیلی خود کار می کنید، کارفرمای نیازی به کسب اجازه کار برای شما نخواهد داشت، اما باید با دانشگاه یا کالج تان یک توافق‌نامه کارآموزی را امضا کنید.


دریافت بورسیه تحصیل در هلند

تحصیل در هلند برای دانشجویان بین‌المللی جذاب است؛ به خصوص اگر بتوانید کمک‌هزینه تحصیلی یا بورس تحصیلی برای پوشش دادن هزینه تحصیل در هلند را کسب کنید. اما چطور؟

برای دانشجویان بین‌المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA)که می‌خواهند مدرک کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد خود را در دانشگاه‌ های هلند دریافت کنند، ارائه می شود. بورس تحصیلی به ۵۰۰۰ نفر اعطا می شود.

دانشگاه‌های هلند در بسیاری از برنامه‌های مطالعاتی که توسط بورس Erasmus Mundus تامین بودجه شده‌اند، شرکت می کنند. این بورسیه‌ها به دانشجویان بین‌المللی امکان می‌دهد تا برنامه پژوهشی اراسموس Mundus در هلند را دنبال کنند.

برنامه بورسیه تحصیلی عالی دانشگاه لیدن (LExS) برای دانشجویان برجسته غیر اتحادیه اروپا (EEA) که دنبال برنامه های تحصیل MA ،MSc  و  LL.M ارائه شده در دانشگاه لیدن هستند ، آزاد است. بورس های تحصیل در هلند در این رابطه به شرح زیر است: 10000 یورو از شهریه، 15000 یورو از شهریه یا کل شهریه منهای هزینه مسکن دانشجو

دانشگاه ماستریخت بورس بالقوه UM را به دانشجویان با استعداد در خارج از این انجمن جهت دنبال کردن برنامه کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد برای متخصصان پیشنهاد شده در دانشگاه، به جز دانشکده تجارت و اقتصاد، ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها هزینه شهریه، هزینه‌های زندگی در هر ماه، بیمه و هزینه‌های ویزا را پوشش می‌دهند.

برنامه بورسیه تحصیلی رادبود هزینه تحصیل در هلند برای تعداد معینی از دانشجویان با استعداد کشور های غیر اتحادیه اروپا را فراهم می کند؛ که برای تحصیل در این دانشگاه و در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود. این بورس تحصیلی مبلغ پولی نیست که در حساب بانکی خود دریافت خواهید کرد؛ بلکه شامل یک معافیت شهریه جزئی است. همچنین بورس تحصیلی رادبود هزینه‌هایی مانند ویزا، مجوز اقامت، بیمه سلامت و بیمه مسئولیت را نیز پوشش می‌دهد.

بورس های تحصیلی صندوق اریک بلومینگ معمولاً برای هر یک سال یا 2 سال تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده، در دانشگاه گرونینگن اعطا می شود. این کمک هزینه شهریه به علاوه هزینه های مسافرتی بین المللی ، هزینه های زندگی، و بیمه درمانی را نیز در بر می گیرد.

بورس برتر آمستردام (AES) به دانشجویان فوق‌العاده با استعداد از خارج از اتحادیه اروپا اعطا می‌ شود؛ تا برنامه‌های واجد شرایط ارایه‌شده در دانشگاه آمستردام در مقطع کارشناسی ارشد را دنبال کنند. در حقیقت، AES یک بورس کامل با هزینه ۲۵۰۰۰ شهریه و تامین هزینه‌های زندگی دانشجو جهت تحصیل در هلند است.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به هلند

کار در هلند

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید