تحصیل در اسلواکی

راهنمای تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، بسیار مقرون به صرفه است و پروسه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اسلواکی نیز، به مراتب آسانتر می‌باشد. بسیاری از دانشگاههای اسلواکی از اعتبار جهانی برخوردارند و مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند. در صورتی که از دانشگاههای اسلواکی فارغ التحصیل شوید، می توانید با اخذ ویزای کاری، نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور، اقدام کنید.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در اسلواکی، این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا با هزینه های مقرون به صرفه از دانشگاههای معتبر اروپایی فارغ التحصیل شوند و اقامت اسلواکی را دریافت نمایند. در سال های اخیر، ایرانیان زیادی، به خصوص در رشته های پزشکی، از دانشگاههای اسلواکی پذیرش گرفته اند و از این طریق وارد بازار کار اروپا شده اند. سیستم آموزشی اسلواکی، یکی از سیستم های پیشرفته دنیا است و عملکرد آن بر اساس کار گروهی، پروژه و کارآموزی، سخنرانی و کارگاه و کارهای آزمایشگاهی می باشد. در این مقاله، قصد داریم، مهاجرت تحصیلی به اسلواکی، شرایط تحصیل در اسلواکی در سال 2020، مزایای ادامه تحصیل در این کشور و نحوه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اسلواکی را مورد بررسی قرار دهیم.


شرایط تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی

اسلواکی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است و به دلیل هزینه های پایین زندگی و تحصیل در آن، دانشجویان خارجی زیادی از سراسر دنیا، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. پایتخت کشور اسلواکی، شهر براتیسلاوا است که از شهرهای توریستی اروپا نیز به شمار می رود. بیشتر ایرانیانی که اسلواکی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، از دانشگاه کمنیوس که در شهر براتیسلاوا قرار دارد، پذیرش می گیرند. تحصیل در اسلواکی در مراکز آموزش عالی عمومی، دانشگاههای دولتی و خصوصی و در مقاطع و رشته های مختلف امکان پذیر است. خبر خوب اینکه، امکان تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان وجود دارد و پس از ورود به خاک این کشور، با گذراندن دوره یک ساله کالج زبان، با ارائه مدرک زبان، دانشجویان می توانند بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی، در دانشگاه ثبت نام کنند.

تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی و اسلواکیایی، امکان پذیر است و برای ثبت نام در دانشگاه باید، مدرک زبان مربوطه را ارائه دهید. در صورتی که مدرک زبان اسلواکیایی داشته باشید، می توانید به صورت رایگان به تحصیل مشغول شوید. طول دوره های تحصیلی در دانشگاههای اسلواکی برای مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال، برای فوق لیسانس 1 تا 2 سال، برای دکتری 3 تا 4 سال و برای رشته های پزشکی 6 سال است. جالب است بدانید، بیشتر دانشگاه های معتبر اسلواکی، مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند.

اگر قصد تحصیل در اسلواکی را دارید، همین حالا با کارشناسان متخصص گروه مهاجرتی اپلای من، تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان آن‌ها بهره مند شوید.


مزایای تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی مزایای بی‌شماری دارد که یکی از مهمترین آنها، هزینه نسبتاً پایین تحصیل و زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است. با داشتن مدرک زبان اسلواک، امکان تحصیل رایگان است و در صورتی که قصد تحصیل در برنامه های انگلیسی را دارید، باز هم هزینه چندان زیادی را متحمل نخواهید شد. دانشجویان بین المللی، در حین تحصیل با توجه به مقطعی که در آن مشغول تحصیل هستند، می توانند به مدت 10، 20 یا 30 ساعت در هفته کار کنند و درصد زیادی از هزینه زندگی و تحصیل در اسلواکی را پوشش دهند که این موضوع یکی از بهترین مزایای تحصیل در اسلواکی محسوب می شود. احتمالاً مهمترین مزیت تحصیل در اسلواکی، اخذ اقامت دائم اسلواکی است، بدین ترتیب که فارغ التحصیلان با پیدا کردن شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود، ویزای دانشجویی را به ویزای کاری تبدیل کرده و پس از چند سال اقامت در این کشور و برآورده کردن الزامات مقرر، می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم اسلواکی اقدام نمایند.


اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی

اخذ پذیرش از دانشگاههای اسلواکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی، راحت تر است و به راحتی می توانید در رشته های مختلف انگلیسی و اسلواکیایی پذیرش بگیرید. در صورتی که مدرک زبان داشته باشید و از معدل بالایی برخوردار باشید، اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای اسلواکی بسیار آسانتر خواهد بود. در غیر اینصورت نیز می توانید مشروط بر گذراندن دوره های زبان در اسلواکی، نسبت به درخواست پذیرش از دانشگاه اقدام کنید. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه، عبارتند از: مدارک تحصیلی و ریز نمرات که به صورت رسمی ترجمه شده و به تایید وزارت دادگستری و امور خارجه رسیده باشد، پاسپورت معتبر متقاضی، مدرک آیلتس 5.5 یا بالاتر، مدرک زبان اسلواکیایی (در صورت وجود)، انگیزه نامه و رزومه علمی قوی. متقاضیان تحصیل در اسلواکی در مقطع دکتری، علاوه بر مدارک فوق باید: توصیه نامه اساتید قبلی، مقالات بین المللی معتبر و نامه تاییدیه استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر را نیز ارائه دهند. بدون داشتن مدرک زبان، امکان پذیرش در مقطع دکتری وجود ندارد. متقاضیان تحصیل در اسلواکی در مقطع فوق لیسانس نیز باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 ارائه دهند.

پس از اخذ پذیرش از دانشگاههای اسلواکی، می توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. حداقل مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی اسلواکی، عبارتند از: نامه پذیرش دانشگاه، فرم تکمیل شده ویزا، پاسپورت معتبر، پرداخت هزینه صدور ویزا، نامه اثبات تمکن مالی، بیمه مسافرتی معتبر و همچنین نامه خوابگاه یا اجاره نامه جهت اثبات آدرس محل سکونت در اسلواکی. گروه مهاجرتی اپلای من، با داشتن صدها پرونده موفق در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اسلواکی، مفتخر است تا شما عزیزان را در مسیر مهاجرت تحصیلی به اسلواکی، راهنمایی کرده و از ابتدا تا زمان ورود به خاک این کشور و ثبت نام در دانشگاه، در کنار شما باشد.


هزینه زندگی و تحصیل در اسلواکی

هزینه تحصیل در اسلواکی بسته به رشته و مقطع مورد نظر و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، متفاوت است. به طور کلی هزینه تحصیل در اسلواکی برای مقطع کارشناسی 2 تا 5 هزار یورو در سال، برای مقطع کارشناسی ارشد 3 تا 5 هزار یورو در سال و برای رشته های پزشکی 8 تا 10 هزار یورو در سال است. در صورتی که موفق به اخذ پذیرش در مقطع دکتری شوید، می توانید با ارائه مقالات معتبر بین المللی و رزومه علمی پژوهشی قوی، درخواست بورسیه تحصیلی دهید و به صورت رایگان به ادامه‌تحصیل بپردازید. بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی، شهریه و هزینه های زندگی و بیمه را پوشش می دهد و ماهانه مبلغی به عنوان حقوق یا کمک هزینه به حساب دانشجو واریز می شود.

تحصیل در اتریش

هزینه های زندگی در اسلواکی شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک، پوشاک و تفریح و همچنین بیمه و خدمات درمانی است که به طور متوسط، 500 یورو در ماه می باشد. هزینه های زندگی در براتیسلاوا نسبت به دیگر شهرهای اسلواکی گرانتر است و به سبک زندگی دانشجو نیز، بستگی زیادی دارد. دانشجویان مقطع لیسانس می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و برخی از هزینه های زندگی را پوشش دهند، این مدت زمان برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس 20 ساعت و برای دکتری 30 ساعت در هفته است. در صورت موافقت اداره کار اسلواکی، دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی می توانند در زمان تعطیلات به صورت تمام وقت کار کنند. بیشترین هزینه زندگی مربوط به هزینه اجاره و مسکن است و در صورتی که بخواهید به طور مستقل در آپارتمان یا یک سوئیت اقامت کنید، باید 300 تا 1000 یورو در ماه بپردازید. خوابگاههای دانشجویی، گزینه بسیار مناسبی برای کاهش هزینه های زندگی هستند. به طوری که اجاره خوابگاه در این کشور بین 100 تا 250 یورو در ماه است و تمامی خوابگاهها نیز مجهز به وسایل اولیه زندگی مانند تخت خواب، کمد لباس، میز و صندلی، چراغ مطالعه، آشپزخانه، اتاق لباسشویی و … هستند و زندگی کم هزینه و راحتی را در آنها خواهید داشت.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من، با بررسی شرایط شما عزیزان، بهترین روش ها را برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی و در صورت نیاز، بورسیه تحصیلی اسلواکی به شما معرفی می کنند و از ابتدای مسیر مهاجرت تحصیلی به اسلواکی تا زمان دریافت اقامت دائم این کشور در کنارتان خواهند بود.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به اتریش

کار در اتریش

ویزای جستجوی کار اتریش


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید