کار در مجارستان

بررسی مهاجرت کاری به مجارستان

در این مقاله دریافت ویزای کاری مجارستان، شرایط کار در مجارستان، کاریابی در مجارستان، مشاغل مورد نیاز در سال 2019، میزان دستمزد در مجارستان ، نرخ بیکاری و دیگر مسائل مهاجرت کاری به مجارستان را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. پس اگر به دنبال مهاجرت کاری به این کشور هستید با ما همراه باشید.

اطلاعات بیشتر

آشنایی با کشور مجارستان

کار در مجارستان

جمهوری مجارستان کشوری است در اروپای مرکزی که 93.030 کیلومتر مربع مساحت دارد و با کشور های اسلواکی ، اوکراین ، رومانی ، صربستان ، کرواسی ، اسلوونی و اتریش همسایه است. جمعیت این کشور حدود 10.000.000 نفر است که جزو کشور هایی با جمعیت متوسط در اروپا به شمار میرود و زبان رسمی آن مجاری است. پایتخت این کشور شهر بوداپست است که پرجمعیت ترین شهر این کشور و بهترین شهر جهت کار در مجارستان نیز محسوب میشود و بزرگترین شهرهای مجارستان پس از پایتخت دبرتسن ، سگد ، میشکولتس ، پچ و دیور میباشند. واحد پول رسمی این کشور فورینت مجارستان است و جزو حوزه یورو نمیباشد. مجارستان از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا و سال 2007 به عضویت حوزه شنگن در آمده است.

مجارستان دارای تاریخ و فرهنگی غنی است و در حوزه های هنری ، ادبیات ، علوم ، تکنولوژی ، موسیقی و ورزش مشارکت های فراوانی داشته است. همچینین این کشور یازدهمین مقصد محبوب گردشگری اروپا است و سالانه میلیون ها گردشگر از آن بازدید میکنند.


اقتصاد و وضعیت کار در مجارستان

اقتصاد مجارستان در سال ها اخیر با توجه به سیاست های متناسب با اهداف توسعه ای، رشد مناسبی داشته است. این کشور در سال 2017 رشد اقتصادی 4 درصد را در حالی که متوسط رشد اقتصادی کشور های اروپا 2 درصد بوده است تجربه کرده است.

کار در مجارستان

مجارستان از کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است و رتبه قابل قبولی در شاخص توسعه انسانی دارد. مجارستان با تولید ناخالص سالانه 265.037 میلیارد دلار در رتبه 57 ام بزرگترین اقتصاد های دنیا قرار دارد. مجارستان کشوری صادرات محور است و تمرکز ویژه ای بر تجارت بین المللی دارد. بیش از نیمی از صادرات این کشور را ماشین آلات کشاورزی ، ابزار مهندسی ، ماشین های صنعتی و غلات تشکیل میدهد. همچنین معادن بوکسیت بسیار غنی در مجارستان وجود دارد که به بهره برداری رسیده اند.

اقتصاد مجارستان در سال 2008 در وضعیت نامطلوبی قرار گرفت و بدهی ها و کسری بودجه اقتصاد این کشور را تحت فشار قرار داد تا جایی که دولت مجبور شد به سراغ صندوق بین المللی پول برود و برای جذب سرمایه های مردمی نرخ سود بانکی را به 11.5 درصد افزایش بدهد. اما سیاست های مناسب اقتصادی به سرعت بحران را بر طرف ساخت و روند رشد از سر گرفته شد. لازم به ذکر است در حال حاضر نرخ سود بانکی در این کشور 0.9 درصد است.

صنایع اصلی مجارستان شامل داروسازی ، مواد غذایی ، وسایل نقلیه موتوری ، مواد شیمیایی ،ماشین آلات صنعتی و کشاورزی ، متالوژی ،فناوری اطلاعات ، کالاهای الکترونیکی و گردشگری میباشد. در زمینه تکنولوژی در 20 سال اخیر مجارستان به یک قطب تولید فناوری تلفن های همراه ، تحقیقات سخت افزاری و IT تبدیل شده است.

نرخ اشتغال در این کشور 60.78 درصد میباشد و 63.2 درصد از نیروی کار در بخش خدماتی ، 29.7 درصد در صنایع 7.1 درصد در زمینه کشاورزی مشغول به کار هستند.


ویزای کار در مجارستان و شرایط درخواست

در زمینه قوانین مهاجرتی مجارستان به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا مانند دیگر کشور های اتحادیه اروپا عمل میکند. طبق این قوانین افراد متقاضی مهاجرت کاری به مجارستان ابتدا باید از یک کارفرمای معتبر که با دولت مجارستان تفاهم نامه کاری منعقد کرده باشد و برای مجارستان سود آور بوده و همگام با اقتصاد این کشور عمل نماید، پیشنهاد کاری دریافت نماید.

مانند دیگر کشور های اروپایی کارفرمایانی که قصد استخدام افرادی که از اتباع کشور های خارج از اتحادیه اروپا هستند را دارند ابتدا باید موقعیت شغلی مورد نظر را به مدت 3 ماه در وبسایت اداره کار مجارستان آگهی کند و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا  و در صورتی که در این مدت فردی برای تصدی آن شغل پیدا نشد میتوانند از این افراد استفاده نمایند. بر این اساس برای ایرانیان یافتن شغل مناسب در مجارستان مشکل است. پس از دریافت پیشنهاد کار کارفرما باید از طرف نیروی کار برای دریافت مجوز کار اقدام نماید که این پروسه 10 الی 30 روز زمان میبرد. اعتبار اولیه مجوز کار 2 سال میباشد که قابل تمدید است.

متقاضی پس از دریافت پیشنهاد کاری و صدور مجوز کار باید به همراه مدارک خود به سفارت مراجعه نموده و درخواست خود را ثبت کند. پس از موافقت اولیه با درخواست فرد باید ویزای توریستی مجارستان دریافت کرده و برای پیگیری کارهای خود وارد خاک این کشور شود. لازم به ذکر است متقاضی هنگام ورود باید محل اقامت خود تا حصول نتیجه را مشخص کرده و آدرس آن به همراه دیگر مدارک را به اداره مهاجرت و پناهندگی مجارستان ارائه نماید.

نوع دیگری از ویزا نیز برای افرادی که در مجارستان تحصیل میکنند وجود دارد که میتوانند برای کار آن را دریافت کنند. این ویزا 15 روز قبل از پایان تحصیل درخواست میشود و دریافت کننده میتواند به مدت 9 ماه در مجارستان به جست و جوی شغل مورد نظر خود بپردازد.


مدارک لازم اخذ ویزای کاری مجارستان

در این قسمت لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری مجارستان از ابتدا را برای شما آماده کرده ایم که نیاز است به دقت آنها را آماده کنید:

  • پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه پس از تاریخ پایان اقامت
  • تکمیل فرم به صورت دقیق و امضای آن
  • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید حداکثر مربوط به 3 ماه قبل
  • ارائه گواهی سلامت پزشکی
  • ارائه اصل و کپی مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه ترجمه مجاری
  • قرارداد استخدام یا پیشنهاد کار
  • مجوز کار دریافت شده
  • مدارک فنی یا سابقه کار در صورت وجود
  • تایید محل اقامت به وسیله اجاره نامه
  • بیمه مسافرتی با اعتبار حداقل 30 روز پس از ورود به خاک مجارستان
  • اثبات تمکن مالی
  • پرداخت هزینه های مربوطه

هزینه درخواست ویزا 60 یورو میباشد. بررسی درخواست اولیه 21 روز و درخواست نهایی تا 70 روز زمان میبرد و در صورت رد درخواست امکان اعتراض تا 8 روز فراهم است. در تکمیل فرم ها و مدارک مربوط دقت لازم را داشته باشید تا نقص در مدارک منجر به رد درخواست شما نشود.


ویزای همراه مجارستان

افرادی که قصد دریافت ویزای کاری مجارستان را دارند از این امکان برخوردارند که خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال میشوند را همزمان با خود به همراه ببرند. به این منظور اعضای خانواده باید با داشتن مدارک هویتی و اثبات نسبت با متقاضی اصلی ، همزمان درخواست ویزا کنند. همچنین متقاضی باید اثبات کند که توانایی مالی برای مخارج خانواده خود را دارد.


نرخ بیکاری مجارستان

کار در مجارستان

یکی از معیار های اصلی برای افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند میزان نرخ بیکاری در کشور مقصد است که نشان دهنده این است که متقاضی میتواند به راحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کند یا با مشکل مواجه خواهد شد. نرخ بیکاری فعلی مجارستان حدود 3.6 درصد است که نرخ مناسبی محسوب میشود و نسبت به 5 سال اخیر کاهش چشمگیری داشته است.نرخ بیکاری مجارستان در سال 2014 حدود 9 درصد بوده است. همچنین نرخ بیکاری جوانان در این کشور 11.5 درصد است و نرخ بیکاری بلند مدت نیز 1.20 درصد میباشد. تعداد افراد بیکار مجارستان در حال حاضر حدود 155.480 نفر میباشد و در مقابل بیشتر از 80.000 عنوان شغلی خالی وجود دارد. در ادامه تصویر بررسی نرخ بیکاری مجارستان در 1 سال و 5 سال اخیر را مشاهده میکنید.


شرایط و فرهنگ کار در مجارستان

نیروهای کاری مجارستان به طور معمول 40 ساعت در هفته کار میکنند. یک هفته کاری استاندارد شامل 5 روز است که در هر روز 8 ساعت کاری وجود دارد. شروع روز کاری معمولا از ساعت 8 تا 8:30 است. قوانین بیش از 12 ساعت کار در روز را مجاز نمیدانند. افراد شاغل ممکن است آخر هفته ها نیز فعالیت کاری داشته باشند. کارکنان معمولا ساعات اضافه تری در روز کار نمیکنند تا بتوانند تعادل بین کار و زندگی خانوادگی خود را برقرار کنند. ساعات کاری ممکن است با توجه به توافق کارمند و کارفرما متفاوت باشد. روز کاری جمعه معمولا کوتاه تر است. همچنین زمان استراحت و صرف نهار معمولا کوتاه است. بانک ها ساعت 8 صبح باز میکنند و عموما زود تر از دیگر مشاغل کار خود را خاتمه میدهند و فروشگاه ها تا ساعت 6 عصر کار میکنند.

میزان مرخصی افراد در مجارستان بسته به سن نیروی کار تعیین میشود به این صورت که هر چه سن فرد افزایش یابد میزان مرخصی های او نیز افزایش دارد. کارکنان میتوانند بین 20 تا 30 روز مرخصی با حقوق دریافت کنند که با افرایش سن بیشتر میشود. همچنین در تعطیلات عمومی نیز محل کار تعطیل میباشد. همچنین افراد حق استفاده از مرخصی زایمان و مرخصی بدون حقوق نگهداری از کودک را نیز دارند.

هزینه هایی که از حقوق ناخالص ماهیانه افراد کسر میگردد شامل 16 درصد مالیات بر درآمد ، 10 درصد بابت حق بیمه بازنشستگی ، 6 درصد بیمه درمانی و 1.5 درصد سهم بازار کار میباشد.

فرهنگ کاری مجارستان عمدتا مبتنی بر جدیت، کیفیت خوب و احترام به مشتری و ارباب رجوع است. برنامه کاری 40 ساعت در هفته میتواند با توافق کارمند بیشتر شود زیرا کارمندان علاقه مند به کسب درآمد اضافه هستند. همچنین تعدادی از کارمندان دارای شغل دوم نیز میباشند. کارکنان مجارستانی فارغ از موقعیت شغلی در کار خود کارآمد هستند و به تعهدات خود عمل میکنند.

قدم اول برای برقراری رابطه کاری در مجارستان انعقاد قرارداد کاری است. قرارداد های کاری به دو صورت دارای مدت معین و دائم تنظیم میشوند. قرارداد های موقت معمولا برای زمان کمتر از 1 سال و بیشتر از 5 سال تنظیم نمیشوند. قرارداد های موقت ممکن است به مدت طولانی تمدید شوند یا پس از 5 سال به قرارداد دائم تبدیل شوند. مواردی که باید در قرارداد کاری ذکر شوند شامل میزان دستمزد ، جایگاه شغلی و وظایف شغلی فرد است و تعیین محل کار و مدت کار ضرورت ندارد.


میزان حقوق و دستمزد مشاغل در مجارستان

قطعا برای مهاجران کاری میزان درآمد مسئله مهمی است. در این بخش نگاهی به میزان حقوق و دستمزد مشاغل در کشور مجارستان می اندازیم. در حال حاضر حداقل دستمزد دریافتی نیروهای کار در مجارستان 150.000 فورینت میباشد. میانگین دستمزد نیز حدود 250.000 فورینت میباشد .نرخ رشد دستمزد 11.20 درصد سالانه میباشد. در ادامه لیست حقوق و دستمزد برخی مشاغل در مجارستان در سال 2019  و همچنین نمودار تغییرات میزان دستمزد را مشاهده میکنید. توجه داشته باشید این مقاله برای اولین بار توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده است .

عنوان شغلی میانگین دستمزد ماهیانه
حسابدار 383.490 فورینت
دستیار اداری 320.156 فورینت
معمار 524.184 فورینت
وکیل 876.587 فورینت
مهندس زیست پزشکی 499.151 فورینت
ترسیم گر اتوکد 433.247 فورینت
صندوقدار 339.004 فورینت
سرآشپز 469.379 فورینت
مدیر ارشد اجرایی 1.382.816 فورینت
مهندس عمران 556.422 فورینت
تکنسین رایانه 432.266 فورینت
دندانپزشک 1.417.178 فورینت
معلم مدرسه 420.040 فورینت
تحلیلگر مالی 556.555 فورینت
برنامه نویس نرم افزار 551.119 فورینت
مهندس مکانیک 421.181 فورینت

مشاغل مورد نیاز مجارستان

اگر شغل مورد نیاز شما در لیست مشاغل مورد نیاز مجارستان که در ادامه بیان میکنیم باشد یافتن کار مناسب برای شما بسیار آسان تر از مشاغل دیگر خواهد بود.در این بخش لیست مشاغل دارای کمبود که بر اساس اطلاعات موسسات تحقیقاتی در سال 2019 ارائه شده برای 3 سال آینده معتبر هست را ارائه میکنیم.

  • متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات

صنعت ICT یکی از سریعترین صنعت های در حال رشد در مجارستان است که سالانه 12 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد.تعداد کارمندان این بخش از سال 2004 به میزان 20 هزار نفر افزایش داشته است. از علل کمبود نیروی کار در این رشته میتوان به تعداد بسیار کم فارغ التحصیلان این رشته، عدم علاقه جوانان به مطالعه این رشته و بالارفتن نرخ ترک تحصیل در طول دانشگاه اشاره کرد. در این رشته 20.000 فرصت شغلی وجود دارد.

  • مهندسین و متخصصان علوم طبیعی

کمبود نیرو در این رشته با این واقعیت قابل توضیح است که آموزش عالی مجارستان نمیتواند دانش مورد نیاز کارفرمایان این بخش را تأمین نماید. علاوه بر این فارغ التحصیلان جوان با زبان های خارجه آشنایی ندارند که مشکل ساز است. کمبود مهارت به کنار حتی تعداد فارغ التحصیلان نیز کفاف فرصت های شغلی این رشته را نمیدهد.

  • متخصصان بهداشت

با توجه به افزایش سن جمعیت مجارستان میزان تقاضا برای نیروی کار در زمینه بهداشت به طور مداوم در حال افزایش است.در همین زمان نیروهای کار در این زمینه به جای افزایش از 146 هزار نفر به 120 هزار نفر کاهش داشته اند. دلایل کمبود عبارتند از: ساعات طولانی کار، دستمزد پایین، وخیم شدن شرایط کاری و مهاجرت متخصصان. به همین دلیل در حال حاضر این بخش دارای کمبود شدید است.

  • مدیران و متخصصان اقتصادی و مالی

تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در این زمینه در مجارستان بسیار است اما مسئله اصلی این است که کارفرمایان به متخصصانی نیاز دارند که علاوه بر مدارک تحصیلی دارای سال ها تجربه باشند.بنابر این نیروهای موجود پاسخگوی نیاز این کارفرمایان نیستند و در این زمینه کمبود وجود دارد.

  • مشاغل دیگر دارای کمبود

علاوه بر موارد یاد شده، فقدان کارگران ماهر و غیر ماهر نیز مشکل اساسی در مجارستان ایجاد میکند. پر کردن این جایگاه های شغلی در سال های گذشته رو به سختی گذاشته است. این مشاغل عبارتند از:

  • مونتاژ کاران ماشین آلات مکانیکی
  • کاگران ساده
  • رانندگان ماشینهای سنگین
  • فروشنده ها و دستیاران فروش فروشگاه
  • آشپز و کمک آشپز ها
  • نصاب ها
  • سازندگان ابزار و سازه های فلزی
  • کارگران ساختمانی

لازم به ذکر است که صنایع مهندسی و فلزی سال هاست که از کمبود نیروی کار رنج میبرند. کارگران ماهر در زمینه های مختلف بیشتری فرصت شغلی و بیشترین کمبود ها را دارند. به طور کلی فنی کار ها به راحتی میتوانند در این کشور کار پیدا کنند.  همچنین در عنوان های شغلی مدیرکل ، برنامه نویس وب، طراح گرافیک، آنالیزگر داده و مدیر مالی فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد.


اقامت دائم از طریق کار در مجارستان

افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری و مجوز کار در مجارستان شده اند میتوانند پس از 5 سال کار و اقامت و پرداخت مالیات در مجارستان در صورتی که به فرهنگ و زبان این کشور آشنا باشند و کار خلاف قانونی انجام نداده باشند درخواست اقامت دائم کنند.

کاریابی در مجارستان
کار در مجارستان

برای یافتن کار در مجارستان میتوان از وبسایت موسسات کاریابی مجارستان یا وبسایت های کاریابی استفاده کرد. معمولا کارهایی که نیاز به زبان انگلیسی دارند در وبسایت های کاریابی بین المللی مانند وبسایت Glassdoor.com آگهی میشوند و میتوان برای آنها رزومه ارسال کرد اما زبان وبسایت های موسسات کاریابی مجارستان عموما مجاری میباشد و باید رزومه را نیز به زبان مجاری ارسال کرد. اسامی برخی از موسسات کاریابی را میتوانید در زیر مشاهده کنید.

  • PANNONJOL
  • KARRIER HUNGRIA
  • NEXT CUNSULTING
  • ADECCO
  • RANDSTAD
  • GRAFTON
  • REED
  • HAYS

برای مهاجرت کاری یا هر نوع مهاجرت دیگری پیشنهاد میشود قبل از اقدام به دقت در مورد تمامی شرایط و قوانین تحقیق کرده و اطلاعات کسب کنید و حتما با وکیل مهاجرتی مشورت نمایید تا زمان و هزینه های شما تلف نشود.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به مجارستان

تحصیل در مجارستان

دوره زبان در مجارستان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید