تحصیل در مجارستان

راهنمای تحصیل در مجارستان

شاید تحصیل در مجارستان به اندازه تحصیل در کانادا، نروژ، آلمان یا سوئد چندان پرطرفدار نباشد؛ اما شرایط ویژه و مناسب، نظیر کار در کنار تحصیل به همراه دریافت بورسیه تحصیلی به صورت رایگان به شما این اجازه را می دهد که…
اگر شما هم یکی از مشتاقان تحصیل در مجارستان هستید می توانید با ما همراه باشید

اطلاعات بیشتر

شناخت مجارستان

مجارستان

تحصیل در مجارستان همراه با تاریخی غنی و زندگی مدرن یکی از کشورهای مخاطب پسند برای دانشجویان می باشد.

در مجارستان بیش از 20 هزار دانشجو  از  100 کشور مختلف در حال تحصیلند که این در نوبه ی خود یک رکورد محسوب می شود. برخی ها با بورسیه ی تحصیلی ای که دولت مجارستان اهدا میکند برای تحصیل به مجارستان می آیند و برخی دیگر به خاطر شرایط پذیرش آسان دانشگاه های این کشور.

مجارستان عضو کشور های شینگن محسوب می شود و با تحصیل در این کشور می توان به همه ی کشور های عضو شینگن مسافرت کرد.

بوداپست پایتخت مجارستان ملقب به پاریس کوچک که به وسیله ی رود دانوب به دو قسمت تقسیم شده است یکی از بهترین شهر های مجارستان است که میتوان گفت مناسب ترین شهر برای تحصیل در مجارستان می باشد.


تحصیل در مجارستان

شاید تحصیل در مجارستان به اندازه تحصیل در کانادا، نروژ، آلمان یا سوئد چندان پرطرفدار نباشد؛ اما شرایط ویژه و مناسب، نظیر کار در کنار تحصیل به همراه دریافت بورسیه تحصیلی به صورت رایگان به شما این اجازه را می دهد که آن را به عنوان یکی از گزینه های مناسب و مهم تلقی کنید. در ابتدا بهتر است نگاهی کلی به کشور مجارستان داشته باشیم.

پایتخت مجارستان بوداپست است و زبان تحصیل در مجارستان انگلیسی، مجاری، آلمانی و فرانسوی می باشد؛ که بسته به مهارت خود می توانید زبان دوره آموزشی مورد نظر را بررسی و سپس برای تحصیل در مجارستان اقدام کنید. اگر دانشجو مقطع کارشناسی باشید باید 4 سال را وقف تحصیل در مجارستان کنید و در صورتیکه قصد شرکت در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشید، بسته به رشته خود این دوره، 1 یا 2 سال طول می کشد. به همین ترتیب برای تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا 3 الی 4 سال و تحصیل پزشکی در مجارستان 6 سال تمام ادامه خواهد داشت.


چرا بهتر است تحصیل در مجارستان را انتخاب کنیم؟

همانطور که اشاره شد متقضیان بسیار زیادی در سراسر دنیا تحصیل در مجارستان را انتخاب می کنند. اما دلیل آن چه چیز هایی می تواند باشد؟ اولاً اینکه کیفیت آموزشی و امکانات در دسترس در مجارستان به شما این امکان را می دهد سالهای تحصیلی مناسبی را بگذرانید.

از سویی دیگر در نظر گرفتن هزینه پایین زندگی دانشجویی در مجارستان در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی باعث شده است تا این کشور به عنوان گزینه مناسب و مفید تلقی شود. اکثر دانشگاه های موجود در مجارستان در تمامی کشور های دنیا اعتبار کافی را در اختیار دارند و از این رو می توان اظهار کرد که مدارک دانشگاهی مجارستان دارای اعتبار در ایران نیز می باشند. این مدارک در 25 کشور اروپایی و البته کانادا به همراه آمریکا ارزش لازم را دارا می باشد. امکان انتقال به ایران و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا باعث شده است تا به گزینه مهمی جهت تحصیل تبدیل شود. البته اینکه مجارستان با بسیاری از کشور های اروپایی هم مرز است به متقضیان تحصیل در مجارستان اجازه می دهد تا کشور در دسترسی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

ویزا شینگن مجارستان امکان سفر به کشور های اروپایی را به دانشجویان بین المللی می دهد و به همین سبب این افراد دارای حقوق یکسان تحصیلی مانند بومیان و شهروندان مجاری خواهند بود. یکی از مهم ترین دلایلی که افراد مختلف تحصیل در مجارستان را انتخاب می کنند را می توان به وجود اساتید مجرب و متخصص در دانشگاه های مختلف این کشور دانست. اکثریت این اساتید جزء کسانی بوده اند که جایزه نوبل معروف را به خود اختصاص داده اند. شما در صورت پرداخت کردن حق عضویت دانشگاه می توانید از خدمات اینترنتی و ورزشی هر دانشگاه به طور جداگانه و بدون تبعیض بهره مند شوید.


تحصیل در مجارستان

 مزایای تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان نیز مانند هر کشور به روز و پیشرفته دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در این میان مزایا تحصیل در مجارستان بیش از پیش می باشند. گروه مهاجرتی اپلای من نگاهی گذرا به این مزایا داشته است:

 • پس از تحصیل در مجارستان دریافت اقامت این کشور چندان سخت و دشوار نیست
 • پس از تحصیل می توانید مدرک خود را در آمریکا، کانادا و البته 25 کشور اروپایی شناخته شده و تضمین شده بدانید.
 • با دریافت ویزا تحصیل در مجارستان امکان سفر به دیگر کشور های عضو شنگن به آسانی امکان پذیر است.
 • تنها در اختیار داشتن دیپلم برای ورود به مقطع کارشناسی برای دانشجویان ایرانی کفایت می کند.
 • اگر قصد تحصیل در مجارستان را داشته باشید از تمام مزایای دانشجویان بومی این کشور برخوردار خواهید شد که البته مانند یک شهروند مجارستانی با شما برخورد می شود.
 • دانشگاه های مجارستان دارای رتبه بالایی در سطح دنیا، هستند.

بررسی سیستم آموزشی در مجارستان

طبق آمار ارائه شده حدوداً 20 هزار دانشجو در دنیا یکی از اولویت های تحصیل خود را کشور مجارستان قرار داده اند. سیستم آموزش مجارستان مانند بسیاری از دانشگاه های جهان بر مبنای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا چیده شده است. بسته به رشته انتخابی شما می توانید دوره های عملی مختلفی را در دانشگاه های این کشور بیابید که اتفاقا توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

اگر قصد دارید تا پس از تحصیل در مجارستان به ایران باز گردید باید حتما معتبر بودن و مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر مجاری را در ایران مورد بررسی قرار دهید، تا پس از اتمام دوره تحصیلی و دریافت مدرک مربوطه مشکل خاصی پیدا نکنید.


دوره های تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان به یک دوره کالج یا پری مدیکال مرتبط است. به این معنا که شما قبل از ورود به دانشگاه و شروع رسمی تحصیلات خود باید یک دوره یکساله کالج را بگذرانید تا بتوانید مدرکی مبنی بر دریافت صلاحیت لازم جهت تحصیل در مجارستان را در اختیار بگیرید. این دوره یکساله برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی پری مدیکال نام می گیرد و برای کسانی که قصد تحصیل در دوره های فنی را دارند کالج نام دارد. بنابراین بسته به رشته خود باید این دوره های پیش از ورود به دانشگاه را بگذرانید.

از جمله کالج های مجارستان که می توانید برای شروع تحصیل در آنها درخواست خود را ارائه کنید شامل:

 • کالج مکدانیل که شهریه آن 6500 یورو در یک سال محاسبه می شود.
 • کالج پزشکی پچ که شهره آن 10 هزار الی 16 هزار دلار در سال است. همانطور که از نام این کالج نیز مشخص است می توان آن را برای شروع رشته های پزشکی و دندان پزشکی انتخاب کرد.
 • کالج دونا با شهریه 5200 یورو در بوداپست.
 • و چهارم کالج اویسینا با شهریه 5000 تا 7900 یورو در بوداپست. این کالج اویسینا مورد تایید کشور ایران است.

اگر به نوعی استعداد درخشان و توانایی تحصیلی بالایی داشته باشید می توانید در کالج چهارم بورسیه شوید.

همانطور که اشاره شد پس از گذراندن دوره کالج شما امکان ورود به دانشگاه و تحصیل در مقطع کارشناسی ( لیسانس ) را خواهید داشت. اگر علاقه مند به تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی باشید، این امکان برای شما فراهم است که هر رشته ای را برای ادامه روند تحصیل به زبان انگلیسی انتخاب کنید. شما با استفاده از دیپلم می توانید در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهید.

اگر قصد تحصیل پزشکی در مجارستان را داشته باشید باید امتحان ورودی لازم را ارائه داده و نمره قبولی کسب کنید. این آزمون شامل دو بخش است که در بخش کتبی آن سوالات مرتبط با رشته های زیست شناسی، شیمی و البته زبان از متقاضی گرفته می شود. مرحله شفاهی شامل مصاحبه است و در صورت قبولی امکان ثبت نام رسمی در دانشگاه را خواهید داشت. همانطور که اشاره شد در کنار تحصیل در مجارستان امکان کار کردن دانشجو وجود دارد که این مدت کار چیزی در حدود 160 تا 200 یورو حقوق هفتگی می باشد.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد یک الی نهایتاً دو سال زمان می برد. همانطور که واضح است اجازه تحصیل در مجارستان در دوره کارشناسی ارشد نیاز به مدرک معتبر کارشناسی دارید تا بتوانید وارد دانشگاه های این کشور شوید. مدرک کارشناسی شما باید توسط دانشگاه مورد نظر بررسی شده و سپس در صورت تایید اجازه تحصیل را خواهید داشت. لازم به ذکر است که بسیاری از دوره های مختلف آموزشی کارشناسی ارشد در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند که در باز گذاشتن دست متقاضی بسیار ویژه عمل می کنند. تایم کار در کنار تحصیل در این مقطع 20 ساعت می باشد.

دکترا، یکی از پرطرفدار ترین و پر درخواست ترین مقاطع برای تحصیل در خارج از کشور محسوب می شود. تایید مدرک کارشناسی به علاوه کارشناسی ارشد توسط دانشگاه مد نظرتان جهت ادامه تحصیل بسیار اهمیت دارد. پیدا کردن استاد راهنما و در اختیار داشتن رزومه تحصیلی مناسب مهم ترین عوامل در دریافت پذیرش دکترا در مجارستان محسوب می شود.

البته شما باید ترجمه مدرک خود را برای دانشگاه ارسال کنید. به علاوه اینکه در اختیار داشتن توصیه نامه از سوی استادان راه شما را برای تحصیل در این کشور هموار می نماید. اگر سابقه کار به همراه طرح تحقیقاتی خویش را ( در صورت وجود) ارائه دهید شانس بیشتری برای امکان تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا خواهید یافت.

دانشجویانی که قدرت تحصیل با زبان انگلیسی و این حجم از فشار برای تحصیلات عالیه را ندارند و یا هنوز مدرک پیش دانشگاهی که همان سال دوازدهم دوره نظام جدید را ندارند می توانند با شرکت در دوره های پیش پزشکی، پیش دندان پزشکی و پیش دارو سازی در کشور مجارستان خود را برای دوره های اصلی پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی آماده کنند.

وره های پیش پزشکی به این صورت است که دانشجو دو ترم را در مجارستان با زبان انگلیسی تحصیل می کند و دانشگاه او را برای گذراندن آزمون های اصلی آماده میکند؛ که آزمون های اصلی را بتواند راحت تر پشت سر بگذارد. شانس این دانشجویان برای قبولی آزمون چند برابر بقیه دانشجویان می باشد. زیرا این دانشجویان از منبع سوالات اطلاع بیشتری پیدا می کنند. در نتیجه می توانند آزمون را خیلی قوی تر و با اطمینان تر پشت سر بگذارند.

گروه مهاجرتی اپلای من می تواند شما را برای گذراندن این دوران و نزدیکی بیشتر به دانشگاه های سطح یک دنیا یاری کند به خصوص که بعد از تحصیل در دوره های پیش پزشکی و قبولی در آزمون های آن دانشگاه می توانید ، در دوره های پیش پزشکی، پیش دندان پزشکی و پیش دارو سازی در کشور های آمریکا، کانادا و استرالیا شرکت کرده و وارد دانشگاه های آن کشور ها نیز بشوید.

تحصیل پزشکی در مجارستان 6 سال تمام طول می کشد. دو سال نخست آن به گذراندن دروس پزشکی عمومی و سالهای نهایی به گذراندن دروس تخصصی طی خواهد شد. گذراندن دوره های کلینیکال و طرح مورد نظر رشته از جمله موارد با اهمیت، و حتمی در تحصیل در رشته پزشکی مجارستان است. گذراندن 37 طرح در بیمارستان از جمله همین الزامات تحصیلی به شمار می آیند.

سملوایز یکی از دانشگاه های شناخته شده مجارستان محسوب می شود که تحصیل در آن مورد توجه بسیاری از داوطلبان این حوزه است. البته نباید این نکته را از قلم انداخت که تحصیل پزشکی در مجارستان جزء مهم ترین و البته پر متقاضی ترین حوزه ها محسوب می شود. بنابراین، اگر شما هم متقاضی شرکت در این دوره آموزشی هستید باید ابتدا یک دانشگاه شناخته شده و مورد تایید وزارت علوم نظیر دانشگاه سملوایز را انتخاب کنید. توجه به زبان تدریس در این دست دانشگاه ها نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال زبانی که در دانشگاه سملوایز تدریس می شود شامل:

 • انگلیسی
 • آلمانی
 • مجاری

است. در صورت تصمیم گیری حتمی برای تحصیل در مجارستان رعایت یک سری الزامات مالی نیز ضروری است. به عنوان مثال در اختیار داشتن حساب بانکی با مبلغ 25 هزار یورو یک سند مالی برای امکان تحصیل و فراهم آوردن هزینه زندگی و شهریه به حساب می آید. البته اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی را داشته باشید باید بدانید که هزینه های مربوطه بسیار پایینتر از دیگر بخش های اروپا محسوب می شود.


کار همراه با تحصیل در مجارستان

امکان تحصیل رایگان در مجارستان با دریافت بورسیه جهت تحصیل در مجارستان متفاوت است. این کشور با ارتقا مبحث آموزشی و استاندارد های مرتبط با آن سعی دارد، در رشته های مختلف مانند پزشکی در جایگاه بهترین ها قرار بگیرد. اگر مبحث هزینه برای شما در اولویت است مطمئن باشید که می توانید کنار تحصیل در مجارستان به کار در این کشور نیز مشغول باشید.

البته در هر مقطع، ساعات کاری دانشجو متفاوت خواهد بود. اگر دانشجو دوره لیسانس یا کارشناسی باشید می توانید حدودا 10 ساعت در هفته مشغول به کار در این کشور شوید. از طرفی دیگر در صورتیکه به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مشغول باشید، ساعات کاری شما 20 ساعت در هفته خواهد بود. و این میزان برای دانشجویان دوره دکترا 30 ساعت در هفته است. اگر به دریافت بورسیه جهت تحصیل در مجارستان نیز می اندیشید می توانید بورسیه های متعددی را بیابید که هرکدام شرایط و قوانین خاص خودشان را دارند.


نام برخی از دانشگاه های مجارستان

تحصیل در مجارستان

اگر به دنبال لیستی از دانشگاه های مورد تایید ایران برای تحصیل در مجارستان هستید می توانید گزینه های زیر را در نظر بگیرید.

 • University of Szeged
 • University of Debrecen
 • University of Techlogy and Ecomics
 • Central European University
 • Semmelweis University

دانشگاه های انگلیسی زبان برای تحصیل در مجارستان نیز در لیست زیر آورده شده اند:

 • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز
 • دانشگاه علوم پزشکی دبرسن
 • دانشگاه علوم کشاورزی گودولو
 • دانشگاه علوم اقتصادی بوداپست، کوروینوس
 • دانشگاه فنی و مهندسی بوداپست
 • دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس

البته، لیست دانشگاه های تاییده شده جهت تحصیل در دوره های پزشکی شامل موارد زیر هستند:

اخذ ویزا تحصیلی مجارستان

برای اینکه بتوانید به طور رسمی دانشجو یکی از دانشگاه های مجارستان باشید دریافت ویزای تحصیلی الزامی است. برای دریافت این ویزا در گام اول باید به سفارت مجارستان در محل زندگی خود مراجعه کنید و مدارک مربوطه را ارائه دهید. این مدارک لازم شامل موارد زیر می باشند:

 • ارائه مدارک مبنی بر محل اقامت شما در کشور مجارستان
 • عکس پارسپورت جدید
 • ارائه مدارکی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه های زندگی در مجارستان که به شکل بیانیه بانک یا ضمانت نامه تحویل داده می شوند.
 • پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه بعد از ورود به این کشور به همراه کپی صفحه عکس آن
 • مدرکی مبنی بر دریافت پذیرش از سوی دانشگاه معتبر مجارستانی
 • مدارک مربوط به بیمه
 • به اثبات رساندن امکان پرداخت هزینه های تحصیل در این کشور
 • شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آنها
 • مدرک اشتغال به کار پدر یا قیم دانشجو به علاوه جواز کسب به همراه کپی
 • ارائه مدرکی مبنی بر اینکه هزینه های مرتبط با تحصیل در مجارستان را پرداخت می کنید.
 • 3 عدد عکس رنگی 6 در 4
 • پرداخت هزینه مرتبط با صدور ویزا
 • مدارک مرتبط با تمکن مالی
 • فیش شهریه دانشگاه که واریز شده است.

در صورتی که می خواهید برای یک دانشگاه درخواست پذیرش صادر کنید نیز ملزم به ارائه مدارک لازم هستید. این مدارک به صورت لیست شده در ادامه آورده شده اند:

 • ریز نمرات به همراه ترجمه و گواهی مدرک تحصیلی نهایی به همراه تاییدیه دادگستری و امور خارجه
 • ارائه پاسپورت به همراه دو کپی از تک تک صفحات آن
 • در اختیار داشتن معدل بالای 14
 • ترجمه شناسنامه

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشید باید 3 معرفی نامه از 3 استاد مختلف ارائه دهید و اگر قصد تحصیل در مقطع دکترا را داشته باشید ارائه پروپوزال مرتبط با رشته مورد نظر الزامی است. البته ارائه معرفی نامه ذکر شده برای مقطع دکترا هم صدق می کند. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی بیشتر گروه مهاجرتی اپلای من راهنما و مشاور شما خواهد بود.


شهریه ها جهت تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان در کنار رشته انتخابی به شما این امکان را می دهد که درک بهتری نسبت به بودجه مورد نظر خود داشته باشید یا اینکه به دنبال بورسیه تحصیلی باشید. همانطور که می دانید هزینه تحصیل بسته به رشته انتخابی شما می تواند متغیر باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان مابین 13 تا 15 هزار دلار محسابه می شود. این در حالی است که هزینه دندان پزشکی 15 تا 17 هزار دلار می باشد. اگر علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی باشید نیز هزینه تحصیل شما 3200 یورو به صورت ترمی محسابه خواهد شد. در غیر این صورت اگر دانشجو و متقاضی تحصیل در زمینه هنر یا علوم انسانی باشید در هر ترم باید 2500 تا 3 هزار یورو بپردازید.

اگر به تحصیل رایگان در مجارستان علاقه مند باشید باید برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید. اقدام برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی شرایط خاصی دارد. اینکه اولاً باید دوره های کالج مجارستان را در این کشور گذرانده باشید. گذراندن دوره پری مدیکال و دوره زبان نیز جزء اولویت های بعدی به حساب می آیند.


دریافت بورسیه جهت تحصیل در مجارستان

برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان که به طور کامل (The Stipendium HungaricumScholarship) خوانده می شود توسط دولت این کشور به دانشجویان ارائه می شود. هدف اساسی دولت مجارستان برای ارائه این بورسیه امکان قرار دادن فرصت های لازم به دانشجویان مختلف خارجی برای جذب شدن سمت این کشور و از سویی ارتقا کیفیت مباحث تحصیلی برای دانشگاه ها و موسسات آموزشی بوده است. این بورسیه از سال 2013 ارائه می شود و این بورسیه به دانشجویان این فرصت را می دهد تا برای برنامه های کاربردی تحصیل در رشته MTA به صورت تحقیقاتی، پذیرش دریافت کنند.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به مجارستان

کار در مجارستان

دوره زبان در مجارستان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام من ۱۸ سالمه من میخواهم در رشته موسیقی در این کشور تحصیل کنم ایاامکان پذیز است

سلام و عرض ادب. بله امکانش هست ولی قبلش باید رزومتون به صورت کامل بررسی بشه. با مشاوران ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنماییتون کنن.

سلام،
در مورد اخذ پذیرش کالج پیش پزشکی باید دانش زبان انگلیسی در حد متوسط باشد و مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی تجربی داشته باشید.
ضمنا، شهریه ی این دوره ی یک ساله ۵۶۰۰ یورو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید