تحصیل در مجارستان

راهنمای تحصیل در مجارستان

شاید تحصیل در مجارستان به اندازه تحصیل در کانادا، نروژ، آلمان یا سوئد چندان پرطرفدار نباشد؛ اما شرایط ویژه و مناسب، نظیر کار در حین تحصیل به همراه دریافت بورسیه تحصیلی به صورت رایگان به شما این فرصت را می‌دهد تا از تحصیل و کار در این کشور لذت ببرید. اگر شما هم یکی از مشتاقان تحصیل در مجارستان هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در مجارستان

همانطور که اشاره شد متقاضیان بسیاری در سراسر دنیا تحصیل در مجارستان را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی خود انتخاب می‌نمایند. اما علت آن چه چیزی می‌تواند باشد؟

قطعا اولین موضوع کیفیت آموزشی و امکانات در دسترس مجارستان می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد شرایط ایده‌آلی را بابت تحصیل در مجارستان سپری نمایید. از سویی دیگر هزینه‌های پایین و مقرون به صرفه جهت زندگی دانشجویی در مجارستان نسبت به سایر کشور‌های اروپایی باعث شده تا این کشور به عنوان گزینه‌ی مناسبی جهت مهاجرت تلقی شود. اکثر دانشگاه‌های کشور مجارستان در سایر کشوها نیز از اعتبار کافی برخوردار بوده و از این رو می‌توان اظهار نمود که مدارک دانشگاهی مجارستان در ایران نیز مورد قبول می‌باشد. مدارک تحصیلی اخذ شده از مجارستان در 25 کشور اروپایی و البته کانادا، آمریکا ارزش لازم را دارا می‌باشد. از طرف دیگر امکان انتقال به ایران و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا از دیگر مواردیست که باعث شده است تا مجارستان به گزینه مهمی جهت تحصیل بدل شود. ضمنا با توجه به هم مرز بودن مجارستان با اکثر کشورهای اروپایی این امکان برای متقاضیان فراهم شده تا از این کشورها به عنوان مقصد تحصیلی استفاده نمایند.

تحصیل در مجارستان
تحصیل در مجارستان

متقاضیان دارنده‌ی ویزای شینگن مجارستان اجازه سفر به سایر کشورهای اروپایی را نیز خواهند داشت و به همین علت این افراد دارای حقوق یکسان تحصیلی با بومیان و شهروندان مجاری خواهند بود. ضمنا یکی از مهم‌ترین دلایل تحصیل در مجارستان را می‌توان وجود اساتید مجرب و متخصص در دانشگاه‌های مختلف این کشور دانست. اکثر این اساتید جزء افرادی می‌باشند که جایزه نوبل را به خود اختصاص داده‌اند و در سطح علمی بالایی قرار دارند. ضمنا شما در صورت پرداخت نمودن حق عضویت دانشگاه می‌توانید از امکانات رفاهی، ورزشی هر دانشگاه به طور جداگانه و بدون تبعیض بهره‌مند شوید.


مهاجرت تحصیلی به مجارستان

کشور مجارستان واقع در بخش مرکزی قاره اروپا و هم مرز با کشورهای اتریش، اسلواکی، اوکراین، رومانی، کرواسی، اسلواکی و صربستان می‌باشد. حکومت این کشور بر پایه دموکراسی و مردم اغلب به زبان مجاری و انگلیسی صحبت می‌نمایند. شهر زیبای بوداپست ملقب به پاریس شرق پایتخت مجاستان می‌باشد که از طریق رود دانوب به دو قسمت تقسیم شده و با توجه به مناظر دیدنی، معماری چشم‌نواز و همچنین بهره‌گیری از امکانات مدرن آموزشی به یکی از ایده‌آل‌ترین شهرها جهت تحصیل در مجارستان بدل گردیده است. به طور کلی این کشور با بهره‌گیری از امکانات مدرن آموزشی سالیانه پذیرای متقاضیان زیادی از سراسر جهان می‌باشد. تحصیل در مجارستان به همراه تاریخی غنی و همچنین زندگی مدرن به یکی از اولویت‌های اصلی دانشجویان تبدیل شده است.

بیش از 20 هزار دانشجو از  100 کشور مختلف به تحصیل در مجارستان مشغول می‌باشند که این موضوع به نوبه‌ی خود یک رکورد محسوب می‌شود. اعطا بورسیه‌های متنوع تحصیلی و شرایط آسان تر جهت اخذ پذیرش از مراکز آموزشی این کشور، امکان کار دانشجویی در حین تحصیل را می توان جزو دلایل عمده جهت تحصیل در مجارستان برشمرد. از همه مهم‌تر با عضویت مجارستان در حوزه شنگن امکان تردد به سایر کشورهای اروپایی نیز وجود داشته و دانشجویان حتی پس از اتمام تحصیل در مجارستان، امکان کار و زندگی در کشورهای اتحادیه اروپا را خواهند داشت.

مهاجرت تحصیلی به مجارستان
مهاجرت تحصیلی به مجارستان

زبان تحصیلی در این کشور انگلیسی، مجاری، آلمانی و فرانسوی می‌باشد که با توجه به مهارت خود این امکان را دارید تا زبان دوره آموزشی مورد نظر را بررسی و سپس جهت تحصیل در مجارستان اقدام نمایید. تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد با توجه به رشته 1 یا 2 سال به طول می‌انجامد. در ادامه مقطع دکترا 3 الی 4 سال و تحصیل پزشکی در مجارستان نیز 6 سال زمان خواهد برد.


نظام آموزشی مجارستان

نظام آموزشی کشور مجارستان در اتحادیه اروپا به صورت کاملا توسعه یافته از سن 6 سالگی در مقطع ابتدایی آغاز می‌شود. با اتمام این دوره دانش‌آموزان وارد مقطع دبیرستان یا متوسطه شده و حدود 4 الی 6 سال به تحصیل در این مقطع مشغول می‌شوند. در ادامه افراد با گذراندن دروس در کالج آماده ورود به مقاطع عالی و دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) خواهند شد. طبق آمار منتشر شده سالیانه حدود 20 هزار دانشجو از سراسر دنیا تحصیل در مجارستان را به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی خود انتخاب نموده‌اند. ضمنا با توجه به رشته انتخابی شما این امکان را خواهید داشت تا دوره‌های عملی مختلفی را در دانشگاه‌های سپری نمایید که این موضوع توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است. زیرا که دوره‌های عملی حین تحصیل کمک شایانی به دانشجویان جهت فراگیری بهتر دروس می‌نماید. قابل ذکر است اگر قصد دارید تا پس از تحصیل در مجارستان به ایران باز گردید می‌بایست حتما اعتبار و مورد تایید بودن دانشگاه مورد را در ایران مورد بررسی قرار دهید تا پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی و دریافت مدرک مربوطه با مشکل خاصی مواجه نشوید.


تحصیل در مجارستان مقطع دبیرستان

تحصیل در مجارستان مقطع دبیرستان اغلب 4 سال به طول می‌انجامد. دانش‌آموزان در این دوره آموزش‌های لازم جهت دروس پایه مانند زیست، شیمی، فیزیک و همچنین زبان مورد نظر جهت تحصیل را خواهند دید و آمادگی ورود به دانشگاه را پیدا می‌کنند. همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان شد سیستم توسعه یافته و نوین آموزشی در مجارستان شرایط ایده‌آلی را جهت تحصیل فراهم نموده تا افراد به بهترین نحو ممکن به یادگیری دروس بپردازند. دبیرستان‌های این کشور به صورت دولتی و خصوصی بوده که طبیعتا هزینه زندگی در مراکز خصوصی هزینه‌ی بالاتری را جهت متقاضی در بر خواهد داشت. لازم به ذکر است متقاضیان بین‌المللی امکان حضور و تحصیل در مدارس بین‌المللی این کشور را خواهند داشت.


تحصیل در مجارستان مقطع کالج

تحصیل در مجارستان به یک دوره کالج یا پری مدیکال مرتبط است. به این معنا که شما قبل از ورود به دانشگاه و شروع رسمی تحصیلات خود می‌بایست یک دوره یکساله در کالج را گذرانده تا بتوانید مدرکی مبنی بر صلاحیت لازم جهت تحصیل در مجارستان دریافت نمایید. این دوره یکساله جهت رشته‌های پزشکی و دندا‌ن‌پزشکی پری مدیکال  (Pre-medical)  و برای کسانی که قصد تحصیل در دوره‌های فنی یا مهندسی را دارند (pre engineering)  نام دارد. بنابراین متقاضیان می‌بایست با توجه به رشته، دوره‌های پیش از ورود به دانشگاه را گذرانده تا با کسب آمادگی لازم جهت رشته مورد نظر وارد دانشگاه شوند.

تحصیل در مجارستان مقطع کالج
تحصیل در مجارستان مقطع کالج

کالج‌های مجارستان

در مطلب قبلی شرایط لازم در ارتباط با تحصیل در مجارستان مقطع کالج را بررسی نمودیم. در این بخش نیز قصد داریم به مطرح‌ترین کالج‌های این کشور به همراه هزینه‌های آن‌ها بپردازیم.

 • کالج اویسینا مجارستان

کالج بین المللی اویسینا ( AIC ) سال 1995 توسط دکتر شاهرخ میرزا حسینی در شهر بوداپست تاسیس شد. این کالج در ابتدا با ارائه‌ دوره‌های کوتاه مدت جهت دانشجویان حوزه پزشکی در دانشگاه سملوایز کار خود را آغاز نمود و سپس در ادامه با نام بنیاد پزشکی ابن سینا (MFP)  شرایطی را جهت متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا فراهم نمود. این موسسه همواره با بهره‌گیری از اساتید زبده و بهترین متد آموزشی در حوزه پزشکی تاکید فراوانی جهت یادگیری بر مبنای حل مسئله، تعامل در آموزش و تفکر انتقادی دارد. به طور کلی این کالج مختص دانشجویانیست که قصد دارند تا به تحصیل در مجارستان یا اروپا جهت حوزه‌های پزشکی بپردازند. شهریه کالج اویسینا حدود 5000 تا 7900 یورو بوده و مورد تایید کشور ایران نیز می‌باشد.

 • کالج دونا مجارستان

دونا یکی دیگر از کالج های مطرح جهت تحصیل در مجارستان سال 2010 و با همکاری تعدادی از اساتید در شهر بوداپست تاسیس شد. موسسه آموزشی دونا با بهره‌گیری از امکانات آموزشی نوین و همچینن اساتید مجرب شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیانی که قصد تحصیل و اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های مطرح این کشور را دارند، دوره‌ی مقدماتی را در این کالج بگذرانند. برنامه‌های تحصیلی در 4 شعبه و جهت رشته‌های مختلف به متقاضیان ارائه می‌شود.

دوره‌هایی که در کالج دونا به متقاضیان ارائه می‌شود به شرح زیر است:

 • Pre-Medical
 • Pre-Engineering
 • Pre-Economics
 • Pre-Master
 • Pre-PhD

تحصیل در مجاریستان جهت کالج دونا به صورت عادی در ترم پاییز و بهار (اکتبر و نوامبر) و فشرده در ترم بهار (ژانویه و فوریه) انجام می پذیرد. شهریه‌ی این دوره‌ها 5800 یورو می‌باشد.

 • کالج پچ مجارستان

یکی دیگر از مراکز آموزشی معتبر جهت تحصیل در مجارستان کالج پچ می‌باشد که در شهر پچ و با مدیریت دکتر محمدرضا همت آغاز به فعالیت نمود. این مجموعه با هدف گسترش آموزش و بهره‌گیری از اساید مجرب به طور مستقل دوره‌های پیش دانشگاهی و Pre-Medical را برگزار نموده و جهت دانشجویانی می‌باشد که قصد دارند در حوزه‌های پزشکی به تحصیل بپردازند. دوره‌ها به صورت عادی (مهرماه) و فشرده (بهمن ماه) آغاز می‌شود. تحصیل در شهر پچ که به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا نیز شناخته می‌شود شرایط ایده‌آلی را جهت متقاضیان تحصیل در حوزه‌های پزشکی فراهم نموده است.

 • کالج مک دنیل مجارستان

کالج بین‌المللی مک دنیل سال 1867 در ابتدا با نام وست مینیستر در کشور آمریکا فعالیت خود را آغاز نمود. اما در ادامه و سال 2002 به پاس زحمات ویلیام رابرت مک دانیل یکی از اعضای جامعه دانشگاهی و همچنین رئیس جمهور اوایل دهه قرن بیستم آمریکا که نقش بسزایی در پیشرفت این کالج داشت، به این نام تغییر یافت. شعبه اروپایی در بوداپست مجارستان و سال 1994 تاسیس شد. محوطه بیرونی جذاب، کلاس‌های درس با امکانات گسترده، لابراتوار و آزمایشگاه‌های مجهز، کتابخانه‌ای متنوع و غنی، سالن‌های ورزشی و همچنین کافه تریا از تجهزات این مجموعه آموزشی گسترده بوده که باعث شده سالیانه افراد زیادی تحصیل در مجارستان جهت کالج مک دانیل را انتخاب نمایند. کالج مک دنیل رشته‌های حوزه علوم انسانی شامل علوم سیاسی، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روابط بین‌الملل را در مقطع کارشناسی و همچنین دوره‌های Pre-Medical، Pre-Economics و همچنین زبان را به متقاضیان ارائه می‌نماید. جالب است بدانید دانشجویانی که به مدت 2 سال در این کالج تحصیل نمایند امکان ورود به پردیس اصلی دانشگاه در شهر مریلند آمریکا را نیز خواهند داشت. هزینه های دوره‌های 1 ساله در این کالج حدود 6500 یورو می‌باشد.

کالج مک دنیل مجارستان
کالج مک دنیل مجارستان

تحصیل در مجارستان مقطع کارشناسی

همانطور که عنوان شد پس از گذراندن دوره کالج شما امکان ورود به دانشگاه و تحصیل در مقطع کارشناسی ( لیسانس ) را خواهید داشت. اگر علاقه‌مند تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی باشید، این امکان برای شما فراهم است که هر رشته‌ای را جهت ادامه تحصیل به زبان انگلیسی انتخاب نمایید. شما با استفاده از دیپلم می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهید. اگر قصد تحصیل پزشکی در مجارستان را داشته باشید باید در امتحان ورودی دانشگاه مربوطه شرکت و نمره قبولی را کسب نمایید. این آزمون شامل دو بخش است که بخش کتبی شامل سوالات مرتبط با رشته‌های زیست شناسی، شیمی، زبان و در مرحله شفاهی از متقاضی مصاحبه به عمل خواهد آمد. متقاضیان پس از قبولی در این آزمون امکان ثبت‌نام رسمی در دانشگاه را خواهند داشت. دانشجویان حین تحصیل در مجارستان فرصت کار کردن در این کشور را نیز خواهند داشت که درآمد حاصل مبلغی در حدود 160 الی 200 یورو به صورت هفتگی می‌باشد. همچنین طول دوره تحصیلی با توجه به رشته 3 الی 4 سال خواهد بود.


تحصیل در مجارستان مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مجارستان مقطع کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال با ارائه طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در حوزه‌های گوناگون انجام می‌پذیرد. واضح است جهت تحصیل در مجارستان مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک معتبر کارشناسی دارید تا مجوز ورود به این مقطع را به دست آورید. مدرک کارشناسی شما باید توسط دانشگاه مورد نظر بررسی شده و سپس در صورت تایید اجازه تحصیل را خواهید داشت. لازم به ذکر است که بسیاری از دوره‌های مختلف آموزشی کارشناسی ارشد در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند که می توان از این موضوع به عنوان یکی از عمده‌ترین مزایای تحصیل در مجارستان یاد نمود. ضمنا متقاضیان اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در حین تحصیل را داشته و با درآمد حاصل امکان پرداخت بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی در این کشور را نیز خواهند داشت.


تحصیل در مجارستان مقطع دکترا

تحصیل در مجارستان مقطع دکترا، یکی از پرطرفدار‌ترین مقاطع جهت تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود. تایید مدرک کارشناسی به علاوه کارشناسی ارشد توسط دانشگاه مورد نظر جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا از اهمیت بالایی برخوردار است. پیدا نمودن استاد راهنما و در اختیار داشتن رزومه‌ی تحصیلی مناسب از مهم‌ترین عوامل جهت دریافت پذیرش دکترا در مجارستان محسوب به شمار می‌رود. البته شما می‌بایست ترجمه مدارک تحصیلی خود را به صورت کامل برای دانشگاه ارسال نمایید. ضمنا اگر سابقه‌ی کار به همراه طرح تحقیقاتی خویش را (در صورت وجود) ارائه دهید شانس بیشتری جهت تحصیل در مجارستان مقطع دکترا خواهید داشت. ضمنا دانشجویانی که از رزومه‌ی قوی، مقالات علمی معتبر و همچنین مدرک زبان با نمره بالا برخوردار باشند، فرصت استفاده از بورسیه‌های متنوع این کشور را نیز داشته و از این طریق می‌توانند بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیل خود را تامین نمایند.


شرط معدل جهت تحصیل در مجارستان

متقاضیانی که قصد دارند تا به تحصیل در مجارستان مشغول شوند، با محدودیتی از بابت شرط معدل در این کشور مواجه نخواهند بود. به طور کلی کشور مجارستان سخت‌گیری زیادی در ارتباط با شرط معدل متقاضیان اعمال نمی‌کند و افراد با معدل متوسط امکان اخذ پذیرش و ورود به این کشور را خواهند داشت. اما به طور کلی جهت ورود به مراکز برتر آموزشی در این کشور متقاضیانی که دارای حداقل معدل 14 باشند از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش و ویزا برخوردار می‌باشند.


تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم

تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم جزو مواردی است که طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی سالیانه به این منظور وارد این کشور می‌شوند. مقرون به صرفه بودن هزینه ها، اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان را می توان از عمده ترین مزایای تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم دانست. متقاضیان با داشتن مدرک دیپلم این فرصت را خواهند داشت تا به تحصیل در انواع کالج‌های این کشور و یا مقطع کارشناسی با توجه به رشته مورد نظر به تحصیل بپردازند.


شرایط سنی تحصیل در مجارستان

با توجه به اینکه قانون خاصی از بابت شرایط سنی تحصیل در مجارستان وجود ندارد، اما باز هم پیشنهاد می‌شود متقاضیان با شرایط سنی مناسب و کمترین گپ زمانی جهت تحصیل در مجارستان اقدام نمایند. زیرا که در این صورت شانس بالاتری جهت دریافت پذیرش و ویزا خواهند داشت. این فاصله زمانی می‌بایست حداکثر 5 سال و قابل توجیه برای آفیسر باشد. به طور کلی مناسب‌ترین سن جهت ورود به مقطع کارشناسی تا 23 سال، کارشناسی ارشد تا 28 و دکترا تا 35 سال می‌باشد. متقاضیان با سن بالاتر از موارد عنوان شده ممکن است با ریسک بالایی جهت دریافت ویزای تحصیلی مواجه شوند.


مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل در مجارستان

 • ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی با تاییدات لازم (جهت ورود به مقطع کارشناسی)
 • ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی با تاییدات لازم (جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد)
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی با تاییدات لازم (جهت ورود به مقطع دکترا)
 • ارائه اصل پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه با اخذ تاییدیه از دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ارائه 6 قطعه عکس رنگی در سایز  4*6
 • پرداخت هزینه پذیرش تحصیلی
 • رزومه (CV)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه  (جهت مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)

تحصیل در مجارستان بدون کنکور

با توجه به این که در ایران جهت ورود به اغلب رشته‌ها متقاضیان می‌بایست در کنکور شرکت نمایند، این سوال ممکن است ذهن متقاضیان را درگیر نماید که آیا جهت ورود و تحصیل در مجارستان نیز شرکت در کنکور الزامیست یا خیر. در این خصوص باید بگوییم که دانشجویان بدون حضور در کنکور نیز امکان اخذ پذیرش از کالج و همچنین دانشگاه‌های کشور مجارستان را داشته و بدین صورت می توانند به تحصیل در بهترین مراکز آمورزشی مجارستان بپردازند. از این رو قابل ذکر است که ارائه‌ی شرکت در کنکور از الزامات تحصیل در مجارستان نمی‌باشد.

تحصیل در مجارستان بدون کنکور
تحصیل در مجارستان بدون کنکور

زبان برای تحصیل در مجارستان

اغلب مراکز آموزشی تحصیل به انگلیسی، آلمانی و مجاری را به متقاضیان ارائه نموده و افراد این امکان را دارند تا با حضور در دوره‌های زبان که با توجه به ریسک بسیار پایین جهت دریافت ویزا طرفداران زیادی نیز دارد، آمادگی لازم را کسب نموده و سپس وارد دانشگاه شوند. به طور کلی با توجه به این که متقاضیان امکان تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی را خواهند داشت از بابت زبان تحصیل با چالشی در این کشور مواجه نخواهند شد و می‌توانند در رشته‌ی مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند. پیشنهاد می‌شود متقاضیان گرامی پیش از درخواست پذیرش از دانشگاه با مرجعه به وب‌سایت مرکز آموزشی مربوطه اطلاعات لازم در خصوص رشته‌های قابل ارائه به زبان انگلیسی را دریافت نمایند.


بورسیه تحصیل در مجارستان

متقاضیانی که قصد دارند از بورسیه تحصیل در مجارستان استفاده نمایند می‌بایست ابتدا درخواست خود را به شورای بورسیه تحصیلی مجارستان و سپس دانشگاهی که قصد تحصیل در آن دارند، ارسال نمایند. در صورتی که درخواست متقاضی مورد موافقت قرار گیرد، این فرصت در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیل را با استفاده از بورسیه تامین و همچنین از سایر مزایای آن نیز بهره‌مند گردند.

بورسیه تحصیل در مجارستان
بورسیه تحصیل در مجارستان

برنامه بورسیه تحصیل در مجارستان که به طور کامل (The Stipendium Hungaricum Scholarship) عنوان می‌شود توسط دولت این کشور به دانشجویان بین‌المللی 62 کشور جهان از جمله ایران به منظور توسعه آموزش ارائه می‌شود. این برنامه یکی از مطرح‌ترین بورسیه‌های تحصیلی مجارستان و از مقطع کارشناسی تا دکترا به متقاضیان تعلق می‌گیرد. هدف اساسی دولت مجارستان جهت ارائه این بورسیه امکان قرار دادن فرصت‌های لازم به دانشجویان مختلف خارجی جهت جذب شدن به این کشور و از سوی دیگر ارتقا کیفیت موارد تحصیلی برای دانشگا‌ه‌ها و موسسات آموزشی بوده است. این بورسیه از سال 2013 آغاز شده و به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا جهت برنامه‌های کاربردی تحصیل در رشته MTA به صورت تحقیقاتی پذیرش دریافت نمایند. در ادامه به تعداد دیگری از مطرح‌ترین بورسیه‌های تحصیل در مجارستان خواهیم پرداخت.


بورسیه‌های مجارستان

مهم‌ترین برنامه‌های مربوط به بورسیه‌های تحصیل در مجارستان شامل موارد زیر می‌شود:

 • بورسیه دو جانبه (Bilateral State)

بورسیه دو جانبه با توجه به تفاهمات علمی و آموزشی میان مجارستان و کشور مبدا انجام می‌گیرد. جهت دریافت این برنامه افراد می‌بایست درخواست خود را به بنیاد عمومی تمپوس و یا اداره کل بورس به صورت آنلاین ارسال نمایند. پس از بررسی‌های لازم نتیجه درخواست بر اساس شایستگی و توانایی به متقاضی اعلام می‌شود.

 • بورسیه اراسموس موندس

اراسموس موندس تفاهنامه‌ای مشترک مابین 28 کشور اروپایی جهت انتقال دانشجو در زمینه تحصیلات تکمیلی می‌باشد. هدف از این بورسیه توسعه آموزش بوده و اغلب به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد. این برنامه به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا تحصیلات خود را با استفاده از این منابع به اتمام رسانند. با توجه به اینکه تعهدی بابت برگشت پول وجود ندارد فرصتی برای متقاضیان فراهم شده تا به سایر کشورها مهاجرت نموده و به کار مشغول شوند. این بورسیه در بازه زمانی 3 الی 12 ماه و به افرادی که از رزومه علمی قابل قبولی برخوردار باشند، تعلق می‌گیرد. تحصیل در مجارستان با استفاده از برنامه‌ی اراسموس موندس باعث فراهم شدن شرایط ایده‌آلی برای جهت متقاضیان می‌شود.

 • بورسیه CEEPUS

بورسیه CEEPUS یکی از برنامه‌های مطرح جهت تحصیل در مجارستان و به منظور تبادل علمی انجام می‌شود. این برنامه به تشویق دانشجویان جهت تحصیل در بخش مرکزی و جنوب شرقی اروپا می‌پردازد و باعث می‌شود دانشجویان یا استادان به طور مشترک از آن استفاده نمایند. بورسیه مذکور توسط سازمان CEEPUS که تحت حمایت دولت قرار دارد با توجه شرایط کشور میزبان با هدف تقویت روابط میان محققین در کشورهای مرکزی اروپا از جمله مجارستان، چک، مقدونیه، مولداوی، مقدونیه، لهستان، بوسنی و هرزگوین، اتریش، صربستان، جمهوری چک، کرواسی، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، بلغارستان، آلبانی، مونته نگرو و کوزوو به متقاضیان اعطا می‌شود. لازم به ذکر است دانشجویان می‌بایست حداقل دو ترم تحصیلی را در یکی از کشورهای نام برده گذرانده باشد تا واجد شرایط دریافت بورسیه شوند.

 • بورسیه EEA

EEA یکی دیگر از برنامه‌های مطرح در کشور مجارستان بوده که سالانه دانشجویان زیادی تحت پوشش آن قرار می‌گیرند. این بورسیه طی تفاهنامه‌ای مابین مجارستان و کشورهای نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین صورت می‌پذیرد.


دانشگاه‌های مجارستان

دانشگاه‌های مجارستان
دانشگاه‌های مجارستان

دانشگاه سگد

University of Szeged (SZTE) یکی از دانشگاه‌های مطرح جهت تحصیل در مجارستان می‌باشد که سال 1581 در جنوب شرقی مجارستان و شهر سگد تاسیس شد. اعتبار این مجموعه آموزشی از آنجایی مشخص می‌شود که سال 2021 به عنوان بهترین دانشگاه کشور مجارستان انتخاب شد. سگد یک از  معتبرترین و قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در قاره اروپا می‌باشد. آلبرت سنت جورجی معروف که موفق به استخراج و جداسازی ویتامین C شد و به همین دلیل جایزه نوبل را نیز دریافت نمود نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است. University of Szeged شامل 12 دانشکده در حوزه‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بسیار زبانزد می‌باشد. این دانشگاه از سال 2000 با ادغام مراکز آموزشی که زیر نظر این مجموعه فعالیت می‌نمودند ‌به رشد چشمگیری دست پیدا کرد، به طوری که 70% جامعه پزشکی کشور مجارستان از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشجویان بسیاری از سراسر جهان در سگد مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود 100 نفر را دانشجویان ایرانی تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه رقابت شدیدی جهت ورود به این دانشگاه وجود دارد، متقاضیانی که دارای رزومه علمی قوی‌تری باشند از شانس بالاتری جهت تحصیل در مجارستان و ورود به دانشگاه سگد برخوردار خواهند بود.


دانشگاه اتوش لورند

Etvos Lorand University یکی از موسسات آموزشی معتبر و قدیمی سال 1635 در شهر بوداپست مجارستان تاسیس شد. این دانشگاه در ابتدا فعالیت خود را با دو دانشکده هنر و الهیات آغاز نمود اما در ادامه سال 1667 دانشگاه حقوق، سال 1769 دانشکده پزشکی و سال 1949 بخش علوم زیستی نیز به این مجموعه اضافه شد. جالب است بدانید این مرکز آموزشی تا سال 1921 با عنوان دانشگاه بوداپست شناخته می‌شد اما در سال 1950 به پاس تقدیر از تلاش‌های فیزیکدان برجسته مجاری به اتوش لورند تغییر نام داد. Etvos Lorand University هم اکنون با بیش از 8 دانشکده و بیش از 12000 دانشجو در حوزه‌های علوم سیاسی، مطالعات بین‌الملل، جامعه شناسی، حقوق، حوزه‌های روانشناسی و …. فعالیت می‌نماید که از دانشکده روانشناسی به عنوان مطرح‌ترین بخش این دانشگاه نام برده می‌شود. از معروف‌ترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به Lipót Szondi مطرح کننده‌ی نظریه غریزه و طراح آزمون Szondi ، Lajos Kardos که با Gestalt یا Mihály Bálint در روان درمانی مدرن پیشگام بوده‌اند اشاره نمود. با توجه به موارد عنوان شده دانشگاه اتوش لوند را می‌توان یکی از گزینه‌های ایده‌ال جهت تحصیل در مجارستان برشمرد.


دانشگاه فناوری اقتصاد بوداپست

دانشگاه فناوری اقتصاد بوداپست (Institutum Geometrico-Hydrotechnicum) سال 1782 به عنوان یکی از مراکز آموزشی مطرح مجارستان در شهر بوداپست تاسیس شد. این موسسه آموزشی در سطح بین‌المللی بسیار معتبر بوده و دانشجویان زیادی هر ساله جهت ورود به این دانشگاه به رقابت می‌پردازند. محیطی پویا و ایده‌آل جهت آموزش، تشویق دانشجویان توسط اساتید، امکانات مدرن آموزشی، کتابخانه غنی از جمله مواردیست که باعث اشتیاق دانشجویان به تحصیل در مجارستان جهت دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست شده است. این موسسه در حوزه فناوری و پروژه‌های تحقیقاتی پیشتاز بوده و همواره پذیرای دانشجویان مبتکر و خلاق می‌باشد. دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست شامل 8 دانشکده در حوزه‌های مهندسی، فناوری، اقتصاد، معماری، علوم انسانی، ریاضیات، فیزیک و رشته‌های فنی می‌باشد.


دانشگاه دبرسن

دانشگاه بین‌المللی دبرسن (University of Debrecen) سال 1538 به عنوان یک از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در دبرسن مجارستان تاسیس شد. با توجه به بین‌المللی بودن این دانشگاه اغلب رشته‌ها از جمله حوزه‌های پزشکی و هنر به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشکده اقتصاد، کسب و کار با بیش از 4000 دانشجو بزرگترین مجموعه دانشگاه دبرسن به شمار می‌رود. مرکز آموزشی دبرسن شامل 8 پردیس اصلی و 14 دانشکده از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، محیط زیست، اقتصاد، تجارت، علوم انسانی، مهندسی، بهداشت، حقوق، آموزش کودکان و بزرگسالان، موسیقی، انفورماتیک، موسیقی، علوم کشاورزی و غذایی می‌باشد. با توجه به اعتبار این دانشگاه در سطح جهانی متقاضیانی که از شرایط تحصیلی و رزومه علمی قوی برخوردار باشند شانس بالاتری جهت ورود به دانشگاه دبرسن خواهند داشت. طبق رتبه‌بندی QS  این دانشگاه در میان 1000 مرکز آموزشی برتر جهان قرار دارد. هزینه تحصیل در مجارستان جهت این دانشگاه از 5000 دلار آغاز شده و با توجه به رشته انتخابی امکان افزایش هزینه‌ها نیز وجود خواهد داشت.


رنک دانشگاه‌های مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان جزو قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در قاره اروپا به شمار می‌رود. تاریخچه‌ی برخی از این دانشگاه‌ها به قرن 14 میلادی و دوره‌ی رنسانس باز می‌گردد که این موضوع گواهی بر قدمت بالای این مراکز می‌باشد. اما در قرن بیستم و با توجه به تحول سیستم آموزشی، احداث کالج‌ها و مراکز آموزشی فراوان شرایطی فراهم شد تا دانشجویان زیادی سالانه جهت تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت نمایند. اعتبار و جایگاه مناسب در سطح جهانی، هزینه‌های مقرون به صرفه، برگزاری دوره‌های متنوع زبان و همچنین صدور ویزا برای ایرانیان با شانس بالا از عمده‌ترین مزایای دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. در ادامه به رنک دانشگاه‌های مجارستان در سطح جهانی خواهیم پرداخت.

Rank worldQS World University Rankings 2022 WorldNumber
551-560University of Szeged1
591-600University of Debrecen2
651-700Eötvös Lorand University3
651-700University of Pecs4
801-1000Széchenyi István University5
801-1000Szent Istvan University6
801-1000Budapest University of Technology and     Economics7
801-1000Corvinus University of Budapest8

اقامت پس از تحصیل در مجارستان

پس از پایان تحصیل در مجارستان متقاضیان این فرصت را خواهند داشت تا از طریق اشتغال به کار اقامت این کشور را نیز اخذ نمایند. به طور کلی کشورهای مختلف مدت زمان مشخصی را پس از تحصیل برای متقاضیان مشخص نموده تا افراد در این بازه به جستجوی کار پرداخته و از طریق تبدیل ویزای تحصیلی به کار اقامت این کشور را کسب نمایند. کشور مجارستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان بتوانند از طریق تحصیل اقامت این کشور را اخذ نمایند. به این منظور افراد می‌بایست 15 روز قبل از اتمام ویزای تحصیلی درخواست خود مبنی بر درخواست ویزای کار (study to work visa) را ارائه نمایند. در این صورت مجوزی جهت ماندن فرد متقاضی در مجارستان به مدت 9 ماه صادر خواهد شد و دانشجو طی این مدت در صورتی که مشفول به کار شود ویزای کاری دریافت نموده و با تمدید این ویزا به مدت 5 سالی در نهایت موفق به اخذ اقامت این کشور می‌شود.


هزینه زندگی در مجارستان

در جدول زیر به برخی از هزینه‌های مهم زندگی دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان خواهیم پرداخت.

دانشگاه‌های مجارستان
دانشگاه‌های مجارستان
هزینه های زندگی جهت تحصیل در مجارستانقیمت به یورو
صرف غذا برای دو نفر در رستوران متوسط28  (€)
ساندویچ مک دونالد4.47 (€)
نوشابه پپسی (0.33 لیتر)0.97 (€)
کاپوچینو1.27 (€)
آب  (0.33 لیتر)0.79 (€)
شیر (1 لیتر)0.67 (€)
قرص نان (500 گرمی)0.67 (€)
برنج (1 کیلوگرم)1.08 (€)
تخم مرغ (بسته 12 عددی)1.55 (€)
پنیر محلی (1 کیلوگرم)5.58 (€)
سیب (1 کیلو گرم)1.28 (€)
موز (1 کیلو گرم)1.20 (€)
پرتقال (1 کیلو گرم)1.39 (€)
سیب زمینی (1 کیلو گرم)0.83 (€)
پیاز (1 کیلو گرم)0.80 (€)
پاکت سیگار (Marlboro)4.33 (€)
حمل و نقل (بلیط یک طرفه)0.95 (€)
حمل و نقل (ماهیانه)25.73 (€)
اینرنت (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL)12.52 (€)
باشگاه ورزشی (ماهیانه)28.39 (€)
بلیط سینما (1 نفر)4.87 (€)
شلوار جین52.14 (€)
یک جفت کفش ورزشی61.46 (€)
یک جفت کفش مجلسی69.94 (€)
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (ماهیانه)322.13 (€)

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان جهت رشته انتخابی این امکان را به شما می‌دهد تا درک بهتری نسبت به بودجه مورد نظر خود داشته و در صورت لزوم از بورسیه تحصیلی استفاده نمایید. قطعا اطلاع دارید که هزینه‌ی تحصیل با توجه به رشته انتخابی شما می‌تواند متغییر باشد. هزینه‌ی تحصیل پزشکی در مجارستان سالیانه مابین 13 تا 15 هزار دلار محاسبه می‌شود. این در حالی است که این هزینه جهت رشته‌ی دندانپزشکی سالیانه 15 تا 17 هزار دلار می‌باشد. اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌ی مهندسی باشید نیز هزینه‌ی تحصیل شما 3200 یورو جهت هر ترم محسابه خواهد شد و در غیر این صورت اگر متقاضی تحصیل در زمینه هنر یا علوم انسانی باشید در هر ترم باید 2500 تا 3000 یورو را به عنوان هزینه‌ی تحصیل در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در مجارستان
هزینه تحصیل در مجارستان

البته اگر به تحصیل رایگان در مجارستان علاقه‌مند باشید می‌بایست جهت دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایید. البته دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی مستلزم ارائه‌ی شرایط خاصی نیز می‌باشد. به این صورت که باید دوره‌های کالج را در این کشور گذرانده باشید و سپس گذراندن دوره پری مدیکال و دوره زبان نیز جزء اولویت‌های بعدی شما به شمار می‌رود.


هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان

به طور کلی هزینه‌های زندگی دانشجویی در مایحتاج اولیه زندگی خلاصه شده و به این صورت می‌باشد که دانشجویان با خودداری از هزینه‌های اضافی با کمترین هزینه به تحصیل در مجارستان مشغول شوند. اما اطلاع از همین هزینه‌ها نیز جزو مواردیست که متقاضیان می‌بایست نسبت به آن آگاهی پیدا نموده تا در کشور مقصد با چالشی در این خصوص مواجه نشوند. لازم به ذکر است که هزینه‌ زندگی در شهرهای بزرگتر مانند بوداپست نسبت به شهرهای دیگر بیشتر بوده و دانشجویان در شهرهای کوچک‌تر با هزینه‌های مناسب تری از بابت زندگی مواجه هستند. ناگفته نماند سبک زندگی دانشجو نیز در کاهش و یا افزایش هزینه‌های نقش بسزایی ایفا نموده، اما به طور کلی هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان را می‌توان ماهانه حدود 500 الی 600 یورو در نظر گرفت.


کار دانشجویی در مجارستان

کار دانشجویی یکی از مواردیست که متقاضیان همواره به دنبال کسب اطلاع از آن می‌باشند. زیرا که با کار دانشجویی می‌توان بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی دانشجویی جهت تحصیل در مجارستان را تامین نمود. حال باید دید کار دانشجویی در مجارستان شامل چه شرایطی می‌باشد؟

به طور کلی اغلب کشورهای دنیا به دانشجویان اجازه تنها 20 ساعت کار در هفته را خواهند داد تا دانشجویان علاوه بر تامین بخشی از هزینه‌های زندگی، لطمه ای نیز به درسشان وارد نشود. کشور مجارستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دانشجویانی که به قصد تحصیل وارد این کشور می‌شوند این امکان را دارند تا به کار دانشجویی حین تحصیل مشغول شوند. لازم به ذکر است متقاضیانی که قصد دارند تا به کار در مجارستان مشغول شوند می‌بایست علاوه بر زبان انگلیسی  تا حدی به زبان مجاری هم تسلط پیدا نموده تا با چالشی حین انجام کار مواجه نشوند. اما نگران نباشید زیرا که طبق قوانین اتحادیه اروپا، شهرداری کشورهای عضو این پیمان موظف‌اند تا به صورت رایگان فرد متقاضی را به زبان بومی آن کشور و تا سطح A2 آموزش دهند.

تحصیل رایگان در مجارستان

امکان تحصیل رایگان در مجارستان یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان می‌باشد. اما در این خصوص باید بدانید که تحصیل به صورت کاملا رایگان در کشور مجارستان امکان‌پذیر نمی‌باشد و دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در مجارستان ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند. البته همان‌طور که در مطالب قبلی ذکر شد دانشجویان بین‌المللی که از رزومه‌ی علمی مناسبی برخوردار باشند امکان استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در این کشور را خواهند داشت و از این طریق می‌توانند با حداقل هزینه به تحصیل در مجارستان مشغول شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به بخش بورسیه‌ی تحصیل در مجارستان مراجعه نموده و یا ضمن ارتباط با کارشناسان مجموعه اپلای من راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.


هزینه خوابگاه‌های مجارستان

رزرو محل اقامت در کشور مقصد یکی از موارد ضروری جهت دریافت ویزای دانشجویی تحصیل در مجارستان می‌باشد. خوابگاه‌های دانشجویی ضمن هزینه‌های مناسب‌تر  به علت اینکه عمدتا در محیط دانشگاه وجود دارد و طبع آن فرد به سهولت می‌تواند در کلاس حاضر شود، شرایط مناسب‌تری را برای متقاضی فراهم می‌نماید. البته خوابگاه‌ها با توجه به اینکه تحت نظر دانشگاه فعالیت می‌نمایند قوانینی را وضع نموده و دانشجویانی که قصد دارند تا در این مراکز اقامت داشته باشند ملزم به رعایت قوانین بوده و در غیر این صورت از خوابگاه اخراج می‌شوند. هزینه‌ی خوابگاه‌ها با توجه به امکانات و شرایط متغییر می‌باشد اما متقاضیان می‌بایست به طور کلی مبلغی حدود 300 الی 500 یورو را جهت هر ترم در نظر بگیرند.


بازارکار بعد از پایان تحصیل در مجارستان

با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در مجارستان که حدود 4% می‌باشد، می‌توان گفت دانشجویان پس از اتمام تحصیل جهت اشتغال به کار در این کشور با مشکلی مواجه نخواهند شد. البته حقوق دریافتی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر اما با توجه به زمینه‌ی تحصیلی دانشجویان این امکان را خواهند داشت تا به سایر کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت نموده و مشغول به کار شوند.


تمکن مالی تحصیل در مجارستان

یکی از موارد لازم جهت دریافت ویزای تحصیل در مجارستان ارائه مدرک تمکن مالی می‌باشد. گواهی تمکن مالی نشان دهنده‌ی توانایی فرد جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد می‌باشد. به این منظور فرد متقاضی می‌بایست به بانکی که در آن حساب دارد مراجعه نموده و درخواست گواهی تمکن مالی معادل یورو را دریافت نماید. مبلغ قابل ارائه جهت هر کشور متفاوت و برای کشور مجارستان 8500 یورو می‌باشد.


مزایای تحصیل در مجارستان


تحصیل در مجارستان نیز مانند هر کشور به روز و پیشرفته دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در این میان مزایا تحصیل در مجارستان بیش از پیش می‌باشد. گروه مهاجرتی اپلای من نگاهی گذرا به این مزایا داشته است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 1. پس از تحصیل در مجارستان دریافت اقامت این کشور چندان سخت و دشوار نیست و دانشجویان با اشتغال به کار به آسانی اقامت این کشور ار اخذ می‌نمایند.
 2. پس از پایان تحصیل مدارک شما در آمریکا، کانادا و البته 25 کشور اروپایی شناخته شده دارای اعتبار کافی بوده و به طبع آن امکان اشتغال به کار نیز برای شما فراهم می‌باشد.
 3. با دریافت ویزا تحصیل در مجارستان امکان سفر به دیگر کشورهای عضو شنگن به آسانی امکان‌پذیر است و شما بدون محدودیت به تمامی کشورهای حوزه شنگن امکان سفر خواهید داشت. حتی پس از پایان تحصیل نیز می‌توانید در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جستجوی کار بپردازید.
 4. یکی دیگر از مزایای مهم کشور مجارستان این است که متقاضیان تنها با اختیار داشتن دیپلم و شرایط بسیار آسان‌تر از بابت محدودیت سنی نسبت به سایر کشورها امکان اقدام جهت ورود به مقطع کارشناسی و یا کالج را خواهند داشت.
 5. اگر قصد تحصیل در این کشور را داشته باشید از تمام مزایای دانشجویان بومی این کشور برخوردار خواهید شد و مانند یک شهروند مجارستانی با شما برخورد می‌شود.
 6. دانشگاه‌های مجارستان دارای اعتبار و رتبه مناسبی در سطح جهانی بوده و ضمن بهره‌گیری از اساتید مجرب، امکانات آموزشی مدرن، محیطی پویا جهت آموزش شرایط آسانی را جهت ورود متقاضیان ایرانی اعمال می‌نماید.
 7. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مجارستان را می‌توان یکی دیگر از مزایای این کشور برشمرد.
 8. بسیاری از دانشگاه‌های مجارستان مورد تایید وزرات علوم و بهداشت بوده که این مورد نیز برای متقاضیانی که پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور را دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 9. امکان استفاده از مراکز ورزشی، مراکز رفاهی و اینترنت با پرداخت حق عضویت
 10. مناسب بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی

معایب تحصیل در مجارستان


مزایای تحصیل در مجارستان بسیار بیشتر از معایب آن بوده که در مطلب قبلی به آن اشاره نمودیم. در اینجا قصد داریم به برخی از موارد محدود جهت معایب تحصیل در مجارستان نیز بپردازیم.

 1. شهریه بالا جهت ورود به حوزه‌های پزشکی
 2. تحمل غربت و دوری از خانواده
 3. پیدا کردن کار دانشجویی چالشی است که متقاضیان جهت تحصیل در مجارستان با آن مواجه می‌باشند.
 4. دستمزد پایین نسبت به سایر کشورهای اروپایی

بیمه دانشجویی مجارستان

بیمه‌ی دانشجویی یکی دیگر از موارد مهم و ضروری جهت متقاضیان تحصیل در مجارستان بوده که توسط شرکت بیمه UNION و از سال 1990 خدمات پزشکی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌نماید. بیمه دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان الزامی بوده و خدمات درمانی اولیه متقاضیان را پوشش می‌دهد. بیمه‌ی دانشجویی مجارستان سالیانه هزینه‌ای در حدود 200 یورو را برای متقاضی در پی خواهد داشت. بیمه‌ی دانشجویی خدماتی از جمله مراقبت‌های ویژه در بیمارستان، مراقبت‌های ویژه سرپایی، مراقبت‌های اورژانسی و حمل و نقل بیمار که ممکن است در اثر حوادث احتمالی پیش آید را تامین می‌نماید. لازم به ذکر است بیمه دانشجویی سالانه هزینه درمانی متقاضیان تا سقف 2 میلیون فورینت را پرداخت می‌نماید.


تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

مجارستان به عنوان تنها کشور در اتحادیه اروپا جهت اعطا پذیرش و همچنین ویزا از متقاضیان مدرک زبان درخواست نمی‌نماید و به همین علت هر ساله اغلب دانشجویان ایرانی به قصد تحصیل وارد این کشور می‌شوند. جالب است بدانید متقاضیان حتی جهت ورود به دوره‌های زبان در اغلب کشورهای اروپایی نیز ملزم به ارائه آیلتس با حداقل نمره 5.5 بوده که البته در سال‌های اخیر حتی با ارائه مدرک زبان نیز جهت متقاضیان ایرانی ویزا صادر نمی‌شود و اغلب کشورهای اروپایی سخت‌گیری زیادی را بابت این موضوع لحاظ می‌نمایند. اما همان‌طور که عنوان شد تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان و حتی با شانس بسیار بالا جهت دریافت ویزا شرایط ایده‌آلیست که پیش روی دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. بدین منظور دانشجویان با حضور در دوره‌های زبان و تسلط به زبان مربوطه امکان اشتغال به تحصیل را خواهند داشت.


تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل در مجارستان جهت حوزه‌های پزشکی با وجود دانشگاه های مطرح در این کشور شرایط ایده‌آلیست که پیش روی متقاضیان قرار گرفته است. تحصیل در این حوزه اگرچه به زبان انگلیسی امکان‌پذیر می باشد اما متقاضیانی که قصد دارند پس از اتمام تحصیل به عنوان پزشک در مجارستان مشغول به کار شوند بهتر است به زبان مجاری نیز تسلط پیدا نموده تا جهت تعامل با بیمار با مشکل مواجه نشوند. جهت تحصیل پزشکی متقاضیان می بایست ابتدا یک دوره‌ی 1 ساله تحت عنوان Pre-medical را گذرانده و پس از آن در آزمون ورودی که شامل دروس پایه از جمله زیست، شیمی و فیزیک می شود، شرکت نمایند. پس از شرکت و قبولی در آزمون افراد وارد دانشگاه شده و به مدت 5 سال ( 10 ترم) به تحصیل در این حوزه خواهند پرداخت. شهریه تحصیل در مجارستان جهت حوزه‌های پزشکی سالیانه حدود 16000 الی 19000 یورو بوده که بالاترین شهرینه مربوط به دانشگاه سملوایز می‌باشد.

تحصیل پزشکی در مجارستان
تحصیل پزشکی در مجارستان

دانشگاه‌های پزشکی مجارستان

از مطرح‌ترین دانشگاه‌های حوزه پزشکی در مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان (Semmelweis Medical Uniersity)
 • دانشگاه پچ (Pecs)
 • دانشگاه سگد ( Szeged university)
 • دانشگاه دبرسن ( University of Debrecen)
 • دانشگاه اتوش لورند مجارستان ( University of Debrecen)

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل در مجارستان حوزه دندانپزشکی نیز در معتبرترین دانشگاه‌های این کشور صورت می‌پذیرد. دوره دندانپزشکی در دوره‌ای 5 ساله و با ادغام علوم پایه و بالینی به متقاضیان ارائه می‌شود. متقاضیان جهت ورود به رشته‌ی دندانپزشکی نیز می‌بایست در دوره 1 ساله Pre-medical شرکت نموده و ضمن گذراندن این دوره زبان خود را نیز تقویت نمایند. پس از آن در آزمون ورودی شرکت نموده و پس از موفقیت وارد دانشگاه می‌شوند. به این صورت که در 3 سال اول علوم پایه (مباحث اولیه دندانپزشکی) و در 2 سال پایانی مطالعه بالینی به منظور ارزیابی بیماران انجام می‌گیرد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان کار پس از تحصیل در سایر کشورهای حوزه شنگن و همچنین شرایط راحت‌تر جهت اخذ ویزا از مزایای تحصیل در مجارستان حوزه دندانپزشکی می‌باشد.

مطرح‌ترین دانشگاه‌های حوزه دندانپزشکی به شرح زیر است :

 • دانشگاه سملوایز بوداپست
 • دانشگاه اتوش لورند مجارستان
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه کاروینوس بوداپست
 • دانشگاه سگد

مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل در مجارستان حوزه پزشکی مزایای فراوانی دارد که از عمده‌ترین آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 2. ارائه دوره‌های پیش از ورود به مقطع پزشکی جهت آمادگی هرچه بیشتر متقاضیان
 3. دانشگا‌ه‌های معتبر همراه با ارائه امکانات آموزشی نوین به متقاضیان بین‌المللی
 4. با توجه به اعتبار مدارک اخذ شده متقاضیان امکان تحصیل در تمام کشورهای حوزه شنگن و همچنین کانادا و آمریکا را خواهند داشت.
 5. تایید اکثر دانشگاه‌های این کشور توسط وزارت بهداشت ایران
 6. امکان استفاده از بورسیه‌های متنوع جهت تحصیل در مجارستان حوزه‌ی پزشکی
 7. میزبانی مناسب از متقاضیان بین‌المللی
 8. تنوع فرهنگی
 9. امکان انتقال در حین تحصیل به ایران و سایر کشورهای جهان
 10. برگزاری دوره‌های عملی و کارورزی در حین تحصیل

تحصیل رشته‌های هنر در مجارستان

با توجه به پیشینه فرهنگی و تاریخی غنی در کشور مجارستان، مراکز آموزشی این کشور نیز شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان علاقه‌مند هنر به تحصیل در این کشور بپردازند. رشته‌ه‌های هنری در مجارستان به سه زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری در حوزه‌های متنوع به متقاضیان ارائه می‌شود. ارائه مدارک تحصیلی معتبر و شرکت در آزمون ورودی (برخی از دانشگاه‌ها) از ملزومات ورود به این رشته می‌باشد. تحصیل در مجارستان جهت رشته‌های هنری مقطع کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 الی 3 سال و دکترا 4 سال به طول می‌انجامد. این حوزه بیشتر در دوره‌های عملی به منظور ایجاد تعامل اساتید و دانشجویان صورت می‌پذیرد.

تحصیل رشته‌های هنر در مجارستان
تحصیل رشته‌های هنر در مجارستان

از مطرح‌ترین رشته‌های هنری در مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مجسمه سازی
 • نقاشی
 • معماری
 • گرافیک
 • هنر اجرایی
 • عکاسی
 • طراحی رسانه
 • انیمیشن
 • مطالعات فیلم و رسانه
 • هنرهای تجسمی
 • تاریخ هنر و هنر استودیویی
 • هنر خلاق موزیکال و موسیقی شناسی
 • موسیقی کلاسیک
 • آواز

دانشگاه‌های هنر مجارستان

مهم‌ترین دانشگاه‌هایی که رشته‌های حوزه هنری را به متقاضیان ارائه می‌نمایند به شرح زیر است:

 • دانشگاه هنرهای زیبا مجارستان
 • دانشگاه پچ (UNIVERSITY OF PÉCS)
 • دانشگاه اتوش لورند (ELTE)

تحصیل مهندسی در مجارستان

کشور مجارستان به دلیل بهره‌گیری از مراکز آموزشی معتبر و همچینن شرایط آموزشی مناسب یکی از کشورهای مناسب جهت تحصیل مهندسی به شمار می‌رود. متقاضیان با تحصیل در مجارستان حوزه مهندسی این امکان را خواهند داشت تا پس از پایان تحصیلات به سایر کشورهای حوزه شنگن و یا انگلیسی زبان مانند آمریکا و کانادا مهاجرت نموده و مشغول به کار شوند. حوزه مهندسی در مجارستان همانند ایران در سه مقطع کارشناسی به مدت 4 سال، کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال و دکترا 4 سال صورت می‌پذیرد. کارگاه‌های عملی در حین فراگیری دروس تئوری، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را می توان از عمده‌ترین مزایای تحصیل مهندسی در مجارستان دانست. از مطرح‌ترین رشته‌های حوزه مهندسی در این کشور می‌توان به مهندسی الکترونیک، شیمی، معماری، عمران، مکانیک، کامپیوتر و مهندسی برق اشاره نمود.

دانشگاه های مهندسی مجارستان

مطرح‌ترین دانشگاه‌های تحصیل در مجارستان حوزه مهندسی به شرح زیر است:

 • دانشگاه سملوایز
 • دانشگاه اتوش لورند
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه پچ
 • دانشگاه سگد

تحصیل در روانشناسی در مجارستان

حوزه روانشناسی مربوط به شاخه‌ای از علم زیست شناختی است که به مطالعه مغز، ذهن و رفتار انسان‌ها می‌پردازد. این رشته شامل گرایش‌های مختلفی از جمله حوزه بالینی، رفتارهای اجتماعی، فرآیندهای شناختی و … می‌شود. کشور مجارستان یکی از مقاصد مناسب جهت تحصیل در رشته روانشناسی بوده که دانشجویان ضمن گذراندن دوره‌های کار آموزی آماده ورود به محیط کار می‌شوند. دانشگاه اتوش لورند ضمن ارائه رشته‌های علوم انسانی یکی از مراکز ایده‌آل جهت تحصیل در مجارستان حوزه روانشناسی بوده و دانشجویان این فرصت را خواهند داشت تا از مقطع کارشناسی تا دکترا به تحصیل در این دانشگاه بپردازند. از مطرح‌ترین رشته‌های حوزه‌ی روانشناسی می‌توان به روانشناسی بالینی، شناختی، سازمانی- صنعتی و جامعه‌شناسی اشاره نمود. ضمنا امکان تحصیل در این حوزه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که این مورد را نیز می‌توان یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل درمجارستان حوزه روانشناسی برشمرد.


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

دانشگا های مورد تایید وزارت بهداشت جهت تحصیل در مجارستان به شرح زیر است:

1- دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست

Semmelweis Medical Uniersity

2- دانشگاه آلبرت سنت جورجی در شهر سگد

Szeged Medical Univesrity

3- دانشگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ

Pecs Medical Univesrity

4- دانشگاه علوم پزشکی دبرسن در شهر دبرسن

Debrecen Medical Univesrity


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در مجارستان

گروه ب (خوب)

 • Budapest University of Technology and Economics
 • Corvinus University of Budapest
 • Eotvos Lorand University
 • Semmelwies University
 • Szent Istvan University
 • University of Debrecen
 • University of Miskolc
 • University of Pecs
 • University of Szeged
 • University of Veterinary Medicine Budapest

گروه ج (متوسط)

 • Eszterhazy Karoly University of Applied Sciences
 • Kaposvar University
 • University of Nyíregyháza
 • University of Sopron

تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی

تحصیل در مجارستان عمدتا به 3 زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری صورت می‌پذیرد و دانشجویان ضمن  تسلط به زبان انگلیسی با چالشی جهت تحصیل در این کشور مواجه نخواهند شد. البته تحصیل به زبان انگلیسی در مجارستان هزینه‌ی بالاتری را به متقاضی تحمیل خواهد نمود، اما با توجه به چالش یادگیری زبان آلمانی و مجاری، اغلب متقاضیان ترجیح می‌دهند تابه زبان انگلیسی به تحصیل در این کشور بپردازند. جالب است بدانید متقاضیان امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان را نیز در کشور مجارستان خواهند داشت، به این صورت که پیش از آغاز تحصیل جهت مقطع مربوطه در دوره‌های زبان کالج شرکت نموده و پس از کسب آمادگی لازم وارد دانشگاه شوند.


شهرهای دانشجویی مجارستان

شهرهای دانشجویی مجارستان
شهرهای دانشجویی مجارستان

بوداپست :

شهر بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان و قطعا تا به حال یکبار اسم این شهر را شنیده باشید. وجود دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر، بناهای دیدنی و جذابیت‌های بی‌شمار، بوداپست را به یکی از جذاب ترین مقاصد دانشجویی تبدیل نموده است. از مطرح‌ترین دانشگاه‌های این شهر می‌توان به اتوش لورند و کوروینوس بوداپست اشاره نمود که در رتبه‌بندی جهانی نیز از جایگاه مطلوبی برخوردار می‌باشند. رودخانه دانوب از مرکز شهر بوداپست عبور کرده و آن را به دو بخش “بودا”  و “پست” تقسیم نموده است. قدمت و معماری این شهر به گونه‌ایست که آن را به یکی از زیباترین شهرهای اروپا بدل نموده است و می‌توان آن را یکی از برجسته‌ترین معماری‌ها در سطح جهانی برشمرد. به طور کلی بوداپست شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان در بهترین مراکز آموزشی به تحصیل در مجارستان مشغول شوند.


دبرسن :

دبرسن به عنوان بزرگترین شهر مجارستان و به عنوان یکی از شهرهای دانشجویی نام برده می‌شود. این شهر مدتی نیز به عنوان پایتخت مجارستان شناخته میشد. دومین دانشگاه مطرح در کشور مجارستان با نام دبرسن نیز در این شهر واقع شده است که با توجه به ارائه دوره‌های متنوع به زبان انگلیسی سالیانه متقضیان زیادی جهت تحصیل در مجارستان وارد این دانشگاه می‌شوند. فرهنگ غنی در این شهر همواره زندگی ساکنین را تحت الشعاع قرار داده و انواع سرگرمی‌ها از جمله رقص‌های محلی، کارناوال گل که هر ساله در تاریخ 20 آگوست برگزار می‌شود را می توان از نکات مثبت این شهر برشمرد.


سگد :

سگد به عنوان سومین شهر در جنوب مجارستان و سواحل رود تیسزا واقع شده است. جالب است بدانید به دلیل اینکه اکثر رزوهای سال هوای این شهر آفتابی می‌باشد، سگد به شهر آفتاب نیز معروف است. جشنواره‌ها و فستیوال‌های متنوعی در فصل تابستان در این شهر برگزار می‌شود که باعث شده این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی مجارستان نیز شناخته شود. دانشگاه سگد مطرح‌ترین مرکز آموزشی این شهر نام دارد که در رتبه‌بندی جهانی از جایگاه خوبی برخوردار بوده و سالیانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر جهان جهت تحصیل در مجارستان می‌باشد.


پچ :

پچ یکی دیگر از شهرهای مطرح و در جنوب غربی مجارستان واقع شده است. این شهر از فرهنگی غنی و طیف گسترده‌‌ای از بناهای تاریخی برخوردار بوده که قدمت برخی از آن‌ها به دوره‌ی عثمانی باز می‌گردد. این شهر سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد که این موضوع گواهی بر قدمت و بیشینه شهر پچ می‌باشد. وجود دانشگاه مطرح پچ که سال 1367 تاسیس و از اعتبار بالایی در جهان برخوردار است، این شهر را به یکی از گزینه‌های جذاب برای دانشجویان تبدیل نموده است. این دانشگاه با ارائه‌ی طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی هر ساله پذیرای تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در مجارستان می‌باشد.


وقت سفارت مجارستان در تهران

متقاضیان جهت رزرو وقت سفارت مجارستان می‌بایست از طریق مرکز VFS در ایران اقدام نمایند و در زمان مقرر همراه با مدارک لازم در این مجموعه حضور یابند. به این منظور افراد می‌بایست با مراجعه به وب سایت https://www.vfsglobal.com/Hungary/Iran/Farsi/Schedule-an-Appointment.html وقت خود را رزرو و زمان حضور در سفارت این کشور را دریافت نمایند.


آدرس سفارت مجارستان در تهران

خیابان شهید کلاهدوز- خیابان دروس- میدان هدایت- کوچه شادلو- پلاک 10


ویزای تحصیلی مجارستان

برای اینکه به طور رسمی امکان تحصیل در مجارستان را داشته باشید می‌بایست پس از دریافت پذیرش نسبت به دریافت ویزای تحصیلی که در ابتدا زمان آن 1 ساله بوده و البته قابل تمدید نیز می‌باشد، اقدام نمایید. جهت دریافت این ویزا در گام اول باید به سفارت مجارستان در کشور محل سکونت خود مراجعه نموده و مدارک لازم را ارائه دهید. حدود 1 الی 3 ماه پس از زمان درخواست نتیجه‌ی پرونده به متقاضی اعلام می‌شود.


مدارک لازم برای ویزای تحصیلی مجارستان

دریافت ویزای تحصیل در مجارستان مستلزم ارائه مدارکی به شرح زیر می‌باشد :

 • ارائه مدارک مبنی بر محل اقامت شما در کشور مجارستان
 • عکس پارسپورت جدید
 • ارائه مدارکی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در مجارستان که به شکل بیانیه بانک یا ضمانت نامه تحویل داده می‌شوند. (گواهی تمکن مالی)
 • پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه بعد از ورود به این کشور به همراه کپی صفحه عکس آن
 • مدرکی مبنی بر دریافت پذیرش از سوی دانشگاه معتبر مجارستانی
 • مدارک مربوط به بیمه
 • شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آنها
 • مدرک اشتغال به کار پدر یا قیم دانشجو به علاوه جواز کسب به همراه کپی
 • 3 عدد عکس رنگی 6 * 4
 • پرداخت هزینه جهت صدور ویزا
 • مدارک مرتبط با تمکن مالی
 • فیش واریزی شهریه دانشگاه

شرایط ویزای همراه مجارستان

کشور مجارستان از جمله کشورهایی است که شرایط ویزای همراه را جهت متقاضیان تحصیلی در این کشور فراهم نموده است. از این رو دانشجویان این امکان را خواهند داشت تا همسر و فرزند خود را نیز به کشور مجارستان ببرند. روند رسیدگی به پرونده ویزای همراه حدود 3 الی 4 ماه به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که دریافت ویزای همراه مستلزم شرایطی نیز می‌باشد، به این صورت که فرد متقاضی و یا اعضای خانواده می‌بایست با ارائه‌ی تمکن مالی حداقل 50.000 یورو توانایی پرداخت هزینه‌ها در این کشور را به اثبات رسانده و همچنین مدارک هویتی اعضای خانواده را نیز ارائه نمایند. بدین صورت متقاضیان تحصیل در مجارستان امکان استفاده از شرایط ویزای همراه را خواهند داشت.


زمان اپلای مجارستان

اطلاع از زمان پذیرش دانشگاه‌ها یکی از موضوعاتی است که متقاضیان پیش از درخواست می‌بایست نسبت به آن آگاهی پیدا نمایند. در واقع هر دانشگاه زمان مشخصی تحت عنوان ددلاین را تعیین نموده و دانشجویان تا آن زمان فرصت دارند تا جهت ثبت‌نام اقدام نمایند. این زمان جهت هر دانشگاه متفاوت و کسب اطلاع دقیق فقط از طریق مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مربوطه امکان‌پذیر است. اما به طور کلی ددلاین اکثر دانشگاه‌ها جهت تحصیل در مجارستان مابین ماه‌های فوریه و می می‌باشد. ضمنا شما عزیزان می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من به طور دقیق نسبت به زمان پذیرش و ددلاین دانشگاه مورد نظر اطلاعات لازم را کسب نمایید.


اقامت دائم مجارستان از طریق تحصیل

شرایط و هزینه‌های مناسب جهت تحصیل در مجارستان، همچنین عضویت این کشور در حوزه شنگن باعث شده تا متقاضیان پس از پایان تحصیل به فکر اخذ اقامت این کشور باشند. همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان شد افراد می‌بایست 15 روز پیش از اتمام ویزای تحصیلی درخواست خود مبنی بر ویزای کاری را ارائه نمایند. بدین صورت مجوزی به مدت 9 ماه برای فرد متقاضی صادر شده تا در این مدت به جستجوی کار پرداخته و در صورت اشتغال به گار، ابتدا ویزای کاری 1 ساله برای متقاضی صادر خواهد شد. در صورتی که فرد متقاضی به مدت 5 سال در کشور مجارستان مشغول به کار باشد و موارد لازم از جمله پرداخت مالیات و تمدید سالیانه ویزا را طبق مقررات انجام دهد امکان درخواست جهت اقامت دائم مجارستان را خواهد داشت.

اقامت دائم مجارستان از طریق تحصیل
اقامت دائم مجارستان از طریق تحصیل

مشاوره تحصیل در مجارستان

متقاضیانی که قصد دارند به تحصیل در مجارستان مشغول شوند ابتدا باید اطلاعات لازم در ارتباط با شرایط مراکز آموزشی، زندگی و سایر موارد مهم دیگر را کسب نمایند. به این منظور افراد می‌بایست ضمن مشورت با یک موسسه حقوقی که تجربیات کافی در حوزه مهاجرت را داراست موارد لازم را کسب نموده و با آگاهی کامل در این مسیر قدم بردارند. گروه مهاجرتی اپلای من با بهره‌گیری از کارشناسان خبره و همچنین به نتیجه رساندن پرونده‌های بی شمار در این حوزه آمادگی دارد تا به سوالات شما متقاضیان گرامی در خصوص مهاجرت تحصیلی به مجارستان پاسخ داده و از ابتدا تا انتهای پروسه مهاجرت با ارائه‌ی خدمات متنوع شما را یاری نماید.


شرایط زندگی در مجارستان

کشور مجارستان با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر، دارای بیشینه و قدمت تاریخی غنی می‌باشد. بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان یکی از شهرهای زیبا و در عین حال با قدمت در اروپا می باشد. مجارستان با کشورهای اتریش، اوکراین، صربستان، اسلواکی، اسلوونی و رومانی هم مرز بوده و به همین علت از تنوع بالای فرهنگی برخوردار می‌باشد. کشور مجارستان با توسعه‌ی صنعت گردشگری و به طبع آن اقتصاد قوی در بخش اروپای مرکزی و شرقی شرایط ایده‌آلی را جهت زندگی متقاضیان فراهم نموده است. از همین رو افرادی که به قصد تحصیل در مجارستان وارد این کشور می‌شوند از شرایط مناسبی جهت زندگی برخوردار خواهند بود. از طرف دیگر هزینه‌‌های تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر و افراد جهت پرداخت هزینه‌ها در این کشور با چالش خاصی رو به رو نخواهند شد.


خدمات اپلای من در مجارستان

گروه مهاجرتی اپلای من ضمن ارائه خدمات در داخل کشور، به محض ورود متقاضیان گرامی به کشور مجارستان جهت رفاه حال دانشجویان خدمات پس از ورود را نیز ارائه نموده تا افراد در ابتدای ورود به کشور مقصد با چالش خاصی مواجه نشوند. خدمات اپلای من در کشور مجارستان به شرح ذیل است :

 • همراهی و ترنسفر فرودگاهی متقاضی در مجارستان
 • ثبت نام و رجیستر دانشگاه
 • پیگیری موارد مربوط به محل اقامت و خوابگاه
 • افتتاح حساب بانکی
 • خرید سیم کارت

سوالات متداول تحصیل در مجارستان


1) چه تعداد دانشگاه در مجارستان مورد تایید ایران می‌باشد؟
در این مقاله به طور کامل به دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در مجارستان اشاره نمودیم.

2) امکان تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی وجود دارد؟
بله. تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی امکانپذیر می‌باشد.

3) امکان ویزای همراه برای متقاضیان مجارستان وجود دارد؟
بله متقاضیان تحصیل در مجارستان امکان استفاده از ویزای همراه را خواهند داشت و مدت زمانی که این پروسه به طول می‌انجامد، مابین 3 الی 4 ماه می‌باشد.

4) ریسک ویزای دوره زبان مجارستان برای ایرانیان چگونه است؟
دریافت ویزای دوره زبان مجارستان همراه با یکی از دوره‌های پیش از دانشگاه مانند Pre- medical اغلب با ریسک پایین به متقاضیان ایرانی تعلق می‌گیرد و با توجه به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا متقاضیان این فرصت را خواهند داشت تا پس از گذراندن دوره‌ها به سایر کشورهای حوزه شنگن مانند آلمان، سوئیس، فرانسه و اتریش مهاجرت نمایند. از این رو کشور مجارستان را می‌توان به عنوان سکوی پرتاب به سایر کشورهای حوزه شنگن نام برد.

5) حین تحصیل در دانشگاه مجارستان امکان برگشت و ادامه تحصیل در ایران وجود دارد؟
بله. اگر دانشگاهی که فرد در آن مشغول به تحصیل است در لیست مراکز مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران باشد، متقاضی این امکان را خواهد داشت تا به ایران بازگشته و ادامه تحصیلات را با معادل‌‌سازی دروس در ایران پیگیری نماید.

6) مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای مجارستان چیست؟
در این مقاله به مدارک لازم جهت پذیرش و ویزا به صورت جداگانه اشاره نمودیم.

7) چه مدت به طول می انجامد تا نتیجه ویزای تحصیلی را دریافت نماییم؟
در اغلب موارد 1 الی 3 ماه پس از درخواست، نتیجه ویزای تحصیلی به متقاضی اعلام می‌شود.

8) میزبانی کشور مجارستان از متقاضیان بین‌المللی چگونه است؟
مردمان مجارستانی افرادی خونگرم بوده و با توجه به میزبانی مناسب هر ساله پذیرای متقاضیان فراوانی از سراسر جهان می‌باشند.

9) اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در مجارستان وجود دارد؟
بله. متقاضیان پس از پایان تحصیل در مجارستان با اشتغال به کار و همچنین حضور مداوم به مدت 5 سال در این کشور امکان درخواست جهت اخذ اقامت این کشور را خواهند داشت.

10) معروف ترین شهرهای دانشجویی مجارستان کدامند؟
بوداپست، پچ، دبرسن و سگد با توجه به وجود دانشگاه‌های معتبر، جزو اصلی‌ترین شهرها جهت تحصیل در مجارستان می‌باشند.

مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به مجارستان

کار در مجارستان

دوره زبان در مجارستان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام من ۱۸ سالمه من میخواهم در رشته موسیقی در این کشور تحصیل کنم ایاامکان پذیز است

سلام و عرض ادب. بله امکانش هست ولی قبلش باید رزومتون به صورت کامل بررسی بشه. با مشاوران ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنماییتون کنن.

سلام،
در مورد اخذ پذیرش کالج پیش پزشکی باید دانش زبان انگلیسی در حد متوسط باشد و مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی تجربی داشته باشید.
ضمنا، شهریه ی این دوره ی یک ساله ۵۶۰۰ یورو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید