کار در فنلاند

بررسی مهاجرت کاری به فنلاند

وضعیت اقتصادی فنلاند با توجه به اینکه تمام کشور های منطقه یورو در رکود به سر میبرند کماکان بهتر از دیگر کشور ها است.اقتصاد فنلاند به شدت صادرات محور است و رکود اقتصادی در دیگر کشور ها بر این کشور نیز تاثیر میگذارد.فنلاند تنها کشور منطقه یورو میباشد که بر اساس آمار نهاد های رسمی و معتبر مالی در زمینه اعتبار سنجی در وضعیت با ثبات (AAA) به سر میبرد.همچنین بدهی های دولت فنلاند تقریبا نصف بدهی های دیگر دولت های حوزه یورو است.

اطلاعات بیشتر

شناخت فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در شمال اروپا که عضو اتحادیه اروپا است و پایتخت آن هلسینکی است. جمعیت فنلاند حدود 5.400.000 نفر است که یک میلیون نفر آنها در پایتخت ساکن اند.واحد پول این کشور یورو است.زبان های رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی است که زبان فنلاندی با حدود 90درصد استفاده زبان غالب است. جهت اطلاع از شرایط کار در فنلاند با ادامه این مقاله همراه باشید.

کار در فنلاند

سیستم آموزشی فنلاند یکی از بهترین ها و شاید اولین در دنیا است و نظام آموزشی بنا بر برابر طلبی است و تحصیل کاملا رایگان است.به دانش آموزان در دوره های تمام وقت نهار رایگان داده میشود.

وضعیت اقتصادی فنلاند با توجه به اینکه تمام کشور های منطقه یورو در رکود به سر میبرند کماکان بهتر از دیگر کشور ها است.اقتصاد فنلاند به شدت صادرات محور است و رکود اقتصادی در دیگر کشور ها بر این کشور نیز تاثیر میگذارد.فنلاند تنها کشور منطقه یورو میباشد که بر اساس آمار نهاد های رسمی و معتبر مالی در زمینه اعتبار سنجی در وضعیت با ثبات (AAA) به سر میبرد.همچنین بدهی های دولت فنلاند تقریبا نصف بدهی های دیگر دولت های حوزه یورو است.

از نظر شاخص فساد اقتصادی فنلاند به همراه کشور های دانمارک و نیوزیلند سال ها به عنوان کشوری که کمترین آمار فساد اقتصادی را دارد انتخاب شده است.صادرات و صنایع بزرگ این کشور عبارتند از : ماشین آلات و تجهیزات ، آهن آلات ، الوار ، مواد شیمیایی ، کاغذ و خمیر کاغذ می باشد.

مهاجرت کاری به فنلاند به نظر می آید جزو گزینه های مناسب برای متقاضیان مهاجرت به اروپا است.شرایط کاری در این کشور سالانه پیشرفت دارد و نرخ بیکاری روندی رو به پایین دارد. همچنین به نظر می آید در سال های آینده این کشور از نظر نیروی کار متخصص دچار کمبود شود.قوانین کار و شرایط برابری حقوق زن و مرد در این کشور شرایط استثنائی دارد و از بهترین کشور های دنیا میباشد.


کار در فنلاند

مجوز کار در فنلاند

با توجه به اینکه فنلاند جزو کشور های اتحادیه اروپا میباشد در زمینه اقامتی تا حدودی مشابه دیگر کشور های اتحادیه اروپا عمل میکند. در این کشور برای به کار گیری مهاجران خارجی مجوز کار از اداره کار نیاز نیست و تنها ویزای اقامتی کافی است. مشابه دیگر کشور های اروپایی افراد میتوانند با داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبری داخل این کشور درخواست ویزا و مجوز اقامتی دهند. چند دسته بندی برای مجوز های اقامتی وجود دارد که در اینجا به آنها می پردازیم:

این مجوز به متقاضیانی اعطا میشود که قصد کار در یکی از مشاغل عمومی را دارند.در این نوع محوز نوع و دسته بندی شغل خاصی مشخص نمیگردد.به طور مثال این مجوز برای مشاغلی مانند آشپز، نظافتچی و پرستار بچه صادر میگردد.

افرادی که برای کار فصلی میخواهند وارد فنلاند شوند باید این نوع مجوز اقامت را دریافت کنند.با دریافت این نوع اجازه اقامت میتوانند حداکثر 9 ماه در فنلاند اقامت داشته باشند.این اجازه برای مشاغل خاصی مانند زراعت ، جنگل بانی ، فستیوال ها و نمایشگاه ها صادر میگردد.

این مجوز برای برخی مشاغل خاص صادر میشود و در آن نوع و عنوان شغلی مشخص میگردد و فرد متقاضی میتواند تنها در همان شغل قعالیت داشته باشد. مشاغل این نوع اجازه عبارتند از : پست های تخصصی ، مدیران شرکت ها ، پژوهشگران ، دوره های کارشناسی و مشاغل حوزه هنری


مجوز اقامت فنلاند به دو صورت نامحدود و موقت صادر میگردد. اجازه اقامت نامحدود به افرادی تعلق میگیرد که حداقل 4 سال به طور مستمر در فنلاند اقامت داشته باشند.

اجازه موقت خود به دو صورت ثابت و مستمر صادر میگردد.در نوع ثابت اعتبار اولیه یکسال میباشد و تنها به مدت یکسال پس از آن قابل تمدید است اما در مجوز اقامت مستمر متقاضی میتواند به مدت 4 سال اعتبار آن را تمدید کند.


ویزای کاری فنلاند از طریق پیشنهاد شغلی

افرادی که از کارفرمایی در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت کنند میتوانند برای درخواست این نوع ویزا اقدام کنند.کارفرما ها برای استخدام نیروی کار خارجی نیازی به آگهی کردن شغل در فنلاند و اتحادیه اروپا ندارند و تنها دریافت مجوز از اداره مهاجرت کافی است. در برخی شرایط نیازی به دریافت پیشنهاد شغلی برای دریافت ویزای کاری فنلاند نیست مانند دانشجویانی که به تازگی از داشنگاه های فنلاند فارغ التحصیل شده اند و قصد کار در این کشور دارند. برای ارائه درخواست این ویزا میتوان به کنسولگری فنلاند مراجعه نمود یا از طریق درگاه اینترنتی enterfinland.fi  فرم های مربوطه را تکمیل کرد.


ویزای کاری نیروی کاری ماهر فنلاند

دریافت ویزا برای برخی مشاغل که جزو نیروی کار ماهر محصوب میشوند شرایط متفاوتی دارد. متخصصان ، معلمین و اشخاصی که در زمینه های مدیریتی سابقه کاری درخشان دارند در این دسته قرار میگیرند.برای دریافت این نوع ویزا نیاز است متقاضی دارای مدرک تحصیلی بالا ، سابقه کاری قوی و تخصصی خاص باشد که در فنلاند کمبود داشته باشد.به طور کلی شرایطی که برای دریافت ویزای نیروی کار ماهر نیاز است عبارتند از :

 1. تنظیم قرارداد و به امضاء رساندن طرفین
 2. عنوان شغلی در یک دوره خاص
 3. درآمد خالص بالاتر از 3000 یورو
 4. مدارک تحصیلی و تخصصی مرتبط با شغل باشد

نیروی کاری اجاره ای

برخی موسسات امکانی را در فنلاند ارائه میکنند که افراد میتوانند از طریق آن با شرکتی قرارداد کاری ببندند و از آن طریق به فنلاند مهاجرت کنند. پس از ورود موسسه متقاضی را به کارفرماهای دیگر جهت کار اجاره میدهد.


مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار در فنلاند

 1. گذرنامه معتبر که حداقل 2 صفحه خالی داشته باشد و برای 3 ماه پس از پایان مدت ویزا اعتبار داشته باشد
 2. شناسنامه به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی
 3. تکمیل فرم روادید حوزه شنگن
 4. بیمه نامه مسافرتی با پوشش 30.000 یورو
 5. دعوت نامه کاری
 6. گردش حساب بانکی 6 ماهه جهت اثبات وضعیت مالی
 7. ارائه مدارک سوابق کاری در صورت وجود
 8. یک قطعه عکس پاسپورتی

دعوت نامه کاری باید دارای مطالب زیر باشد:

 • تاریخ و طول سفر در آن ذکر شده باشد
 • مشخصات کامل کارفرما یا سازمان دعوت کننده مانند آدرس ، تلفن و ایمیل
 • مشخصات شناسنامه ای متقاضی
 • مشخصات فرستنده دعوت نامه (نام ، تلفن و ایمیل )
 • توضیحات درباره روش پرداخت هزینه های سفر و شخص پرداخت کننده
 • توضیحات درباره ارتباط دعوت کننده با متقاضی
 • هدف متقاضی از سفر کاری
 • دعوت نامه توسط دعوت کننده امضا شده و دارای تاریخ باشد

ویزای همراه فنلاند

یکی از دغدغه های افرادی که ویزای کاری فنلاند را دریافت نموده اند در صورت تأهل الحاق همسر و فرزندان زیر 18 سال به خودشان پس از مهاجرت است. صدور ویزای همراهان به طور همزمان با متقاضی اصلی در فنلاند امکان پذیر نیست و این خواسته در صورتی برای متقاضیان قابل تحقق است که پس از ورود به خاک فنلاند حداقل 6 ماه حقوق از کارفرمای خود دریافت کرده باشند و همچنین اثبات نمایند که میتوانند خانواده خود را از نظر مالی تأمین کنند.


شرایط کار در فنلاند

ساعات کاری هفتگی در فنلاند بین 38 تا 40 ساعت است و به طور معمولا نیروهای کاری 8 ساعت در روز کار میکنند. در صورت توافق بین نیروی کار و کارفرما ساعات کاری میتواند متغیر باشد.به طور کلی اضافه کاری فقط در شرایط خاصی انجام میگیرد و معمول نیست. نیروهای کار طبق ساعات کاری توافق شده در قرارداد موظف به کار هستند و درخواست از آنها برای کار اضافه یا زمان های دیگر مجاز نیست. سن بازنشستگی در فنلاند حدود 63 سال است.

کار در فنلاند

برای نیروهای کاری معمولا زمان هایی برای استراحت در قرارداد کاری در نظر گرفته میشود. غالبا زمانی برای صرف قهوه در صبح ، صرف نهار و استراحت در ظهر و صرف قهوه در عصر برای کارکنان در نظر گرفته میشود. در تعطیلات رسمی به جز برخی شغل ها مانند شغل های بیمارستانی کارکنان نیز تعطیل هستند و در صورت کار حقوقی بیشتر از حد معمول دریافت میکنند. فصل تعطیلات فنلاند از اوایل ماه می شروع میشود. نیروهای کاری فنلاند علاوه بر روزهایی که مجاز به دریافت مرخصی با حقوق هستند میتوانند مرخصی بدون حقوق نیز دریافت کنند. همچنین تعطیلات رسمی در فنلاند از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است.

در کشور فنلاند چه در محل کار و چه در زندگی اجتماعی صداقت ، وقت شناسی ، مساوات و برابری از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و میتوان آثار آن را مشاهده نمود. قرارداد های کاری به صورت دقیق و کامل تنظیم میشود و حقوق کارکنان رعایت میگردد.

یادگیری زبان فنلاندی یا سوئدی در هر شرایطی برای زندگی در فنلاند نیاز است حتی اگر در یک شرکت بین المللی مشغول به کار شوید که زبان آن انگلیسی است برای زندگی روزمره و ارتباطات خود به زبان فنلاندی یا سوئدی نیاز خواهید داشت.


نرخ بیکاری در فنلاند

یکی از مهمترین معیار های برای تصمیمی گیری جهت مهاجرت کاری به یک کشور نرخ بیکاری در آن کشور میباشد. نرخ بیکاری از این جهت اهمیت دارد که هر چه بالاتر باشد به این معنا است که نیروهای کار بیکار در آن کشور بیشتر است و امکان یافتن کار برای افراد مهاجر سخت تر میشود. نرخ بیکاری کنونی فنلاند 6.2 درصد است که نسبتا نرخ مناسبی است. در چند سال اخیر نرخ بیکاری این کشور با تغییرات زیادی همراه بوده است.در حال حاضر جمعیت مشغول به کار فنلاند معادل 2.673.000 نفر می باشد و تعداد افراد بیکار در آمار رسمی 176.000 نفر ذکر شده است. نرخ بیکاری بلند مدت نیز 1.20 درصد میباشد.


میزان درآمد و حقوق مشاغل در فنلاند

در این بخش میخواهیم میزان دستمزد ها در مشاغل و شهر ها مختلف فنلاند را بررسی کنیم. به طور کلی میانگین دستمزد ها در فنلاند حدود 3500 یورو در ماه میباشد. میانگین دستمزد ها برای مشاغل با مهارت بالا 4250 یورو در ماه و برای مشاغل با مهارت پایین 2000 یورو در ماه میباشد. هزینه های زندگی خانوادگی میانگین 1700 یورو و انفرادی 1160 یورو در ماه محاسبه شده است. در جدول های زیر میزان حقوق مشاغل مختلف و میزان حقوق در شهر های مختلف را بررسی میکنیم.

عنوان شغلی میزان دستمزد در سال
متخصص IT 78.608 یورو
برنامه نویس نرم افزار 48.327 یورو
مدیر عامل 107.108 یورو
مدیر فروش 81.555 یورو
مدیر پروژه IT 56.686 یورو
مهندس مکانیک 51.875 یورو
مهندس برق 39.100 یورو
معمار 50.496 یورو
وکیل 78.372 یورو
مدیر ارشد اجرایی 123.684 یورو
دندانپزشک 129.864 یورو
میانگین میزان دستمزد بر اساس شهر
هلسینکی 55.142 یورو
اسپو 58.173 یورو
وانتا 61.150 یورو
تورکو 54.995 یورو
تمپر 51.537 یورو
اولو 44.642 یورو

مشاغل مورد نیاز فنلاند

امسال مشاغل دارای کمبود نیرو در فنلاند با سال های گذشته متفاوت است. بیشترین کمبود نیرو در بخش های اداری و فنی ، هنری ، صنعت و تکنولوژی میباشد. مشاغلی مانند دندانپزشک ، مهندس برق و مدیر فروش جزو این دسته میباشند. طبق آمار رسمی لیست مشاغل زیر بیشترین کمبود نیرو را دارند.

کار در فنلاند
 • مهندسان عمران
 • برنامه نویس سایت
 • متخصص مشاوره
 • پزشک عمومی و متخصص
 • گفتار درمان
 • پرستار
 • مهندس مکانیک
 • دندانپزشک
 • نیروی خدماتی
 • مربی مهدکودک
 • طراح گرافیک
 • مهندس شبکه
 • اطلاعات داده

کاریابی و کار در فنلاند

شاید کاریابی در فنلاند به دلیل اینکه کارفرماها برای استخدام خارجی ها نیازی به آگهی موقعیت شغلی برای مدت طولانی ندارند ساده تر به نظر بیاید. اما برای شهروندان ایرانی شرایط کمی متفاوت است. اداره مهاجرت فنلاند برای صدور مجوز اقامت شهروندان جهان سوم سختگیری بسیار زیادی دارد و به طور دقیق بررسی میکند که متقاضی تهدیدی برای جامعه فنلاند ، سلامت عمومی و روابط بین المللی فنلاند نداشته باشد. همچنین بسیاری از درخواست های جهان سومی ممکن است به دلایل واهی رد شود. به همین دلیل کارفرمایان تمایل چندانی به استخدام افراد از این کشور ها ندارند به دلیل اینکه اگر درخواست مجوز اقامت آن فرد رد شود ممکن است کارفرما زمان زیادی را بدون نیروی کار بگذراند.

اما همچنان اگر متقاضی در حرفه خود مهارت بالایی داشته باشد ، از سابقه طولانی در کار برخوردار باشد و مدارک تحصیلی دانشگاهی معتبر داشته باشد ممکن است کارفرمایان آسانتر اقدام به جذب او بکنند. همچنین شهروندان ایرانی میتوانند با گذراندن دوره های کوتاه مدت در کشور های حوزه اسکاندیناوی مانند سوئد یا دانمارک و یا دیگر کشور های اروپایی راحت تر ویزای کاری فنلاند را دریافت کنند.

بهترین روش یافتن شغل در فنلاند استفاده از وبسایت ها وشبکه های کاریابی است که لیست تعدادی از معتبر ترین آن ها را برای شما آماده کرده ایم که در زیر میبینید:

 • Indeed.com
 • Jobsinhelsinki.com
 • Glassdoor.com
 • Oikotie.fi
 • Monster.fi

اقامت دائم و تابعیت فنلاند

افرادی که ویزای کاری فنلاند را دریافت میکنند این امکان را دارند که اقامت دائم و تابعیت فنلاند را دریافت کنند. این افراد پس از 4 سال اقامت و کار در فنلاند در صورتی که مالیات پرداخت کرده باشند میتوانند درخواست اقامت دائم کنند. برای درخواست تابعیت و پاسپورت این کشور پس از گذشت مدتی از دریافت اقامت دائم در صورتی که با جامعه فنلاندی سازگار شده باشند و زبان فنلاندی را آموخته باشند و شرایطی مانند نداشتن بدهی مالی ، تمکن مالی ، هویت مشخص و عدم انجام جرمی در فنلاند ، را داشته باشند میتوانند اقدام کنند.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به فنلاند

تحصیل در فنلاند

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید