کار در چک

کار در چک

کار در چک، یکی از راههای ارزان مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت دائم است. برای اینکه بتوانید از این طریق به جمهوری چک مهاجرت کنید، باید: ابتدا به دنبال یک پیشنهاد کاری معتبر از سوی یک کارفرمای واجد شرایط در کشور چک باشید. پس از دریافت پیشنهاد کاری و مجوز کار در جمهوری چک، می توانید برای ویزای کاری این کشور اروپایی درخواست دهید.

اطلاعات بیشتر
کار در چک

جمهوری چک، یکی از کشورهای در حال توسعه، واقع در اروپای مرکزی است که در سال های اخیر افراد زیادی از سراسر دنیا، این کشور را برای مهاجرت و کار انتخاب می کنند. یکی از روش های مهاجرت به این کشور زیبا، کار در چک است که لازمه آن داشتن یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما در این کشور است تا از طریق آن بتوان برای درخواست ویزای کاری چک اقدام کرد.فعالیت شغلی در این کشور اگر به صورت قانونی و با مجوز کار باشد، در نهایت منجر به اقامت دائم این کشور می شود، مشروط بر اینکه، مدت 3 سال در این کشور با مجوز کاری، در شغلی واجد شرایط مشغول باشید. در این مقاله، به بررسی قوانین و شرایط کار در چک و چگونگی این فرایند می پردازیم، با ما همراه باشید.

اگر به دنبال کار در چک و مهاجرت به اروپا هستید، همین حالا با مراجعه به وب سایت رسمی گروه مهاجرتی اپلای من، فرم ارزیابی آنلاین را تکمیل کنید و یا با کارشناسان متخصص این گروه در زمینه ویزای کاری اسلواکی تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید.


وضعیت کاری در چک

اقتصاد جمهوری چک، به طور اساسی وابسته به صادرات است و زبان رسمی در این کشور، زبان چکی است، ولی زبان انگلیسی نیز در آن به طور گسترده صحبت می شود. متقاضیان ایرانی کار در چک، می توانند با داشتن مجوز کاری، به طور متوسط، 40 ساعت در هفته کار کنند. قوانین کار در چک، تقریباً مشابه قوانین کار در سایر کشورهای اتحادیه اروپا است، تنها با این تفاوت که تعداد تعطیلی ها در طول سال در این کشور به جای 20 روز، 31 روز است. مهاجرت از طریق شغل چک، با مقایسه با سایر روش ها، کمی دشوارتر و پیچیده تر است. چون لازمه دریافت ویزای کاری و ورود به خاک این کشور، داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر است. در صورت داشتن پیشنهاد شغلی، مراحل اداری، معمولاً قبل از ورود متقاضی کار در جمهوری چک به این کشور، توسط کارفرمای مورد نظر انجام می شود و متقاضی می تواند، از روز اول مشغول به کار شود. اگر متقاضی کار در کشور چک، شهروند اتحادیه اروپا و کشورهایی از قبیل: ایسلند، سوئیس، نروژ و لیختنشتاین باشد، یا اقامت دائم چک را داشته باشد، برای کار در چک، نیازی به مجوز کاری ندارد. دانشجویان تمام وقت و فارغ التحصیلان دبیرستان یا دانشگاه و همچنین پناهندگان نیز برای کار در چک نیاز به مجوز کاری ندارند.

در صورتی که جزو هیچ کدام از گروه های فوق الذکر نیستید، برای کار در چک، باید: مجوز کار در جمهوری چک و یا ویزای اقامت بلند‌مدت چک را دریافت نمایید. لازم به ذکر است، مدارک تحصیلی که برای دریافت پیشنهاد کاری ارائه می دهید، باید توسط وزارت آموزش و پرورش جمهوری چک تایید شود.


چگونه مجوز کاری چک را دریافت کنیم؟

متقاضیان کار در چک، برای ارائه درخواست مجوز کاری باید به اداره کار جمهوری چک مراجعه نمایند. برای اینکه بتوانید برای مجوز کاری در چک درخواست دهید، باید: یک کارفرما در جمهوری،چک داشته باشید و موقعیت شغلی و همچنین مکان شغلی که قرار است در آن کار کنید به همراه مدت زمان و دستمزد کار در چک باید تعیین شود. پیدا کردن شغل در این کشور ، چندان ساده نیست، چرا که شهروندان جمهوری چک و همچنین اتحادیه اروپا، بر اتباع خارجی مانند ایرانی ها، اولویت دارند. به عبارتی، یک پیشنهاد کاری، ابتدا باید برای حداقل 1 ماه در کشور این کشور و اتحادیه اروپا آگهی شود، در صورتی که متقاضی برای آن شغل، پیدا نشود، اتباع خارجی می توانند برای گرفتن آن، اقدام نمایند. از آنجایی که وضعیت کاری در این کشور، چندان جالب نیست، بدون شک، پیشنهادات کاری توسط شهروندان این کشور، دریافت می شود. اگر متقاضی کاردر جمهوری چک، موفق به دریافت پیشنهاد کاری دراین کشور شود، می تواند برای مجوز و ویزای کاری جمهوری چک، اقدام نماید.


قوانین مربوط به مجوز کار در چک

هزینه درخواست مجوز کاری برای کشور چک، 500 کرون است. توجه داشته باشید، مجوز کاری چک، غیر قابل انتقال است، بدین معنی که تنها دارنده مجوز فعالیت شغلی در این کشور، مجاز به فعالیت شغلی این کشور است. اعتبار مجوز کار در چک، 2 سال و قابل تمدید است، البته در صورتی که پس از 2 سال، کارفرمای مورد نظر، قرارداد کاری را تمدید کند. سیستم اداری جمهوری چک، بسیار بروکراتیک است و به همین دلیل، انجام امور اداری در این کشور، کمی به طول می انجامد و از زمان درخواست مجوز کاری تا زمان صدور آن، در حدود 4 ماه زمان می برد.


مزایای کار در چک

کار در چک

همانطور که گفته شد، کار در چک یکی از راههای مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت دائم این کشور است. با وجود مشکلاتی که بر سر راه دریافت ویزای کاری این کشور وجود دارد، اگر بتوانید این ویزا را دریافت کنید، مسیر مهاجرت و اقامت دائم چک برای شما و خانواده تان، بسیار هموار می شود. با 3 اقامت و فعالیت شغلی و پرداخت مالیات و بیمه می توانید برای اقامت دائم این کشور، درخواست دهید. با داشتن مجوز کاری جمهوری چک، می توانید بدن محدودیت در اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شینگن، تردد کنید. درصورت دریافت اقامت دائم چک، بدون هیچ محدودیتی می توانید در سایر کشورهای اروپایی به زندگی و شغل مشغول شوید. امکان دریافت پاسپورت چک که یکی از قدرتمندترین پاسپورتهای دنیا است نیز از طریق کار در جمهوری چک و پس از اخذ اقامت دائم وجود دارد. با داشتن مجوز و ویزای کاری جمهوری چک، می توانید همسر و فرزندان وابسته خود را نیز به این کشور ببرید و فرزندان شما، امکان تحصیل رایگان در مدارس چک را دارند.


مدارک لازم برای درخواست ویزای کار در چک

مدارک لازم برای درخواست ویزای کاری جمهوری چک، عبارتند از: پاسپورت معتبر به همراه 2 قطعه عکس جدید و رنگی با پشت زمینه روشن، فرم درخواست ویزای کاری، انگیزه نامه و هدف از درخواست ویزای کاری، گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی پزشکی تایید شده توسط پزشک معتمد سفارت جمهوری چک، نامه تایید شده تمکن مالی، بیمه نامه درمانی، اسناد محل اقامت در چک، نامه پیشنهاد شغلی معتبر با تاییدیه اداره کار جمهوری چک. با در دست داشتن نامه پیشنهاد کاری و مجوز کار در چک، می توانید برای ویزای کاری چک، اقدام کنید.

مهاجرت کاری به جمهوری چک، یکی از راههای ارزان مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت دائم ایم کشور است، ولی همانطور که گفته شد، پیدا کردن شغل در این کشور برای اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا، کمی دشوار است. اگر به فکر پیدا کردن شغل دراین کشور هستید، همین حالا با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من، تماس بگیرید. این گروه مهاجرتی، با داشتن سالها تجربه و صدها پرونده موفق در زمینه اخذ ویزای کار در کشورهای مختلف اروپایی از جمله چک، در کوتاهترین زمان، پیشنهاد شغلی معتبر و ویزای کاری چک را با هزینه های مقرون به صرفه، برای شما عزیزان دریافت خواهد کرد.

گروه مهاجرتی اپلای من، از زمان درخواست ویزای کار در چک تا زمان ورود به خاک این کشور، دریافت اقامت دائم و حق شهروندی چک، در کنار شما خواهد بود و به شما مشاوره رایگان خواهد داد.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

کار در اتریش

کار در بلژیک

کار در دانمارک

کار در آلمان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید