تحصیل در چک

راهنمای تحصیل در چک

تحصیل در چک، یکی از بهترین راههای مهاجرت به چک و اخذ اقامت دائم این کشور است. هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک، نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده، بسیار مقرون به صرفه است و در صورتی که مدرک زبان چکی داشته باشید، می توانید به تحصیل رایگان در این کشور زیبای اروپایی بپردازید.

اطلاعات بیشتر

جمهوری چک، در حال حاضر میزبان بیش از 35 هزار دانشجو داخلی و خارجی در دانشگاههای مختلف این کشور است. امروزه، این کشور تبدیل به یکی از مقاصد محبوب در بین دانشجویان بین المللی شده و افرادی بسیاری از سراسر جهان، از این طریق به این کشور اروپایی مهاجرت می کنند. تحصیل در جمهوری چک در حقیقت یکی از روش های خوب برای مهاجرت به این کشور زیبا محسوب می شود که لازمه آن، اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی چک می باشد. بسیاری از دانشگاههای این کشور از اعتبار بالایی در سطح اروپا و جهان برخوردارند و با اخذ مدرک از آنها، افراد می توانند برای اقامت دائم چک اقدام کنند. در این مقاله، قصد داریم به شرایط تحصیل در چک، هزینه تحصیل در این کشور، تحصیل رایگان و تحصیل به زبان انگلیسی، برنامه ها و مقاطع مختلف تحصیلی و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی چک بپردازیم.

اگر قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت دائم چک را با هزینه های مقرون به صرفه دارید، گروه مهاجرتی اپلای من، با داشتن سالها تجربه در زمینه اخذ پذیرش دانشجویی و ویزای تحصیلی چک، افتخار همراهی شما را در مسیر مهاجرت به چک و تحصیل در این کشور را دارد.


شرایط تحصیل در چک

تحصیل در چک

تحصیل در چک در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های مختلف، برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. مشروط بر اینکه متقاضی، دارای مدرک دیپلم یا کارشناسی باشد. لازمه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز داشتن مدرک کارشناسی است و برای تحصیل در چک در مقطع دکتری، باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. متقاضیان مقطع دکتری، همچنین باید در یک آزمون ورودی شرکت کرده و در مصاحبه، نمره قبولی را کسب نمایند. اگر متقاضی تحصیل در رشته هنر هستید، پس از قبولی در آزمون ورودی می توانید در دانشگاه ثبت نام کنید. سیستم آموزش عالی چک به دو دسته تمام وقت و پاره وقت و یا ترکیبی از این دو تقسیم می شود و امکان تحصیل از راه دور نیز وجود دارد. نکته قابل توجه برای متقاضیان ایرانی تحصیل در چک، اینکه: بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی، به دانشجویان ایرانی تعلق نمی گیرد.

اگر قصد تحصیل در چک را دارید، همین حالا با کارشناسان متخصص گروه مهاجرتی اپلای من، تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان آن‌ها بهره مند شوید.


مزایای تحصیل در چک

تحصیل در چک، یکی از آسانترین راههای مهاجرت به چک و اخذ اقامت دائم این کشور است. از آنجایی که جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، با داشتن اقامت دائم آن، می توانید در تمامی کشورهای این اتحادیه، بدون محدودیت تردد، کار و یا زندگی کنید. همچنین با داشتن اقامت دانشجویی چک، می توانید بدون محدودیت و بدون نیاز به ویزا به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن سفر کنید. سیستم آموزشی جمهوری چک، در سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده و به پیشرفت های چشمگیری دست یافته است و با داشتن مدرک دانشگاهی از این کشور، می توانید به راحتی وارد بازار کار اروپا شوید. برای مثال: دانشگاه چارلز در شهر پراگ، پایتخت چک، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است که در سال 1348 میلادی تاسیس شده است. لازم به ذکر است، مدارک دانشگاهی رشته های پزشکی جمهوری چک، دارای اعتبار در کانادا و آمریکا است و به راحتی می توانید با داشتن این مدارک در این کشورها مشغول کار شوید. یکی از مهمترین مزایای تحصیل در چک، هزینه های تحصیلی و زندگی در این کشور است که در مقایسه با سایر کشورهای اروپای مرکزی و اروپای غربی، پایین تر می باشد. برنامه های مختلف آموزشی در مقاطع مختلف در دانشگاههای این کشور ارائه می شود و امکان تحصیل به زبانهای انگلیسی، فرانسوی و آلمانی وجود دارد. جمهوری چک،یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی با هزینه های مقرون به صرفه است. در صورتی که مدرک زبان چکی داشته باشید، امکان تحصیل رایگان در چک برای شما در برخی از رشته ها وجود دارد.


رشته های تحصیلی رایگان در چک

همانطور که در بالا گفته شد، امکان تحصیل در چک، در صورت تسلط بر زبان رسمی این کشور، یعنی زبان چکی و داشتن مدرک این زبان، وجود دارد. برخی از رشته هایی که با داشتن مدرک زبان چکی، می توانید به صورت رایگان به تحصیل در آنها بپردازید، عبارتند از: رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، تمامی تخصص های جراحی و بیهوشی، رادیولوژی، تمامی رشته های فنی و مهندسی، موسیقی و هنر، معماری و تمامی رشته های علوم انسانی.


مقطع کارشناسی

برای تحصیل در چک در مقطع کارشناسی، متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم باشند. طول دوره کارشناسی در چک، بین 3 الی 4 سال، بسته به رشته مورد می باشد. برای فارغ التحصیلی و اخذ مدرک لیسانس از دانشگاههای چک، دانشجویان باید در سال آخر تحصیل خود، در یک آزمون نهایی که به زبان رسمی این کشور برگزار می گردد، شرکت کرده و به دفاع از پایان نامه خود بپردازند. توجه داشته باشید، بیشتر برنامه های ارائه شده در مقطع کارشناسی، به زبان چکی هستند، از این رو داشتن مدرک زبان چکی، یکی از لازمه های ورود به دانشگاه است. اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، باید مدرک آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 یا معادل تافل آن را داشته باشید. تحصیل در چک به زبان انگلیسی، رایگان نیست و هزینه های تقریباً بالایی را در بر دارد.


مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در چک

برای تحصیل در چک در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی معتبر و تایید شده باشند. طول دوره فوق لیسانس در جمهوری چک، بین 1 تا 3 سال، بسته به نوع برنامه، متغیر است. دانشجویان این مقطع نیز برای اخذ مدرک و فارغ التحصیلی، باید در یک آزمون دولتی شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنن، همچنین باید از پایان نامه خود، دفاع کنند. برنامه های مختلفی به زبان چکی و انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای مختلف این کشور، ارائه می شود. نمره قابل قبول آیلتس برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس، 6 یا 6.5 می باشد.


مقطع دکترا

برای تحصیل در چک در مقطع دکترا، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. طول دوره دکتری در چک، معمولاً ۳ سال است و دانشجویان در این مقطع، بیشتر به کارهای تحقیقاتی و انجام پروژه می پردازند. امکان دریافت بورسیه تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویان ممتاز و شایسته به راحتی فراهم است. برنامه های ارائه شده در دانشگاههای چک برای مقطع دکتری، به زبان انگلیسی و چکی می باشد و در صورت تمایل به اخذ پذیرش در برنامه های انگلیسی، متقاضی باید مدرک آیلتس 7 داشته باشد. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری، متقاضیان باید: دارای توصیه نامه از اساتید ایران، انگیزه نامه، نامه تاییدیه استاد راهنما در دانشگاه مقصد، پروپوزال، مقالات علمی معتبر بین المللی، رزومه علمی و پژوهشی قوی و سابقه کاری باشند.

برای اخذ پذیرش و تحصیل در چک در مقطع دکتری، اگر فاقد مقالات و رزومه علمی قوی هستید، همین حالا با کارشناسان متخصص گروه مهاجرتی اپلای من، تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان آنها بهره مند شوید.    


تحصیل پزشکی در چک

تحصیل در چک

همانطور که گفته شد، مدارک رشته های گروه پزشکی در سایر کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده، دارای اعتبار است. تحصیل در چک در رشته پزشکی به دو زبان انگلیسی و چکی امکان پذیر است، ولی در صورتی که مدرک زبان چکی دارید، امکان تحصیل رایگان برای شما وجود دارد. طول دوره پزشکی در چک، 6 سال است. تمامی افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند، می توانند با داشتن نمرات قابل قبول و خوب در دروسی از قبیل: زیست شناسی، شیمی و فیزیک برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی اقدام کنند. داشتن مدرک زبان و همچنین کسب نمره قبولی در آزمون ورودی نیز از دیگر شرایط ورود به دانشگاه پزشکی می باشد. طول دوره رشته داروسازی در چک، ۵ سال است و کسانی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستند، می توانند برای تحصیل در چک در رشته داروسازی اقدام نمایند. تحصیل در رشته داروسازی به دو زبان انگلیسی و چکی امکان پذیر می باشد. حداقل نمره آیلتس برای اخذ پذیرش داروسازی از چک، 5 می باشد.


هزینه زندگی و تحصیل در چک

هزینه تحصیل در چک یا همان شهریه دانشگاه، بسته به رشته و مقطع مورد نظر، همچنین دانشگاه مقصد، متفاوت است. تحصیل در جمهوری چکبرای برنامه هایی که به زبان چکی ارائه می شوند، برای کلیه دانشجویان، فارغ از ملیت و نژاد آن، رایگان است. هزینه تحصیل در چک برای برنامه هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، نسبتاً بالا است، ولی در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، بسیار مقرون به صرفه می باشد. به طور کلی، هزینه تحصیل در چک در دانشگاههای خصوصی این کشور و یا برای برنامه های انگلیسی، بسته به رشته و مقطع مورد نظر و دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارید، بین 4 الی 20 هزار یورو در سال، متغیر است. هزینه زندگی در چک، بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد. بیشترین هزینه، مربوط به مسکن است که بین 130 تا 430 یورو در ماه، بسته به جایی که اجاره می کنید، متغیر است. هزینه های مربوط به خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل و بیمه نیز بین 400 تا 700 یورو در ماه متغیر خواهد بود.


مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی چک

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی چک، عبارتند از: فرم درخواست ویزا و نامه پذیرش دانشگاه، پاسپورت معتبر متقاضی، عکس پاسپورتی جدید، نامه تمکن مالی و پرینت حساب بانکی، مدرک محل اقامت در چک، بیمه نامه درمانی معتبر، مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات ترجمه شده، شناسنامه و کارت ملی، گواهی عدم سوء پیشینه و تاییدیه پزشکی، سند ازدواج و گواهی تولد فرزند (در صورت وجود). تمامی مدارک تحصیل و ریز نمرات آنها باید به تایید وزارت دادگستری و امور خارجه ایران و همچنین سفارت جمهوری چک برسد.


اقامت پس از تحصیل

همانطور که گفته شد، تحصیل در چک، یکی از روش های رایج مهاجرت به چک و اخذ اقامت دائم این کشور است و در صورتی منجر به اقامت دائم می شود که فرد، پس از فارغ التحصیلی، شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود در این کشور پیدا کند و از این طریق، ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نماید. پس از اقامت چند ساله با ویزای کاری و در صورت پرداخت مالیات و بیمه، متقاضی می تواند برای اقامت دائم جمهوری چک اقدام نماید.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در اتریش

تحصیل در بلژیک

تحصیل در اکراین

تحصیل در اسلواکی


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید