کار در قبرس

بررسی مهاجرت کاری به قبرس

در این مقاله شرایط اخذ ویزای کاری قبرس ، مدارک مورد نیاز ، الحاق خانواده به ویزای کاری ، مشاغل مورد نیاز در قبرس ، نرخ بیکاری و قوانین کار قبرس و دیگر شرایط مهاجرت کاری به قبرس را بررسی خواهیم کرد. این مقاله توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده است.

اطلاعات بیشتر

درباره قبرس

کار در قبرس

جمهوری قبرس کشوری است جزیره ای در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن شهر نیکوزیا است. این کشور به دو بخش تقسیم میشود. قبرس شمالی که بخش ترک نشین است و بخش دیگر که یونانی نشین است. در قبرس زبان های یونانی و ترکی رسمی هستند. جزیره قبرس پس از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا است و در سال 2008 به منطقه یورو پیوسته است.

جمعیت قبرس طبق آخرین سرشماری 1.141.166 نفر بوده است که 77 درصد آنها یونانی و 18 درصد ترک های قبرس هستند. این جزیره دارای مکانی راهبردی است و همچنین از نقاط گردشگر پذیر مدیترانه میباشد. حدود 12درصد مساحت قبرس زیر کشت محصولاتی مانند مرکبات ، سیب زمینی ، گندم ، زیتون و جو میباشد. صنایع این کشور آنچنان پیشرفته نیستند و شامل صنایع دستی و محلی میباشد.

اقتصاد جزیره قبرس از زمان آغاز استقلال بر پایه بازار آزاد بوده است. در سال 1396 دولت بخش یونانی نشین قبرس در آبهای اطراف جزیره ذخیره گاز طبیعی به 28 میلیارد متر مکعب کشف کرده است. این میزان برای جزیره ای به کوچکی و کم جمعیتی قبرس منبع قابل توجهی به حساب می آید. همچنین شرکت های مختلفی در تلاش هستند تا ذخایر دیگری در این منطقه پیدا کنند. بخش ترک نشین قبرس شمالی به صورت جداگانه از بخش یونانی نشین این جزیره اداره میشود و دولت جداگانه ای دارد که هیچ کشوری به جز ترکیه آن را به رسمیت نشناخته است.


مهاجرت کاری به قبرس

کار در قبرس

مهاجرت کاری به قبرس برای اتباع غیر از اتحادیه اروپا کمی دشوار به نظر میرسد. دلیل این دشواری این است که کارفرمایان و دولت قبرس تمایل دارد تا از نیروهای کار داخلی و پس از آن نیروهای کار اتحادیه اروپا استفاده کند و اتباع دیگر کشور ها در جایگاه سوم قرار دارند و یافتن کار برای آنها میتواند مشکل باشد. البته مهارت و تحصیلات متقاضیان میتواند شانس دریافت ویزای کاری این کشور را بالا ببرد.

افرادی که تحصیل کرده در رشته هایی نظیر IT ، برق و اقتصاد هستند شانس بالایی دارند. همچنین با توجه به گستردگی صنعت توریسم در قبرس شانس کار در این شاخه نیز بالا است. به جز شرایط تحصیلی و مهارتی زبان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. کسب و کارهای بین المللی و شرکت های بزرگ در این کشور از زبان انگلیسی استفاده میکنند اما همچنان یادگیری یکی از زبان های ترکی یا یونانی بسته به محل اقامت مورد نیاز است.

ویزای کار در قبرس و مراحل اخذ آن

دریافت ویزای کاری قبرس منوط به داشتن پیشنهاد شغلی و دریافت اجازه کار است. مانند دیگر کشور های اتحادیه اروپا، صدور ویزای کاری برای اتباع کشور های غیر از اتحادیه اروپا در صورتی مجاز است که هیچ نیروی کاری برای شغل مورد نظر در قبرس یا اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد. البته دو نوع دیگر از ویزای کاری مخصوص استارتاپ ها و مشاغل خانگی نیازی به کارفرما و پیشنهاد شغل نمیباشد. همچنین ویزای کاری برای کارگران ماهر تحت شرایط دیگری صادر میشود.

در این قسمت با فرض اینکه متقاضی ویزای کاری قبرس، کارفرمای مورد قبولی پیدا کرده است، مراحل را برای اخذ ویزای کاری شرح داده ایم:

در اولین مرحله کارفرما در حالیکه متقاضی در کشور خود حضور دارد باید مدارک زیر را آماده کرده و برای درخواست اولیه در وزارت کار قبرس اقدام کند.

 • تکمیل فرم M58 و مهر و امضاء آن توسط کارفرما
 • تکمیل فرم M64 و امضاء و ابطال تمبر توسط کارفرما
 • کپی پاسپورت متقاضی که دارای اعتبار کافی به اندازه دوره کار باشد.
 • قرارداد اصلی که توسط کمسیون کار تأیید شده باشد یا کپی فرم تأیید صادر شده توسط اداره کار
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی که نشان دهنده جواب منفی برای ایدز ، سفلیس ، سل ، هپاتیت C و B باشد
 • اثبات تمکن مالی توسط ضمانت بانکی به میزان 830 تا 850 یورو برای تأمین هزینه های احتمالی یا توافق نامه برای تأمین از سمت کارفرما برای تمامی کارمندان
 • لیست پرسنل شرکت و گواهی مالیات
 • صورتهای مالی حسابرسی شده سال گذشته شرکت
 • هزینه ارسال به میزان 34.17 یورو برای هر درخواست

لازم است تمامی مدارک به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند و توسط وزارت امور خارجه کشور مبدأ تایید شده باشند. تصمیم گیری در این مرحله بر اساس عومل مختلفی است که مهمترین آنها در دسترس نبودن نیروی کار محلی است.

پس از دریافت نامه پیشنهادی از طرف وزارت کار کارفرمایان میتوانند برای درخواست اجازه کار برای متقاضی اقدام کنند. زمان رسیدگی به درخواست معمولا 4 تا 6 هفته پس از ارسال میباشد که ممکن است بسته به شرایط طولانی تر نیز بشود. مدت اعتبار اجازه کار عمومی 4 سال است ( 6 سال برای دامداری و کشاورزی ) اما محدودیت 4 ساله برای ورزشکاران ، کارمندان شرکت های بین المللی ، پرسنل بسیار ماهر و کارکنان شرکت هایی که درآمد آن ها بیش از یک میلیون یورو در سال است اعمال نمیشود.

پس از دریافت اجازه کار متقاضیان میتوانند ویزای اقامت به اعتبار یکسال دریافت نمایند. این ویزا به دفعات قابل تمدید است. برای دریافت ویزا متقاضیان باید پاسپورت معتبر ، قرارداد کار تأیید شده توسط وزارت کار و کد اقتصادی دریافت شده از کارفرما را داشته باشند.


ویزای وابستگان و خانواده قبرس

افرادی که ویزای کاری قبرس را دریافت میکنند طبق قانون این کشور اجازه دارند خانواده خود را نیز با خود همراه سازند. ویزای همراه در قبرس به افراد زیر تعلق میگیرد:

کار در قبرس
 • همسر متقاضی در صورتی که بیشتر از 21 سال سن داشته باشد و یکسال از تاریخ ازدواج آنها گذشته باشد.
 • فرزندان در صورتی که زیر 18 سال سن داشته باشند حتی کسانی که به فرزند خواندگی گرفته شده اند.
 • فرزندان همسر متقاضی که زیر 18 سال سن داشته باشند حتی آنهایی که به فرزند خواندگی گرفته شده اند.

در صورتی که از ازدواج متقاضی کمتر از یکسال گذشته باشد همچنان همسر میتواند اجازه اقامت موقت دریافت نموده و به قبرس وارد شود. همراهان حداکثر 7 روز پس از ورود به قبرس باید به اداره ثبت و مهاجرت مراجعه نموده و کارت اقامت دریافت نمایند.


نرخ بیکاری در قبرس

یکی از معیار های مهم در انتخاب مقصد برای مهاجرت کاری میزان نرخ بیکاری در آن کشور میباشد. هرچه نرخ بیکاری بالاتر باشد نشان دهنده این است که افراد بیکار در آن کشور بیشتر هستند و شانس دریافت شغل توسط مهاجران کمتر میشود. نرخ بیکاری در قبرس در حال حاضر طبق آخرین آماره 6.5 درصد میباشد که طی سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است اما همچنان از بسیاری از کشور های اروپایی بالاتر است. تعداد افراد بیکار نیز 39.252 نفر میباشد و در مقابل تعداد افراد شاغل حدود 410.000 نفر میباشد.


قوانین و شرایط کار در قبرس

کار در قبرس

روابط بین کارگر و کارفرما در قبرس بر اساس قرارداد کاری مشخص میشود. با توجه به قانون کار قبرس کارفرما موظف است ظرف مدت 1 ماه از تاریخ شروع به کار شرایط اساسی حاکم بر روابط اشتغال را مشخص کند. حداقل اطلاعات مندرج در قرارداد باید شامل اطلاعات طرفین قرارداد ،تاریخ شروع قرارداد ، مدت کار ، مدت زمان مرخصی سالانه ، حقوق و مزایا و شرایط کار باشد.

در قانون کار قبرس مقرر شده است که ساعات کاری هفتگی نباید بیش از 48 ساعت باشند. کارفرمایان موظف به رعایت این قانون هستند. البته این قانون در مشاغل خاصی استثناء قائل میشود. میزان کار هفتگی در قبرس به طور میانگین 40 ساعت در هفته میباشد. کارمندان حق دارند حداقل 11 ساعت در روز و 24 ساعت مداوم در هفته استراحت داشته باشند.

مرخصی با حقوق طبق قانون کار برای افرادی که 5 روز در هفته کار میکنند 20 روز در سال و برای افرادی که 6 روز در هفته کار میکنند 24 روز در سال میباشد. اگر نیروی کار کمتر از 13 هفته در یک سال کار کرده باشد حق دریافت مرخصی با حقوق ندارد. همچنین هر کارمند حق دارد 7 روز در سال مرخصی بدون حقوق دریافت کند.

به کارکنان در قبرس مرخصی بیماری ، مرخصی زایمان برای حداقل 18 هفته و مرخصی پدرانه اعطا میشود. همچنین تحت شرایطی اگر کارمند بیشتر از 6 ماه کار کرده باشد میتواند ایامی را به عنوان مرخصی نگهداری فرزند دریافت کند.

قانون کار در قبرس تقریبا لیبرال است و هرگونه تبعیض در آن رد میشود. هیچ کارفرمایی نمیتواند بر اساس نژاد و قومیت ، سن ، معلولیت ، بیماری ، جنسیت و دین کسی را مورد تبعیض قرار دهد.


برای مهاجران کاری میزان حقوق و دستمزد در کشور مقصد یکی از اصلی ترین معیار ها است. در قبرس برای برخی مشاغل حداقل حقوق مشخص شده است. کارمندان فروشگاه ، پرستاران ، آرایشگران و دستیاران مهدکودک حداقل باید 870 یورو در ماه دریافت کنند که این میزان عموما بعد از 6 ماه کار باید به 924 یورو افزایش یابد. در حال حاضر متوسط حقوق دریافتی ماهانه کارکنان در قبرس 1898 یورو میباشد.

یافتن کار در قبرس برای افرادی که میخواهند از راه دور اقدام کنند میتواند بسیار دشوار باشد. این مشکل با کاهش نرخ بیکاری در سال های آینده میتواند حل شود. متقاضیانی هستند که ویزای توریستی دریافت میکنند و به دنبال کار به قبرس میروند اما این افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که ویزای توریستی قابل تبدیل به ویزای کاری نیست و برای دریافت ویزای کاری دوباره باید به کشور خود بازگردند. در هر صورت باید برای پیدا کردن شغل مناسب رزومه کاملی تهیه فرمایید.

در کل اتباع ایران برای کاریابی در قبرس میتوانند از طریق سایت های آنلاین کاریابی یا آپلود رزومه در وبسایت موسسات کاریابی در قبرس اقدام کند. در ادامه لیست برخی از موسسات را برای شما آماده کرده ایم.

 • STAFFMATTERS RECRUITMENT SPECIALISTS
 • PLUTON EMPLOYMENT AGENCY
 • GCA
 • ATLAS PROFESSIONALS CYPRUS
 • COM

مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به قبرس

تحصیل در قبرس

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید