کار در بلژیک

بررسی روش های مهاجرت کاری به بلژیک

روش های دریافت ویزای کاری بلژیک ، شرایط کار و نرخ بیکاری بلژیک ، متوسط حقوق و دستمزد مشاغل در بلژیک ، مشاغل مورد نیاز سال 2019 بلژیک و دیگر  شرایط مهاجرت کاری به بلژیک را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

اطلاعات بیشتر

شناخت بلژیک

پادشاهی بلژیک کشوری است واقع در غرب اروپا و از اعضای اتحادیه اروپا میباشد.بلژیک با کشور های هلند ، آلمان ، لوکزامبورگ و فرانسه همسایه است و پایتخت این کشور شهر بروکسل می باشد. زبان مردم این کشور در 60 درصد مناطق زبان هلندی فلاندری و در 40 درصد دیگر فرانسوی میباشد. مساحت این کشور 30.128 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 10.500.000 نفر میباشد. بلژیک از اعضای حوزه یورو میباشد و از واحد پول یورو استفاده میکند. جهت اطلاع از شرایط کار در بلژیک با این مقاله همراه باشید.

کار در بلژیک

کشور بلژیک با جمعیت متراکم، در قلب یکی از مهم ترین مناطق صنعتی جهان واقع شده است.در حال حاضر اقتصاد بلژیک بر پایه خدمت است و شهر بروکسل به عنوان مرکزی چند زبانه و یکی از بلند مرتبه ترین اعضای اتحادیه اروپا است.بلژیک اولین کشور اروپای اقلیمی بود که در سال 1800 انقلاب صنعتی در آن صورت گرفت.یکی از مهمترین صنایع بلژیک از آن زمان صنعت فولاد بوده است که تا کنون رکود های زیاد اقتصادی را تجربه نموده است.

بیشترین سهم اقتصاد بلژیک متعلق به بخش خصوصی است.حدود 30 درصد نیروی کار در این کشور در بخش صنعتی ، 1 درصد در بخش کشاورزی و الباقی افراد در بخش خدمات فعالیت دارند.با توجه به ثبات اقتصادی و سیاسی در این کشور بسیاری از مهاجران بلژیک را به عنوان مقصد خود انتخاب میکنند.همچنین نرخ های مالیات در بلژیک کمتر از دیگر کشور های اروپایی است.


ویزای کاری بلژیک

کار در بلژیک

کلیه کشور های اتحادیه اروپا در مورد قوانین مهاجرتی به جز موارد کوچکی به طور یکسان عمل میکنند. بلژیک نیز در این زمینه مانند دیگر کشور های اتحادیه اروپا عمل میکند. اتباع کشور های خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت کاری به این کشور نیازمند پیشنهاد کار از یک کارفرمای خارجی و اجازه کار هستند.

برای اینکه کارفرمایان بتوانند اتباع کشور های خارج از اتحادیه اروپا را استخدام کنند ابتدا باید موقعیت شغلی مورد نظر را به مدت 3 ماه در بلژیک و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کنند سپس اگر فردی برای این موقعیت پیدا نشد میتوانند از اتباع این کشور ها استفاده کنند. استخدام از این روش به نظر مشکل میرسد. البته افراد میتوانند برای راحت تر شدن پروسه دریافت ویزای کاری بلژیک از ویزای جست و جوی کار این کشور استفاده کنند. ویزای کاری کشور بلژیک به طور کلی در 3 نوع (AوBوC) صادر میگردد که در ادامه آن ها را بررسی میکنیم.


ویزای کاری نوع A بلژیک

این نوع ویزا از لحاظ نحوه دریافت در سخت ترین رده قرار میگیرد.ویزای نوع A مخصوص افرادی است که حداقل 4 سال در بلژیک کار کرده باشند.افرادی که موفق به دریافت این ویزا میشوند میتوانند تا هر زمانی که بخواهند در بلژیک مشغول به کار باشند.

ویزای کاری نوع B بلژیک

این نوع ویزا به متقاضیان اجازه 1 سال کار در این کشور را میدهد و قابل تمدید است.این ویزا برای افرادی که خارج از بلژیک حضور دارند صادر میشود. برای دریافت این ویزا متقاضی به دریافت پیشنهاد شغلی و حمایت یک کارفرما احتیاج دارد. کارفرما باید برای دریافت اجازه نامه کار متقاضی درخواست بدهد تا بتواند او را استخدام کند.

برای دریافت این ویزا همانطور که ذکر شد کارفرما باید ثابت کند که متقاضی از بلژیک یا کشور های اتحادیه اروپا وجود ندارد. البته برای برخی از متقاضیان که جزو گروه های اعلام شده باشند نیازی به اثبات نیست مانند محققان ، نیروهای کاری بسیار با مهارت و افراد خبره فنی. همچنین افرادی که دارای این ویزا هستند در صورتی که تصمیم به تغییر کارفرمای خود دارند باید اجازه نامه جدیدی دریافت کنند. روند این کار مانند بار اول میباشد.

ویزای کاری نوع C بلژیک

این ویزا راحت ترین نوع ویزای کاری برای دریافت است.با دریافت این ویزا فرد به عنوان کارگر موقت شناخته میشود و همچنین مدت معینی میتواند در بلژیک اقامت داشته باشد.این نوع ویزا به افرادی تعلق میگیرد که محل زندگی خود را به دفعات تغییر میدهند.این ویزا برای افرادی مانند دانشجویان یا خانواده کارمندان کنسولگری ها یا پناهجو ها مناسب است و به دریافت کننده اجازه میدهد در هر شغلی تا زمانی که ویزا اعتبار دارد فعالیت کند.این ویزا به صورت 1 ساله صادر میشود و تحت شرایط خاصی قابل تمدید میباشد.

علاوه بر 3 نوع ویزایی که ذکر شد در مواقعی خاص ممکن است انواع دیگری از ویزا ها نیز صادر شود.همچنین پس از مهاجرت به بلژیک اگر در شغلی مشغول شوید که در آمد سالانه تان 51.882 یورو به بالا باشد و دارای مهارت و تجربه کاری باشید میتوانید برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا نیز اقدام کنید.


ویزای همراه بلژیک و مدارک مورد نیاز ویزای همراه

کشور بلژیک از آن دسته کشور هایی است که از کانون خانواده حمایت میکند. افرادی که ویزای کاری بلژیک را دریافت میکنند میتوانند برای خانواده که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال یا فرزندان بالای 18 سال که دارای معلولیت یا وابستگی جسمی به متفاضی میباشند نیز ویزا دریافت کنند. برای دریافت این ویزا مدارک زیر به همراه ترجمه معتبر نیاز است:

 • پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • شناسنامه یا مدارک هویتی
 • اثبات وجود محل اقامت برای خانواده
 • اثبات تمکن مالی برای تأمین مخارج خانواده
 • بیمه بهداشتی

نرخ بیکاری در بلژیک

یکی از اصلی ترین معیار ها برای مهاجرت کاری به یک کشور نرخ بیکاری در آن کشور است. نرخ بیکاری نشان دهنده این است که یک مهاجر میتواند به راحتی شغلی در آن کشور پیدا کند یا خیر. در حال حاضر نرخ بیکاری در بلژیک 5.6 درصد است و در 5 سال اخیر روند کاهشی داشته است. نرخ بیکاری در حال حاضر بلژیک تقریبا مناسب است و نسبت به کشورهایی مانند آلمان کمی بالاتر است. تعداد افراد بیکار در این کشور 303.790 نفر در آخرین آمار بوده است و در مقابل 147.698 موقعیت شغلی خالی وجود دارد. همچنین نرخ بیکاری در جوانان بلژیک 14.80 درصد است که نسبت به اکثر کشور های اروپایی بسیار مناسب است.


ویزای جست و جوی کار در بلژیک

کار در بلژیک

ویزای جست و جوی کار بلژیک با اعتبار 6 ماهه برای افراد به قصد جست و جوی کار متناسب با مدرک تحصیلی صادر میگردد. پس از دریافت این ویزا شخص میتواند با سفر به بلژیک ، به دنبال شغل مورد نظر خود بگردد البته موقعیت شغلی باید متناسب با مدرک تحصیلی و قابلیت های فرد باشد. پس از یافتن شغل مناسب و انعقاد قرارداد کاری فرد میتواند برای ویزای کاری درخواست بدهد. افرادی که ویزای جست و جوی شغل را دریافت میکنند عموما نمیتوانند با خانواده خود سفر کنند.


مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار در بلژیک

برای دریافت ویزای کاری بلژیک مدارکی مورد نیاز است که در ادامه ذکر خواهیم کرد.اما به غیر از این مدارک یکی از عوامل اصلی برای دریافت این ویزا سن متقاضی است. معمولا مناسب ترین سن بین 25 تا 35 سال است و حداکثر سن نیز 40 سال میباشد. مدارک مورد نیاز نیز عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر
 • تعدادی عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • تکمیل فرم چگونگی زندگی در بلژیک
 • اثبات تمکن مالی جهت سفر
 • مدارک تحصیلی (پیشنهاد ما حداقل لیسانس است)
 • مدرک زبان ( یکی از زبان های رسمی بلژیک یا آیلتس 5.5 به بالا)
 • مدارک سابقه کار (حداقل 3 سال، در صورتی که همراه با سابقه بیمه باشد بهتر است)
 • شناسنامه یا مدارک هویتی
 • پیشنهاد کار یا قرارداد کار با کارفرما

تمامی مدارک باید توسط دارالترجمه های رسمی ترجمه شده باشند و اصل و کپی آن ها موجود باشد. ارائه اطلاعات غلط در فرم ها ممکن است ممکن رد شدن درخواست یا لغو ویزا در آینده شود.


حقوق و دستمزد مشاغل و هزینه های زندگی در بلژیک

وضعیت دستمزد ها در بلژیک مناسب است و افراد از دستمزد های مناسبی برخوردار میشوند. حداقل دستمزد مشخص شده توسط بلژیک در سال 2019 مبلغ 1594 یورو میباشد و میانگین دستمزد افراد در مشاغل با مهارت پایین 1890 یورو و در مشاغل با مهارت بالا 3050 یورو در ماه میباشد. هزینه های زندگی برای یک نفر حدود 1090 یورو در ماه و برای یک خانواده 1580 یورو در ماه تخمین زده میشود. همچنین نرخ رشد دستمزد در بلژیک 3.20 درصد سالیانه میباشد.


شرایط و قوانین کار در بلژیک

قانون کار در بلژیک بر پایه عدالت بوده و پشتیبان کارکنان و کارفرما است. ساعات کاری هفتگی در بلژیک حداکثر 38 ساعت میباشد که به 8 ساعت کار در روز تقسیم میشود. البته ممکن است در برخی بخش های صنعتی ساعات کاری کمتر از این میزان باشد. البته استثناء هایی نیز وجود دارد مانند افرادی که به صورت شیفتی کار میکنند که ممکن است در یک روز 11 الی 12 ساعت کار کنند.

کار در بلژیک

همچنین در برخی شرایط ممکن است میزان ساعات کاری هفتگی بیشتر از 38 ساعت شود اما این شرایط در صورتی قانونی است که میانگین سه ماهه حدود 38 ساعت باقی بماند.

همچنین به جز حداکثر ساعت کاری قانون در مورد حداقل ساعات کاری نیز تصمیم گیری کرده است و میزان آن 3 ساعت در روز است. کار در یکشنبه ها ، شب و تعطیلات رسمی فقط در شرایط خاصی مجاز است. اضافه کاری در حالت عادی ممنوع است اما استثنائات متعددی در قانون در نظر گرفته شده است. به هر حال در صورت اضافه کاری حقوق در نظر گرفته شده 1.5 برابر حالت عادی و برای روزهای یکشنبه یا روزهای تعطیل 2 برابر حالت عادی است.

افزایش حقوق سالانه اغلب توسط یک توافق نامه جمعی کنترل میشود و معیار آن افزایش هزینه های محل زندگی است. در بلژیک ممکن است حقوق کارکنان به سن آنها بستگی داشته باشد. میزان دستمزد و حقوق به ندرت در آگهی های استخدام دیده میشود. همچنین میزان مالیات در بلژیک بالاتر از انگلستان و آمریکا است.


اخذ اقامت دائم و تابعیت بلژیک از طریف ویزای کاری

افرادی که ویزای کاری بلژیک را دریافت میکنند میتوانند در شرایطی اقامت دائم و تابعیت بلژیک را دریافت کنند. این افراد در صورتی که به مدت 5 سال در بلژیک کار و اقامت کنند و مالیات پرداخت کنند میتوانند اقامت دائم دریافت کنند. همچنین در صورتی که فرد زبان بلژیک را فرا بگیرد و با جامعه بلژیک ادغام شود پس از دریافت اقامت دائم میتواند تابعیت و پاسپورت بلژیک را دریافت کند.


مشاغل مورد نیاز 2019 بلژیک

برای اینکه بتوانید در بلژیک استخدام شوید باید بررسی کنید که برای شغل و مهارت شما فرصت شغلی خالی وجود دارد یا نه. کشور های مختلف سالانه لیستی از مشاغلی که دارای کمبود نیروی کار هستند منتشر میکنند که با بررسی آن ها میتوان متوجه شد که آیا به راحتی میتوانید شغلی پیدا کنید یا خیر. ما برای شما لیستی از مشاغلی که دارای بیشترین موقعیت استخدامی در نروژ هستند را آماده کرده ایم. این لیست توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده است.در ادامه لیست مورد نظر را مشاهده میکنید.

مدیران پروژهطراح گرافیکمعمار
حسابدارتحلیلگر مالیمشاور اجرایی
مدیر فروشمدیر پروژهنقشه کش معماری
نقشه کش مکانیکمتخصص برقکارمند ادارات اجتماعی
کارمند بخش پرسنلیکارمند بخش حقوقیمدیر بازرگانی
پرستارتحلیلگر برنامهبرنامه نویس
مدیر شبکهمهندس نرم افزارطراح و توسعه دهنده وب
تکنسین الکترو مکانیکلوله کشمعلم پیش دبستانی و دبستان
سنگتراشمکانیک وسیله های نقلیهسازنده داربست
مدرس انگلیسیمنشیمترجم

نحوه کاریابی در بلژیک

متقاضیان مهاجرت کاری به بلژیک میتوانند برای کاریابی در این کشور از دو طریق اقدام کنند.روش اول استفاده از وبسایت های کاریابی آنلاین مانند indeed.com و  glassdoor.com میباشد که هم برای افرادی که خارج از بلژیک هستند و هم برای افرادی که به بلژیک سفر کرده اند مناسب است. روش دوم استفاده از ویزای جست و جوی کار و سفر به بلژیک است. پس از ورود به بلژیک میتوان از طریق موسسات کاریابی ، روزنامه ها و دیگر روش های حضوری استفاده کرد. اسامی برخی از موسسات کاریابی بلژیک را در زیر مشاهده میکنید.

 • BetterTeam
 • be
 • Totaljobs
 • Stepstone
 • Indeed
 • Glassdoor
 • EURES
 • EURObrussels
 • Cpm
 • Randstad

مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به بلژیک

تحصیل در بلژیک

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید