تحصیلی

کاری

اقامت و سرمایه گذاری

نگاهی کلی به تحصیل در روسیه

این روزها کمتر کسی را می توان پیدا کرد؛ که به فکر درس خواندن در دانشگاه های خارج از کشور نباشد. تحصیل در روسیه شاید یکی از مهم ترین اهداف دانشجویانی است؛ که قصد دارند این کشور را برای ادامه تحصیل، و زندگی انتخاب کنند. این مسئله دلایل فراوانی دارد. البته این انتخاب چندان هم بیراه نیست. دریافت بورسیه و گرفتن پذیرش تحصیلی روسیه به دلیل کیفیت بالای آموزشی، هزینه های تحصیل و زندگی مناسب و نزدیکی این کشور با ایران، عمدتا مورد توجه بیشتری قرار می گیرد. اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید؛ پیشنهاد می کنیم تا این مطلب از سایت اپلای من را، از دست ندهید.

معرفی شهر ها و دانشگاه های روسیه

همانطور که میدانید کشور روسیه یکی از بزرگترین و جذاب ترین کشورهایی است؛ که با در اختیار داشتن بیش از ۱۲۰ دانشگاه معتبر در شهرهای مختلف خود، و با رتبه بندی های مختلف توجه بسیاری از دانشجویان را به سمت خود جلب کرده است. این کشور ۱۴۴ میلیون نفر جمعیت دارد.
در مسکو که بزرگترین و مهم ترین شهر کشور روسیه به حساب می آید؛ تعداد این دانشگاه ها به عدد ۸۰ نزدیک است. دانشگاه لومونوسوف و موسسه فیزیک و فناوری مسکو بهترین دانشگاه های این شهر محسوب می شود. شهر سنت پترزبورگ نیز دومین شهر مهم روسیه به شمار می آید. تا جایی که دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ این کشور جز صد مورد برترین دانشگاه جهان قرار گرفته است.
تحصیل در روسیه هم مانند بسیاری از کشور های دیگر دنیا مراحل و قوانینی دارد؛ که باید قبل از شروع به آنها توجه داشته باشید. در ابتدای کار لازم است بگوییم که شرایط آسان این کشور باعث شده است؛ تا توجه بسیاری از داوطلبین به سمت آن جذب شود.
در شهر تومسک روسیه نیز دانشگاه ایالتی و پلی تکنیک تومسک قرار دارد. که با پشتیبانی از انواع رشته های مختلف می تواند، سومین شهری باشد که برای تحصیل مناسب است. شهر های نووسیبریسک و کازان نیز در رده های بعدی قرار می گیرند. این دو شهر به ترتیب شهر های صنعتی، و اروپایی کشور روسیه محسوب می‌شوند. در نتیجه تحصیل در دانشگاه پزشکی فدرال کازان، و دانشگاه نووسیبریسک می تواند برای ادامه تحصیل مورد مناسبی باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

شما بعد از گذراندن دوره متوسطه و دریافت مدرک دیپلم می توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایید. عمده رشته هایی که در این مقطع امکان پذیرش تحصیلی را برای شما فراهم می کنند کاملا انعطاف پذیرند.
مانند عمده موارد مربوط به تحصیل کارشناسی این دوره نیز در دانشگاه های مربوط، حدود ۴ سال طول می کشد. بعد از این چهار سال مدرک BA به دانشجو اعطا می شود. لازم به ذکر است که در حین تحصیل در این مقطع و سایر مقاطعی که در ادامه توضیح داده می شوند؛ دانشجویان امکان اشتغال پاره وقت، برای پرداخت هزینه های زندگی و رفت و آمد و .. را دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیل در کشور روسیه بر اساس کیفیت بالای آموزشی و اعتبار بالای مدرکی که از دانشگاه های این کشور ارائه می شود، افزایش چشمگیری داشته است. هزینه تحصیل در این مقطع بسته به دانشگاه و رشته ای که در  آن مشغول به تحصیل هستید متفاوت است.

عمده فعالیت هایی که در این دوره انجام می شود تحقیقاتی است. در نتیجه بطور کلی روند تحصیل در آن به مدت دو سال طول می کشد. پس از اتمام تحصیلات در این دوره می توانید مشغول به کار شده یا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در این مقطع نسبت به دیگر کشور ها بسیار ارزان تر است.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه

همانطور که میدانید شما بعد از گذراندن تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد می توانید برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه اقدام نمایید. این مقطع نیز به بررسی حوزه پژوهشی و انجام مطالعات مربوط می پردازد. بطور کلی تحصیل در مقطع دکتر ۴ سال طول می کشد. البته این مدت زمان تا ۳ سال نیز امکان پذیر است.

انواع بورسیه ها برای تحصیل در روسیه در سال ۲۰۱۹
برای تحصیل در روسیه دو نوع بورسیه دولتی، و بورسیه غیر دولتی طبق قانون تصویب شده فدرال در نظر گرفته شده است. بورسیه رایگان مخصوص دانشجویانی است که نمرات بالا و فوقالعاده ای دارند. این بورس ها برای کمک به دانشجویان و رفع دغدغه های مالی در نظر گرفته می شود.

بورسیه تحصیلی دولتی در کشور روسیه
بورس دولتی فدراسیون این کشور این بورس به دانشجویان خارجی این امکان را می دهد که هزینه های مربوط به تحصیل، خوابگاه و .. را به راحتی پرداخت کنند. ( در حدود ۲۵ دلار) این بورس برای تحصیل در روسیه اختصاص داده شده و شامل هزینه های زندگی نمی شود.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی در کشور روسیه

 پروژه بورسیه تحصیل در روسیه : این بورس عمدتا به داوطلبینی ارائه می شود که قصد دارند در رشته های ریاضی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و .. به ادامه تحصیل بپردازند. این بورس شامل تمام هزینه های مربوط به تحصیل دانشجو خواهد شد.

بورسیه شوراهای آمریکا : این بورس که نهایتا ۲۵۰۰۰ دلار است عمدتا به هزینه های مربوط به هزینه های جابجایی، بیمه و .. مرتبط است. این بورس مربوط به آموزش زبان روسی و پژوهش های مربوط ارائه می شود.

بورس بنجامین ای گیلمن : ارائه این بورس مخصوص دانشجویانی است؛ که در دوره ی کارشناسی یا برای کارورزی مشغول به تحصیل هستند.

بورس دانشگاه ملی تحقیقات سن پترزبورگ : این بورسیه کمک می کند تا حداکثر هزینه های تحصیل دانشجویانی که در پردیس این دانشگاه درس می خوانند، پرداخت شود.

بورس پزشکی در روسیه: دریافت بورس پزشکی در روسیه بسیار طرفدار دارد. و این مسئله به دلیل کیفیت و فرصت های خوب آموزشی در این زمینه است. این بورسیه به تمامی رشته های مرتبط با پزشکی نیز ارائه می شود.

بورس دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ: این بورسیه که به هزینه های تحصیل به علاوه ی خوابگاه داوطلب مربوط می شود که مشغول تحصیل در دوره ارشد هستند.

انواع رشته های موجود برای تحصیل در روسیه

بطور کلی، تمامی رشته های روز دنیا در دانشگاه های کشور روسیه ارائه می شود. هر یک از این رشته ها در هر یک از مقاطع متغیر هستند. با این حال این رشته ها در یک بررسی کلی عبارتند از:

 •    علوم کامپیوتر و        آی تی •    علوم سیاسی       •    ریاضیات و فیزیک    •    اقتصاد   

 •    طراحی و هنر    •    مطالعات انسانی    •    معماری    •    حقوق      •    تجارت بین الملل

آیا تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان امکان پذیر است. و دانشجویان می توانند در دوران تحصیل و در دوره آموزش زبان روسی که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شوند؛ شرکت کنند.
این مسئله می تواند به شما به عنوان یک داوطلب کمک کند؛ تا به عنوان یک داوطلب به تسلط مناسبی به زبان روسی برسید. اگر بر زبان انگلیسی مسلط هستید یک ویژگی مناسب و قابل اکتفا در اختیار دارید که می‌توانید در سالهای ابتدایی تحصیل بهتر درس بخوانید.

طریق اخذ ویزا برای تحصیل در روسیه

در ابتدا باید بدانید که برای تحصیل در روسیه هیچگونه ملاکی از بابت معدل وجود ندارد. اگر قصد ادامه تحصیل در روسیه در مقاطع کارشناسی و بالاتر را دارید ابتدا باید جهت اخذ ویزا برای تحصیل در روسیه اقدام کنید. ابتدا باید فرم مربوط به ویزای تحصیل در روسیه را تکمیل کنید.
سپس مدارک آن که شامل پاسپورت، عکس، فرم درخواست، گواهی سلامت، مدارک تحصیلی، دعوت نامه و شناسنامه را به سفارت کشور روسیه برای تکمیل درخواست خود ارائه نمایید. مدت اعتبار ویزا تحصیلی سه ماه و قابل تمدید می باشد. لازم به ذکر است که این موارد کلی برای دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی است.

مخارج تحصیل و زندگی در روسیه چه میزان است؟

تحصیل در روسیه هم مانند بسیاری از کشور های دیگر نیازمند بررسی مخارج تحصیل است. اگر شامل دریافت بورسیه های یاد شده برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود نشده‌اید؛ باید بطور کلی و سالانه توانایی پرداخت حدودا ۱۰۰۰۰ دلار را داشته باشید. اگر بخواهیم به طور دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم؛ شما براساس رشته مورد نظر، باید برای تحصیل در روسیه مبلغ ۷۷۰۰ را به صورت سالیانه بپردازید.
البته مخارج تحصیل و زندگی در روسیه نسبت به دیگر کشور ها بسیار پایین تر است. با این حال اگر قصد سفر و ادامه تحصیل در این کشور را دارید باید این هزینه را در نظر داشته باشید.

جمع بندی نهایی

همانطور که از ابتدا نیز اشاره شد، تحصیل در روسیه بر اساس امکانات رفاهی و کیفیت آموزشی که به دانشجویان ارائه می شود بسیار قابل توجه است. اگر داوطلب اخذ ویزا و یا دریافت بورسیه برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی برای پذیرش تحصیلی خود در روسیه هستید، با کارشناسان مجرب گروه اپلای من در این رابطه تماس حاصل نمایید.

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «گروه مهاجرتی اپلای من» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...
..
.
.
.
.
بر روی قاره ی مورد نظر کلیک کنید.