تحصیلی

کاری

اقامت و سرمایه گذاری

دانمارک، مهدِ تمدن و مرکز تعلم

اگر از میان تمام کشور های اروپایی، دانمارک را گلچین نموده ایم. که گویا گل سر سبد کشور های این دیار است، مرکز ثقلِ مقاله پیش رو نه خودِ کشور دانمارک که روش مهاجرت به دانمارک است.پس از این مقدمات، به بطنِ موضوع اصلی می رویم تا کار در دانمارک را از نظر بگذرانیم و با شرایط تحصیل در دانمارک دست و پنجه نرم کنیم.راه های عدیدی برای مهاجرت به دانمارک موجود است که از جمله آن ها می توان مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت به واسطه ازدواج در دانمارک، مهاجرت به واسطه پناهندگی در این کشور، مهاجرت با متوسل شدن به ویزای کار در این دیار و مهاجرت از راهِ گرین کارت را نام برد.لیست روش های مهاجرت به آلمان به همین موارد ختم نمی شود و آن که سودایِ مهاجرت به دانمارک را در سر می پروراند با سرمایه گذاری هم خواهد توانست تیرش را هدف کند (مقصودمان از سرمایه گذاری، هنرِ ثبت شرکت و اوامری از این قبیل است). تحصیل در دانمارک را به آنچه تاکنون گفتیم اضافه کنید و کنارش یک ستاره بگذارید تا در ادامه به تفصیل تشریحش کنیم.

پیش از مهاجرت با دانمارک بخوانید

این قسمت از مقاله را حولِ محور “تابعیت در دانمارک” به رشته تحریر در خواهیم آورد. آن چه قانون ملیت دانمارک خطاب می شود با دو قانون اصلی این کشور، گره ای کور دارد، نخست قانون اساسی دانمارک که قدمتش به سال ۱۹۵۳ بر می گردد و دوم قانون تثبیت ملیت دانمارکی که تدوین و ثبتش مربوط به سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ میلادی است.

و اما ملیت دانمارکی ؛چطور می توان ملیت دانمارک را پیش از مهاجرت به دانمارک أخذ نمود؟

برای این که مُهر تأیید بزنند بر این که یک نفر دارای ملیت دانمارکی است چند شیوه موجود است.تولد نخستین راه است، چنانچه پدر یا مادر فردِ متولد شده دانمارکی باشند، فرزند نیز صاحبِ مُهرِ دانمارکی بودن بر پیشانی اش خواهد شد و فردی با ملیت دانمارکی خطاب خواهد گردید منوط بر این که تولد فرزند در خاکِ آلمان اتفاق افتاده باشد. (از تبصره های مربوطه این است که فرزند در خاک دانمارک متولد نشده اما دست کم یکی از والدینش دارای ملیت دانمارکی است، در چنین شرایطی باز هم فرزند دانمارکی محسوب خواهد شد).سن زیر ۱۲ سال از دیگر شرایطی است که می تواند در اخذ ملیت دانمارکی تعیین کننده باشد.فرض را بر این می گذاریم که والدین و یا دست کم یکی از والدین فرزند شهروند (citizen) دانمارک است، مشروط بر این که تاریخ تولد فرزند مربوط به بعد از ۱ ژوئن باشد، ملیت دانمارکی به فرزند تعلق خواهد گرفت (فارغ از این که محل تولد فرزند کدام کشور بوده است).طبیعی سازی و اعلام برای کشور های اروپای شمالی نیز از دیگر شیوه های اخذ ملیت دانمارکی است. پرونده این قسمت را همین جا می بندیم و در ادامه از شیوه هایی سخن خواهیم گفت که سبب از دست دادن تابعیت دانمارکی پس از مهاجرت به دانمارک می شوند.

آنچه خط قرمز می کشد بر تابعیت دانمارکی
پس از مهاجرت به دانمارک از دایره تابعین دانمارک خارج خواهید شد اگر..
آنان که به واسطه تولد در خاک دانمارک موفق به اخذ ملیت دانمارکی شده اند اما تا ۲۲ سالگی، جایی دیگر را برای زندگی برگزیده اند از لیستِ تابعین این کشور خط خواهند خورد. (از تبصره های مربوطه این است که فرد فاقد تابعیت دانمارک است اما بازه ای ۷ ساله را در خاکِ اروپای شمالی زندگی کرده).
در میان کسانی که در قالب و چارچوب قانون، تابعیت دانمارکی را کسب می کنند هستند افرادی که با متوسل شدن به شیوه های دروغین همچون ازدواج های صوری در پیِ دور زدن قانون و کسب تابعیتند، که در نهایت به خروج از تابعیت دانمارک منتهی می گردد.
چنانچه فرد (حتی آن که فاقد تابعیت است)، بر اساس بند ۱۲ و ۱۳ جرائم دانمارک، متهم شناخته شود، با علم به این موضوع که این دو بند ضد امنیت ملی دانمارک هستند، از دایره تابعین دانمارک خارج خواهد شد.
در این میان برخی داوطلبانه و آزادانه خواستار خروج از تابعیت دانمارکی می شوند و درخواستشان را رسما به دستِ وزارت پناهندگان، ادغام و مهاجرت می رسانند، این طور بگوییم، نقطه می گذارند انتهایِ دوران تابعیتشان در دانمارک.

آیا می توان به شیوه خوگیری، تابع دانمارک شد؟
گروه مهاجرت اپلای من پاسخ می دهد
کسانی موفق به دریافت شهروندی دانمارک می شوند که تابعِ دائم این کشور باشند. از دیگر شرایط تابعیت به روش خوگیری، سکونت پیوسته آن هم در بازه ای ۹ ساله است. می دانید منظورمان چیست؟ مقصودمان سکونت بی وقفه ای است که فرد بیش از ۱۴ روز را در خارج از دانمارک سپری نکند، هرچند در شرایط بحرانی به فرد اجازه خروج یک الی دو ساله داده خواهد شد بی آن که مشکلی گریبانگیرش شود.
آنان که پناهجو خطاب می شوند و یا فقد تابعیت می باشند و دارای ۸ سال اقامت پیوسته هستند نیز در زمره این دسته از افراد جای دارند.
چنانچه فرد دارای همسر دانمارکی باشد به ازای هر سال زندگی با وی، یک سال از ۹ سال مذکور خط خواهد خورد. لازم به توضیح است که برای این حالت سقف در نظر گرفته شده است و بیش از ۳ سال نمی توان بازه ۹ ساله را کوتاه کرد. به علاوه یک سال قبل از ازدواج هم مشمول شرایط مقرر می گردد.
مروری بر آمار های ثبت شده در سال ۲۰۱۲ حاکی از آن است که ۳ هزار و ۲۷ فرد دارای اقامت دائم در دانمارک، خود را به شهروند این دیار بدل نموده و زندگی شهروندی در این کشور اروپایی را نشانه گرفته است.

نگاهی کلی به تابعیت دو گانه در دانمارک

تابعیت دوگانه بخشی مهم در مهاجرت به دانمارک
دانمارک در تابعیت دوگانه نیز یدِ طولانی دارد. ردِ این نوع تابعیت به سال ۲۰۱۱ بر می گردد. در دسامبر ۲۰۱۴، اطلاعیه ای از سوی پارلمان دانمارک ارائه گردید مبنی بر این که شهروندان دانمارکی هم می توانند تابعیت دوم اتخاذ نمایند. از دیگر تمهیداتی که دولت دانمارک اندیشیده است، دادن تابعیت دوم به خارجی هاست (قادرند تابعیت دوم خود را از نوع دانمارکی برگزینند).
پارلمان دانمارک این فرصت را در اختیار آنان که یکبار تابعیت دانمارکی خود را به واسطه پیوستن به تابعیت دیگری از دست داده بودند، قرار داد تا مجددا به دایره تابعان دانمارک بپیوندند و پا در رکابِ دانمارکی ها بگذارند. بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده، تاریخ انقضای این قانون سال ۲۰۲۰ خواهد بود.
این قسمت از مبحثِ مهاجرت به دانمارک را به پایان می بریم و مبحثِ شیوه های مهاجرت به دانمارک را رسما استارت می زنیم.

شیوه های مهاجرت به دانمارک: نخستین روش، تولد

مهاجرت به دانمارک به یُمنِ تولد
مرکزِ ثقل این قسمت سیستم خاک و خون است. بر اساس آن چه در اصلِ خاک تدوین شده است، آن که در خاکِ یک کشور زاده می شود تابع و شهروند همان کشور خواهد بود و بر اساسِ آن چه نامش را اصلِ خون می گذارند، تابعیت والدین تعیین کننده نوعِ ملیت فرد است. بر اساس آن چه در قوانین تابعیتِ دانمارک (از طریق تولد) آمده، آنان که شرایط زیر را دارا هستند تابع دانمارکند.
چنانچه والدین کودک دارای تابعیت دانمارکی باشند فارغ از این که کودک زاده دانمارک است یا خیر، تابع دانمارکی خطاب خواهد شد (اصل خون صدق می کند اما اصل خاک خیر).
چنانچه پدر تابع دانمارک باشد اما مادر تابعیت خارجی داشته باشد باز هم کودک تابع دانمارک خواهد بود حتی اگر در خاک دانمارک زاده نشده باشد. تبصره ای برای این مورد موجود است: بر اساس اطلاعیه های منتشر شده، در صورت عدم ازدواج رسمی پدر با تابعیت دانمارکی و مادر خارجی، کودک قادر است ملیت دانمارکی را پذیرا باشد.
چنانچه مادر تبعه دانمارک محسوب شود و پدر خارجی، بی توجه به این که محل تولد کودک کدام کشور بوده است، منوط به ارائه درخواست توسط فرزند، به جمع تابعان دانمارکی اضافه می شود.
چنانچه پدر و مادر کودک، مقیم و ساکن دانمارک هستند فرزند هم می تواند تبعه دانمارکی شناخته شود مشروط بر این که بازه ای ۸ ساله را در دانمارک سپری نماید.
بر اساس قانون تابعیت و اقامت در کشور دانمارک، آنان که زاده والدینی با تابعیت های متمایز (غیر از دانمارکی) هستند تا ۲۲ سال با تابعیت دوگانه و پس از آن با یک تابعیت قادر به زندگی در دانمارک خواهند بود.
فرزندی که در خاکِ دانمارک متولد می شود از والدین نامعلوم یا فاقد تابعیت دانمارکی.

مهاجرت به دانمارک با پیش شرط ازدواج

سراغی گرفته ایم از شرطِ دیگر مهاجرت به دانمارک. ازدواج از دیگر کلید هایی است که قفلِ مهاجرت به دانمارک را باز می کند.
فرض را بر این می گذاریم که به عنوان یک فرد خارجی، راغب به اخذ تابعیت دانمارکی و زندگی در این کشور هستید. مشروط بر این که با یک تبعه دانمارکی ازدواج نمایید، شما نیز تبعه آن کشور شناخته خواهید شد و مجوز اقامت در دانمارک دو دستی تقدیمتان خواهد شد. اما دست انداز هایی در این مسیر موجود است که در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.
در دست داشتن مدارکی که نشان دهد شما فاقد همسر هستید پیش از مهاجرت به دانمارک از واجبات است (مدارکی که نشان دهند مجرد هستید، طلاق گرفته اید و یا همسرتان فوت شده است).
آن که قرار است به عنوان همسر مجوز اقامت شما در دانمارک شود بایستی ثابت کند شرایط حمایت از همسر و فرزند را داراست (مقصود از حمایت، نوعِ مالی آن است).
حداقل ۲۴ سال سن برای طرفین قبل از مهاجرت به دانمارک از دیگر الزامات است، تنها به این شرط است که طرفین قادر به أخذ ویزای ازدواج دانمارک خواهند شد.
انتظار می رود فردِ متقاضی پس از ازدواج با فردی که تابع دانمارک است، در راستای فراگیری زبان دانمارکی و حضور در جامعه، تلاشش را به کار بگیرد.
بر اساس آنچه بخشی از قانون دانمارک را تشکیل داده است، رابطه پایدار دو فرد (رابطه ای که ۶ ماه به درازا انجامیده باشد و طرفین دارای آدرسی مشترک باشند) حتی در غیابِ ازدواج رسمی و قانونی نیز سبب می شود طرفین، زن و شوهر محسوب گردند.

این بار ویزای کار زیر ذره بین می رود

ویزای کار، سومین شاه کلیدی است که از آن سخن خواهیم گفت.
فعالان عرصه مهاجرت بر این باورند، بهترین ریسمانی که می تواند پایِ ما را به دانمارک باز کند، ریسمانِ ویزای کار است.
بررسی های میدانی این راز را عیان می سازند که در تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا، قوانین کار یکی است، این طور بگوییم، چنانچه کارفرما خواهانِ افرادی با شرایط خاص برای استخدام باشد و پس از انتشار آگهی در کشوری خاص به مدت سه ماه، به درب بسته بخورد و فرد مورد نظر را نیابد، می تواند شانسش را در دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا امتحان کند و فراخوانش را مجددا (به مدت سه ماه )در بوق و کرنا فریاد بزند، این بار اما در کشوری دیگر.
فرض را بر این می گذاریم که کارفرما پس از ۶ ماه، قادر نبوده فرد مورد نظر را بیابد در این شرایط استقبال از افرادِ خارج از اتحادیه بلامانع خواهد بود و عاری از مشکل است.
آن که با طنابِ ویزای کار گلاویز می شود و راهی دانمارک می گردد پس از اشتغال در این کشور و بعد از پرداخت ۵ ساله مالیات، موفق به اخذ تابعیت دانمارک خواهد شد. با علم به این موضوع که اخذ ویزای کار با دشواری های زیادی توأمان است پیشنهاد می کنیم مهاجرت به دانمارک را به شیوه ای دیگر محقق کنید (مثلا با هدف تحصیل راهی دانمارک شوید و پس از آن در این کشور در پیِ یافتن کار باشید).

از گرین کارت، دیگر آبی گرم نمی شود
گرین کارت که تا مدت ها پیش شانسی برای مهاجرت به دانمارک بود، از تاریخ ۱۰ جون ۲۰۱۶، رنگش را باخت و رسما مهاجرت به این واسطه ملغی گردید.

از طریق سرمایه گذاری تیرتان را هدف کنید
سرمایه گذاری در دانمارک، شیوه ای است مبرهن که دستتان را در دست دانمارک می گذارد و مهاجرت به دانمارک را ممکن می سازد. پیش از آن که شرکتی به نامتان در دانمارک ثبت کنید لازم است شریکی برگزینید که تابعِ این دیار است و دست کم ۵۱ درصد از سهام شرکت را صاحب است. رسالتِ شما در این روش به این صورت است که از قاب اینترنت و یا از طریق مراجعه حضوری اقدام می کنید. از مزایای ثبت نام اینترنتی می توان عدم نیاز به مراجعه حضوری را نام برد که متقاضی مدارک و اسناد را با چند کلیک ساده ارسال می نماید و در نهایت فرستاده هایش را به یک امضای دیجیتال مزین می کند. در مقابل، گزینه مراجعه حضوری برجسته است که در بازه دو تا سه هفته ای، غایتِ “ثبت شرکت دانمارک” را برایتان محقق می سازد.

می توانم پیش از مهاجرت به دانمارک شرکتم را در دانمارک ثبت کنم اگر:

اگر کشور دانمارک مُهر تأیید بزند پایِ ایده تجاری پیشنهاد شده از طرف من.
مشروط بر این که در دانمارک برای پیاده سازی و اجرایی نمودن ایده ام حضوری فعال داشته باشم.
منوط بر این که از نظر مالی بتوانم پشتیبان و حامی خانواده ام باشم (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالم).
با در دست داشتن مدارک زیر برای ثبت شرکت در دانمارک اقدام کنید.
پاسپورت معتبر اعم از قدیمی و یا جدید. در دست داشتن کپی شناسنامه به همراه ترجمه همه صفحاتش الزامی است. گواهی سوابق کاری تان و ترجمه آن. اساسنامه شرکت، باز کردن یک حساب رسمی جداگانه برای شرکت جدید در خاک دانمارک، مدارکی که تمکن مالی شما را ثابت کند.
در گام نخست مدارکی که در بالا لیست شدند را در اختیار سفارت می گذارید و سفارت پس از گذشت حدودا یک ماه صحه بر آن ها می گذارد و صحیح بودن مدارک ارسالی را بررسی می نماید. چنانچه مدارک ارسالی به تأیید سفارت برسد، ویزای کوتاه مدت به فرد واگذار می شود تا بتواند برای اجرای آن چه وعده داده است در دانمارک حاضر گردد. فرد متقاضی می تواند به مدت سه سال در دانمارک ساکن باشد، در این بازه سه ساله انتظار می رود فرد متقاضی تجارتش را استارت بزند و دست کم دو شهروند دانمارکی را استخدام و بیمه آن ها را تأمین نماید.
این قسمت را با این نتیجه گیری کلی به پایان می بریم، که مهاجرت به دانمارک از طریق ویزایِ کار به سادگی اتفاق نمی افتد لازم است تجربِ مشاوران حاذق و کاردان چراغِ راهتان باشد.

تحصیل در دانمارک، دیگر گزینه پیش رو

زمینه تحصیل رایگان برای اهالی سوئیس و آنان که ساکن کشور های عضو اتحادیه اروپا هستند مهیاست، در این میان افرادی که دستشان از این نعمت کوتاه است می توانند مقدمات تحصیل در دانمارک را مهیا نموده و برای نیل به این هدف اقدام کنند.
از دیگر کسانی که شانسِ تحصیل رایگان در دانمارک را دارند افراد غیر اروپایی هستند که خود و یا خانواده هایشان مجهز به اقامت کوتاه مدت و یا دائم دانمارکند. بر اساس برآورد های به عمل آمده هزینه تحصیل در دانمارک به طور سالیانه تقریبا ۱۲ هزار یورو است. دانشجویان دانمارکی مجازند ۱۰ تا ۳۰ ساعت از وقتشان را در هفته به کار اختصاص دهند.

با در اختیار داشتن مدارک زیر موفق به دریافت ویزای دانشجویی دانمارک خواهید شد:
نامه پذیرش رسمی از طرف دانشگاه دانمارک. کپی شناسنامه به همراه ترجمه همه صفحاتش. در دست داشتن یک کپی پاسپورت معتبر و مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی گذرانده توأم با ترجمه رسمی آن ها. ریزنمرات نیز الزامی است و ترجمه آن نیز لازم است در دست باشد. نامه تمکن مالی به این معنا که فرد می تواند هزینه های تحصیل را در سال جاری تأمین نماید (در این نامه مشخصاتِ حساب و گردش حساب متقاضی مشهود است).
با علم به این موضوع که لازمه شرکت در برخی از دوره های تحصیلی، در دست داشتن مدرک زبان است، این مدرک نیز از همان ابتدا دریافت می شود.
ذکر این نکته الزامی است که در بیشتر کشور های اروپایی، تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان اصلی همان کشور صورت می پذیرد که در دانمارک نیز برای اخذ لیسانس، قرعه به نام زبان اصلی افتاده است. از این رو در مقطع لیسانس می توان در دانمارک پذیرش شد بی آن که نیاز به ارائه مدرک زبان باشد. دوره لیسانس در دانمارک ۴ ساله است و آنان که در این مقطع مشغول به تحصیلند مجازند ۱۰ ساعت در هفته را به کار بپردازند. حقوق برآورد شده برای این دست از دانشجویان ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت خواهد بود.

و اما پناهندگی…

بر اساس کنوانسیون ژنو و با استناد بر آن چه در جلسه ویژه سازمان ملل متحد در ۲۸ جولای سال ۱۹۵۱ مصوب گردیده است و مورخ ۲۴ آوریل ۱۹۵۴ به مرحله اجرا رسیده، پناهجو از نظر لغوی به فردی اطلاق می شود که عطایِ کشورش را به لقایش ترجیح داده و به عبارتی راهِ فرار از سرزمینش را در پیش گرفته که دلیلش ممکن است جنگ، خشونت، ظلم، آزار و اذیت و غیره باشد. چنانچه فردی به واسطه نژاد، عقاید، ملیت و یا هر علت دیگری در کشورش مورد آزار قرار گیرد و به ناچار راهِ فرار را ترجیح دهد، پناهجو خطاب خواهد شد. چنانچه درخواست پناهجو مبنی بر زندگی و اقامت در کشوری دیگر به تأیید برسد این فرد پناهنده لقب خواهد گرفت.
یادمان باشد هر پناهجویی، پناهنده نخواهد شد بلکه لازم است کشور مقصد، مُهر تأیید پایِ آن ثبت کند و با پناهندگی متقاضی موافقت نماید.

وقتی پایِ قیمت به میدان باز می شود

نگاهی دقیق به هزینه مهاجرت به دانمارک

این بار چرتکه به دست می شویم تا برآورد کنیم هزینه مهاجرت به دانمارک چقدر خواهد شد.
وقتی نام دانمارک و مهاجرت به دانمارک به میان می آید، شهر محل زندگی ممکن است از کپنهاگ تا آرهوس متفاوت باشد. بسته به این که دستمان را به سمتِ کدام شهر دراز کرده ایم و مصمم هستیم بساطِ زندگی را در کدام شهر پهن نماییم، هزینه نهایی مختلف خواهد بود. میانگین اعلام شده از این قرار است که هزینه زندگی در دانمارک از تغذیه و اسکان گرفته تا حمل و نقل و تفریح از ۴۵۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه متغیر است. آن چه به عنوان دستمزد برای دانشجویان دانمارکی در نظر گرفته شده مابین ۱۲ تا ۱۴ یورو به ازای هر ساعت خواهد بود. بر اساس آخرین گزارش های ارائه گردیده، هزینه زندگی و اجاره در دانمارک به ترتیب ۱۳۲ درصد و ۹۶ درصد از ایران بیشتر اعلام شده است.
قبل از مهاجرت به دانمارک می توانید پراکندگی هزینه های زندگی این کشور را از قاب زیر شاهد باشید.

صحبت پایانی
اگر پس از مطالعه این مقاله با شنیدن نام مهاجرت به دانمارک، اطلاعاتی در ذهنتان مرور گردید، این یعنی ما حقِ مطلب را ادا کرده ایم.
به زعم این که شیوه های مهاجرت به دانمارک عدیدند، اما باید بهترین راه را گلچین نمود. ناگفته پیداست بهترین راه برای هر فرد، مصداقی متفاوت دارد. اگر آن چه در چنته دارید، سرمایه مناسب و مکفی است، بهترین شیوه برای شما سرمایه گذاری به واسطه ثبت شرکت خواهد بود، حال آن که برای هواداران تحصیل در یک کشور تمام عیار، دانمارک بهترین انتخاب خواهد بود یا حتی شغل می تواند برای گروهی دیگر، گزینه مطلوب باشد.
گروه مهاجرت اپلای من، سال هاست تجربه و تخصص را توأمان زیر یک چتر آورده است تا چراغِ راهی باشد برای آنان که هوایِ مهاجرت به دانمارک را در سر دارند اما ضعفِ آگاهی، مانعی است بر سر راهشان. در راهِ تحقق رؤیا هایتان کنارتان خواهیم بود.

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «گروه مهاجرتی اپلای من» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...
..
.
.
.
.
بر روی قاره ی مورد نظر کلیک کنید.