تحصیلی

کاری

اقامت و سرمایه گذاری

تحصیل در ایتالیا

در حال حاضر تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی متقاضیان بسیاری از اقصی نقاط جهان دارد. کشورهای چون ایتالیا به سبب سهولت در پذیرش و جذب دانشجو جهت تحصیل و ادامه تحصیل در ایتالیا یکی از پرمتقاضی ترین ها هستند. البته موارد دیگری نیز در پرمتقاضی بودن این کشور جهت ادامه تحصیل موثرند از جمله دارا بودن دانشگاه هایی با رنک خوب، بورسیه های استانی و کیفیت بالای زندگی در این کشور. امکان تحصیل در ایتالیا در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری وجود دارد.

مخارج تحصیل و زندگی در ایتالیا

جالب است بدانید که در قانون کشور ایتالیا امکان تحصیل برای همه اقشار وجود دارد و در دانشگاه های دولتی این کشور، میزان شهریه هر دانشجو بر اساس درآمد سالیانه خانواده او تعیین می شود. در رابطه با مقایسه هزینه تحصیل در ایتالیا با کشورهای همسایه ایران چون ترکیه و ارمنستان می توان گفت هزینه ای تقریبا برابر دارند اما سطح کیفیت تحصیل در دانشگاه های ایتالیا کجا و سطح کیفیت کشورهایی چون ترکیه و ارمنستان و سایر کشورهای همسایه کجا! همچنین در صورت تمایل به اخذ اقامت دائم بدون شک کشوری مثل ایتالیا و کشورهای اروپایی با کشورهای همسایه ایران قابل قیاس نیستند. اگر بخواهیم هزینه تحصیل در ایتالیا را به طور جزییاتی تر مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت بسته به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و همچنین نوع رشته تحصیلی سطح هزینه شهریه در دانشگاههای ایتالیا بسیار متفاوت است. به عنوان مثال هزینه ادامه تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی ایتالیا سالیانه ۱۴۰ تا ۵۰۰ یورو برآورد شده که بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر دارد. شهریه مقطع لیسانس و فوق لیسانس سالیانه به طور نسبی حدود ۴۵۰ تا ۳۰۰۰ یورو محاسبه شده است.در رابطه با هزینه های زندگی در ایتالیا هم می توان گفت، هزینه های زندگی از شخصی به شخص دیگر بسته به سبک زندگی آن ها متفاوت است.

از نظر اقامت، منطقه و کیفیت و نوع ساختمانی که دانشجویان در آن ها زندگی می کنند هزینه های متفاوتی دارند اما هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی در کشور ایتالیا به طور متوسط چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه است. در رابطه با هزینه های خورد و خوراک نیز باید گفت این هزینه ها در افراد مختلف متفاوت است اما طبق برآوردهای بعمل آمده در مورد هزینه های خورد و خوراک دانشجویان ایرانی به طور متوسط هر دانشجو حدودا ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه صرف هزینه مواد غذایی و خورد و خوراک خود می کند.بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان جهت تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در حین تحصیل مشغول به کار بطور پاره وقت می شوند. در رابطه با بحث کار ضمن تحصیل یا به عبارتی کار دانشجویی در ایتالیا باید گفت علیرغم کار تمام وقت، کار ضمن تحصیل در ایتالیا بهتر پیدا می شود زیرا بدلیل رکود اقتصادی در کشور ایتالیا بیشتر افراد دانشجو را جهت کارهای پاره وقت و دانشجویی انتخاب می کنند. شما همواره می توانید برای یافتن کار ضمن تحصیل و دانشجویی در ایتالیا به موسسات کاریابی این کشور مراجعه نمایید.

معرفی دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه دولتی ترورگاتا: دانشگاه ترورگاتا جزو بهترین دانشگاه های ایتالیاست این دانشگاه در شهر روم پایتخت ایتالیا قرار دارد و در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده، حدود ۴۴ هزار دانشجو در این دانشگاه در مقاطع مختلف به زبان های ایتالیایی و انگلیسی مشغول به تحصیل اند.

دانشگاه بلونیا: می توان گفت دانشگاه بلونیا قدیمی ترین دانشگاه در سطح جهان و تاسیس سال ۱۰۸۸ است. این دانشگاه دومین دانشگاه معتبر در کشور ایتالیاست.

دانشگاه فلورانس: این دانشگاه در محل یکی از کهن ترین موزه های طبیعی ایتالیا قرار دارد و در سال ۱۳۲۱ تاسیس شده است. تحصیل در این دانشگاه مستلزم تسلط به زبان ایتالیایی است چرا که در کل دانشگاه زبان ایتالیایی جهت تدریس مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشگاه روم: به سبب همکاری با حدود ۴۰۰ مدرسه در سطح جهان این دانشگاه هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی بسیاری است. این دانشگاه جزو اولین دانشگاه های ایتالیاست که در آن رشته های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه شدند.

رشته های تحصیلی در ایتالیا

مشهورترین رشته های تحصیلی که در دانشگاه های کشور ایتالیا تدریس می شوند رشته های تاریخ و باستان شناسی، علوم اجتماعی، انواع رشته های مهندسی و رشته های هنر و معماری می باشند. به عبارتی در این کشور موقعیت تحصیل در رشته های گروه های آموزشی علوم انسانی و فنی، ویژه و فراوان است هرچند که رشته های پزشکی و تجربی نیز دارای رنک های علمی مخصوص به خودی می باشند.

انواع بورسیه تحصیل در ایتالیا

در کشور ایتالیا، تمامی دانشجویان بین المللی بنا به شروط مالی یا تحصیلی از کمک های مالی مساوی با دانشجویان ایتالیایی برخوردارند. دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه های دولتی در سطوح ملی و استانی بهره مند شوند. علاوه بر این برخی از دانشگاه ها در کشور ایتالیا بورسیه هایی مخصوص به خود در رشته های خاصی دارند که به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. در اینجا به ۷ مورد از این بورسیه ها اشاره می کنیم:

۱-   بورسیه دولتی ایتالیا

دولت ایتالیا جهت تحصیل در این کشور، هم به دانشجویان شهروند ایتالیایی که مقیم خارج از ایتالیا هستند و هم دانشجویان متقاضی خارجی بورسیه می دهد. بورسیه دولتی ایتالیا شهریه دانشگاه، بیمه سلامت و خرج زندگی ماهانه در ایتالیا را شامل می شود. رقم این بورسیه در سال ۲۰۱۸ رقمی برابر ۹۰۰ یورو ماهانه بوده است.

۲-   بورسیه استانی ایتالیا

این نوع از بورسیه شکل متفاوتی از آنچه ما در مورد بورسیه می دانیم دارد. بورسیه استانی توسط اداره بورسیه هر استان در ایتالیا به دانشجویانی که مشکل مالی دارند و پرداخت هزینه های تحصیل برایشان مشکل است، پرداخت می شود. مبلغ این بورسیه و قوانین و مقررات آن برای همه استان ها تقریبا یکسان می باشد. بورسیه استانی سالانه حدود ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان مستضعفی است که مدارک و مستندات دال بر وضعیت بد مالی خود و خانواده یشان را به نهادهای مربوطه ارائه کرده باشند. از جمله این مدارک فیش حقوقی سرپرست دانشجو و اجاره نامه منزل دانشجوست. در ضمن دانشجویان دریافت کننده این نوع از بورسیه متعهد به گذراندن تعداد مشخصی واحد (حداقل ۲۰ واحد) درسی در سال هستند.

۳-   بورسیه IYT
این بورسیه سرواژه ای از حروف اول عبارت (Invest Your Talent in Italy ) به معنی (استعدادتان را در ایتالیا سرمایه گذاری کنید) است. بورسیه IYT به کشورهای خاصی از جمله ایران و در مقاطع و رشته های خاصی تعلق می گیرد. این بورسیه شامل شهریه کامل دانشگاه و پرداخت ماهانه ۹۰۰ یورو خرج زندگی می باشد.

۴-   بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا
این بورسیه توسط دانشگاه بولونیا به دانشجویان بین المللی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه بولونیا تعلق می گیرد.

۵-   بورسیه رقابتی دانشگاه بوکونی
این بورسیه توسط دانشگاه بوکونی به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه بر اساس شایستگی های تحصیلی شان ارائه می گردد.

۶- بورسیه رقابتی پلی تکنیک میلان
این بورسیه نیز هر ساله به با استعدادترین کاندیداهای رشته های کارشناسی ارشد این دانشگاه بر حسب شایستگی تحصیلی شان تعلق می گیرد.

۷-   بورسیه دانشگاه کاتولیکا
این بورسیه، تخفیف روی شهریه تحصیلی دانشجویان بین المللی به صورت سالانه است که توسط دانشگاه کاتولیکا به منظور سهولت در دسترسی به رشته های تحصیلی این دانشگاه تعلق می پذیرد. این تخفیف شرط خاصی نداشته و به همه دانشجویان غیر اروپایی در تمام مقاطع و رشته های دانشگاه کاتولیکا به میزان ۳۰ درصد اختصاص می یابد.

ویزای تحصیل در ایتالیا
اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در بین سایر کشورهای اروپایی از جمله راحت ترین ویزاهای تحصیلی محسوب می شود. بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان بویژه کشورهای جهان سوم و آسیایی کشور ایتالیا را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می نمایند. علت این تمایل به تحصیل در ایتالیا را می توان عواملی چون سطح علمی و رنک بالای دانشگاه ها، هزینه تحصیلی اندک، تنوع رشته های تحصیلی فراوان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته های تحصیلی دانشگاه های این کشور دانست.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا

–      مدرک دیپلم و گواهی پیش دانشگاهی همراه با ریزنمرات و نسخه ترجمه شده ی همه آنها به زبان ایتالیایی که مورد تایید وزارت خارجه یا دادگستری باشد. این تاییدیه از سوی سه نهاد باید صورت بگیرد: دبیرستان یا هنرستان و یا مرکز پیش دانشگاهی، آموزش و پرورش منطقه و آموزش و پرورش استان. ارائه این مدارک مخصوص افرادی است که علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های ایتالیا هستند.

–      مدرک تحصیلی لیسانس و ریزنمرات و نسخه ترجمه شده آنها به زبان ایتالیایی همراه تایید وزارت خارجه و یا دادگستری. ارائه این مدرک مخصوص متقاضیان تحصیل در مقطع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری می باشد.

–       فرم تکمیل شده درخواست روادید

–       اصل پاسپورت

–       ۵ قطعه عکس پشت نویس به زبان انگلیسی

–       دو نسخه از پذیرش نامه ی دانشگاه مقصد در ایتالیا

–       مدرک زبان انگلیسی در لول b2 و یا نامه ای مبنی بر نیاز نداشتن شما به مدرک زبان از طرف دانشگاه

–       نسخه ترجمه شده شناسنامه متقاضی به زبان ایتالیایی

–       پرینت سه ماه آخر حساب بانکی

–       مبلغ حداقل ۵۰ یورو پول نقد

–       نامه بانکی تایید موجودی مبلغ ۷۵۰۰ یورو جهت هزینه یک سال تحصیل در ایتالیا به نام فرد متقاضی یا والدین وی

–       کپی یا اصل بلیط ایتالیا.

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «گروه مهاجرتی اپلای من» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...
..
.
.
.
.
بر روی قاره ی مورد نظر کلیک کنید.