هزینه زندگی در ایتالیا

Applyman

ایتالیا به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل شناخته میشود و متقاضیان بسیاری مشتاق تحصیل در این کشور هستند. هزینه های پایین تحصیل و زندگی، ارائه بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه های ایتالیا و کیفیت همتراز اتحادیه اروپا از جمله دلایل علاقه متقاضیان مهاجرت، از جمله مهاجرت تحصیلی به این کشور است. در این میان آگاهی از هزینه زندگی در ایتالیا از جمله ملزومات مهاجرت به این کشور است.

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین دلایلی که دانشجویان بین المللی ایتالیا را برای تحصیل انتخاب می کنند، هزینه های تحصیل درکشور ایتالیا است که بسیار معقول و منصفانه می باشد و حتی دانشجویان امکان بهره مندی از بورسیه تحصلی DSU را نیز دارند. علاوه بر آن هزینه زندگی در ایتالیا و تفریح نیز در این کشور در مقایسه با دیگر کشور های اتحادیه اروپا به نسبت پایین است و اگر شما به دنبال کشوری هستید که بتوانید به راحتی و با هزینه های کم به تحصیل خود ادامه دهید، توصیه می کنیم، ایتالیا را در صدر اولویت های خود قرار دهید. در ادامه این مقاله تلاش میکنیم تا شما را با هزینه های مختلف زندگی در این کشور مانند: هزینه تحصیل، هزینه مسکن، هزینه های جاری و .. آشنا کنیم.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه های تحصیل درکشور ایتالیا و بورسیه

از رایج ترین راه های مهاجرت به ایتالیا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است که اصلی ترین بخش هزینه زندگی در ایتالیا را شامل میشود. شهریه دانشگاه ها در ایتالیا معمولا مبلغی بین 1000 تا 5000 یورو در سال براورد میشود. البته این امکان برای اغلب دانشجویان فراهم است تا از بورسیه استانی ایتالیا (DSU) استفاده کنند. مبلغ این بورسیه سالی 5200 یورو است که تقریبا تمام هزینه شهریه های شخص را پوشش میدهد. از این رو ایتالیا از کشورهای مقرون به صرفه برای تحصیل محسوب میشود.

تحصیل در ایتالیا و گرفتن مدرک معتبر


هزینه مسکن و خوابگاه در ایتالیا

از دیگر بخش های اصلی که باید در هزینه زندگی در ایتالیا به آن توجه کرد هزینه مسکن یا خوابگاه است. به‌طور کلی هزینه اقامت در خوابگاه­ های دانشجویی در ایتالیا مبلغی در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه است. در صورتی که علاقه ای به زندگی در خوابگاه ندارید و قصد دارید تا در منزل شخصی سکونت کنید، برای یک واحد دانشجویی کوچک هزینه ای در حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو پیش روی خود خواهید داشت و باید مبلغی هم به عنوان پیش پرداخت علاوه بر اجاره ماهانه بپردازید که این مبلغ معمولا بین 1000 تا 3000 یورو متغیر است.

برای اطلاع بهتر از هزینه زندگی در ایتالیا در بخش مسکن اطلاعات ذیل میتواند به شما کمک کنند:

 • اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 400 تا 800 یورو می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر حدود 300 تا 600 یورو می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق در مرکز شهر حدود 1000 یورو می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق خارج از شهر حدود 750 یورو می باشد.
 • قیمت خرید ملک برای هر متر مربع در مرکز شهر 3500 یورو و حومه شهر حدود 1200 یورو می باشد.

هزینه حمل و نقل در ایتالیا

از دیگر بخش های قابل توجه در هزینه زندگی در ایتالیا میتوان به هزینه های حمل و نقل اشاره کرد. میزان هزینه حمل و نقل بستگی به سبک زندگی شما دارد که با چه وسیله حمل و نقل عمومی قصد جا به جایی داشته باشید، اما در حالت کلی:

 • هزینه تهیه بلیت های محلی حمل و نقل همگانی هر سفر 1.20 یورو
 • بلیت های حمل و نقل عمومی نامحدود ماهانه 30 یورو
 • هزینه تاکسی در مسیر های مستقیم 3 یورو
 • تاکسی های دربست برای هر کیلومتر 1.5 یورو
 • اجاره دربست تاکسی برای یک ساعت 25 یورو
 • بنزین هر لیتر 1.6 یورو

هزینه خوراک در ایتالیا

بخش دیگری از هزینه زندگی در ایتالیا خزینه های خوراک در این کشور است. به طور میانگین هزینه خورد و خوراک برای هر شخص در ایتالیا ماهیانه مبلغی در حدود 250 یورو براورد میشود. در صورتی که خودتان آشپزی کنید، با کمتر از 200 یورو در ماه می توانید بهترین مواد غذایی را از فروشگاه های زنجیره ای معتبر و بزرگی مانند LidI، Penny Markt و Esselunga تهیه کنید. هزینه هر وعده غذایی در رستوران های سطح متوسط در ایتالیا در حدود  ۵ تا ۱۲ یورو تمام میشود.

یک وعده غذا در رستوران متوسط: 12 یورو

یک وعده غذا در فست فودهای زنجیره ای: 8 یورو

سه وعده غذا برای دو نفر در رستوران متوسط: 50 یورو


نکات مهم درباره هزینه زندگی در ایتالیا

نکات مهم درباره هزینه زندگی در ایتالیا

*در حالت کلی یک فرد عادی در ایتالیا برای هزینه های خود به حدودا 500 تا 700 یورو نیاز خواهد داشت.

*شهرهای میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین به ترتیب 5 شهر پرهزینه ایتالیا هستند.

*هزینه هایی مانند صورتحساب تلفن و دیگر هزینه های خدماتی ماهانه حدود 140 یورو می باشد.

*هزینه های تفریح، سرگرمی و فعالیت های اجتماعی حدودا 30 تا 40 یورو در هفته می باشد.

*هزینه کم زندگی دانشجویی و اعطای بورس تحصیلی، زیبایی و طبیعت بکر کشور ایتالیا، امکان سفر به اکثر کشورهای معتبر اروپا، نزدیکی فرهنگ این کشور به فرهنگ مردم ایران، آب و هوای معتدل در کشور ایتالیا از جمله ویژه‎‌گی هاییست کهایتالیا را برای مهاجرت از سایر کشورها متمایز کرده، البته مواردی از قبیل: نرخ بیکاری نسبتا بالا، عدم ساختار مناسب سیاسی و اقتصادی در ایتالیا و طولانی بودن اخذ اقامت ایتالیا برای یک خارجی را میتوان به عنوان معایب مهاجرت به این کشور برشمرد.


هزینه بیمه دانشجویی در ایتالیا

در کنار هزینه زندگی در ایتالیا باید اشاره کرد دانشجویان از هر ملیتی که باشند باید تحت پوشش یکی از بیمه های موجود در این کشور قرار بگیرند. هزینه بیمه عمومی دانشجویی در ایتالیا 98 یورو در سال می باشد که این مبلغ در مقایسه با بیمه های دانشجویی سایر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز است. یکی دیگر از انواع بیمه درمانی که دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند، بیمه A.S.L است که هزینه آن در حدود 150 یورو در سال می باشد و خدماتی از قبیل برخورداری از پزشک شخصی و همچنین استفاده از خدمات پزشکی عمومی رایگان در تمام کشورهای اتحادیه اروپا را ارائه می دهد.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

بورسیه تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

کار در ایتالیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید