تحصیل پزشکی در روسیه

Applyman

شرایط و امکانات خاص دانشگاه های روسیه برای تحصیل پزشکی در روسیه و سطح بالای سطح آموزش در آن ها موجب شده تا بسیاری از جوانان برای ادامه تحصیل، روسیه را انتخاب کنند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل کردن در روسیه می توانند از بین رشته ای متنوع، انتخاب خود را انجام دهند.

یکی از این رشته ها، پزشکی است که طرفداران زیادی در سطح دنیا دارد و از جایگاه و اعتبار ویژه ای برخوردار است. تحصیل در این کشور نیز از این قاعده پیروی می کند و هر ساله بسیاری از دانشجویان خارجی در دانشگاه های پزشکی این کشور مشغول به تحصیل می شوند. همچنین بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز روسیه محل مناسبی برای گذراندن دوره های کارآموزی، کارورزی، آموزش و … هستند.

در این مقاله می خواهیم شما را با جزئیات تحصیل در این کشور آشنا کنیم.

تحصیل پزشکی در روسیه

بدون کنکور بودن تحصیل در این کشور در برخی دانشگاه ها میتواند خبر خوبی برای متقاضیان دانشگاه های بین المللی باشد. فدراسیون روسیه هر ساله تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را جذب می کند. با توجه به سیاست دولت روسیه، تحصیل در رشته های پزشکی برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است.به هر حال هزینه تحصیل پزشکی در روسیه هم جز مهم ترین مسائل است. 

به غیر از این، روش پذیرش آسان که شامل پردازش سریع کارهای کاغذی و بدون آزمون ورودی در اکثر دانشگاه ها است.

تحصیل در این کشور به دلیل کیفیت بالای تدریس و ارائه این رشته در دانشگاه های پزشکی روسیه از جمله انتخاب های متقاضیان تحصیل کردن در روسیه است. دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهان از اعتبار و سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.

تقریبا در دانشگاه‌های پزشکی روسیه تمامی رشته‌های پزشکی ارائه می‌شود و این رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلفی تدریس می‌شوند که در سراسر این کشور گسترده‌اند و این موضوع متقاضیان علاقه مند به تحصیل پزشکی را با انتخاب های متنوع و متعددی رو به رو میکند.

هزینه تحصیلی رشته پزشکی در روسیه نسبت به دیگر کشورها بسیار کمتر است و استانداردهای آموزشی در سطحی بسیار عالی می باشد از این رو دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین المللی بسیار قابل توجه است و باعث به وجود آمدن رقابت بین سایر دانشگاه های بین المللی شده است.

متقاضیان تحصیل در این کشور باید خود را برای شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه دلخواه خود آماده کنند. این آزمون به زبان انگلیسی یا روسی برگزار می شود و متقاضیان برای شرکت در آن باید دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی باشند. شرکت کنندگان برای قبولی در آزمون ورودی لازم است تا به پنجاه درصد سوالات پاسخ صحیح بدهند.

اما برای اینکه از قبولی خود در آزمون ورودی مطمئن شوند بهتر است در دوره پادفک یا دوره پیش پزشکی روسیه شرکت کنند. در این دوره به دانشجویان دروسی چون زبان روسی، شیمی، فیزیک، علوم و زیست شناسی آموزش داده می شود.

طول دوره پادفک یکسال است و هزینه ای بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار دارد. مزیت این دوره این است که دانشجویان زبان روسی را فرا می گیرند و بهتر می توانند با اساتید، دانشجویان و مردم روسیه ارتباط برقرار نمایند. از طرفی ممکن است دانشگاه مورد نظر آن ها دوره پزشکی خود را فقط به زبان روسی ارائه دهد.

روش آموزش پزشکی در روسیه منحصر به فرد است و همین مسئله موجب شده تا تحصیل در این کشور، نسبت به دیگر کشورها متمایز باشد. سیستم بهداشت و درمان روسیه مورد توجه دولت این کشور است و به همین جهت از آخرین فناوری روز دنیا در این حوزه استفاده می کند.

رهبری بسیاری از موسسات مطالعات و پژوهش های پزشکی دنیا بر عهده دانشگاه های روسیه می باشد و بسیاری از کتب و مقالات پزشکی روسی به زبان های زنده دنیا ترجمه شده و مورد استفاده پزشکان و محققان قرار می گیرند.

تحصیل در این کشور بین ۶ تا ۷ سال طول می کشد که برای افرادی که قصد تحصیل پزشکی به زبان روسی را دارند این زمان ۷ سال است زیرا در سال اول متقاضیان باید به یادگیری زبان روسی بپردازند.


جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در روسیه این مطلب را بخوانید.

تحصیل رایگان پزشکی در روسیه

تحصیل در این کشور رایگان نیست، اما برخی بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای پوشش تمام یا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود از آن ها استفاده کنند. البته پایین بودن هزینه تحصیل در این کشور باعث شده تا هر ساله دانشجویان زیادی، این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند.

شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه در مقایسه با دانشگاه های اروپا، آمریکا و استرالیا اقتصادی تر و مقرون به صرفه تر است و نکته جالبی که وجود دارد این است که شهریه دانشجویان بومی و بین المللی با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد، برخلاف بسیاری از کشورها که از دانشجویان خارجی شهریه ای به مراتب بیشتر از دانشجویان بومی دریافت می کنند. هزینه کم در کنار کیفیت آموزش بالا موجب شده تا تحصیل در این کشور، رویای بسیاری از علاقه مندان به این رشته شود.

دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل کردن در روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار است و در سطح بین المللی دارای اعتباراست. دانشگاه پزشکی سچنوا مسکو و دانشگاه لومونوسف مسکو از بهترین های پزشکی دنیا در این حوزه هستند. میتوانید با تحصیل تخصص دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه مورد تایید ایران بعد از تحصیل به راحتی در ایران شروع به فعالیت کنید.

دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور روسیه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که متقاضیان باید برای تحصیل در این کشور مد نظر داشته باشند. دانشجویان باید قبل از نهایی کردن پذیرش، اقدام به بررسی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کنند. نام دانشگاه های برتر پزشکی روسه نیز یه در لیستی که هر سال توسط وزارت بهداشت منتشر میشود حضور دارند.

میتوان مطمئن بود که ارائه مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌های پزشکی روسیه نه تنها در ایران که در بسیاری از کشور‌های دیگر از جمله کشور‌های اروپایی برای شما اعتبار به همراه خواهد داشت و در یافتن شغل کار شما را آسان می‌کند.


بورسیه پزشکی روسیه

همانطور که اشاره کردیم دانشجویان بین المللی برای پوشش تمام یا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در روسیه می توانند از بورسیه های دولتی این کشور استفاده کنند. اما دریافت بورسیه پزشکی روسیه تنها با شرکت در آزمون سراسری EGE و کسب نمره قبولی در آن امکان پذیر است.

بدین ترتیب دانشجویانی که برای تحصیل در این کشور اقدام کرده اند می توانند از مزایای این کمک هزینه بهره مند شوند. البته بورسیه پزشکی روسیه معمولا تنها برای شهریه دانشگاه و خوابگاه است و شامل مواردی چون بیمه درمانی، هزینه سفر و هزینه زندگی نمی شود. همچنین این بورسیه شامل دوره کارآموزی پس از پایان تحصیل نمی گردد، اما دانشجویان بین المللی می توانند از امکانات خوابگاه بهره مند شوند.

نکته دیگری که در دریافت بورسیه برای تحصیل در این کشور وجود دارد این است که ظرفیت تسهیلات دانشجویی برای هر کشور مبدا که دانشجو از آنجا به روسیه مهاجرت می کند متفاوت می باشد و بستگی به چگونگی روابط دیپلماتیک و آکادمیک بین دو کشور دارد.

متقاضیان بورسیه پزشکی روسیه باید به وب سایتی که برای دریافت این تسهیلات راه اندازی شده مراجعه کنند و با پرکردن فرم های مربوطه، درخواست خود را برای دریافت کمک هزینه تحصیلی ارسال نمایند. این فرم ها شامل، فرم مشخصات فردی، فرم مشخصات رشته تحصیلی، رزومه و سوابق تحصیلی می باشد.

همچنین دانشجو از میان دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی ارائه می دهند اجازه دارد شش دانشگاه را انتخاب نماید. ترتیب انتخاب این دانشگاه ها مهم است و دانشگاهی که اولویت بیشتری دارد باید به عنوان گزینه اول انتخاب شود.

همچنین همراه با این فرم ها نیاز است یک سری مدارک مانند تصویر گذرنامه معتبر، تصویر مدرک تحصیلی، ریز نمرات و … ضمیمه شود. پس از این مرحله شرایط مصاحبه و آزمون مربوط به دریافت بورسیه تحصیلی به شما اعلام می گردد. در صورتی که متقاضی در آزمون نمره قبولی بگیرد و مصاحبه خود را با موفقیت انجام دهد، بورسیه تحصیلی پزشکی به او تعلق خواهد گرفت.

تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان

افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند می توانند بدون داشتن مدرک زبان برای پذیرش آن اقدام کنند. اگر برنامه تحصیلی آن ها به زبان روسی باشد باید در دوره پادفک شرکت نمایند. این دوره آموزشی یک سال به طول می انجامد و در آن دروسی مانند زبان روسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی تدریس می شود.

در پایان دوره پادفک از دانشجویان آزمون گرفته می شود و افرادی که بتوانند نمره قبولی را اخذ کنند، می توانند به تحصیل در این کشور بپردازند. همچنین برای دانشگاه هایی که دوره پزشکی آن ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد از افراد متقاضی امتحان تعیین سطح گرفته می شود و در صورت قبولی در این آزمون، فرد می تواند برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر اقدام کند.

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

افرادی که قصد تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی را دارند، نیازی به گذراندن دوره ای مثل پادفک ندارند. البته بعضی از کالج های پزشکی دوره هایی را تحت عنوان preparatory برگزار می کنند که می تواند برای افرادی متقاضی تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی مفید واقع شود.

ارائه مدرک زبان معتبر مانند تافل یا آیلتس برای ثبت نام در دوره های پزشکی اجباری نیست و میزان تسلط فرد متقاضی به زبان انگلیسی از طریق مصاحبه یا آزمون تعیین سطح مشخص می گردد. این آزمون و مصاحبه نیز ممکن است به صورت آنلاین باشد.

مزایای تحصیل کردن در روسیه

امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی و فرانسوی در روسیه فراهم است. اکثر دانشگاه های علوم پزشکی روسیه پیرو روش پذیرش ساده بدون آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی هستند. و از طریق ارزیابی پرونده تحصیلی متقاضی،دانشجو می پذیرند.

مزایای تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در روسیه در مقابل دیگر کشور های اروپایی بسیار ارزان تر است.با توجه به معیارهای سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، دوره های پزشکی روسیه تاییدیه جهانی دارند. همچنین برای دریافت پذیرش و تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه نیازی به مدرک آیلتس و تافل نیست.

در طی دوره کارآموزی، دانشجویان می توانند تجربه خوبی در زمینه بالینی در بیمارستان های دولتی در کنار بسیاری از متخصصان داشته باشند.


هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های روسیه به نسبت سایر کشور های اروپایی به مراتب به صرفه تر است. تحصیل در این رشته ها حدود 6000 تا 9000 دلار سالیانه هزینه دارد و حتی هزینه های زندگی در روسیه نسبتا کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته است.

هزینه های زندگی در روسیه با استناد به گزارش سازمان رفاه دانشجویی روسیه ماهانه 500 الی 700 دلار امریکا براورد شده است که این رقم در مقابل هزینه زندگی داتنشجویان در اروپا به مراتب پایین تر است

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه ۲۰۲۰

همانگونه که اشاره کردیم دولت روسیه حمایت زیادی از دانشگاه های پزشکی این کشور می کند و هر ساله نیمی از هزینه تحصیل در این رشته را به عنوان یارانه به دانشگاه پرداخت می نماید تا علاقه مندان به تحصیل پزشکی در روسیه بتوانند با پرداخت هزینه ای کمتر به تحصیل رشته مورد علاقه خود بپردازند.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در همه دانشگاه ها یکسان نیست و با توجه به سطح علمی و امکانات و تجهیزات آن ها متفاوت می باشد.

حداقل شهریه برای این رشته ۳۵۰۰ دلار و حداکثر ۹۰۰۰ دلار در سال می باشد. هزینه تحصیل پزشکی به زبان روسی تحصیل به زبان انگلیسی متفاوت است. دانشجویانی که در دوره های آموزش پزشکی به زبان روسی شرکت کنند، هزینه ای به مراتب کمتر از دانشجویان خارجی که در دوره های آموزش پزشکی به زبان انگلیسی حضور دارند پرداخت می نمایند.

علاوه بر شهریه دانشگاه فرد باید در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار بابت هزینه اقامت و زندگی خود در روسیه کنار بگذارد.

هزینه و شهریه تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به دانشگاه متفاوت خواهد بود. در فهرست ذیل هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی در روسیه را گردآوری کرده ایم تا به وسیله آن افق بازتری از میانگین شهریه تحصیلی در این کشور پیش رو داشته باشید: 

1- دانشگاه دوستی ملل مسکو 

 • پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار

2- دانشگاه کازان

 • پزشکی به زبان روسی: 3800 دلار
 • پزشکی به زبان انگلیسی: 5500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان روسی: 5500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 3800 دلار

3- دانشگاه نووسیبرسک

 • شهریه دوره پزشکی: 4500 دلار

دندان پزشکی در روسیه

دانشگاه تخصصی دندان پزشکی روسیه با جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی ها و تاسیسات، سیستم عالی و با کیفیت آموزش پزشکی، شهرت بالایی میان دانشجویان خارجی دارند. تحصیل دندانپزشکی در روسیه شامل هزینه های تحصیل متقاضیان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکا و بسیاری از کشور های دیگر مناسب تر میباشد. روسیه به دنبال پیشرفته تر کردن زیرساخت ها و فناوری های سطح جهانی است وعلاوه بر ارائه آموزش های مقرون به صرفه در پزشکی، دانشجویان از استانداردهای بالای آموزش همراه با خوابگاههای مجهز بهره مند می شوند. 

دندان پزشکی در روسیه

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه که از یکی از دانشکده های معتبر روسیه فارغ التحصیل می شوند میتوانند پس از گذراندن آزمون علمی مجوز کار و فعالیت را در ایران بدست آورند. جدای از این موضوع آنچه که این کشور را به یک مقصد پر طرفداربرای تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی تبدیل کرده است، فرآیند سریع درخواست و پذیرش، همچنین عدم آزمون ورودی در اکثر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه میباشد.


برنامه های پزشکی و مدت دوره پزشکی در روسیه

اگر قصد دارید به تحصیل پزشکی در این کشور بپردازید باید به چند نکته توجه توجه داشته باشید: 

دوره کارشناسی در رشته های تحصیل در این کشور فقط برای رشته پرستاری ارائه می‎شود و مدت زمان تحصیل آن چهار سال به طول خواهید انجامید. طول دوره‎های تخصصی در رشته‎های دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی بین پنج تا شش سال خواهد بود و همچنین در دوره‌های رزیدنت پزشکی، دانشجو می‌تواند در طی دو تا چهار سال، دوره‌های تخصصی گوارش، ارتودنسی و اطفال را نیز بگذراند. دوره کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی سه سال به طول خواهید انجامید.

برنامه های پزشکی و مدت دوره پزشکی

در دانشگاه های روسیه برای اخذ مدرک نهایی پزشکی و دندان پزشکی، حدود 6-7 سال زمان لازم است.دوره های پزشکی به زبان انگلیسی،  روسی وفرانسوی به دانش آموز ارائه می شود.برای دانشجویان بین المللی آموزش زبان روسی در یک دوره ی ابتدایی یک ساله(پادفک) نیز نیاز است.


مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه

برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، مدارک زیر برای ارائه به سفارت مورد نیاز است:

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه

 • پاسپورت معتبر.
 • فرم درخواست ویزا به طور کامل تکمیل و امضا شده.
 • دو عکس پاسپورت اندازه یک عکس 35 میلیمتر × 45 میلیمتر با پس زمینه سفید.
 • نامه پشتیبانی از ویزا از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج.
 • گواهی سلامت (آزمایش اچ آی وی).


بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در روسیه

وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در شروع هر سال تحصیلی طی اطلاعیه ای لیست دانشگاه‎های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی را جهت ادامه تحصیل رشته پزشکی در کشورهای مختلف را اعلام می نماید و در میان دانشگاه‎های پزشکی روسیه، دانشگاه‎های سچنوا، سماشکو، پاولف، لومونوسف و نووسیبیرسک به عنوان مراکز آموزشی مورد تایید این سازمان روسیه اعلام شده است.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را مرتبط با تحصیل پزشکی در روسیه مطالعه فرمایید

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید