تحصیل پزشکی در روسیه

Applyman

بدون کنکور بودن تحصیل پزشکی در روسیه در برخی دانشگاه ها میتواند خبر خوبی برای متقاضیان دانشگاه های بین المللی باشد. فدراسیون روسیه هر ساله تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را جذب می کند. با توجه به سیاست دولت روسیه، تحصیل در رشته های پزشکی برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. به غیر از این، روش پذیرش آسان که شامل پردازش سریع کارهای کاغذی و بدون آزمون ورودی در اکثر دانشگاه ها است.

تحصیل پزشکی در روسیه به دلیل کیفیت بالای تدریس و ارائه این رشته در دانشگاه های پزشکی روسیه از جمله انتخاب های متقاضیان تحصیل در روسیه است. دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهان از اعتبار و سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. تقریبا در دانشگاه‌های پزشکی روسیه تمامی رشته‌های پزشکی ارائه می‌شود و این رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلفی تدریس می‌شوند که در سراسر این کشور گسترده‌اند و این موضوع متقاضیان علاقه مند به تحصیل پزشکی را با انتخاب های متنوع و متعددی رو به رو میکند.

هزینه تحصیلی رشته پزشکی در روسیه نسبت به دیگر کشورها بسیار کمتر است و استانداردهای آموزشی در سطحی بسیار عالی می باشد از این رو دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین المللی بسیار قابل توجه است و باعث به وجود آمدن رقابت بین سایر دانشگاه های بین المللی شده است.


دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل در روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار است و در سطح بین المللی دارای اعتباراست. دانشگاه پزشکی سچنوا مسکو و دانشگاه لومونوسف مسکو از بهترین های پزشکی دنیا در این حوزه هستند. میتوانید با تحصیل تخصص دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه مورد تایید ایران بعد از تحصیل به راحتی در ایران شروع به فعالیت کنید.

دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور روسیه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که متقاضیان باید برای تحصیل در این کشور مد نظر داشته باشند. دانشجویان باید قبل از نهایی کردن پذیرش، اقدام به بررسی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کنند. نام دانشگاه های برتر پزشکی روسه نیز یه در لیستی که هر سال توسط وزارت بهداشت منتشر میشود حضور دارند.

میتوان مطمئن بود که ارائه مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌های پزشکی روسیه نه تنها در ایران که در بسیاری از کشور‌های دیگر از جمله کشور‌های اروپایی برای شما اعتبار به همراه خواهد داشت و در یافتن شغل کار شما را آسان می‌کند.


مزایای تحصیل در روسیه

امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی و فرانسوی در روسیه فراهم است. اکثر دانشگاه های علوم پزشکی روسیه پیرو روش پذیرش ساده بدون آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی هستند. و از طریق ارزیابی پرونده تحصیلی متقاضی،دانشجو می پذیرند.

مزایای تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در روسیه در مقابل دیگر کشور های اروپایی بسیار ارزان تر است.با توجه به معیارهای سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، دوره های پزشکی روسیه تاییدیه جهانی دارند. همچنین برای دریافت پذیرش و تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه نیازی به مدرک آیلتس و تافل نیست.

در طی دوره کارآموزی، دانشجویان می توانند تجربه خوبی در زمینه بالینی در بیمارستان های دولتی در کنار بسیاری از متخصصان داشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در روسیه این مطلب را بخوانید.


هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های روسیه به نسبت سایر کشور های اروپایی به مراتب به صرفه تر است. تحصیل در این رشته ها حدود 6000 تا 9000 دلار سالیانه هزینه دارد و حتی هزینه های زندگی در روسیه نسبتا کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته است.

هزینه های زندگی در روسیه با استناد به گزارش سازمان رفاه دانشجویی روسیه ماهانه 500 الی 700 دلار امریکا براورد شده است که این رقم در مقابل هزینه زندگی داتنشجویان در اروپا به مراتب پایین تر است.


هزینه و شهریه تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به دانشگاه متفاوت خواهد بود. در فهرست ذیل هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی در روسیه را گردآوری کرده ایم تا به وسیله آن افق بازتری از میانگین شهریه تحصیلی در این کشور پیش رو داشته باشید: 

1- دانشگاه دوستی ملل مسکو 

 • پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار

2- دانشگاه کازان

 • پزشکی به زبان روسی: 3800 دلار
 • پزشکی به زبان انگلیسی: 5500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان روسی: 5500 دلار
 • دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 3800 دلار

3- دانشگاه نووسیبرسک

 • شهریه دوره پزشکی: 4500 دلار

دندان پزشکی در روسیه

دانشگاه تخصصی دندان پزشکی روسیه با جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی ها و تاسیسات، سیستم عالی و با کیفیت آموزش پزشکی، شهرت بالایی میان دانشجویان خارجی دارند. تحصیل دندانپزشکی در روسیه شامل هزینه های تحصیل متقاضیان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکا و بسیاری از کشور های دیگر مناسب تر میباشد. روسیه به دنبال پیشرفته تر کردن زیرساخت ها و فناوری های سطح جهانی است وعلاوه بر ارائه آموزش های مقرون به صرفه در پزشکی، دانشجویان از استانداردهای بالای آموزش همراه با خوابگاههای مجهز بهره مند می شوند. 

دندان پزشکی در روسیه

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه که از یکی از دانشکده های معتبر روسیه فارغ التحصیل می شوند میتوانند پس از گذراندن آزمون علمی مجوز کار و فعالیت را در ایران بدست آورند. جدای از این موضوع آنچه که این کشور را به یک مقصد پر طرفداربرای تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی تبدیل کرده است، فرآیند سریع درخواست و پذیرش، همچنین عدم آزمون ورودی در اکثر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه میباشد.


برنامه های پزشکی و مدت دوره پزشکی در روسیه

اگر قصد دارید به تحصیل پزشکی در روسیه بپردازید باید به چند نکته توجه توجه داشته باشید: 

دوره کارشناسی در رشته های تحصیل پزشکی در روسیه فقط برای رشته پرستاری ارائه می‎شود و مدت زمان تحصیل آن چهار سال به طول خواهید انجامید. طول دوره‎های تخصصی در رشته‎های دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی بین پنج تا شش سال خواهد بود و همچنین در دوره‌های رزیدنت پزشکی، دانشجو می‌تواند در طی دو تا چهار سال، دوره‌های تخصصی گوارش، ارتودنسی و اطفال را نیز بگذراند. دوره کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی سه سال به طول خواهید انجامید.

برنامه های پزشکی و مدت دوره پزشکی در روسیه

در دانشگاه های روسیه برای اخذ مدرک نهایی پزشکی و دندان پزشکی، حدود 6-7 سال زمان لازم است.دوره های پزشکی به زبان انگلیسی،  روسی وفرانسوی به دانش آموز ارائه می شود.برای دانشجویان بین المللی آموزش زبان روسی در یک دوره ی ابتدایی یک ساله(پادفک) نیز نیاز است.


مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه

برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، مدارک زیر برای ارائه به سفارت مورد نیاز است:

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه

 • پاسپورت معتبر.
 • فرم درخواست ویزا به طور کامل تکمیل و امضا شده.
 • دو عکس پاسپورت اندازه یک عکس 35 میلیمتر × 45 میلیمتر با پس زمینه سفید.
 • نامه پشتیبانی از ویزا از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج.
 • گواهی سلامت (آزمایش اچ آی وی).


بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در روسیه

وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در شروع هر سال تحصیلی طی اطلاعیه ای لیست دانشگاه‎های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی را جهت ادامه تحصیل رشته پزشکی در کشورهای مختلف را اعلام می نماید و در میان دانشگاه‎های پزشکی روسیه، دانشگاه‎های سچنوا، سماشکو، پاولف، لومونوسف و نووسیبیرسک به عنوان مراکز آموزشی مورد تایید این سازمان روسیه اعلام شده است.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را مرتبط با تحصیل پزشکی در روسیه مطالعه فرمایید

ادامه تحصیل در روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیه

تحصیل در روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید