شرایط تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف

Applyman
پزشکی و دندانپزشکی

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی آرزو و خواست بسیاری از جوانان و دانش آموزان میباشد. به همین منظور هر سال تعداد بسیار زیادی از متقاضیان به دلایلی همچون تمایل به تحصیل در کشورهای پیشرفته تر، تجربه زندگی در فرهنگی متفاوت، تفاوت سطح تحصیلات و مدرک در برخی کشورها و جستجوی فرصت های بهترشغلی و یا اینکه عدم موفقیت در کنکور سراسری کشور، تمایل به تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی در سایر کشورها را دارند.

 رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی همواره علاقه مندان خاص خود را دارد. در واقع می توان گفت تمامی افرادی که در زیر گروه تجربی در کشور آزمون سراسری شرکت میکنند. متمایل به قبولی در یکی از این سه رشته پرطرفدار هستند.

  اگر این داوطلبان به هر دلیلی نتوانند به این موفقیت در کشور دست یابند. سعی می کنند با شرایط دیگری به این خواسته خود برسند. اما متاسفانه اکثراً به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و ترس از فرهنگ متفاوت و تغییرات ناشی از تحصیل در کشورهای دیگر بسیار دچار اضطراب و سردرگمی می شوند.

   گروه مهاجرتی اپلای من به عنوان پیشرو و پیشگام در زمینه ارائه خدمات پذیرش رشته های پزشکی در سراسر دنیا بر اساس خدمات متمایز و ممتاز سعی دارد، در این مقاله به صورت اجمالی شما را با شرایط تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در سراسر دنیا آشنا می کند.

و به مقایسه شرایط تحصیل رشته های پزشکی در کشورهای مختلف از جهات گوناگون میپردازد. و به شما کمک خواهد کرد که تا با داشتن اطلاعات کافی و به روز تصمیم درست را در زمینه تحصیل  رشته های پزشکی در خارج از کشور بگیرید .


شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور

گروه مهاجرتی اپلای من پیشرو در ارائه خدمات پذیرش رشته های پزشکی در سراسر جهان با داشتن مشاورینی دلسوز و کار ورزیده به تمامی پرسشهای شما در مورد پذیرش و تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در انواع کشور ها را خواهد داد. و با توجه و بررسی تمام شرایط دلخواه و موجود شما، بهترین گزینه ی ممکن را به شما معرفی خواهد کرد. و ابهامات شما را برطرف خواهد کرد. تا با دیدی باز به تصمیم گیری بپردازید.

مسلماً هر کسی تمایل دارد در دانشگاه و یا کشوری تحصیل کند که شرایط پذیرش دانشجو در آن آسانتر باشد .آزمون ورودی نداشته باشد. نیازی به مدرک زبان جهت پذیرش در آن دانشگاه وجود نداشته باشد. شرط معدل خاصی برای ورود به آن تعریف نشده باشد و کیفیت آموزش بسیار بالا و مدرک بین المللی قابل قبولی ارائه دهد.

  اما واقعیت این است که نمیتوانید تمام خواسته های مد نظرتان را در یک دانشگاه از یک کشور بیابید. دانشگاههای برتر دنیا حتما آزمون ورودی دارند و شرط معدل نیز برای پذیرش دانشجو در آنها بسیار مهم می باشد.

  ممکن است دانشگاهی از نظر هزینه های تحصیلی بسیار مناسب باشد. اما از کیفیت آموزشی خوبی برخوردار نباشد. و مدرک آن دانشگاه در ایران مورد تایید نباشد. و هر دانشگاهی با توجه به رتبه بندی و شرایط موجودش  قوانین و مقررات و محدودیتهای خاصی را جهت پذیرش دانشجو تعریف کرده است، پس باید با بررسی تمامی جوانب بهترین گزینه را انتخاب نمایید.


تقسیم بندی دانشگاهها از نظر شرایط تحصیل و مدرک

پزشکی و دندانپزشکی
  • کشورهایی با مدرک علمی متوسط و هزینه پایین
  • کشورهایی با مدرک علمی متوسط و هزینه متوسط
  • کشورهایی با مدرک علمی پایین و هزینه پایین
  • کشورهایی با مدرک علمی بالا و هزینه بالا
  • کشورهایی با مدرک علمی نامعتبر و هزینه بالا

 در ادامه به بررسی شرایط پذیرش دانشجو و تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در برخی کشورهای پر طرفدار میپردازیم.


بررسی کشورهای مختلف از نظر شرایط تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آن ها

پزشکی و دندان پزشکی در روسیه

به دلیل نزدیکی این کشور با ایران از لحاظ جغرافیایی، روسیه یکی از کشورهای محبوب به جهت تحصیل در خارج از کشور میباشد.

 تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه از نظر کیفیت آموزشی متوسط رو به بالا است. دانشگاه‌ها ی این کشور مورد تأیید ایران  هستند .زبان تدریس و آموزش در دانشگاه های پزشکی کشور روسیه، روسی و انگلیسی و فرانسوی میباشد. پذیرش شدن در دانشگاههای پزشکی روسیه جهت تحصیل مستلزم شرکت و قبولی در آزمون ورودی پادفک میباشد. پذیرش در دانشگاه های پزشکی این کشور نیازمند ارائه ی مدرک زبان نیست. در مورد هزینه های زندگی در روسیه میتوان به طور میانگین مبلغی در حدود 500 دلار در ماه را در نظر گرفت. و در مورد میانگین هزینه تحصیل نیز مبلغی در حدود 4000 تا 9000 دلار سالیانه بر آورد نمود. از این رو روسیه کشوری با هزینه ی پایین جهت تحصیل و زندگی به شمار می آید.

همچنین تحصیل در این کشور شرط معدل خاصی ندارد. طول دوره آموزش رشته های پزشکی ۵ الی ۶ سال است. از شرایط تحصیل برای رشته پزشکی در کشور روسیه در یک جمله شرایط آسان و هزینه کم  زندگی و تحصیلی ارزان می باشد.

 اما از لحاظ مشکلات آن نیز می‌توان به یادگیری زبان روسی و شرایط جغرافیایی و اقلیمی سخت نیز اشاره کرد.


پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه

پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در کشور ترکیه به دلایلی همچون نزدیکی جغرافیایی شباهت فرهنگی و اینکه نیازمند ویزا نمی باشد.

 این کشور بسیار نزد ایرانیان محبوب است. شهریه تحصیل در این کشور پایین است، اما باید بدانید که ورود به رشته های پزشکی در این کشور نیازمند شرکت در آزمون  Yos است .

 برای شرکت در این آزمون باید تسلطی نسبی بر زبان ترکی داشت. تعداد شرکت کنندگان در این آزمون بسیار زیاد هستند و همه این دلایل تا حدی قبولی در این آزمون را سخت میکند.

از دیگر شرایط تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه داشتن شرط معدل است. و پذیرش در آن  نیازمند ارائه ی مدرک زبان TOMER است. آزمون ورودی با تسلط نسبی به زبان ترکی برگزار می شود طول دوره تحصیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی 5-6سال است.

میانگین هزینه ی زندگی در ترکیه در ماه حدودا 500 دلار است و میانگین هزینه تحصیل در سال به 1000 دلار می رسد. از جمله مزایای تحصیل در ترکیه می توان به هزینه بسیار پایین تحصیل اشاره نمود و از مشکلات آن نیز می توان به آزمون ورودی بسیار سخت از نظر تعداد شرکت کنندگان و آموزش به زبان ترکی و تعداد دانشگاه های محدود اشاره نمود .


انگلستان

انگلیس یکی از محبوب ترین کشورها برای تحصیل  رشته های پزشکی و دندانپزشکی  محسوب میشود و هر سال تعداد بسیار زیادی از داوطلبان تمایل به تحصیل  این کشور را دارند. تسلط نسبی اکثر داوطلبان به زبان انگلیسی یکی از دلایل انتخاب این کشور جهت تحصیل می باشد. از دلایل دیگر میتوان به کیفیت آموزشی بالا و شناخته شده بودن دانشگاه های این کشور در سطح بین المللی اشاره داشت.

 از دیگر شرایط اخذ پذیرش تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • داشتن شرط معدل -نیازمند مدرک زبان IELTS 6 – و همچنین آزمون ورودی سخت به نام
  • IMAT/ALPHA TEST  که تعداد شرکت کنندگان آن بسیار زیاد است. و این موضوع فضای رقابتی را مشکل تر کرده است.

باید توجه داشت که، طول دوره تحصیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور 5-6 سال است. هزینه زندگی در انگلیس بالاست و می توانیم میانگین هزینه 1000 دلار در ماه را برایش در نظر بگیریم. اما انگلیس از جمله کشورهای پر هزینه از جهت مخارج تحصیلی در سال نیز می باشد. به طور کلی میانگین هزینه تحصیل در انگلستان در سال به 35000 دلار نیز میرسد.

از دیگر مزایای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور می‌توان به نیاز به یادگیری زبان انگلیسی و امکان اخذ اقامت برای دانشجویان اشاره نمود .

اما از آزمون های ورودی بسیار سخت رقابتی و همچنین هزینه های بسیار بالای زندگی و تحصیل در این کشور نیز نمیتوان غافل شد .


پزشکی و دندان پزشکی در آلمان

یکی از جذاب ترین کشورها جهت تحصیل برای ایرانیان آلمان است. تمایل به تحصیل در این کشور در رشته‌های پزشکی آنقدر بالاست که وقت برای سفارت حدوداً تا یک سال بعد هم رزرو است. البته پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان شرایط بسیار سختی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 شما باید حتما در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در داخل کشور خودتان قبول شده باشید و تائیدیه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در این رشته ها در کشور خودتان را به همراه داشته باشید در غیر این صورت باید در دوره های کالج شرکت نموده و بعد در آزمون ورودی که به زبان آلمانی است حد نصاب بسیار خوبی را کسب نمایید.

 مورد دیگر برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان که باید آن را در نظر گرفت، قانون شرط معدل است که به جهت قبولی دانشجویان در دانشگاه های پزشکی این کشور بسیار مهم میباشد. باید معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی شما بالای 18 باشد.

جدا از معدل دارا بودن مدرک زبان آلمانی در حد B2/C1 نیز واجب است. طول دوره تحصیل رشته های پزشکی در این کشور 5-6 سال است .

 میانگین هزینه زندگی در ماه به 700 دلار و هزینه تحصیل سالیانه نیز به 2000 دلار میرسد. البته هزینه تحصیل در کشور آلمان با توجه به کیفیت آموزشی، بسیار پایین است. اما به دلیل شرایط سخت پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که شامل آموزش و آزمون به زبان آلمانی و شرایط ورودی سخت  و مدرک زبان آلمانی میباشد. یکی از گزینه های بسیار مشکل جهت تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی  در دنیا می باشد.


پزشکی و دندان پزشکی در مجارستان

مجارستان یکی دیگر از گزینه های بسیار قابل توجه برای متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی می باشد که هر ساله تعداد بسیار زیادی از داوطلبان را به سمت خود می کشاند.

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور نیازمند آزمون ورودی نمیباشد.

زبان تدریس در دانشگاه های پزشکی در کشور مجارستان انگلیسی است و این اصلی ترین دلیل علاقه مندی داوطلبان به تحصیل رشته های پزشکی به تحصیل در مجارستان میباشد. هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور اروپایی متوسط و قابل قبول است. اما نکته ی بسیار مهم که علاقه مندان به تحصیل در این کشور باید از آن مطلع باشند این است که مدرک تحصیلی کشور مجارستان از سمت وزارت بهداشت ایران قابل قبول نیست. و مورد تأیید نمیباشد.

 از  دیگر شرایط تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان میتوان به شرکت در دوره پیش پزشکی یا pre-medical اشاره نمود. که در پایان دوره آزمونی برگزار میشود که اگر حد نصاب لازم  توسط متقاضی کسب شد وارد دوره اصلی میشود .

ظرفیت رشته پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان نسبت به رشته داروسازی و سایر رشته‌های علوم پزشکی مانند فیزیوتراپی بسیار محدود می باشد. و هزینه های تحصیلی در این کشور نیز بسیار بالا است .می توان شهریه ی تحصیلی در حدود 14000-16000دلار را برای آن در نظر گرفت.

همچنین برای هزینه های زندگی نیز رقمی به طور میانگین به اندازه 800 دلار  ماهیانه مورد تخمین میباشد.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان نیازمند آزمون ورودی نمیباشد .


پزشکی و دندان پزشکی در چین

کشور چین در سالیان اخیر سعی کرده است که با افزایش کیفیت آموزشی خود یکی از گزینه های قابل توجه در سراسر دنیا باشد . و در بین 500 دانشگاه برتر جهان حدوداً 26 نماینده داشته باشد .

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در چین نیازمند شرکت در آزمون ورودی نمی باشد .شما میتوانید در دوره های پیش پزشکی در این دانشگاهها شرکت نمایید.

 اما اگر بخواهیم بین چین و مجارستان از لحاظ کیفیت آموزشی مقایسه انجام دهیم باید چین را انتخاب کنیم با توجه به آسیای بودن کشور چین  اما دارای کیفیت تحصیلی بالاتری نسبت به مجارستان  می باشد.

 هزینه های تحصیل در این کشور سالیانه حدود 3000-7000 دلار می باشد .

و میانگین هزینه زندگی نیز ماهانه 500-600 دلار است . همچنین تسلط به زبان انگلیسی  یکی از شرایط آن است نکته مهم در این مورد محدودیت سنی برای تحصیل  رشته های پزشکی  و دندانپزشکی در کشور چین می باشد . که تا ۲۸ سال است زبان تدریس در این کشور انگلیسی و چینی است و مدرک این کشور مورد تایید کشور ایران میباشد.


پزشکی و دندان پزشکی در کانادا

تحصیل در این کشور مدرن  یکی از پرطرفدارترین درخواست های تحصیلی خارجی در دنیا محسوب می شود کیفیت آموزش بسیار بالا و اعتبار مدارک دانشگاهی کشور کانادا در سطح بین المللی همچنین فرصت های شغلی بسیار فراوان از دلایل علاقمندی به تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور از طرف متقاضیان در سراسر دنیا مخصوصا ایران میباشد.

متقاضیان رشته های پزشکی و دندانپزشکی ابتدا باید یک دوره 4 ساله در یکی از رشته های علوم پزشکی مانند روانشناسی یا زیست شناسی و… در یکی از دانشگاه‌های این کشور تحصیل نمایند و سپس با دریافت مدرک لیسانس  در آزمون dat و آزمون mcat/ شرکت کنند و در صورت قبولی وارد دانشگاه های پزشکی کشور کانادا شوند طول دوره تحصیل در حدود 5-6سال  میباشد .

شرط معدل حداقل 15 برای دیپلم و پیش دانشگاهی نیز جهت تحصیل در این کشور ضروری است از دیگر25000 دلار میرسد. از دیگر شرایط میتوان به دارا بودن مدرک زبان IELTS6 به بالا اشاره کرد. هزینه تحصیل در این کشور سالیانه 25000 دلار می رسد و میانگین هزینه زندگی در ماه 1000دلار است . از مزایای تحصیل رشته های پزشکی  و دندانپزشکی در کانادا میتوان به مدرک معتبر تحصیلی و همچنین  آموزش به زبان انگلیسی اشاره نمود و از جمله مشکلات می توان به هزینه های بسیار بالاو آزمون های ورودی سخت اشاره کرد.


پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

کیفیت آموزشی در کشور اوکراین بالا می باشد و از شرایط  تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین می توان به شرط معدل دیپلم بالای ۱۶ اشاره نمود. همچنین نیاز به مدرک زبان وجود دارد .

آموزش در کشور اوکراین به زبان انگلیسی می باشد و طول دوره برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی ۵ الی ۶ سال می باشد هزینه تحصیل سالیانه چیزی در حدود 3500- 5000دلار میباشد .از نکات مثبت می توان به شرط پذیرش آسان و هزینه زندگی و تحصیل پایین این کشور و کیفیت خوب آموزشی اشاره کرد. اما متاسفانه مدارک تحصیلی کشور اوکراین در دانشگاههای ایران مورد تایید نمی باشد .


پزشکی و دندان پزشکی در اتریش

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور نیازمند داشتن تائیدیه قبولی در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در آزمون سراسری ایران می باشد .

همچنین مدرک زبان آلمانی در سطح b2/c1   میباشد و همچنین شرط معدل نیز برای پذیرش دانشجو در اتریش اعمال میشود.

اگر داوطلب دارای مدرک زبان آلمانی نباشد. نیز می تواند با شرکت در کالج و گذراندن یک و نیم سال دوره ی آموزش زبان آلمانی و برخی دروس پایه و قبولی در آزمون پس از پایان دوره ی کالج به ادامه تحصیل بپردازد.

از موارد دیگر می توان به داشتن ویزا اشاره نمود و از هزینه های زندگی می توان میانگین بین 600-900 یورو  در ماه برای زندگی و همچنین  میانگین هزینه تحصیل سالیانه 2000 دلار را اشاره کرد.

طول دوره تحصیلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی 5-6 سال می باشد از جمله مزایای تحصیل در اتریش به مدرک پزشکی معتبر آن می توان اشاره کرد که مورد تایید ایران نیز می باشد.


پزشکی و دندان پزشکی در فرانسه

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه به خاطر داشتن دانشگاه های بسیار معتبر و مدرک دانشگاهی معتبر همواره مورد توجه بوده است.

از شرایط لازم برای اخذ پذیرش توسط دانشگاههای کشور فرانسه می توان به داشتن مدرک زبان فرانسوی و همچنین داشتن حداقل سن 17 سال اشاره نمود.

دوره تحصیل رشته های پزشکی در فرانسه بسیار طولانی است و به 9 سال می رسد و اما در مورد رشته های دندانپزشکی و داروسازی این مدت زمان 5-6 سال است و تمامی مدارک مربوط به دانشگاه های فرانسه در کشور ایران مورد تایید می باشد.

 میانگین هزینه تحصیل رشته های پزشکی در فرانسه حدوداً سالانه 2000 دلار است. آموزش و تدریس در دانشگاه های پزشکی این کشور نیز به زبان آلمانی می باشد.


گروه مهاجرتی اپلای من به عنوان پیشرو در ارائه خدمات متمایز و مکانیزه مربوط به اخذ و پذیرش دانشگاه و دانشجو علوم پزشکی در سراسر جهان  با سابقه طولانی و بسیار درخشان در زمینه اخذ و پذیرش دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی در سراسر دنیا  همراه و همگام شماست تا علاوه بر انتخاب دانشگاه و کشور مناسب جهت تحصیل رشته ی پزشکی بتوانید موانع و مشکلات پذیرش  در کشورهای مختلف و دانشگاه های مد نظرتان را بر طرف نمایید. و به سوی آینده ای روشن و درخشان گام بردارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید.

تحصیل داروسازی در کانادا.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا.

تحصیل پزشکی در کانادا.

تحصیل پزشکی در روسیه.

تحصیل پزشکی در آلمان.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید