هزینه تحصیل در روسیه

Applyman

همواره یکی از دغدغه های متقاضیان مهاجرت اطلاع از هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر بوده، در این مقاله کوتاه به بررسی هزینه های تحصیل در روسیه پرداخته ایم تا چشم انداز نسبی را برای شما ترسیم کنیم. همچنین به اختصار درباره تعدادی از دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت علوم هستند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دانشگاه های روسیه شهریه خود را بر اساس امکانات و سطح علمی شان تعیین می کنند و نمی توان عدد ثابتی را برای آن مشخص کرد. اما به طور میانگین هزینه درس خواندن در این کشور عددی بین ۳ تا ۱۰ هزار دلار در سال است و دانشجویان باید شهریه خود را به صورت سالانه پرداخت نمایند.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می توانند انتخاب کنند که برنامه آموزشی آن ها به زبان انگلیسی برگزار شود یا روسی. دانشگاه هایی که دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند، شهریه ای بیشتر از دانشگاه هایی که دارای برنامه های آموزشی به زبان روسی هستند دریافت می نمایند.


هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

به طور کلی هزینه تحصیل در روسیه به 3 بخش: دوره پادفک، هزینه دانشگاه و هزینه های زندگی تقسیم میشود.

هزینه دوره پادفک: در این دوره یک ساله متقاضی به تحصیل زبان روسی و پیش نیاز های رشته مورد نظر پرداخته که هزینه آن در حدود ۴۵۰۰ دلار در سال میباشد.

هزینه های زندگی: هزینه های زندگی در روسیه با توجه به در نظر گرفتن اجاره مسکن یا خوابگاه، هزینه های حمل و نقل و هزینه های جاری مانند خوراک حدود 7000 دلار در سال خواهد بود.

سیستم آموزش عالی روسیه در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی برای جذب دانشجویان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور نموده است. ۸۸۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در روسیه برنامه های آموزشی مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهند.

هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با کشورهای اروپایی اقتصادی و مقرون به صرفه است اما خدمات آموزشی آن با این کشورها برابری می کند. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نیز پایین است.

بنابراین دانشجویی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کند، دغدغه خاصی برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی خود ندارند.

درصورت تمایل به مطالعه دوره زبان در مجارستان اینجا کلیک کنید.


هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟

دانشجویان بین المللی با تحصیل در روسیه از دو مزیت بزرگ که شامل کیفیت آموزشی بالا و شهریه پایین است بهره مند می شوند. دولت روسیه هر ساله بودجه زیادی را صرف سیستم آموزشی خود می کند و همین امر سبب شده تا هزینه درس خواندن در این کشور اقتصادی باشد.

وظیفه تعیین شهریه و نظارت بر دریافت آن بر عهده فدراسیون تحصیلات عالی روسیه است و این فدراسیون مانع از دریافت هزینه های اضافی از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور می شود. هزینه درس خواندن در این کشور برای مقاطع مختلف متفاوت می باشد. میانگین هزینه تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی حدود ۴۰۰۰ دلار، حداقل هزینه ۳۰۰۰ دلار و حداکثر هزینه ۱۱۰۰۰ دلار در سال است.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به طور میانگین باید هزینه ای برابر با ۳۷۰۰ دلار در سال پرداخت کنند. حداقل هزینه درس خواندن در این کشور برای مقطع کارشناسی ارشد ۲۲۰۰ دلار و حداکثر ۷۵۰۰ دلار می باشد. همچنین دانشجویان دکترا سالانه به طور میانگین ملزم به پرداخت شهریه ای برابر با ۴۵۰۰ دلار هستند. حداقل شهریه دانشگاه برای این مقطع، ۴۰۰۰ دلار و حداکثر ۷۰۰۰ دلار می باشد

هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۱۹

اگر فردی بخواهد در یک دانشگاه معمولی روسیه ادامه تحصیل دهد باید مبلغی بین ۲۲۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال هزینه کند. با این حال این امکان وجود دارد که هزینه درس خواندن در این کشور در برخی از دانشگاه ها بسیار بیشتر باشد. متقاضیان خارجی تحصیل در روسیه بهتر است تا حداکثر هزینه را در نظر بگیرند تا بتوانند تصمیم بهتری در این زمینه اتخاذ کنند.

برای فردی که قصد ادامه تحصیل در این را دارد، هزینه های زندگی نیز مهم است. دانشجویان بین المللی باید برای تغذیه خود حداقل ۲۰۰ دلار در ماه هزینه کنند.

همچنین مبلغ ۱۵ دلار صرف خرید اشتراک اینترنت و استفاده از خطوط تلفن خواهد شد. هزینه حمل و نقل با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به دانشجویان داده می شود، ۵۰ دلار در ماه است. افرادی که علاقه مند به تمرین در باشگاه های ورزشی هستند باید ماهانه حدود ۵۰ دلار برای آن کنار بگذارند.

در مجموع می توان گفت هزینه های یک زندگی دانشجویی در روسیه عددی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. هزینه درس خواندن در این کشور در کنار هزینه های زندگی دانشجویی برای افرادی که به دنبال یک مهاجرت تحصیلی ارزان قیمت می گردند بسیار مطلوب است.

هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۲۰هزینه تحصیل در روسیه

به عواملی چون دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و … بستگی دارد. دولت روسیه برای کمک به دانشجویان برای تحصیل در این کشور، تسهیلات ویژه ای را برای آن ها در نظر گرفته است.

دانشگاه های روسیه هر ساله یارانه قابل توجهی از سمت دولت این کشور دریافت می کنند و این یارانه را صرف بالا بردن سطح علمی، بروز رسانی تجهیزات و ارائه کمک هزینه درس خواندن در این کشور و تسهیلات آموزشی به دانشجویان خود می نمایند.

دولت روسیه شرایطی را فراهم کرده که دانشجویان بین المللی بتوانند از تسهیلاتی نظیر اینترنت رایگان، حمل و نقل ارزان خوابگاه دانشجویی ارزان و بسیاری مزایای دیگر بهره مند شوند. برای دانشجویانی که در خوابگاه دانشگاه اقامت دارند، هزینه زندگی در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است.

همچنین اگر دانشجویان در شهری مثل سن پترزبورگ ادامه تحصیل دهند، هزینه هایشان نسبت به مسکو بسیار پایین تر خواهد بود. دولت روسیه هر ساله به ۱۵۰۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه های این کشور، بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

این بورسیه تحصیلی هزینه هایی چون شهریه دانشگاه، خوابگاه، هزینه های زندگی، هزینه سفر، بیمه درمانی و بسیاری موارد دیگر را شامل می شود و میتواند بخش اعظمی از هزینه درس خواندن در این کشور را پوشش دهد

شهریه دانشگاه های روسیه

شهریه دانشگاه های روسیه با توجه به رشته مورد نظر متفاوت خواهد بود به این صورت که:

هزینه تحصیل رشته های پزشکی: در حدود ۶۵۰۰ دلار در سال است و با توجه به شاخه مد نظر از قبیل دندانپزشکی، دارو سازی، … با تغییرات نسبی همراه خواهد بود.

تحصیل پزشکی در کانادا.

هزینه درس خواندن در رشته های مهندسی: تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه به نسبت سایر کشور ها به صرفه تر است و در حدود ۶۰۰۰ دلار در سال هزینه خواهد داشت.

معرفی برترین دانشگاه‌های مهندسی دنیا.


هزینه تحصیل در روسیه پزشکی

دولت روسیه اهمیت ویژه ای برای رشته های پزشکی قائل است، به همین جهت هر ساله نیمی از هزینه تحصیل دانشجویان در رشته های پزشکی را پرداخت می نماید.

از طرف دیگر روسیه یکی از بهترین نظام های درمان و بهداشت را در سطح جهانی دارد و این دو عامل باعث شده اند که تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین المللی جذاب باشد. متقاضیان خارجی که به زبان روسی تسلط کافی ندارند می توانند در دوره های آموزش پزشکی که به زبان انگلیسی برگزار می شود شرکت نمایند. البته هزینه درس خواندن در این کشور به زبان انگلیسی کمی بیشتر از دوره های آموزشی روسی زبان است.

 اما دانشجویانی که می خواهند به زبان روسی رشته پزشکی را دنبال کنند، باید در یک دوره پیش پزشکی که به دوره پادفک مشهور است شرکت نمایند. در این دوره به دانشجویان زبان روسی آموزش داده می شود. همچنین دروس زیست شناسی و شیمی برای آن ها تدریس می گردد.

دانشجویان در دوره پادفک با آداب و رسوم و فرهنگ مردم روسیه آشنا می شوند تا بهتر بتوانند با آن ها ارتباط برقرار نمایند. هزینه درس خواندن در این کشور در دوره پادفک برای رشته های پزشکی بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار می باشد که مبلغ دقیق آن بستگی به دانشگاه یا موسسه ای دارد که این دوره را برگزار می کند.

دانشجویان در پایان دوره پادفک لازم است تا در امتحان نهایی آن شرکت کنند و حداقل نمره ۵۰ درصد را از آن کسب نمایند. افرادی که موفق به قبولی در این آزمون گردند، می توانند در رشته های پزشکی به زبان روسی ثبت نام نمایند.

هزینه مدرک پزشکی در روسیه ۲۰۲۰

تحصیل پزشکی در روسیه برای افرادی که به زبان روسی آموزش می بینند ۷ سال و برای افرادی که در دوره های انگلیسی زبان شرکت کرده اند ۶ سال طول می کشد. علت یکسال اضافی دوره های پزشکی به زبان روسی، برنامه یکساله پادفک است که برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی به زبان روسی اجباری می باشد.

هزینه درس خواندن در این کشور در رشته پزشکی به زبان روسی بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار و به زبان انگلیسی بین ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار می باشد. برای اتباع ایرانی تحصیل پزشکی دارای مزایای فراوانی است. روسیه به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران محسوب می شود و دو کشور روابط دیپلماتیک پایدار و قوی با یکدیگر دارند. به همین دلیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه های روسیه از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

نزدیکی این کشور به ایران سبب می شود که رفت و آمد دانشجویان راحت تر و کم هزینه تر باشد و آن ها بتوانند در فواصل زمانی کوتاه تری به دیدن خانواده هایشان بیایند. برای تحصیل پزشکی در روسیه نیازی نیست که فرد متقاضی دارای دیپلم تجربی باشد بلکه با داشتن دیپلم ریاضی می توان برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در یکی از دانشگاه های روسیه اقدام نمود.

هزینه درس خواندن در این کشور در رشته پزشکی در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته کمتر است و همین دلیل باعث می شود تا تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های روسیه برای متقاضیان خارجی جذاب باشد.

هزینه مدرک دندانپزشکی در روسیه ۲۰۲۰

دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه یک دوره ۵ ساله است که پس از پایان آن دانشجویان موظف هستند تا در دوره های کارآموزی شرکت کنند. دوره دندانپزشکی نیز همانند دوره پزشکی به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شود و دانشجویان متقاضی شرکت در دوره روسی لازم است تا در برنامه یکساله پادفک شرکت نمایند تا آمادگی بیشتری برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کسب کنند.

از مزایای مهم تحصیل دندانپزشکی در روسیه هزینه های پایین آن است. هزینه درس خواندن در این کشور در رشته دندانپزشکی، شهریه ای در محدوده ۳۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال دارد که تفاوت هزینه آن به برنامه آموزشی، سطح کیفی دانشگاه، اعتبار اساتید و … بستگی دارد. وزارت بهداشت و درمان ایران معمولا مدرک دندانپزشکی روسیه را از افرادی که این دوره را به زبان روسی گذرانده اند قبول می کند.

از دانشگاه های دندانپزشکی روسیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد می توان به دانشگاه نووسیبیرسک، دانشگاه ملی سن پترزبورگ، دانشگاه کازان و دانشگاه دوستی ملل اشاره کرد.

اگر فردی بتواند موفق به دریافت کمک هزینه تحصیل در روسیه شود، می تواند بخشی یا تمام هزینه هایی مثل شهریه دانشگاه، اجاره محل اقامت، حمل و نقل، تغذیه، ورزش و … را تامین نماید. البته دریافت بورسیه تحصیلی روسیه کار آسانی نیست و نیاز به شرایط خاص دارد.

عوامل موثر در هزینه درس خواندن در روسیه

همانطور که تا الان متوجه شدید، دانشگاه های روسیه شهریه یکسانی نسبت به یکدیگر ندارند و در بیشتر موارد هزینه تحصیل در یکی از دانشگاه های روسیه با دیگری فرق می کند. علت این اختلاف شهریه می تواند مواردی چون امکانات و تجهیزات دانشگاه، برخورداری از اساتید بین المللی، رتبه علمی دانشگاه و بسیاری عوامل دیگر باشد.

همچنین افراد برای زندگی خود لازم است تا علاوه بر شهریه دانشگاه، مبلغی را جهت تامین مایحتاج روزانه کنار بگذارند. اگر فرد از خوابگاه دانشجویی استفاده کند، هزینه ای به مراتب کمتر از فردی می پردازد که اقدام به اجاره یک آپارتمان نموده است.

یکی دیگر از عوامل مهم در هزینه درس خواندن در این کشور شهری است که دانشجو در آن زندگی می کند. همه می دانند که مسکو جزو شهرهای گران روسیه می باشد. بنابراین دانشجویی که در روسیه اقامت دارد باید هزینه بیشتری نسبت به دانشجویانی که در شهرهای دیگر روسیه مشغول تحصیل هستند بپردازد

دانشگاه های کشور روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

در ذیل این مطلب به اختصار درباره برخی دانشگاه های کشور روسیه که مورد تایید وزارت علوم هستند و رتبه و کیفیت آموزشی خوبی دارند خواهیم پرداخت.

  • دانشگاه نووسیبیرسک (Novosibirsk): دانشگاه نووسیبرسک بر اساس رتبه بندی QS در رتبه ۲۹۱ جهان قرار گرفته و از معتبرترین دانشگاه های کشور روسیه محسوب می شود. موقعیت جغرافیایی شهر نووسبیرسک در منطقه سیبری از کشور روسیه و با فاصله ۳۴۰۰ کیلومتری از پایتخت (مسکو) قرار گرفته و پرواز مستقیم از مسکو به این شهر ۳ ساعت و نیم طول خواهد کشید.
  • دانشگاه پاولوف در سنت پترزبورگ  (Saint Petersburg State University): کالج دانشگاه پاولوف یکی از بهترین و با کیفیت ترین کالج های کشور روسیه می باشد.ظرفیت کالج دانشگاه محدود به ۱۰۰ نفر ظرفیت عادی و ۲۰ نفر بورس میباشد و به همین جهت سریعا تکمیل میشود.
  • دانشگاه سماشکو (Semashsko): دانشگلاه سماشکو دانشگاه تخصصى دندانپزشکى است. می توان گفت با تحصیل در روسیه در این دانشگاه  بهترین دانشگاه را براى تحصیل دندان پزشکى در روسیه انتخاب کرده اید، در عین حال که شهریه بالایى پرداخت نمى کنید. مخصوصا در مورد پادفک این دانشگاه که بسیار ارزان و در عین حال از لحاظ آموزشى بسیار سطح آموزشى خوبى دارد.

توجه داشته باشید که هزینه هایی از قبیل هزینه دوره پادفک، هزینه زندگی و هزینه های تحصیلی دانشگاه ها با توجه به عواملی مانند: شهر محل زندگی، دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود و اطلاعات بیان شده به صورت میانگین ارائه شده اند.

در صورت تمایل به مطالعه کامل تر درباره شرایط تحصیل در روسیه اینجا کلیک کنید.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص کشور روسیه مطالعه فرمایید

تحصیل در روسیه

مهاجرت به روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

کار در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

ویزای تحصیلی روسیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید