ویزای تحصیلی کانادا

Applyman

کشور کانادا مدتهاست مقصدی محبوب بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. ار جمله علل این محبوبیت میتوان به: سطح رفاه اجتماعی بالای کشور کانادا، کیفیت ممتاز دانشگاه ها و در کل تحصیل در کانادا، امکانات بسیار خوب تحصیلی و آموزشی در این کشور، امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل در کانادا و … اشاره کرد. همه این دلایل ویزای تحصیلی کانادا را به یکی از انتخاب های محبوب در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بدل کرده.

گروه مهاجرتی اپلای من تلاش دارد تا در ادامه این مقاله به توضیح در باره انواع روشهای اخذ ویزای تحصیلی کانادا بپردازد. کارشناسان ما آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند.

ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا به دو بخش ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم میشود، تمرکز ما در این مقاله بیشتر بر ویزای دانشجویی متمرکز است و تلاش داریم شما عزیزان را با الزامات و شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان بیشتر آشنا کنیم.


مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان مراحلی پیش روی متقاضیان قرار دارد که در فهرست ذیل به ذکر آنها میپردازیم.

 • بررسی مدارک و شرایط مقاضی توسط کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من
 • انتخاب دانشگاه براساس شرایط متقاضی
 • اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مد نظر
 • ترجمه مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا
 • ارائه فرم های توصیه نامه، انگیزه نامه و رزومه
 • اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا
 • حضور در سفارت کانادا در ترکیه یا دبی

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا و به طبع آن اخذ ویزای تحصیلی کانادا شرایط کلی وجود دارد که این شرایط و مدارک مورد نیاز با توجه به مقطع و رشته مورد نظر امکان تغییر دارند.

از جمله این شرایط میتوان به سن، رشته تحصیلی، دانشگاه قبلی، معدل، گپ تحصیلی، سابقه کار اشاره کرد. گزینه دیگری که در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی تاثیرگذار خواهد بود مدرک زبان متقاضی است. در ادامه به صورت مجزا درباره مقاطع تحصیلی و مدارک و شرایط هر یک از آنها صحبت خواهیم کرد

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

متقاضیان تحصیل در کانادا جهت دریافت ویزای تحصیلی این کشور ملزم به ارائه تمکن مالی به سفارت کانادا خواهند بود. نحوه محاسبه تمکن مالی به این صورت است تمکن و گردش حساب مالی 3 ماه گذشته متقاضی ویزای تحصیلی کانادا نشان دهد که مدارک مالی و بودجه در دسترس برای حمایت از هزینه های دانشگاه و پرداخت هزینه های رفت و آمد و زندگی کافی است. هزینه سالانه تحصیل در کانادا به صورت میانگین 15000 دلار کانادا براورد شده که جمع این رقم با هزینه های سالانه زندگی فرد که به صورت میانگن 12000 دلار براورد میشود میزان تمکن مالی شخص متقاضی را معین میکند. البته باید توجه داشت که میزان تمکن مالی با توجه به دانشگاه و شهر محل سکونت متقاضی متغیر خواهید بود و مبالغ فوق به صورت میانگین محاصبه شده. نامه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار پر اهمیت بوده و در صورتی که متقاضی نتواند آن را اثبات نماید، آفیسر ویزای تحصیلی او را مردود خواهد کرد.


مقاطع تحصیلی در کانادا

دانشگاه های کانادابه طور معمول در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به اعطای پذیرش به متقاضیان میکنند که مدارک مورد نیاز هر مقطع با توجه به رشته تحصیلی امکان تغییر دارند. در این بخش قصد داریم تا به صورت مجزا هر مقطع را با مدارک مورد نیاز توضیح دهیم.


مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی 4 سال به طول خواهد انجامید که با دیپلم 12 ساله امکان ورود به این مقطع فراهم است. برای اخذ پذیر در مقطع کارشناسی و به طبع آن اخذ ویزای تحصیلی کانادا همانطور که اشاره شد نیاز به دیپلم 12 ساله، مدرک زبان حداقل آیلتس6، انگیزه نامه و رزومه است که در مرحله ویزا نامه تمکن مالی نیز به این مدارک اضافه خواهد شد. دانشجویان در مقطع کارشناسی در کانادا امکان کار پاره وقت(20 ساعت در هفته) دارند. امکان جست و جوی کار نیز برای فارق التحصیلان این مقطع فراهم است تا از این طریق به اقامت دائم کانادا دست یابند.


مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد معمولا تا 2 سال به طول می انجامد و در دو حالت ریسرچ یا کورس ارائه میشود. دوره های course-based به صورت کلاس درسی و گذراندن واحد تحصیلی ارائه میشوند و دانشجو با شرکت در کلاس ها مطابق معمول به تحصیل و اخذ مدرک فوق لیسانس میپردازد. در مقابل دوره های research-based دانتشجویان با کمک استاد راهنما به تحقیق و تهیه پایان نامه پرداخته و در راستای مباحث تحقبقاتی فعالیت خواهند کرد. در این میان برخی دوره ها به صورت تلفیقی از ریسرچ و کورس ارائه میشوند که دانشجو علاوه بر شرکت در کلاس های درسی کار تحقیقاتی نیز انجام میدهند.

داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای 15، نمره زبان حداقل آیتس 6 یا 6.5، انگیزه نامه، رزومه تحصلی و کاری و توصیه نامه از اساتید مقطع پیشین از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های کانادا به شمار میرود. لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در این مقطع نامه تمکن مالی نیز به این مدارک اضافه خواهد شد. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند مقطع پیشین امکان کار پاره وقت(20 ساعت در هفته) دارند. امکان جست و جوی کار نیز برای فارق التحصیلان این مقطع فراهم است تا از این طریق به اقامت دائم کانادا دست یابند. همچنین برخی از دوره های کارشناسی ارشد یا مستر این امکان را به متقاضی می‌دهند که به صورت مستقیم در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

در این مقطع امکان اخذ بورسیه و کمک هزینه زندگی نیز فراهم است که شانس برخورداری از آن رابطه مستقیمی با مدارک ارائه شده توسط دانشجو دارد. برای مثال نمره زبان، معدل و رزومه تحقیقاتی قوی شانس متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را افزایش میدهد. همچنین در صورتی که متقاضی از بورسیه کامل تحصیلی بهره مند شود از ارائه نامه تمکن مالی به سفارت کانادا معاف خواهد بود.


ویزای تحصیلی کانادا – مقطع دکترا در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع دکترا معمولا تا 1 تا 2 سال به طول می انجامد. این دوره صرفا به صورت research-based بوده و دانشجویان موظفند یک پروژه را دنبال کند. از انجا که این دوره ها توسط شرکت ها و کمپانی ها ساپورت میشوند بیشتر اساتید در دوره دکتری به دانشجویان فاند یا کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند که هزینه های تحصیلی دانشجویان را تامین میکند و تا حدودی به هزینه های زندگی نیز کمک میکند.

داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس با معدل بالای 15، نمره زبان حداقل آیتس 6 یا 6.5، انگیزه نامه، رزومه تحصلی و کاری و توصیه نامه از اساتید مقطع پیشین در کنار رزومه تحقیقاتی قوی (برای مثال مقالات ثبت شده در ISI) از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و به طبع آن اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکتری از دانشگاه های کانادا به شمار میرود.


کار در حین تحصیل با ویزای تحصیلی کانادا

تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع به دو روش حق کار در زمان تحصیل دارند.

در محل تحصیل و یا دانشگاه به عنوان کارآموز و یا دستیار که در اصطلاح به On Campus معروف است و کار کردن با این شرایط، نیازی به صدور مجوز کار در حین تحصیل نیست و محصلان می توانند در زمان فراغت خود در دانشگاه و یا مدرسه کار کنند.

خارج از محل تحصیل که منوط به اخذ مجوز کار می باشد. تمامی دانشجویاناین امکان را دارند تا با ویزای تحصیلی کانادا و در زمان هایی که دانشگاه و یا موسسه آن ها تعطیل می باشد، تا حد اکثر ۲۰ ساعت در هفته و خارج از محیط دانشگاه فعالیت شغلی داشته باشند. کار کردن خارج از محل تحصیل، نیاز به اخذ مجوز کار از سوی اداره مهاجرت دارد.


مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اولین شرط داشتن نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر این کشور است. در ادامه مدارک لازم جهت اخذ ویزا جهت تحصیل در این کشور را توضیح خواهیم داد. به این نکته توجه کنید که تقریبا تمامی مدارک متقاضی الزاما باید باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

 • اصل پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی متقاض
 • ریز نمرات
 • گردش حساب ۴ ماهه اخیر حساب متقاضی به اضافه تمکن مالی
 • نامه وازیر شهریه دانشگاه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان B (برای ایالات فرانسوی زبان)

*در صورتی که دانشگاه مقصد درخواست کند ارائه گواهی سلامت پزشکی نیز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز خواهد بود. همچنین ارائه برنامه تحصیلی دانشگاه نیز میتواند صدور ویزای تحصیلی کانادا را تسریع بخشد.

*مدارک متقاضیان ورود به دانشگاه و صدور ویزای تحصیلی کانادا باید توسط سازمات wes تایید گردد که این پروسه تا حدود یک ماه زمان خواهد برد و مبلغی در حدود ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.


جهت مطالعه بیشتر درباره ویزای تحصیلی کانادا مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق کار

شرایط اقامت دائم در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا

ویزای استارتاپ کانادا

اقامت تحصیلی کانادا

مهاجرت به کانادا

اقامت کانادا

اپلای کانادادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید