گرین کارت آمریکا و روش های دریافت آن ۲۰۲۲ چگونه است؟

Applyman

گرین کارت آمریکا و شرایط آن موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. کشور آمریکا سومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه و کانادا می باشد و از نظر جمعیت پس از چین و هند نیز در رتبه سوم قرار گرفته است. آمریکا از غرب با اقیانوس آرام و از شرق با اقیانوس اطلس در ارتباط است. در امتداد مرز شمالی آن کانادا و در مرز جنوبی آن کشور مکزیک قرار دارد. ایالات متحده متشکل از 50 ایالت و یک منطقه به نام کلمبیا می باشد و پایتخت فدرال آن واشنگتن دی سی می باشد. در آمریکا هر ایالت پایتخت مخصوص خود را دارد. از بزرگترین شهرهای آمریکا می توان به نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو و هوستون اشاره کرد. آمریکا جزو مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا بوده و به کسانی که شرایط لازم را داشته باشند اقامت دائم و یا اصطلاحا گرین کارت ( Green Card ) اعطا می نماید. خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا (USCIS) مجوزهای لازم و قانونی را برای کار و زندگی به دارنده گرین کارت اعطا می کند. به دلیل اینکه این کارت از ابتدا به رنگ سبز بوده، آن را گرین کارت یا گواهی بیگانگان نامیده اند.

روش های دریافت گرین کارت آمریکا

ایالات متحده جزو مناسب ترین کشورهای جهان برای زندگی می باشد. همچنین مهاجرت تحصیلی به آمریکا به علت داشتن رتبه اول از لحاظ رده بندی آموزشی بهترین دانشگاه های جهان و صرف 17 درصد درآمد خود به بخش درمان، به یکی از محبوب ترین کشورهای جهان برای مهاجرت معرفی گردیده است. کشور آمریکا هر ساله پذیرای حدود 1 میلیون مهاجر از سراسر جهان بوده و حدود 14 درصد از جمعیت کنونی آن را مهاجران تشکیل داده اند. مهاجرت به آمریکا به روش های مختلفی از جمله سرمایه گذاری، ازدواج، کار، پناهندگی، لاتاری، خانوادگی و … امکان پذیر می باشد. اما ما در این مقاله قصد داریم به شرایط لازم در ارتباط با گرین کارت آمریکا بپردازیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطالاعات لازم در مورد گرین کارت آمریکا، شرایط دریافت و هزینه ها و …. را کسب نمایید. ضمنا کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من نیز با بهره گیری از تجربیات کافی آمادگی دارند تا شما عزیزان را در این خصوص راهنمایی نمایند.

گرین کارت آمریکا

کارت سبز گواهی است که به وسیله آن این امکان به فرد داده می شود تا به صورت دائم در آمریکا اقامت داشته باشد. Green card به متقاضی این امکان را می دهد تا به صورت قانونی در آمریکا کار و زندگی نماید. حدود 14 میلیون دارنده کارت سبز در آمریکا وجود دارند که 10 میلیون آنها واجد شرایط لازم برای گرفتن شهروندی آمریکا هستند. ضمنا افراد دارنده گرین کارت با نشان دادن مدرکی دال بر اینکه 5 سال متوالی در آمریکا بوده اند امکان دریافت تابعیت آمریکا را نیز دارند. متقاضیان دارنده این کارت امکان استفاده از تخفیف در هزینه های تحصیل تا 80% را خواهند شد.

فرم هایی که اغلب افراد متقاضی دریافت گرین کارت، می بایست بنا به شرایط موجود تکمیل کنند به شرح زیر است:

 1. فرم I-130، دادخواست برای اقوام
 2. فرم I-140، دادخواست مهاجرت برای کارگر خارجی
 3. فرم I-730، دادخواست نسبی پناهندگان / Asylee
 4. فرم I-589، درخواست پناهندگی و جلوگیری از حذف
 5. فرم I-360، دادخواست برای مهاجر ویژه
 6. فرم I-526، دادخواست مهاجرین توسط کارآفرین
 7. فرم I-918، دادخواست از وضعیت غیر مهاجر U
 8. فرم I-929، دادخواست برای واجد شرایط بودن اعضای خانواده یک غیر مهاجر U-1

مهاجرت به آمریکا

ایالات متحده روش های زیادی را جهت دریافت کارت سبز در اختیار متقاضیان قرار داده است. اکثر افراد از طریق خانواده با داشتن پیشنهاد کاری می توانند Green card ایالات متحده را دریافت کنند. پناهندگی نیز یکی از روش های مرسوم برای دریافت گرین کارت می باشد. در ادامه به مواردی که از طریق آن می توان اقامت آمریکا را دریافت کرد، می پردازیم.

تحصیل در آمریکا

مطالب بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا

دریافت گرین کارت آمریکا از طریق لاتاری

شرکت در لاتاری یکی از راه های دریافت این کارت می باشد. لاتاری سالانه حدود 50،000 ویزای مهاجرتی را در اختیار کسانی که در این قرعه کشی شرکت کرده باشند اعطا می نماید.

این قرعه کشی توسط وزارت امور خارجه آمریکا انجام می شود. در ادامه به مدارک لازم جهت اخذ Green card پس از برنده شدن در لاتاری اشاره خواهیم کرد:

 1. متقاضی برای ورود به خاک آمریکا مشکلی قانونی نداشته باشد.
 2. پر کردن فرم I-485
 3. دو عکس در سایز گذرنامه
 4. تکمیل فرم I-693 برای معاینه پزشکی و واکسیناسیون
 5. کپی صفحه گذرنامه با ویزای غیر مهاجرتی
 6. کپی صفحه گذرنامه همراه با پذیرش (ورود) یا مهر مشروط
 7. پر کردن فرم I-94 به جهت سوابق ورود
 8. نسخه های معتبر از برگه های دادگاهی، در صورتی که فرد متقاضی دارای سوء پیشینه باشد.
 9. کپی نامه انتخاب متقاضی در موقع قرعه کشی
 10. پرداخت هزینه های بررسی ویزای لاتاری
 11. فرم I-601، درخواست برای چشم پوشی از مواردی که ممکن است که موجب عدم پذیرش شما شود.
 12. پرداخت هزینه درخواست

دریافت گرین کارت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی دیگر از روش های اخذ Green card می باشد. فرد با سرمایه گذاری در حدود 2 میلیون دلار در یک شرکت تجاری و ایجاد شغل در آمریکا می تواند به همراه همسر و فرزند مجرد زیر 21 سال، واجد شرایط درخواست گرین کارت شود. البته در شرایطی مبلغ این سرمایه گذاری می تواند کاهش یابد. سرمایه گذاری یکی از راه های ایده آل جهت دریافت کارت سبز آمریکا می باشد.

دریافت گرین کارت آمریکا از طریق ازدواج

ازدواج، یکی دیگر از گزینه های دریافت Green card می باشد. ایالات متحده به همسر یک شهروند آمریکایی مجوز کار و زندگی در هر نقطه ای از ایالات متحده را می دهد. افرادی که گرین کارت دارند تا زمانی که تصمیم نگیرند درخواست شهروندی ایالات متحده را بدهند، در آمریکا اقامت دائم خواهند داشت. البته متقاضیان پس از سه سال کار و اقامت دائم در آمریکا می توانند درخواست تابعیت آمریکا را نیز ارائه نمایند.


مدارک لازم برای دریافت گرین کارت آمریکا از طریق ازدواج، با توجه به شرایط تفاوت دارد اما مدارک کلی که متقاضی می بایست ارائه دهد به شرح ذیل است:

 1. داشتن گواهی نامه
 2. سند ازدواج
 3. اثبات تمکن مالی
 4. اثبات تابعیت یا اقامت دائم همسر
 5. مدارک ورود قانونی به آمریکا
 6. گواهی عدم سوء پیشینه
روش های اخذ Green card آمریکا
روش های اخذ Green card آمریکا

دریافت گرین کارت آمریکا برای افراد نخبه و ممتاز

نخبگان نیز با توجه به استعدادی خاصی که در زمینه های مختلف دارند این امکان را دارند تا درخواست گرین کارت آمریکا را ارائه نمایند. افرادی که توانایی فوق العاده در رشته خاصی را دارند، امکان دارد واجد شرایط ویزای EB-1 باشند. تمام کسانی که توانایی بالایی در علوم، هنر، تجارت یا رشته ورزشی داشته باشند این امکان را دارند که با ارائه مدارک زیر ویزای دائم آمریکا را از طریق کارت سبز دریافت نمایند.

به طور کلی افراد مستعد می بایست شرایط زیر را داشته باشند:

 • اثبات استعداد از طریق ارائه دادن مدارکی ملی یا بین المللی
 • فرد در زمینه ای که توانای دارد، بتواند فعالیت خود را در آمریکا انجام دهد.
 • ورود فرد باعث منفعت ایالات متحده باشد.

دریافت گرین کارت آمریکا از طریق تحصیل

افرادی که از طریق تحصیل وارد خاک آمریکا می شوند، امکان دریافت گرین کارت این کشور را ندارند. اما دانشجویان بین المللی روش های مختلفی را برای دریافت اقامت دائم آمریکا دارند. افراد مشغول به تحصیل در آمریکا که ویزای F1 دارند، می توانند از طریق روش های زیر با تبدیل ویزای دانشجویی خود اقامت دائم آمریکا را بدست آورند.

 • دریافت پیشنهاد کاری
 • ازدواج با یک شخص آمریکایی
 • پناهندگی
 • برنده شدن در لاتاری
 • اقامت آمریکا از طریق خانواده
 • استخدام ارتش آمریکا
 • تمکن مالی والدین

دریافت گرین کارت آمریکا از طریق بستگان

بنیان خانواده در کشور آمریکا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به این دلیل بستگان شهروندان ایالات متحده در مواردی می توانند به صورت قانونی اقامت دائم ایالات متحده را دریافت کنند. کسانی تابعیت آمریکا را دارند نسبت به کسانی که گرین کارت آمریکا را دارند برای آنکه اقوام خود را به این کشور بیاورند در اولویت قرار می گیرند.

افراد بالای 21 سال و دارای اقامت دائم و یا پاسپورت آمریکایی می توانند بر اساس دو نوع ویزا خانواده خود را به آمریکا بیاورند:

 • بستگان درجه یک (Immediate Relative) مختص کسانی است که یکی از اعضای خانواده یک شهروند آمریکایی باشند.
 • بستگان درجه دو (Family Preference) خانواده درجه دو کسی که ارتباط خانوادگی با یک شهروند آمریکایی داشته باشند.

مدارک کلی و لازم جهت دریافت گرین کارت آمریکا

 • کارت ملی و شناسنامه
 • گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار
 • عکس جدید در سایز گذرنامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت به همراه تاییدیه پزشک
 • تکمیل فرم پزشکی I-639
 • تکمیل فرم اطلاعات شخصی AG325

هزینه های دریافت گرین کارت آمریکا چقدر است؟

خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) هزینه های را برای پردازش ویزای مهاجرتی و صدور کارت اقامت دائم که اصطلاحا با نام Green card شناخته می شود، دریافت می نمایند. اما هزینه ها بسته به نوع درخواست و شرایط تفاوت دارد.

این هزینه ها به شرح ذیل است:

 • هزینه پردازش حدود 350 دلار
 • هزینه USCIS برای مهاجرت حدود 200 دلار
 • هزینه خدمات بیومتریک حدود 80 دلار
 • هزینه ارزیابی های پزشکی ازحدود 400 دلار
هزینه های دریافت کارت سبز آمریکا
هزینه های دریافت کارت سبز آمریکا
مدت زمان لازم برای صدور گرین کارت

پس از تشکیل فرم I-485، برای درخواست تنظیم وضعیت و فرم های مربوطه مانند پردازش I-485 حدود 14 ماه زمان برای صدور نیاز است. البته با توجه به شرایط، مدت زمان صدور می تواند تغییر نماید. به طور مثال فردی که با استفاده از ویزای مهاجرتی خود وارد ایالات متحده شود جهت دریافت کارت اقامت دائم خود باید حدود 90 روز و جهت دریافت کارت سبز از طریق ازدواج باید در حدود 10 تا 38 ماه منتظر بماند.

مقالات مرتبط با گرین کارت آمریکا :

اقامت آمریکا

تحصیل در آمریکا

ویزای کاری آمریکا


دیدگاه‌ها

سلام وقت بخیر
این مطلب اطلاعات ارزنده ای در ارتباط با گرین کارت آمریکا در اختیار بنده قرار داد
ممنون از شما🙏🙏

سلام و عرض ادب. ممنون از شما که با نظرات ارزشمندتون مارو حمایت و همراهی می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید