ویزای تحصیلی فرانسه

Applyman

در میان کشور های اروپایی، فرانسه به جهت فرهنگ جذاب، جاذبه های توریستی، سطح رفاه اجتماعی و خدمات شهروندی، دانشگاه های با کیفیت و دارای اعتبار در کنار تحصیل رایگان و هزینه های کم برای تحصیل و زندگی، مورد توجه دانشجویان و متقاضیان تحصیل در یک کشور خارجی قرار گرفته است. این محبوبیت در کنار عللی که ذکر شد علل گوناگون دیگری نیز دارد که در این مقاله قصد داریم به آنها اشاره داشته باشیم. اما نکته ای که در این میان متقاضیان باید به آن توجه لازم و کافی داشه باشند، بحث ویزای تحصیلی فرانسه است که پس از اخذ پذیرش از دانشگاه یا کالج های زبان، مسئله ی مهمی در امر مهاجرت تحصیلی به فرانسه به شمار میرود. دریافت ویزای تحصیلی فرانسه شامل چند مرحله مهم و حساس میشود که متقاضیان در هر مرحله با یک سازمان جداگانه طرف حساب هستند.

در این مقاله کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من قصد دارند تا به طور دقیق مراحل و ضوابط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه را برای شما متقاضیان عزیز شرح دهند تا در ادامه روند مهاجرتی خود به کشور فرانسه با دید بازتری قدم بردارید. همانطور که گفته شد و در مقالات دیگری نیز به ذکر آن پرداخته ایم، تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی رایگان است و این مسئله باعث شده تا تعداد متقاضیان برای تحصیل در فرانسه رو به افزایش بگذارد و در ادامه روند دریافت ویزای تحصیلی فرانسه از سوی سفارت فرانسه با محدودیت ها و سخت گیری های نسبی همراه باشد که در این مقاله به شما عزیزان کمک خواهیم کرد تا این چالش ها را به درستی پشت سر بگذارید.

کارشناسان گرو مهاجرتی اپلای من با سابقه تحصیل و زندگی در کشور های اروپایی از جمله کشور فرانسه، آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در امر دریافت ویزای تحصیلی فرانسه هستند.

ویزای تحصیلی فرانسه

شرایط و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه نیاز به طی چند مرحله متفاوت است و در هر یک از این مراحل نیاز به مدارک خاص خود را دارند. در حالت کلی اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه و دریافت ویزای تحصیلی فرانسه ، دریافت پذیرش از دانشگاه و یا کالج زبان فرانسوی معتبر در خاک فرانسه است و این به عنوان اولین قدم در امر مهاجرت تحصیلی به فرانسه به شمار میرود. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه ها یا کالج های زبان، مرحله بعد حضور و تشکیل پرونده در سازمان کامپوس فرانس ایران (Campus France Iran) است.

مرحله بعد و نهایی در امر دریافت ویزای تحصیلی فرانسه حضور و تکمیل مراحل و مدارک در سفارت کشور فرانسه است که در این گزینه به نماینده آن یعنی سازمان VFS مراجعه میکنید. در این مرحله تمام مدارک تحصیلی،پذیرش دانشگاهی و مدارک آپلد شده در وبسایت کامپوس را باید به همراه داشته باشید. در ادامه به تفصیل درباره هریک از این مراحل توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.


شرایط و روشهای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد دانشجویان خارجی همانند دانشجوهای ایرانی برای تحصیل در فرانسه نیازمند اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقامت طولانی VL-TS به همراه مجوز اقامت هستند. متقاضیان خارجی برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه ، دو گزینه زیر را در اختیار دارند:

از طریق کامپوس فرانسه 50 یوروکامپوس در واقع پورتال رسمی کشور فرانسه مخصوص دانشجویان خارجی از 33 کشور لیست شده از جمله ایران می باشد.
از طریق کنسولگری فرانسه99 یورواین روش مخصوص دانشجویان غیر از 33 کشور لیست شده در سایت کمپوس فرانس است.
شرایط و روشهای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

مراحل دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

همانطور که به آن اشاره شد دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در قدم اول منوط به دریافت پذیرش تحصیلی از مراکز آموزشی این کشور است و در واقع افراد زیر می‌توانند جهت درخواست ویزای بلند مدت دانشجویی اقدام نمایند:

 1. متقاضیانی که دارای پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه در مقاطع مختلف دانشگاهی هستند.
 2. متقاضیانی که دارای پذیرش از یک دوره زبان در فرانسه (دانشگاه‌ها و کالج های زبان) هستند.

متقاضیان باید جهت ویزای تحصیلی فرانسه فرانسه مراحل زیر را به ترتیب طی کنند:

 • تشکیل پرونده:

تشکیل پرونده ویزای بلند مدت دانشجویی بر روی نرم افزار تحصیل در فرانسه Etudes en France.

 • مصاحبه در دفتر کامپوس فرانس:

مصاحبه در دفتر کامپوس فرانس ایران و تحویل مدارک و پرداخت هزینه مصاحبه (۲۰۰ یورو)

 • تحویل مدارک به VFS:

تحویل اصل مدارک لازم برای ویزای تحصیلی و پرداخت ۷۵ یورو به شرکت VFS

 • تحویل گرفتن پاسپورت از VFS:

مراجعه جهت دریافت پاسپورت از شرکت VFS پس از دریافت ایمیل از سوی سفارت فرانسه


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه متقاضیان نیازمند مدار ذیل هستند:

 • مدارک تحصیلی که به زبان فرانسه ترجمه، و توسط سفارت فرانسه تأیید شده باشد.فرم درخواست ویزای تحصیلی فرانسه که به زبان انگلیسی یا فرانسه توسط متقاضی پر، امضاء و تاریخ‌گذاری شده باشد.
 • شناسنامه با ترجمه رسمی زبان فرانسه و کپی از تمامی صفحات آن.
 • مدارک هنری و ورزشی، با ترجمه رسمی زبان فرانسه.
 • فرم OFII (مشخصات فردی متقاضی) تکمیل شده.
 • مدارک تعیین تکلیف مشمولان خدمت سربازی.
 • گواهی مبنی بر داشتن محل اقامت در فرانسه.
 • دو قطعه عکس مخصوص ویزای.
 • یک رسید با نام کاربری متقاضی.
 • مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی.
 • مدارکی مبنی بر تمکن مالی.
 • پاسپورت.
مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک ذکر شده هریک دارای شرایط خاص خود هستند که توسط کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من برای متقاضیان تفسیر خواهند شد.


شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در مقاطع مختلف

در حالت کلی ویزای تحصیلی فرانسه شرایط یکسان و تعیین شده ای دارد ولی احتمال دارد که در مقاطع شرایط اندکی تغییر کند که در بخش های ذیل به آنها خواهیم پرداخت:

ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی

به طور معمول مقطع کارشناسی در کشور فرانسه 3 سال به طول می انجامد و دانشجویان مشغول تحصیل در این دوره که از ویزای تحصیلی فرانسه نیز بهره مند هستند باید در این مقطع حدود 180 واحد درسی پاس کرده باشد. در مقطع کارشناسی در 90 درصد دانشگاه ها تحصیل به زبان فرانسوی است و متقاضی برای پذیرش در این مراکز آموزشی باید مدرک زبان فرانسوی ارائه نماید. از این جهت بسیاری از افراد قبل از مقطع لیسانس به فرانسه مهاجرت میکنند و زبان فرانسه را در این کشور و در کالج های زبان فرانسوی فرا میگیرند تا بتوانند به صورت رایگان تحصیل کنند. همه دانشجویانی که مقطع کارشناسی در فرانسه دانشجو 10 ساعت در هفته حق کار دارد که به صورت میانگین ساعتی 7 یورو الی 8 یورو درآمد دارند و عملا ماهیانه حدود 300 الی 400 یورو درآمد دارند.

شروع هر ترم تحصیلی در فرانسه در ماه های سپتامبر و ژانویه یا همان شهریور و بهمن میباشد.


ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه به صورت متفاوت از کشورهای دیگر برگزار میشود و طول این دوره معمولا 2 سال است. سال اول که بر مبنای ترمی واحدی و تکیه بر دروس و امتحان و پاس کردن درس میباشد. و در آخر دوره حدود 60 روز دوره کارورزی اجباری سپری میکنند. اما در سال دوم تکیه بر روی کار پژوهشی و تحقیقاتی است و باید کار عملی ارائه کنند و در انتهای این دوره هم 60 روز کارآموزی سپری میکنند.

در مقطع فکارشناسی ارشد تحصیل به زبان انگلیسی نیز میسر میباشد و دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز تدریس میشود. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد حدود 120 واحد درسی میباشد. در این مقطع نیز دانشجو حق کار پارت تایم به میزان 20 ساعت در هفته دارد و با کار در فرانسه میتواند عملا ماهیانه تا 600€ (یورو)‌ درآمد داشته باشد. که این قسمت اعظم هزینه های زندگی دانشجو را در فرانسه کاور کند و پوشش دهد. پذیرش در این مقطع برای دو نوبت شهریور و بهمن انجام میشود. مهلت ارائه مدارک 3 ماه قبل از استارت هر ترم میباشد.

مقطع دکترا در فرانسه

مقطع دکتری در فرانسه به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه میگردد و رایگان میباشد و در برخی اوقات دانشجو با کار پژوهشی و علمی که برای استاد راهنمای خود انجام میدهد شانس دریافت حقوق نیز دارند. در مقطع دکتری در دانشگاه های فرانسه ظرفیت محدود بوده و اخذ پذیرش در این مقطع کار بسیار سختی است. مدارک زیر جهت اخذ پذیرش دکترا در فرانسه الزامی است:

 1. پیدا کردن یک استاد راهنما یا اصطلاحا یک سوپروایزر در دانشگاه که سخت ترین مرحله پذیرش دکترا میباشد.
 2. مدارک تحصیلی و ریز نمرات ترجمه شده
 3. مدرک زبان انگلیسی (آیلتس 6.5 تا 7)
 4. داشتن مقاله های بین المللی و غیره
 5. توصیه نامه از اساتید قبلی
 6. مدارک هویتی ترجمه شده
 7. انگیزه نامه بسیار قوی

مدارک مالی مورد نیاز برای سفارت فرانسه

برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه نیاز است تا متقاضیان مدارکی را تحت عنوان مدارک تمکن مالی به سفارت فرانسه تسلیم کنند که هماننطور که از نام آن پیداست در این مدارک توانایی مالی متقاضی در خاک فرانسه برای تحصیل در این کشور به آفیسر پرونده اثبات میکند.

نامه تمکن مالی615 یورو در ماه
رزرواسیون و بلیط خط هوایی حتما نشان دهنده تاریخ سفر باشد
نامه بیمه درمانیپوشش حداقلی 30000 یورو
مدارک سکونتنشان بدهد که فرد مکانی را برای سکونت و اقامت دارد
مدارک مالی مورد نیاز برای سفارت فرانسه

تمکن مالی باید در بانک خصوصی در ایران ارائه شود و حساب بانکی باید کوتاه مدت باشد.


در خصوص مطالعه بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی به فرانسه مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

پذیرش زبان از فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

مهاجرت به فرانسه

دکترا در فرانسه

اقامت فرانسهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید