مهاجرت تحصیلی به هلند ۲۰۲۲ چه شرایطی دارد؟

Applyman

مهاجرت تحصیلی به هلند هدف بسیای از متقاضیان در سراسر جهان می باشد. کیفیت زندگی و آموزش، همچنین وجود دانشگاه های معتبر از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد.

کشور هلند واقع در شمال غربی قاره اروپا و ملقب به سرزمین گل ها با بهره گیری از امکانات گسترده و نوین شرایط مناسبی را جهت تحصیل متقاضیان بین المللی فراهم نموده است. در این کشور 95% افراد به زبان هلندی صحبت می نمایند و با توجه به اقتصاد پویا هر ساله متقاضیان زیادی کشور هلند را جهت تحصیل انتخاب می نمایند. اما اکثر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هلند می بایست در مورد شرایط، هزینه و سایر موارد در ارتباط با تحصیل در هلند اطلاعات لازم را کسب نمایند. ما در این مقاله قصد داریم به تمامی شرایط لازم جهت تحصیل در این کشور بپردازیم تا متقاضیان با آگاهی کامل در مسیر مهاجرت تحصیلی به هلند گام بردارند، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا از آخرین شرایط تحصیل در هلند آگاه شوید. 

تحصیل در هلند

مهاجرت تحصیلی به هلند
مهاجرت تحصیلی به هلند

شرایط تحصیل در هلند

تحصیل در هلند جهت مقاطع مختلف دارای شرایط متفاوتی می باشد. در هر مقطع متقاضیان می بایست مدارک و شرایط لازم را ارائه نمایند تا امکان مهاجرت تحصیلی به هلند را داشته باشند. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان مهاجرت حدود 60% از دانشجویان هلند را متقاضیان بین المللی تشکیل می دهند. تحصیل در مراکز آموزشی این کشور اغلب به زبان هلندی ارائه می شود اما تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور امکان پذیر است. نظام آموزشی هلند تحت سیستم آموزشی یکپارچه و مدون در مقاطع مختلف انجام می پذیرد. تحصیل در هلند از سن 5 سالگی آغاز میشود. مدارس این کشور شامل مقاطع ابتدایی و دبیرستان می شود. مقطع ابتدایی شامل 8 سال می شود و دانش آموزان پس از اخذ نمره قابل قبول در مقطع ابتدایی وارد دوره متوسطه می شوند. مدارس در کشور هلند به 3 دسته دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم بندی می شود.

تحصیل در هلند

مطالب بیشتر در مورد تحصیل در هلند

مقطع متوسطه در کشور هلند شامل سه دوره ذیل می شود:

 • متوسطه فنی حرفه ای (4 ساله)
 • متوسطه عمومی (5 ساله)
 • متوسطه پیش دانشگاهی (6 ساله)

دانش آموزان با توجه به هدف و علاقه به یکی از دوره های مذکور وارد می شوند و پس از پایان تحصیلات در این مقطع آماده ورود به دانشگاه می شوند. در ادامه به شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی اشاره می نماییم.

شرایط تحصیل در هلند
شرایط تحصیل در هلند

تحصیل در هلند مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به هلند و تحصیل در مقطع کارشناسی یکی از روش های ورود به کشور هلند می باشد. مقطع کارشناسی در اغلب دانشگاه های این کشور به زبان هلندی ارائه می شود و دانشجویان با ارائه مدرک B2 زبان آلمانی یا هلندی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی را خواهند داشت. تحصیل در این مقطع همانند اکثر کشورهای اروپایی حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد. اما دانشجویانی که از تسلط کافی در زبان مورد نظر جهت تحصیل برخوردار نیستند نیز این امکان را خواهند داشت تا با حضور در دوره های زبان پیش از شروع دانشگاه، آمادگی لازم را کسب نمایند داشت و سپس جهت تحصیل در مقطع مربوطه به دانشگاه ورود نمایند. البته پیشنهاد می شود متقاضیان پیش از آغاز دانشگاه، با ارائه مدرک زبان شانس خود را جهت دریافت پذیرش و ویزا افزایش دهند. لازم به ذکر است تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی به صورت محدود و با هزینه های بسیار بالا ارائه می شود. ضمنا در این مقطع دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته را نیز خواهند داشت و می توانند با فعالیت دانشجویی بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.


تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز طرفداران زیادی دارد و متقاضیان فراوانی به منظور تحصیل در این مقطع مهاجرت تحصیلی به هلند را در اولویت خود قرار می دهند. دانشگاه های مطرح زیادی با بهره گیری از امکانات گسترده و به روز شرایط مناسبی را جهت تحصیلات متقاضیان فراهم نموده اند. تحصیل در هلند جهت مقطع کارشناسی ارشد طیف وسیعی از رشته ها را پوشش می دهد و 2 سال به طول می انجامد. تحصیل در این مقطع به زبان هلندی و آلمانی صورت می پذیرد و اما برای آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند نیز شرایطی فراهم شده تا متقاضیان با ارائه مدرک آیلتس 6.5 به تحصیل در این مقطع مشغول شوند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به سیستم آموزشی کشور هلند به صورت تئوری و عملی به دانشجویان ارائه می گردد که باعث می شود متقاضیان با شرایط مناسب تری به فراگیری دروس بپردازند. متقاضیان در این مقطع نیز اجازه 20 ساعت کار در هفته را خواهند داشت و می توانند از این طریق بخشی از هزینه های زندگی را تامین نمایند.


تحصیل در هلند مقطع دکترا

با توجه به این که کشور هلند جهت تحصیل در مقاطع تکمیلی یکی از گزینه های ایده آل به شمار می رود متقاضیان زیادی هر ساله جهت تحصیل در این مقطع به این کشور ورود می نمایند. جالب است بدانید مقطع دکترا در هلند با حقوق همراه است و متقاضیان جهت تحصیل در این مقطع از دانشگاه حقوق دریافت می نمایند. دانشجویان این امکان را دارند تا با تدریس در مقاطع پایین تر مانند کارشناسی ارشد و همچنین فعالیت های تحقیقاتی در دانشگاه به عنوان کار دانشجویی مشمول دریافت حقوق نیز شوند. ضمنا اغلب رشته ها جهت مقطع دکترا در کشور هلند رایگان می باشد و طول دوره تحصیل در این مقطع 4 سال می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع را دارند با ارائه آیلتس 7 امکان مهاجرت تحصیلی به هلند را خواهند داشت.

تحصیل در هلند مقطع دکترا
تحصیل در هلند مقطع دکترا

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش و ویزا جهت مهاجرت تحصیلی به هلند

مدارک پذیرش :

 انتخاب دانشگاه و مقطع

ارائه مدارک تحصیلی به همراه ترجمه جهت حضور در مقطع مربوطه

شرکت در آزمون های آیلتس یا تافل (جهت تحصیل به زبان انگلیسی)

مطلع بودن از تاریخ درخواست و ارائه درخواست ورود به موقع ( به این منظور متقاضی می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه از شرایط لازم جهت ورود اطلاعات لازم را کسب نماید.)

مدارک ویزا :

 • نامه پذیرش
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • شناسنامه
 • گذرنامه
 • 2 قطعه عکس
 • فتوکپی از تمام مدارک اصلی
 • مدارک تمکن مالی (حدود ۸۷۰ یورو در ماه)
 • هزینه درخواست ویزا (۳۱۷ یورو)
 • بیمه مسافرتی و بیمه درمانی
 • اطلاعات بیومتریک

بورسیه تحصیل در هلند

با توجه به جذاب بودن مهاجرت تحصیلی به هلند بسیاری از افراد به دنبال تحصیل در این کشور با هزینه ای مقرون به صرفه می باشند. به این منظور متقاضیان می بایست جهت دریافت بورسیه های متنوع کشور هلند تلاش نموده و با استفاده از این بورسیه ها تا حد زیای هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین می نمایند. اما باید توجه داشت که دریافت بورسیه ها در کشور هلند شامل حال افراد ممتاز و استعدادهای درخشان می شود. البته ارائه رزومه علمی قوی، مقالات، نمره بالا در مدرک زبان نیز جهت دریافت بورسیه تاثیر بسزایی دارد. ضمنا برخی از دانشگاه ها نیز به صورت جداگانه کمک هزینه هایی را تحت عنوان بورسیه جهت حمایت از دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. در ادامه به برخی از مطرح ترین بورسیه های متنوع این کشور اشاره می نماییم.

بورسیه های دولتی هلند :

بورسیه های دولتی توسط دولت هلند به دانشجویان واجد شرایط در مقاطع کارشناسی و کارشناشی ارشد اعطا می گردد. بورسیه های دولتی در سال اول تحصیل و به مبلغ 5000 یورو به دانشجویان تعلق می گیرد.

بورسیه منا (MENA)  :

این بورسیه برای متقاضیان مستعد در کشورهای عمان، سوریه، لیبی، مراکش، عمان، ایران، تونس، عراق، الجزایر، مصر، لبنان در نظر گرفته شده است و به این صورت می باشد که متقاضیان می بایست یک دوره کوتاه مدت را در کشور هلند بگذرانند.

بورسیه اراسموس موندوس :

این بورسیه در کشور هلند از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و از سمت اکثر دانشگاه های این کشور به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هلند اغلب در مقاطع کارشناشی ارشد و دکترا تعلق می گیرد. بورسیه اراسموس موندوس جهت پژوهش های کوتاه یا بلند مدت در کشور اروپا می باشد.

فلوشیپ (NFP) :

 متقاضیان مونت کشورهای آفریقایی در اولویت جهت دریافت این بورسیه می باشند. افراد پس از اتمام این دوره به عنوان دانش آموخته NFP شناخته شده و از این طریق می توانند در دوره های باز آموزی کشور هلند نیز شرکت نمایند.


هزینه های زندگی دانشجویی در هلند

یکی از موارد مهمی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هلند می بایست نسبت به آن آگاهی پیدا نمایند، هزینه های زندگی در این کشور می باشد. با توجه به سطح رفاهی و تبع آن کیفیت زندگی بالا، افراد جهت زندگی در این کشور هزینه های بالایی را متحمل می شوند. هزینه های اولیه شامل اجاره محل سکونت، خوراک، پوشاک … جزو موارد اصلی در زندگی دانشجویی در هلند می باشند. ناگفته نماند سبک زندگی و همچنین شهر محل زندگی فرد تاثیر بسزایی در کاهش یا افزایش هزینه ها دارد. اما به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی یک دانشجو به طور متوسط ماهیانه به طور میانگین 800 تا 1000 یورو می باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در هلند
هزینه های زندگی دانشجویی در هلند

جمع بندی :

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. امیدواریم موارد و اطلاعات عنوان شده شما عزیزان را در مسیر مهاجرت تحصیلی به هلند راهنمایی نموده باشد. ضمنا شما متقاضیان گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان و مشاورین گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. ما در گروه مهاجرتی اپلای من با بهره گیری از تجربیات فراوان در حوزه مهاجرت و همچنین پرونده های موفق فراوان از ابتدا تا انتهای پروسه مهاجرت تحصیلی به هلند در کنار شما عزیزان خواهیم بود.

مقالات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به هلند:

مهاجرت به هلند

تحصیل در هلند


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید