سرمایه گذاری در ترکیه

Applyman

اگر تصمیم به سرمایه گذاری این کشور گرفته اید، ممکن است سوالاتی در این زمینه به ذهن تان رسیده باشد. مثلا اینکه برای اخذ اقامت ترکیه چقدر سرمایه نیاز است؟ چه روش های سرمایه گذاری این کشور وجود دارد؟ بهترین فرصت سرمایه گذاری در کشور ترکیه چیست؟ و بسیاری سوالات دیگر که باید به آنها پاسخ درست و قانع کننده ای داده شود. ما در این مقاله تلاش می کنیم تا به این سوالات به طور کامل و دقیق جواب دهیم و نکاتی را درباره انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه و مزایا و شرایط آن بیان کنیم. مردم ایران به دلایل مختلف، سرمایه گذاری در این کشور را انتخاب می کنند. این دلایل شامل نزدیکی ترکیه به ایران، اقتصاد رو به رشد ترکیه، فرصت های سرمایه گذاری عالی، محیط کسب و کار جذاب، فرهنگ نزدیک دو کشور و بسیاری موارد دیگر است. به همین جهت آمار مهاجرت و سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه هر ساله در حال افزایش می باشد. طبق آماری که بانک جهانی منتشر کرده است، ترکیه از نظر سهولت در راه اندازی و فعالیت های مربوط به کسب و کار در سال ۲۰۱۹ به رتبه ۳۳ ارتقا پیدا کرده، در حالی که جایگاه این کشور در سال ۲۰۱۸ در رده ۴۳ جهان بوده است. این صعود خارق العاده نشان دهنده وجود یک بستر مناسب برای سرمایه گذاری و کسب و کار در این کشور می باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه
سرمایه گذاری در ترکیه

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

شاید مهم ترین مسئله ای که برای سرمایه گذاری در یک کشور خارجی وجود دارد، امنیت سرمایه گذاری است. سرمایه گذار نباید نگران باشد که دولت خارجی از دارایی های او سوء استفاده می کند و در صورتی که مشکلی پیش آمد دستگاه قضایی آن کشور بی مسئولانه برخورد می نماید. چیزی که در هنگام سرمایه گذاری در ترکیه لازم است مد نظر گرفته شود، معاهدات دو جانبه و استانداردهای بین المللی مانند BIT و IIA است. اگر کشوری که برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید چنین استانداردهایی را رعایت نکند و به شما و سرمایه تان تعهدی نداشته باشد، قطعا انتخاب مناسبی نیست و ریسک زیادی دارد. ایران و ترکیه چندین توافق نامه تجاری را با یکدیگر به امضا رسانده اند که بر اساس مفاد این توافق نامه ها می توان سرمایه گذاری این کشور را تا حد زیادی، امن و تضمین شده دانست. به عنوان نمونه برای عدم مصادره اموال سرمایه گذار، توافق نامه ای به نام ارتقا و حفاظت از سرمایه گذاری امضا شده است، همچنین برای مالیات های سرمایه گذاری توافق نامه ای به نام پیشگیری دوگانه مالیاتی وجود دارد.


انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یک کشور اروپایی – آسیایی است و بسیاری از افراد، اخذ اقامت این کشور را یک سکوی پرتاب برای اقامت در کشورهای توسعه یافته اروپایی، آمریکا و کانادا می دانند. سرمایه گذاری در ترکیه یکی از راه های دریافت اقامت این کشور است که چند روش عمده برای آن وجود دارد. این سه روش شامل موارد زیر است:

انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه
انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه
 • کارآفرینی و ثبت شرکت
 • خرید ملک
 • خرید اوراق قرضه دولتی
 • سپرده بانکی
 • خرید سهام

کارآفرینی و ثبت شرکت

به دلیل اینکه این کشور فاصله کوتاهی با ایران دارد و رفت و آمد به آن به آسانی انجام می پذیرد، بسیاری از افراد برای مهاجرت به ترکیه از روش کارآفرینی و ثبت شرکت استفاده می کنند. همچنین سبک زندگی و فرهنگ مردم ترکیه با مردم ایران نقاط مشترک زیادی دارد. از این رو سرمایه گذاری این کشور به روش ثبت شرکت و کارآفرینی می تواند برگ برنده شما باشد. متداول ترین نوع شرکت در ترکیه، مسئولیت محدود است. این نوع شرکت باید حداقل یک سهامدار داشته و دارای هیئت مدیره باشد. مراحل ثبت شرکت در ترکیه به سرعت انجام می گردد و فرد سرمایه گذار پس از این کار باید حداقل ۵۰ تبعه ترکیه را در شرکت خود استخدام نماید. همچنین طرح تجاری یا Business Plan سرمایه گذار باید به تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه برسد.  سرمایه گذاری در ترکیه به این روش نیازمند ده هزار لیر ترکیه (معادل ۲۶۰۰ دلار آمریکا) است.


سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

املاک و مستغلات یکی از فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه هستند که می توانند شرایط را برای دریافت اقامت و اخذ شهروندی این کشور فراهم نمایند. چندین سال قبل، شرط دولت ترکیه برای اعطای تابعیت این کشور به افرادی که در ترکیه اقدام به خرید ملک می کنند این بود که ارزش ملک خریداری شده نباید کمتر از یک میلیون دلار باشد. اما در سال ۲۰۱۸ برای ترغیب بیشتر افراد برای سرمایه گذاری این کشور، قانون قبلی اصلاح گردید و طبق قانون جدید به اتباع خارجی که اقدام به خرید ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می نمایند شهروندی ترکیه تعلق می گیرد. البته در پاره ای موارد و برای برخی پروژه های ویژه، این مبلغ ۱۵۰ هزار دلار تعیین شده است. شرط دیگری نیز برای این روش وجود دارد که بر اساس آن، فرد سرمایه گذار نباید ملک مذکور را تا سه سال بعد به فروش برساند.

همچنین افراد با سرمایه گذاری در شرکت هایی که در زمینه املاک و مستغلات فعال هستند، می توانند تابعیت ترکیه را بدست آورند. حداقل سرمایه مورد نیاز در این روش، ۵۰۰ هزار دلار آمریکا است. روش دیگری نیز برای این روش وجود  دارد که بر اساس آن فرد می تواند با خرید آپارتمان های ارزان تر، اقامت ترکیه را بدست آورد. حداقل سرمایه گذاری برای این روش ۶۰ هزار دلار است و سرمایه گذار از این طریق اقامت ۳ ساله قابل تمدید ترکیه را دریافت می کند. با این اقامت، شما اجازه کار ندارید زیرا نوع آن توریستی است. البته اگر فرد بتواند به شکل قانونی به استخدام یک شرکت ترکیه ای درآید یا اقدام به استخدام ۵ شهروند ترکیه ای نماید، آنگاه اجازه کار دریافت می کند.


وکیل خرید ملک در ترکیه

اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه به روش خرید ملک را دارید، بهتر است از یک وکیل که در این زمینه مهارت و تجربه کافی دارد کمک بگیرید. زیرا هر کشور دارای قوانین و مقررات مخصوص برای خرید و فروش املاک و مستغلات و سرمایه گذاری در آن ها است. عدم آگاهی از ضوابط و شرایط آن ممکن است سرمایه شما را به خطر بیندازد. اما با مشورت با یک وکیل خرید ملک در ترکیه، ریسک سرمایه گذاری در این کشور تا حد زیادی پایین می آید و مسیر برایتان هموارتر می گردد. داشتن وکیل قطعا هزینه ای در پی دارد، اما این هزینه به آسودگی خیال در خرید ملک در ترکیه می ارزد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاران می توانند از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، تابعیت ترکیه را بدست آورند. شرایط لازم برای این روش این است که اوراق خریداری شده نباید قبل سه سال از تاریخ خرید، فروخته شوند. از طرف دیگر، وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه باید این سرمایه گذاری را تایید کند.


خرید سهام

خرید سهام یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری این کشور است که به اخذ تابعیت این کشور منجر می شود. شرکت های بزرگ و معتبری، سهام خود را در بورس ترکیه عرضه کرده اند. شما می توانید با خرید سهام به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار از مزایای این روش سرمایه گذاری در ترکیه بهره مند شوید. همچنین لازم است که وزارت صنایع و فناوری ترکیه، سرمایه گذاری تان را تایید نماید. این مبلغ در گذشته یک میلیون دلار بود که اخیرا اصلاح شده است.


سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

سپرده بانکی در ترکیه
سپرده بانکی در ترکیه

اخذ تابعیت ترکیه با سپرده گذاری بانکی در این کشور امکان پذیر است. به این صورت که فرد باید یک حساب سپرده به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه باز کند و به این سپرده تا سه سال دست نزند. پس از اینکه مدت سه سال به پایان رسید، فرد می تواند پول خود را از بانک خارج نماید. قانون گذشته برای سرمایه گذاری در ترکیه و اعطای تابعیت این کشور، فرد را ملزم به سپرده گذاری به مبلغ ۳ میلیون دلار می نمود که از چند سال قبل این قانون عوض شد و مبلغ آن به ۵۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.


مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

افرادی که برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام می کنند، از مزایای بسیاری بهره مند می شوند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • پاسپورت ترکیه جزو پاسپورت های معتبر دنیا محسوب می گردد و فرد سرمایه گذار با داشتن آن می تواند به ۲۶ کشور منطقه شنگن و ۱۴۶ کشور بدون اخذ ویزا سفر کند.
 • اعتبار پاسپورتی که برای سرمایه گذار صادر می شود ۱۰ سال است و پس از آن به صورت مادام العمر تمدید می گردد.
 • برای سرمایه گذاری این کشور الزامی به حضور فرد سرمایه گذار در این کشور نیست.
 • سرمایه گذار و خانواده او می توانند از خدمات تحصیل و درمان رایگان در ترکیه بهره مند شوند.
 • افرادی که از طریق سرمایه گذاری در این کشور ، تابعیت این کشور را بدست آورده اند، اجباری برای حضور در دوره سربازی ترکیه ندارند.
 • سرمایه گذارانی که موفق به اخذ تابعیت ترکیه شده اند، می توانند تابعیت قبلی خود را حفظ کنند و اجباری برای ترک آن ندارند.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص مهاجرت به کشور ترکیه هستند.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه :

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشگاه های ترکیه

ویزای کاری ترکیه

تحصیل در ترکیه

اقامت دائم ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید