دانشگاه های هنر فرانسه

Applyman

در میان کشورهای اروپایی ، کشور فرانسه را می‌توان به عنوان یکی از بهترین کشورها برای یادگیری و تحصیل در رشته های هنری به شمار آورد. کشور فرانسه در حقیقت محیطی بسیار مناسب برای دوست داران هنر و علاقه مندان به تحصیل در رشته های هنری است. علاوه بر اینها امکان تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه که در میان دانشگاه های هنر جهان سرآمد به شمار میروند هر دوست دار هنری را وسوسه میکند. این حقیقت که کشور فرانسه زادگاه هنرمندان مشهوری نظیر کلود مونه، پل گوگن، ادگار دگا، پل سزان، ادوار مانه، پیر آگوست رنوآر و… بوده است. علاوه بر فرهنگ و هنر غنی حاکم بر فرانسه که فضای بسیار ایده آلی برای تحصیل رشته های هنری برای هنر دوستان به ارمغان آورده، اعتبار بالا و کیفیت آموزشی دانشگاه های هنر فرانسه از جمله عواملی است که نظر متقاضیان تحصیل در رشته های هنری به این کشور علاقه مندند. در این میان کیفیت زندگی، حقوق زندگی، حمایت دولت از دانشجویان، تحصیل رایگان و بسیاری از عوامل دیگر نیز در این محبوبیت اثرگذار هستند.

فرانسه در حال حاضر رتبه خوبی را در میان مقاصد تحصیل در خارج از کشور در جهان دارد و با فرهنگ عالی خود، سیستم دانشگاهی عالی قابل پیش بینی است که هر سال دانشجویان زیادی به این کشور برای تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه مهاجرت می کنند. اینکه آیا شما رویای دنبال کردن یک حرفه به عنوان یک هنرمند را در سر دارید و یا مایل به یادگیری بیشتر در مورد تاریخ هنر هستید، تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه یک مکان ایده آل برای شما خواهد بود. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه زندگی و تحصیل در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه آماده همراهی و مشاوره شما عزیزان جهت تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه هستند.

دانشگاه های هنر فرانسه

شرایط تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه

یکی از تمرکز های اصلی نظام آموزشی فرانسه، آموزشش و تعالی هنر در این کشور است که از این رو دانشگاه های هنر فرانسه انتحاب بسیار ایده آلی برای تحصیل در حوزه های هنری به شمار میرود. دانشگاه های هنر فرانسه ، از دیر باز سابقه و اعتبار زیادی در تحصیل تمامی شاخه های هنری داشته و دارند. در حقیقت کشور فرانسه در ردیف کشورهای معتبر در شاخه فعالیت های هنری می باشد و دانشکده های هنری این کشور قدمتی تاریخی در زمینه تدریس داشته و دارند. البته باید به این نکته توجه داشت که موسسات هنر این کشور سخت گیری نسبتا زیادی جهت اهداید پذیرش دانشجو ندارد و متقاضیان می توانند در هریک از دانشگاه های این کشور مورد علاقه خود به صورت رایگان رشته مورد نظر خود را ادامه دهند. البته باید توجه کرد که برخی از موسسات های هنر این کشور جهت ورود به برخی از رشته ها برای دانشجویان الزام شرکت در آزمون ورودی خواهند داشت.


هزینه های تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه

یکی از اصلی ترین دغدغه های دانشجویان و متقاضیان تحصیل در رشته ها هنر و تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه بحث میزان شهریه های تحصیلی در این رشته است. شهریه های دانشگاه های دولتی کشور فرانسه با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر متقاضیان متفاوت خواهد بود و بر این اساس جهت تحصیل در دوره های کارشناسی، میانگین شهریه حدود 190 یورو در سال خواهد بود. تحصیل متقاضیان در دوره های کارشناسی ارشد حدود 300 یورو در سال و در دوره های دکتری حدود 400 یورو در سال برآورد شده است. باید به این نکته توجه کرد که برای رشته هایی خاص و تخصصی باید انتظار شهریه ی بیشتری داشته باشید. البته متقاضیان در کنار هزینه های تحصیلی که باید به دانشگاه پرداخت گردد، لازم است که 90 یورو به جهت مشارکت امور کمپوس و زندگی دانشجوی نیز پرداخت نمایید.

هزینه های تحصیل

مدرسه های بزرگ یا Grandes ecoles: در کنار دانشگاه های هنر فرانسه، دانشجویان در تعدادی از مدارس بزرگ و موسسات بزرگ کشور فرانسه ملزم به پرداخت شهریه ی بیشتری خواهد بود که این مدارس و موسسات بزرگ به شخصه شهریه ی خود را مشخص می کنند و این هزینه ها در حدود 500 تا 600 یورو در هر سال می باشد که البته این رقم در بعضی از موارد به 10000 یورو در سال نیز می رسد. در فهرست ذیل تلاش داریم تا شما را حدودی با میزان شهریه های مراکز و دانشگاه های هنر فرانسه آشنا کنیم:

  • شهریه ی دانشگاه های خصوصی از 1500 یورو در سال شروع می شود و تا 20000 یورو در سال نیز می تواند برسد.
  • دانشگاه لیون، متوسط شهریه ی: 500 یورو در سال
  • دانشگاه ماین، متوسط شهریه ی: 500 یورو در سال
  • دانشگاه بورگوندی، متوسط شهریه ی: 500 یورو در سال
  • مدرسه ی پلی تکنیک، متوسط شهریه ی: 12000 یورو در سال
  • دانشگاه دکارت پاریس، متوسط شهریه ی: 261 یورو در سال

آشنایی با دانشگاه های هنر فرانسه

در همه جوامع علمی در کنار کلیت اعتبار دانشگاه ها برای تحصیل، تعدادی از این مراکز علمی سرآمد تر و پرافتخار تر جلوه میکنند که شناخت آنها به به انتخاب بهتر برای تحصیل در رشته های مختلف تاثیر گذار خواهد بود. در میان دانشگاه های هنر فرانسه نیز این موضوع صدق میکند و در کنار اعتبار بالای دانشگاه های این کشور در حوزه هنر، تعدادی از این دانشگاه ها از اعتبار و ویژه گی های بیشتری برخوردارند که همانطور که گفته شد، شناخت آنها به انتخاب متقاضیان تحصیل در دانشگاه های هنر فرانسه کمک شایانی خواهد کرد. کشور فرانسه به طور کلی دارای سه هزار موسسه است که در حدود ۲۰۰۰ موسسه در این کشور در زمینه هنر و معماری فعالیت می کنند. این کشور فضای ورود به کالج های مختلف را به طور دقیق و درست مورد ارزیابی قرار داده است و در این زمینه بسیار موفق بوده عمل کرده. هر یک از کالج های فرانسه برای بررسی دقیق سطح علمی دانش آموزان در نظر گرفته شده اند. در این بخش قصد داریم تا شما را یا دانشگاه هایی چون: کالج DE فرانسه، کالج هنر CA، کالج ENS، کالج های استراسبورگ و … آشنا کنیم:

آشنایی با دانشگاه های هنر فرانسه

در میان دانشگاه های هنر فرانسه این کالج در سال ۱۵۳۰ در شهر پاریس تأسیس شده است و یکی از معتبرترین موسسات تحقیقاتی و هنری در کشور فرانسه محسوب می شود. کالج DE تا کنون توانست ۲۱ برنده جایزه نوبل و همینطور ۸ مدال فیلد را از آن خود کرده است. این کالج دارای بهترین کتابخانه تحقیقاتی در اروپا است. دروسی که در این کالج برای تحصیل در نظر گرفته شده در زمینه علوم انسانی، علوم اجتماعی و همینطور در کنار اینها شیمی و فیزیک است. افرادی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکترا وارد شوند می توانند این کالج را یک گزینه بی نظیر بدانند فضای تحصیل در این کالج از دوره پیش دانشگاهی در ایران دشوارتر است و شما باید توانایی کسب امتیاز لازم برای ورود به دانشگاه را داشته باشید.

  • کالج هنر CA:

کالج هنر CA در میان دانشگاه های هنر فرانسه از اعتبار بالایی برخوردار است. کالج هنر CA در سال ۱۵۳۰ و همانطور که از اسم آن برمی آید در شهر پاریس تأسیس شده است و البته دارای بالاترین کیفیت آموزش هنری و طراحی به شکار میرود. در این کالج به طور کلی آموزش تحت تأثیر محیط زیست کشور فرانسه صورت می گیرد و افرادی که قصد دارند در رشته های هنر، موسیقی، تئاتر و بازیگری مشغول به تحصیل شوند، می توانند این کالج را گزینه ای بسیار عالی در نظر بگیرند. هزینه های تحصیل در این کالج، به نسبت امکانات و کیفیت آموزشی مقرون بسیار به صرفه است.

این کالج نیز در کنار اکثر دانشگاه های هنر فرانسه در شهر پاریس قرار دارد و در سال ۱۷۹۳ در لیست بهترین کالج های فرانسه قرار گرفت. این کالج یکی از بهترین انتخاب برای رشته های علوم و علوم انسانی و هنر محسوب می شود و عموماً کسانی که از این کالج فارغ التحصیل می شوند برنده جایزه نوبل بوده و همینطور جوایز تحقیقاتی زیادی را برای خود فراهم ساخته اند. این کالج از نظر هزینه ای به نسبت دو گزینه قبل یعنی کالج DE فرانسه و کالج هنر CA هزینه های ارزانتری برای تحصیل دارد.

  • کالج های استراسبورگ:

کالج های زبان استراسبورگ را علاوه بر تدریس زبان میتوان برای تحصیل هنر نیز در نظر گرفت. تعداد کالج های زبان در فرانسه بسیار زیاد است و کالج های معتبر زبان فرانسه از امکانات بسیار خوبی برخوردارند و دوره های متنوعی از جمله دوره های هنری را برای افراد با اهداف گوناگون برگزار می‌کنند که به همین جهت میتوان آنها را مقدمه حضور در دانشگاه های هنر فرانسه به شمار برد. . این کالج ها همچنین در زمان‌های مختلف و متعدد در طی سال پذیرش دارند. از دیگر مزایای کالج های زبان در فرانسه ارائه سطوح پیشرفته‌تر زبان فرانسه است. ز جمله معتبر ترین این کالج ها در شهر استراسبورگ میتوان به کالج زبان فرانسه استارلانگ ، شعبه استراسبورگ کالج زبان فرانسه آلیانس فرانسز و شعبه استراسبورگ کالج زبان فرانسه CIEL اشاره کرد.

تحصیل هنر در فرانسه

بهترین دانشگاه های هنر فرانسه بر اساس QS

فهرست رتبه بندی QS یکی از شاخص ترین رتبه بندی های دانشگاه های جهان را هممه ساله ارائه میدهد که در این بین دانشگاه های هنر فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در این بخش قصد داریم تا برای آگاهی بیشتر شما علاقه مندان به تحصیل در رشته های هنری، فهرستی از دانشگاه های برتر فرانسه در زمینه هنر بر اساس فهرست رتبه بندی QS ارائه دهیم:

بهترین دانشگاه ها براساس QS
نام دانشگاهرتبه بندی در QS
دانشگاه پاریس ۱ (پانتئون سوربن)23
دانشگاه سوربن53
دانشگاه سوربن نوول پاریس ۳71
دانشگاه PSL76
مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعی150
دانشگاه ساینس پو170
دانشگاه اکس مارسی256
دانشگاه نانتر پاریس263
دانشگاه استراسبورگ306
دانشگاه پاریس306
دانشگاه تولوز 2 لومیر385
دانشگاه گرونوبل آلپ397
دانشگاه لیون 2 لومیر450-401
اکول نرمال سوپریور لیون500-451
دانشگاه پل والری مونپولیه500-451

در خصوص مطالعه بیشتر در مورد دانشگاه های هنر فرانسه مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید