دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

Applyman

اگر جزو افرادی هستید که دانشگاه های ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید و قصد دارید پس از پایان تحصیلات خود به کشور بازگردید، باید دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ را انتخاب کنید. در غیر اینصورت اگر بخواهید در ایران مشغول به کار شوید و مدرک شما از دانشگاهی به غیر از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد، این مدرک هیچ ارزش و اعتباری نخواهد داشت. بنابراین قبل از هر کاری از فهرست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ آگاه شوید و سپس برای پذیرش دانشگاه مورد نظر خود اقدام نمایید. این دانشگاه ها معمولا جزو دانشگاه های برتر ترکیه هستند و دانشجویان ایرانی در یک محیط آکادمیک با کیفیت مشغول به تحصیل می شوند، زیرا ترکیه در سال های اخیر سرمایه گذاری قابل توجهی در سیستم آموزش عالی خود انجام داده تا بتواند دانشجویان بین المللی بیشتری را جذب دانشگاه های خود کند. در ادامه می خواهیم شما را با دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ آشنا کنیم.


فهرست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

وزارت علوم ایران، دانشگاه های مورد تایید خود در ترکیه را به سه گروه ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی کرده است. در این قسمت به معرفی دانشگاه های ممتاز ترکیه می پردازیم. دانشگاه هایی مانند: دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه کوچ، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه سابانجی از جممله این دانشگاه ها هستند:


دانشگاه بیلکنت

این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا راه اندازی شد. دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است و هدف از تاسیس آن ارتقا کیفیت آموزش عالی ترکیه می باشد. این دانشگاه که جزو دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ قرار دارد یکی از مراکز اصلی دانشگاهی فرهنگی و اجتماعی است. در این دانشگاه تعداد زیادی از پژوهشگران و محققان ممتاز ترکیه به عنوان اعضای هیئت علمی حضور دارند که این امر سبب می شود که بسیاری از متقاضیان خارجی، دانشگاه بیلکنت را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایند. امکانات این دانشگاه خصوصی در سطح عالی قرار دارد و دانشجویان از این نظر با هیچ کمبودی مواجه نیستند.

دانشگاه بیلکنت تعداد ۲۹ رشته کارشناسی و ۵۸ رشته کارشناسی ارشد و دکترا دارد و اکنون در حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. دانشگاه بیلکنت بورسیه های تحصیلی متعددی به دانشجویان خود ارائه می کند. روش پذیرش این دانشگاه از طریق آزمون SAT است و برنامه آموزشی آن به زبان انگلیسی برگزار می شود. از همین رو هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت با یکدیگر رقابت می کنند.  این دانشگاه در فهرستی که روزنامه تایمز در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد، توانست رتبه ۲۰۴ را در میان برترین دانشگاه های دنیا از آن خود کند. همچنین موسسه QS در سال ۲۰۱۷ عنوان بهترین دانشگاه ترکیه را به بیلکنت اختصاص داد. شهریه دانشگاه بیلکنت برای دانشجویان خارجی ۱۴۵۰۰ دلار است که البته با بورسیه های مختلفی که این دانشگاه به دانشجویان خود اعطا می کند، تمام یا بخش زیادی از این هزینه پوشش داده می شود.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲
دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

دانشگاه بغازیچی

یکی دیگر از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲، دانشگاه بغازیچی است. پایه گذاری این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ صورت گرفت و تحت عنوان کالج روبرت راه اندازی شد. این کالج اولین کالج آمریکایی بود که در خارج از این کشور راه اندازی گردید. اما دانشگاه بغازیچی از سال ۱۹۷۱ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشگاه دولتی، دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش می کند و متقاضیان زیادی از ترکیه و کشورهای دنیا آرزوی تحصیل در این دانشگاه معتبر را دارند. رشته های محبوب دانشگاه بغازیچی شامل هنرهای زیبا، علوم کسب و کار، علوم آموزشی، علوم پایه و علوم اجتماعی می باشد. مهم ترین هدف این دانشگاه دستیابی به قله دانش و اهداف پایدار است و توانسته لقب دانشگاه سبز و پایدار را بدست آورد.

رتبه جهانی دانشگاه بغازیچی در جایگاه مطلوبی قرار دارد، به صورتی که در رتبه بندی سال ۲۰۲۰ روزنامه تایمز در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و موسسه QS نیز این دانشگاه را جزو ۷۰۰ دانشگاه ممتاز دنیا معرفی کرد. دانشگاه بغازیچی به دلیل اصالت آمریکایی خود هر ساله بین دانشگاه های آمریکایی و اروپایی تبادل دانشجو دارد و این یک امتیاز برای دانشجویان محسوب می شود که با تلاش و کوشش خود بتوانند در یکی از دانشگاه های مطرح دنیا تحصیل کنند. نحوه پذیرش در دانشگاه بغازیچی، یکی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲، برای مقطع کارشناسی از طریق آزمون SAT است و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به وسیله آزمون GRE می باشد. همچنین برنامه آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود که این مسئله موجب استقبال تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از این دانشگاه شده است.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲
دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

دانشگاه حاجت تپه

در سال ۱۹۶۷ دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا تاسیس گردید. این دانشگاه که جزو دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ است، شهرت خود را به خاطر فعالیتهای بین المللی و ملی، پژوهش و آموزش در سطح عالی و تعداد زیاد رشته های تحصیلی، بدست آورده است. دانشگاه حاجت تپه در حوزه پژوهش، بهترین دانشگاه ترکیه می باشد و مورد توجه بسیاری از محققان دنیا قرار دارد. دانشگاه حاجت تپه برنامه های تحصیلی خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار می کند و از این رو متقاضیان خارجی با توجه به تسلط خود می توانند یکی از این دو زبان را برای تحصیل انتخاب نمایند. از نظر وسعت، دانشگاه حاجت تپه دارای ۱۲ موسسه علمی، ۲۴ مرکز تحقیقاتی، ۹ دانشکده، ۲ پردیس دانشگاهی، ۱۴ مدرسه و یک مدرسه هنر می باشد. این دانشگاه هدف خود را تبدیل دانشجویان به نخبگان علمی و تاثیرگذار در جامعه تعیین کرده است. از محبوب ترین رشته های این دانشگاه می توان به پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اشاره کرد که شهریه نسبتا زیادی دارند. دانشگاه حاجت تپه دارای ۱۵۰ رشته کارشناسی و ۱۷۳ رشته کارشناسی ارشد و دکترا است و هم اکنون حدود ۵۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲
دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

دانشگاه کوچ

این دانشگاه در تپه های ساریایر واقع شده و توسط خانواده کوچ در سال ۱۹۹۳ تاسیس گردیده است. دانشگاه خصوصی کوچ یکی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ است و در رتبه بندی جهانی بهترین جایگاه را در بین دانشگاه های ترکیه دارد. دانشگاه کوچ از شروع فعالیت خود از نظر آموزشی جزو بهترین ها بوده و همیشه به عنوان یک دانشگاه پیشرو شناخته می شده است. شهرت این دانشگاه به دلیل مدرک معتبر، سطح علمی بالا، اساتید بین المللی و امکانات آموزشی پیشرفته می باشد. همچنین دانشگاه کوچ بخشی از دانشجویان خود را با شرایط ویژه و به صورت بدون کنکور پذیرش می کند. موسسه QS در تازه ترین رتبه بندی که در سال ۲۰۲۰ انجام داده جایگاه ۴۵۱ را برای این دانشگاه در نظر گرفته است.

دانشگاه کوچ به عنوان یکی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ از طریق دو آزمون ACT و SAT دانشجو می پذیرد. افرادی که می خواهند در این دانشگاه به تحصیل پزشکی بپردازند، باید دارای معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی بالای ۱۸ باشند. همچنین شرط پذیرش در دیگر رشته ها داشتن معدل بالای ۱۴ است.

دانشگاه کوچ
دانشگاه کوچ

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه به عنوان چهارمین دانشگاه برتر ترکیه شناخته می شود و جزو دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ است که متقاضیان زیادی از ترکیه و سراسر جهان، علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه آزمون خود را بین تعداد زیادی از شرکت کننده برگزار می کند و تنها ۱۵۰ نفر از این افراد شانس تحصیل در این دانشگاه را پیدا می کنند. دانشگاه خاورمیانه در آغاز فعالیت خود فقط به عنوان مدرسه معماری بوده، اما در طی ۶۵ سال گذشته توسعه پیدا کرده و اکنون یکی از بزرگترین و بهترین دانشگاه های ترکیه است.

متقاضیانی که می خواهند در دوره کارشناسی این دانشگاه تحصیل کنند، لازم است که مدرک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی خود را ارائه دهند. آزمونی که این دانشگاه از طریق آن اقدام به پذیرش دانشجو می کند آزمون SAT است. اما افرادی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه فنی خاورمیانه را دارند، باید دارای یکی از مدارک ALES، GRE یا GMAT باشند و مدرک زبان تافل یا آیلتس خود را ارائه دهند. از پرطرفدارترین رشته های این دانشگاه می توان به رشته معماری، برنامه ریزی شهری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی برق و … اشاره کرد.

دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی به عنوان یکی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲، بورسیه های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است و به همین دلیل این دانشگاه محبوبیت ویژه ای در بین متقاضیان خارجی دارد. همچنین در مقایسه با دیگر دانشگاه های تراز اول ترکیه، هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی بسیار مقرون به صرفه است، به صورتی که شهریه تمام رشته های آن ۷۲۵۰۰ لیر می باشد. پذیرش دانشجو در این دانشگاه از طریق آزمون SAT انجام می شود و داوطلبان رقابت سختی با یکدیگر دارند. دانشجویانی که می خواهند از بورسیه دانشگاه سابانجی بهره مند شوند، باید دارای سوابق تحصیلی درخشان باشند و بتوانند توانایی علمی خود را برای استفاده از این تسهیلات به اثبات برسانند. در رتبه بندی موسسه THE که در سال ۲۰۲۰ انجام شده، دانشگاه سابانجی توانسته در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

دانشگاه سابانجی
دانشگاه سابانجی

مقالات بیشتر جهت مطالعه بیشتر در مورد دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲ :

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دکترا در ترکیه

ترکیه بورسلاری


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید