تحصیل پزشکی در اسلواکی

Applyman

تحصیل پزشکی در اسلواکی، چگونگی اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی این کشور و مدارک مورد نیاز و نحوه دریافت آن، از مواردی است که متقاضیان تحصیل پزشکی به دنبال آن هستند. اسلواکی در مرکز اروپا واقع شده است. پایتخت این کشور براتیسلاوا مسی باشد و توانسته در سال ۹۳ میلادی استقلال خود را از چکسلواکی بدست آورد. بیشتر مردم این کشور شامل اسلواک ها هستند و قومیت های لهستانی، آلمانی، یونانی، چکی، رومی و مجاری نیز در آن زندگی می کنند. اسلواکیایی، زبان رسمی مردم اسلواکی است و جمعیتی برابر با ۵.۵ میلیون نفر دارد. این کشور، عضو اتحادیه اروپا و شینگن می باشد و با کشورهای چک، اتریش، مجارستان، اوکراین و لهستان همسایه است. اسلواکی ششمین کشور اتحادیه اروپا در زمینه تولید خودرو می باشد و ۴۳ درصد صنعت این کشور به تولید خودرو اختصاص دارد. از نظر ثروت، اسلواکی در بین ۱۸۳ کشور جهان، جایگاه سی و هفتم را در اختیار دارد. تحصیل پزشکی در اسلواکی به دلیل شهریه پایین دانشگاه ها و هزینه زندگی ارزان می تواند برای متقاضیان بین المللی خصوصا ایرانیان جذاب باشد. در این مقاله تلاش می کنیم تا در مورد هزینه تحصیل دوره های پزشکی اسلواکی، شرایط تحصیل پزشکی در این کشور و شرایط کار پس از تحصیل در اسلواکی اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم.

تحصیل پزشکی در اسلواکی
تحصیل پزشکی در اسلواکی

شرایط اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در اسلواکی

متقاضیان برای تحصیل پزشکی در اسلواکی باید دارای یک سری شرایط عمومی باشند. این شرایط شامل تسلط به زبان انگلیسی و داشتن معدل دیپلم بالای ۱۲ است. افرادی که می خواهند در این کشور به تحصیل پزشکی بپردازند باید در کنکور ورودی این رشته شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. بیشتر سوالات این آزمون از دروس شیمی و زیست شناسی است و تعداد سوالات بین ۸۰ تا ۱۰۰ سوال می باشد. همچنین برخی از دانشگاه ها برای تسهیل پذیرش دانشجو و برای آن دسته از افرادی که معدل زیر ۱۲ دارند یا به زبان انگلیسی مسلط نیستند، دوره های پیش پزشکی برگزار می نمایند و آن ها را برای آزمون ورودی پزشکی آماده می کنند. طول این دوره ۴ ماه است و در آن زبان اسلواکیایی و انگلیسی و دروس علوم پایه به متقاضیان آموزش داده می شود.


مدارک لازم برای پذیرش تحصیل پزشکی در اسلواکی

افرادی که می خواهند در اسلواکی تحصیل کنند باید درخواست خود را به وسیله ایمیل برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند و سوابق تحصیلی و اطلاعات هویتی خود را همراه آن ضمیمه نمایند. هزینه بررسی پرونده مبلغ ۶۰ یورو می باشد. پس از اینکه پرونده متقاضی بررسی و تایید شد، لازم است تا در کنکور ورودی پزشکی شرکت کند. در آزمون ورودی تحصیل پزشکی در اسلواکی متقاضیان زیادی شرکت می نمایند، به همین خاطر رقابت سخت و فشرده است. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در اسلواکی به شرح زیر می باشد.

 • تصویر گذرنامه دارای اعتبار
 • تصویر شناسنامه
 • دو قطعه عکس در سایز پاسپورتی
 • مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی که به صورت رسمی ترجمه شده باشد
 • گواهی پزشکی از مراجع مجاز
 • رسید فیش واریزی برای بررسی مدارک

هزینه تحصیل پزشکی در اسلواکی

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، هزینه تحصیل پزشکی در اسلواکی بسیار مقرون به صرفه می باشد. این کشور هر ساله متقاضیان بسیاری را برای تحصیل پزشکی جذب می کند و کشورهای اتحادیه اروپا، دانشگاه های پزشکی این کشور را تایید می نمایند. برای آگاهی بیشتر متقاضیان، در ادامه هزینه تحصیل پزشکی در اسلواکی برای چند دانشگاه معتبر این کشور محاسبه شده است.

دانشگاه پاول جوزف سافاریک : ۱۰۵۰۰ یورو سالانه

دانشگاه کامنیوس براتیسلاوا: ۹۵۰۰ یورو سالانه

دانشگاه جسنیوس مارتین: ۹۹۰۰ یورو سالانه


بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی

تحصیل پزشکی در اسلواکی در بهترین دانشگاه های این کشور می تواند اعتبار مدرک تحصیلی دانشجویان را بالا ببرد و شرایط اشتغال آن ها را تسهیل کند. در ادامه بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی معرفی شده اند.

بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی
بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی

دانشگاه کامنیوس براتیسلاوا:

این دانشگاه مورد تایید اتحادیه اروپا می باشد و جزو قدیمی ترین دانشگاه های اسلواکی محسوب می شود. افرادی که علاقه مند به تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی در اسلواکی هستند، این دانشگاه را انتخاب اول خود قرار می دهند. مدت زمان دوره پزشکی در این دانشگاه ۶ سال است و متقاضیان برای ورود به آن باید در آزمون ورودی شرکت کنند. دانشگاه کامنیوس دارای استانداردهای آموزشی بالایی است و هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان بین المللی برای پذیرش در این دانشگاه اقدام می کنند. این دانشگاه دارای چهار دانشکده زیر است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پرستاری و مطالعات بهداشت حرفه ای
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده بهداشت

دانشگاه پاول جوزف سافاریک:

این دانشگاه در سال ۱۹۵۹ میلادی راه اندازی شده و رشته پزشکی آن، سابقه ای ۱۶ ساله دارد. همچنین افرادی که می خواهند به زبان انگلیسی در رشته پزشکی تحصیل کنند، می توانند این دانشگاه را انتخاب نمایند.

دانشگاه جسنیوس مارتین:

این دانشگاه در سال ۱۹۶۱ تاسیس شده و در شهر مارتین اسلواکی قرار دارد. رشته پزشکی این دانشگاه از سال ۱۹۹۱ به دوره های آموزشی آن اضافه گردیده است. دانشگاه های جسنیوس نیز دارای امکانات آموزشی به روز و پیشرفته است و متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل پزشکی آن اقدام می کنند.

برای دانشجویانی که می خواهند پس از دوران تحصیل پزشکی در اسلواکی به ایران بازگردند، دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت، دانشگاه کمنیوس است که دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کند.


برنامه تحصیل پزشکی در اسلواکی

برنامه تحصیل پزشکی در اسلواکی
برنامه تحصیل پزشکی در اسلواکی

دوره های آموزش عالی دانشگاه های اسلواکی به صورت ترمی است که هر سال دو ترم بهاره و پاییزه برگزار می شود. ترم بهار از فوریه آغاز می گردد و تا ژوئن ادامه می یابد و آغاز ترم پاییز از سپتامبر است و تا ژانویه ادامه دارد. این دانشگاه ها برای آن دسته از متقاضیانی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند، دوره های تخصصی زبان انگلیسی برگزار می کنند. از مزایای تحصیل پزشکی در اسلواکی می توان به پذیرش بدون شرط معدل، پذیرش بدون مدرک زبان، امکانات آموزشی پیشرفته، اساتید معتبر، هزینه تحصیل پایین، هزینه زندگی مقرون به صرفه و … اشاره کرد.


دریافت ویزای تحصیل پزشکی در اسلواکی

افرادی که قصد تحصیل پزشکی در اسلواکی را دارند، باید پس از پذیرش دانشگاه مورد نظر خود، برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدارک لازم برای دریافت این ویزا شامل موارد زیر است.

 • گذرنامه دارای اعتبار ۶ ماه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • l    ۲ قطعه عکس در سایز پاسپورتی
 • بیمه مسافرتی
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی برای اطمینان از توانایی متقاضی برای تامین هزینه دانشگاه و زندگی در اسلواکی
 • مدارک تایید خوابگاه یا محل اقامت

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در اسلواکی

دولت اسلواکی برای افرادی که تحصیل پزشکی در این کشور را انتخاب می کنند، شرایطی را برای اشتغال پس از تحصیل فراهم نموده است. در این کشور دانشجویان می توانند در حین تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند. همچنین مجوز اقامت و کار پس از فارغ التحصیلی برای آن ها فراهم است. اگر بخواهید پس از پایان تحصیل پزشکی در اسلواکی زندگی کنید، باید مجوز کار بگیرید و به صورت رسمی قرارداد ببندید. نرخ بیکاری در اسلواکی بسیار پایین است و در حدود ۵ درصد می باشد. البته در سال هایی نه چندان دور، آمار بیکاری در این کشور بسیار زیاد بود، به گونه ای که در سال ۲۰۰۱، حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور بیکار بودند. اما با برنامه هایی که دولت این کشور پیاده سازی کرد، توانست تولید شغل کند و نرخ بیکاری را تا حد زیادی کاهش دهد. البته بسیاری از متقاضیان می خواهند از اسلواکی به عنوان سکوی پرتاب خود استفاده کنند و پس از فارغ التحصیلی به کشورهای تراز اول اروپایی مهاجرت نمایند.


معرفی دیگر رشته های علوم پزشکی اسلواکی

رشته دندانپزشکی اسلواکی

رشته دندانپزشکی اسلواکی مانند رشته پزشکی آن، طرفداران زیادی دارد و دانشگاه های این کشور برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می کنند. طول این دوره ۶ سال است و زبان آموزشی این رشته به زبان انگلیسی می باشد.

رشته داروسازی اسلواکی

یکی از موسسات علمی تحقیقاتی اروپا در رشته داروسازی و اولین دانشکده داروسازی اسلواکی، دانشکده داروسازی دانشگاه کامنیوس است که دارای امکانات آموزشی عالی و اساتید برجسته می باشد. این دانشکده هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان خارجی از سراسر دنیاست. دانشکده کامنیوس که با بسیاری از مراکز علمی دنیا ارتباط نزدیک دارد، برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می کند. طول دوره داروسازی اسلواکی ۵ سال است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به راحتی مجوز اشتغال دریافت کنند. این رشته در بین رشته های علوم پزشکی اسلواکی طرفداران زیادی دارد و رقابت تنگاتنگی بین آن ها برای پذیرش در دانشگاه ها معتبر اسلواکی وجود دارد.

رشته پرستاری اسلواکی

متقاضیان تحصیل پرستاری در اسلواکی باید در آزمون ورودی این رشته شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. طول این دوره ۳ سال است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در زمینه مراقبت های بهداشتی و مراقبت های اولیه و ثانویه به عنوان پرستار مشغول به کار شوند. همچنین امکان ادامه تحصیل در رشته پرستاری اسلواکی وجود دارد و داوطلبان پس از یکسال اشتغال در زمینه پرستاری می توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنند. در مقطع ارشد، دانشجویان در زمینه های بیمه درمانی، بهداشت عمومی، آموزش های بهداشتی، پیشگیری از بیماری هها، مدیریت کنترل، مراقبت های بهداشتی و … آموزش می بینند و می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در یکی از این زمینه ها فعالیت داشته باشند.


مطالب مرتبت جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در اسلواکی :

کار در اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

ثبت شرکت در اسلواکیدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید