همه چیز درباره تحصیل پزشکی در آمریکا

Applyman

کشور آمریکا به علت داشتن برترین و معتبرترین دانشگاه های جهان، اغلب اوقات اولین انتخاب دانشجویان محسوب می شود. تحصیل پزشکی در آمریکا با اکثر کشور های دنیا تفاوت دارد. تحصیل پزشکی در آمریکا به صورت فوق لیسانس یا post graduate به شکل داوطلبان ارائه می گردد و متقاضیان در ابتدا یک دوره ۴ ساله پیش پزشکی یا pre-med را در رشته زیست شناسی، شیمی یا عصب شناسی را به اتمام رسانده و در صورتی که در آزمون MCAT قبول شوند، مجوز ورود به دانشکده پزشکی را دارند. تحصیل پزشکی در آمریکا با وجود مزیت های فراوان، شرایط دشواری نیز جهت اخذ پذیرش برای دانشجویان دارد که تلاش و پشتکار فراوان است.

با توجه به اعتبار و رتبه دانشگاه های آمریکا، دانشجویان بعد از اتمام درس و فارغ التحصیلی به راحتی می توانند جهت کار به هر کشوری اقدام نمایند.

تحصیل پزشکی در آمریکا
تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا در دانشگاه های این کشور با هم متفاوت خواهد بود، اما با این حال اشتراکاتی برای گرفتن پذیرش پزشکی بین دانشگاه ها وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پیشنهاد ویژه

امکان استفاده از مشاوره تخصصی رایگان

 • دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه های آمریکا در رشته مرتبط:

 همه دانشگاه های پزشکی آمریکا مدرک دوره کارشناسی در رشته های مرتبط را از داوطلبان درخواست می کنند. دانشجویان علاقمند به ورود به دانشکده های پزشکی معمولا برای دوره تحصیل کارشناسی خود، رشته هایی مانند علوم تجربی (Science)، حرکت شناسی (Kinesiology)، روانشناسی(Psychology) و رشته هایی که شامل درس های شیمی و زیست شناسی باشند را انتخاب می نمایند. همچنین لازم است که دوره کارشناسی در آمریکا گذرانده شود چرا که سیستم پذیرش دانشگاه های پزشکی آمریکا مدارک خارج از این کشور (به جز کانادا و انگلیس) را قبول نمی کند.

 • ​قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی (MCAT):

دانشجویان مقطع کارشناسی معمولا در سال سوم باید در آزمون ورودی پزشکی ( Medical College Admission Test ) که به نام MCAT نیز شناخته می شود، ثبت نام کرده و در صورت موفقیت در این آزمون می توانند وارد دانشکده پزشکی شوند. این آزمون توانایی داوطلبان را در مهارت های تفکر خلاق، حل مسئله و دانش آنان را در زمینه های علمی گوناگون می سنجد.

جهت ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های پزشکی آمریکا، داوطلبان می بایست در زمان نوشتن رزومه خود به فعالیت های فوق برنامه ( Extracurricular activities ) در رابطه با رشته پزشکی نیز اشاره کنند. داوطلبانی که درک خود را از حرفه پزشکی با شرکت در فعالیت های خدماتی در کنار پزشکان توسعه داده باشند، معمولا امتیاز بالایی را در فرآیند اپلای دانشگاه های پزشکی دریافت می کنند.

 • ​3- داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره مناسب:

تسلط بر زبان انگلیسی در سطح بالا، نه تنها برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی و گذراندن دوره های تحصیلی، بلکه برای پاسخگویی به بخش های آزمون MCAT که شامل مهارت درک مطلب می باشد ضروری است.

شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا
شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا
 • 4- مدت زمان تحصیل پزشکی در آمریکا:

دوره تحصیل پزشکی در آمریکا با توجه به رشته فرد که پزشکی، دندان پزشکی و … خواهد بود متفاوت است. اما به طور کلی دانشجو ابتدا باید 4 سال تحصیلی در مقطع علوم پایه را بگذراند. دانشجو پس از قبولی در آزمون ورودی وارد دوره های تخصصی پزشکی خواهد شد که آن نیز به مدت 4 سال خواهد بود. در این مقطع دانشجو به شکل تئوری تحصیلات خود را به پایان رسانده است و پس از تحصیل دوره تئوری، حدود 3 تا 7 سال دوره کارآموزی پیش رو خواهد داشت. به طور کلی مدت زمان تحصیل پزشکی در آمریکا تقریبا 11 سال به طول می انجامد.


مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از کالج

اولین اقدام برای دریافت پذیرش تحصیل پزشکی در آمریکا در کالج های پزشکی کشور آمریکا و تحصیل پزشکی در آمریکا ، ترجمه تمامی مدارک می باشد و سپس باید در آزمون MCAT شرکت نمایند و همان طور که گفته شد در صورتی که نمره آنها در این آزمون بالای 500 باشد می توانند برای دریافت پذیرش از دانشگاه مد نظر خود بسته به شرایط ورودی آن دانشگاه اقدام کنند. مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی از کالج های پزشکی کشور آمریکا لازم است به شرح زیر است:

 • گذرنامه تحصیل دکترا در اتریش
 • مدرک دیپلم 12 ساله و گواهی فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی
 • مدرک قبولی در آزمون MCAT
 • مدرک زبان برای ورود به کالج های تحصیل پزشکی در آمریکا حدود آیلتس 7 می باشد البته این معیار بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد.
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • سوابق شغلی

آزمون های ورودی تحصیل پزشکی در آمریکا

بیشترین تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در دنیا متعلق به کشور آمریکا است و این موضوع نشان از اهمیت و اعتبار بالای دانشگاه های آمریکایی می باشد. کیفیت آموزشی بالا، داشتن امکانات پیشرفته، وجود فرصت های کاری متعدد، کسب درآمد بالا، امکان دریافت بورسیه و فاندهای تحصیلی و…. همه و همه از امتیازات تحصیل پزشکی در کشور آمریکا می باشد.

MCAT و USMLE دو آزمون پیش روی دانشجویانی می باشد که قصد تحصیل پزشکی در آمریکا را دارند. این آزمون ها از سوی انجمن بین المللی کالج های پزشکی در دو ترم ژانویه و سپتامبر برگزار می شود. آزمون  MCAT پیش نیاز ورود و دریافت پذیرش از کالج های پزشکی می باشد. این آزمون به صورت چهار گزینه ای بوده و در بخش های زبان، فیزیک، زیست و شیمی برگزار می گردد. دانشجویان حدود پنج ساعت فرصت دارند تا به سوالات مطرح شده در این آزمون پاسخ دهند. در صورتی که دانشجو نمره بالاتر از 500 دریافت کند، می تواند برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها اقدام نماید.

دانشجو برای دریافت پذیرش و شرکت در این آزمون بایستی فارغ التحصیل دوره های کارشناسی علوم پزشکی بوده و مدرک آیلتس با نمره 7 الی 7.5 داشته باشد. هزینه شرکت در این آزمون حدود 300 دلار می باشد. البته دانشجویان لزوما نباید این آزمون را در کشور آمریکا بگذرانند و می توانند در کشورهایی مانند انگلستان، ترکیه و امارات برای شرکت در این آزمون اقدام کنند.

دومین آزمونی که دانشجویان در پایان دوره تحصیلی خود در کالج پزشکی آمریکا می بایست در آن شرکت نمایند آزمون USMLE نام دارد. این آزمون موجب می شود که مهارت پزشکی دانشجو از سوی انجمن کالج های پزشکی آمریکا تایید شود. این آزمون در سه بخش متفاوت و در مرور زمان برگزار خواهد شد. مرحله اول این آزمون در سال دوم تحصیلی دانشجویان در کالج پزشکی برگزار می گردد و متقاضان تحصیل پزشکی در آمریکا در سال چهار مجدد در بخش دوم آن شرکت خواهند نمود؛ و در نهایت بخش آخر این آزمون پس از گذشت یک سال از دوره کارآموزی برگزار خواهد شد. قبولی در این آزمون برای دانشجویان بسیار مهم بوده و دانشجو در صورت عدم قبولی در این آزمون نمی تواند در رشته پزشکی فارغ التحصیل و وارد بازار کار شود. این آزمون همانطور که توضیح داده شد صرفاً در خاک آمریکا برگزار می گردد.


هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا

دولت آمریکا هیچ گونه حمایت مالی جهت تحصیل پزشکی در آمریکا برای دانشجویان بین المللی در نظر نگرفته است و به همین دلیل هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا خیلی بیشتر از سایر کشورها می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا باید به طور میانگین قابلیت اثبات مبلغی حدود 40000 دلار در سال را داشته باشند. البته ناگفته نماند نوع رشته تحصیل پزشکی در آمریکا در کاهش و یا افزایش این مبلغ تاثیر دارد.


تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

برای تحصیل دندانپزشکی در آمریکا ابتدا باید در مقطع کارشناسی در یک رشته مرتبط تحصیل کنید، البته شما می‌توانید به جای این کار، در دوره‌ هایی که ماقبل از دانشگاه در دانشکده های ‌های دندانپزشکی آمریکا وجود دارند، شرکت کنید. االبته شرایط این دوره ‌ها برای هر دانشگاه متفاوت است. باید به این نکته توجه داشته باشید که توصیه‌ نامه‌ ها تأثیر زیادی در روند موفقیت برای پذیرش شما خواهند داشت. پس دقت کنید از اساتیدی که توانایی‌های شما را می‌شناسند و می‌توانند توصیه‌ نامه خوبی برای شما بنویسند، درخواست کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در دوره دندانپزشکی به عبارتند از:

 1. ویزای تحصیل در آمریکا
 2. مدرک زبان
 3. مدرک آزمون MCAT
 4. توصیه‌نامه
 5. انگیزه‌نامه
 6. رزومه تحصیلی

دانشگاه‌های آمریکا دوره ‌های آموزشی بسیار با کیفیتی را در رشته دندانپزشکی همانند تحصیل پزشکی در آمریکا ارائه می‌دهند و به همین دلیل اسامی دانشگاه ‌های آمریکا همیشه در لیست برترین دانشگاه ‌های دندانپزشکی جهان به چشم می‌خورد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه ‌های مختلف آمریکا، متفاوت است و هزینه تحصیل در دانشگاه ‌های خصوصی مانند هاروارد بسیار بیشتر از دانشگاه‌ های دولتی این کشور خواهد بود.


تحصیل داروسازی در آمریکا

داروسازی در آمریکا
تحصیل داروسازی در آمریکا

برای تحصیل داروسازی در آمریکا دانشجویان ابتدا باید یک دوره 2 ساله و سپس دوره 4 ساله تحصیل حرفه ای را پشت سر گذراند. طبق قانون جدید دولت آمریکا مدرک لیسانس داروسازی به طور مستقیم ارائه نمی شود. فرآیند پذیرش در رشته داروسازی آمریکا به شدت رقابتی می باشد و بنا بر سیاست های دانشگاه های این کشور، برای تعداد بسیار محدودی از متقاضیان بین المللی که واجد شرایط هستند امکان پذیرش در این رشته را فراهم آورده است. البته در مقایسه با دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی با جذب تعداد بیشتری دانشجو و متقاضیان بین المللی را مورد پذیرش قرار می دهند. دانشجویان خارجی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باید شرایطی مانند داشتن حداقل آیلتس 7  را داشته باشند.


مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم جهت تحصیل کارشناسی در آمریکا به شرح زیر است:

 • کپی از صفحه اول پاسپورت جهت تحصیل کارشناسی در آمریکا (ترجمه شناسنامه برای کسانی که پاسپورت در حال حاضر ندارند)
 • رزومه شخصی به زبان انگلیسی جهت تحصیل کارشناسی در آمریکا
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی همراه  با ریز نمرات جهت تحصیل کارشناسی در آمریکا
 • مدرک زبان الزامی نمی باشد ولی در صورت عدم شرکت در دوره های زبان دانشگاه مدارک تافل  با حداقل نمره ۷۰ در آزمون IBT و ۵۰۰ در آزمون PBT و یا IELTs  با نمره ۶٫ نیاز می باشد.
 • ارسال پروفایل کاری برای رشته های مرتبط با طراجی، گرافیک و یا معماری
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا – مدارک لازم جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

مدارک لازم جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا به شرح زیر می باشد:

 • کپی از صفحه اول پاسپورت جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا (ترجمه شناسنامه برای کسانی که پاسپورت در حال حاضر ندارند)
 • ترجمه رسمی مدرک لیسانس همراه  با ریز نمرات 4 ساله جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا
 • ترجمه از صفحه آخر پایان نامه همراه با تأیید از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا
 • کپی مدارک تافل با حداقل نمره ۹۰ در آزمون IBT و ۵۵۰ در آزمون PBT و یا آیلتس با نمره 6.5
 • کپی از مدرک GRE/GMAT (در صورت وجود و نیاز)
 • تأییده مقالات به زبان انگلیسی جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا
 • رزومه شخصی  به زبان انگلیسی جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا
 • حداقل ۳ توصیه نامه از اساتید جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا (۴ توصیه نامه پیشنهاد می شود)
 • انگیزه نامه تحصیلی در خصوص رشته مورد علاقه جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در آمریکا به شرح زیر می باشد:

 • کپی از صفحه اول پاسپورت جهت تحصیل دکترا در آمریکا (ترجمه شناسنامه برای کسانی که در حال حاضر پاسپورت ندارند)
 • ترجمه رسمی از کلیه مدارک دانشگاهی لیسانس و فوق لیسانس به همراه ریز نمرات جهت تحصیل دکترا در آمریکا
 • پروپوزال تحقیقاتی در مورد رشته مورد نظر جهت تحصیل دکترا در آمریکا
 • ترجمه رسمی از صفحه آخر پایان نامه های لیسانس و فوق لیسانس با ذکر نمره جهت تحصیل دکترا در آمریکا
 • کپی از مدرک TOEFL با حداقل نمره ۹۰ از آزمون IBT و ۵۵۰ از آزمونPBT یا آیلتس 7
 • کپی از مدرک GRE/GMAT (در صورت وجود)
 • حداقل ۴ توصیه نامه تحصیلی از استاد ، مدیران همکار و محققان همکار
 • رزومه و سوابق کاری جهت تحصیل دکترا در آمریکا
 • تأییده مقالات علمی منتشر شده جهت تحصیل دکترا در آمریکا (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی کلیه مدارک مثبت تحصیلی، تحقیقاتی،کاری،سمینار ها، تشویق نامه ها و … (در صورت وجود)
 • انگیزه نامه تحصیلی جهت تحصیل دکترا در آمریکا
 • در صورت نیاز ممکن است دانشگاه از متقاضی درخواست Essay نماید .

برترین دانشگاه های پزشکی آمریکا

به دلیل وسعت سرمایه در کشور آمریکا تعداد بسیار زیادی دانشگاه در این کشور وجود دارد و همیشه در بین برترین دانشگاه های جهان این کشور دارای نمایندگان بسیاری است. امروزه کشور آمریکا با بیش از 170 کالج آموزش پزشکی، مقصد خوبی برای دانشجویانی است که قصد تحصیل پزشکی در آمریکا را دارند. هر کدام از این کالج ها شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته اند اما نقطه مشترک آن آزمون MCAT می باشد. در ادامه به 10 مورد از مطرح ترین دانشگاه های این کشور در زمینه پزشکی اشاره خواهیم کرد:

برترین دانشگاه های پزشکی آمریکا
برترین دانشگاه های پزشکی آمریکا
رتبه در کشوردانشگاه
1دانشگاه هاروارد
2دانشگاه جانز هوپ کینز
3دانشگاه استنفورد
4دانشگاه پنسیلوانیا
5دانشگاه سانفرانسیسکو – کالیفورنیا
6دانشگاه کلمبیا
7دانشگاه لس آنجلس – کالیفورنیا
8دانشگاه واشنگتون – سنت لوییس
9دانشگاه کرنل
10مدرسه پزشکی مایو

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در آمریکا :

دانشگاه های آمریکا

تحصیل در آمریکا

اقامت آمریکا

اقامت آمریکا

لاتاری آمریکا

کار در آمریکا

گرین کارت آمریکا

تحصیل درآمریکا بدون مدرک زبان

بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا

شرایط تحصیل رایگان در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

بورسیه آمریکا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید