تحصیل مهندسی در چین

Applyman

افرادی که دوست دارند در خارج از کشور به تحصیل رشته های مهندسی بپردازند، می توانند چین را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. این کشور به عنوان یک کشور توسعه یافته و قدرتمند در عرصه اقتصادی در پی جذب نیروهای متخصص است و چه بهتر که این نیروها از دانشگاههای خود این کشور فارغ التحصیل شده باشند. بنابراین افرادی که به قصد تحصیل مهندسی در چین راهی این کشور می شوند، می توانند امیدوار باشند که با پایان یافتن دوره تحصیلی خود در یکی از شرکت های معتبر چینی استخدام شده و مشغول به کار شوند. همچنین تحصیل مهندسی در چین می تواند یک سکوی پرتاب برای افرادی باشد که دوست دارند در اروپا، آمریکا یا استرالیا زندگی کنند. زیرا سطح دانشگاه های چین با این کشورها برابری می کند اما شهریه آن ها و هزینه زندگی در چین بسیار پایین است. بنابراین دانشجویان بین المللی با صرف کمترین هزینه می توانند امیدوار باشند تا به راحتی اقامت یکی از کشورهای اروپایی، آمریکا و یا استرالیا را بدست آورند.

تحصیل مهندسی در چین

اپلای برای تحصیل مهندسی در چین

تحصیل در چین

با توجه به شرایط مطلوب دانشگاه های چین و سطح بالای سیستم آموزشی این کشور، تحصیل مهندسی در چین بین متقاضیان بین المللی طرفداران زیادی پیدا کرده است و هر ساله تعداد زیادی دانشجو از سراسر دنیا راهی این کشور پهناور می شوند. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارند باید در یکی از زبان های انگلیسی یا چینی تسلط کافی داشته باشند و برای آن مدرک معتبر ارائه دهند. بنابراین اگر نگران یادگیری زبان چینی جهت تحصیل مهندسی در چین هستید، می توانید در دوره های مهندسی که به زبان انگلیسی ارائه می شود، شرکت نمایید. هر چه مقطع تحصیلی بالاتر باشد تعداد دانشگاه هایی که برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی تدریس می کنند بیشتر می شود. متقاضیان برای اپلای رشته های مهندسی در دانشگاه های چین می توانند به صورت آنلاین اقدام کنند. برای این کار دو راه وجود دارد:

اپلای برای تحصیل مهندسی در چین
 • درخواست پذیرش از طریق وبسایت CUAC: این وبسایت متعلق به مرکز درخواست پذیرش دانشگاه های چین است. از طریق این وب سایت، متقاضیان تحصیل مهندسی در چین می توانند درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. همچنین در این وب سایت به متقاضیان کمک می شود تا با توجه به سوابق تحصیلی و رزومه ای که دارند، بهترین رشته مهندسی و دانشگاه را انتخاب کنند.
 • درخواست پذیرش از طریق وبسایت CUCAS: این وبسایت به عنوان یک رابط بین متقاضی تحصیل مهندسی در چین و دانشگاه مورد نظر عمل می کند و افراد می توانند با توجه به امکاناتی که در این سایت فراهم شده، درخواست خود را برای دانشگاه دلخواهشان ارسال نمایند.

شرایط پذیرش تحصیل مهندسی در چین

رشته های مهندسی در چین از محبوبیت زیادی برخوردار است و متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه های سطح بالای این کشور رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند. این دانشگاه ها برای جذب و پذیرش متقاضیان، توانایی آن ها در علوم و ریاضیات را بررسی می کنند و افرادی که استعداد بالایی در این زمینه ها داشته باشند، موفق به راهیابی به این دانشگاه ها برای تحصیل مهندسی در چین می شوند. همچنین از دیگر شرایط تحصیل مهندسی در چین داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا چینی است. دانشگاه های چین در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های مهندسی دانشجو می پذیرند. طول دوره کارشناسی ۳ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری ۴ سال می باشد. همچنین دانشجویانی که می خواهند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای تحصیل مهندسی در چین اقدام کنند، باید نمره قبولی در آزمون GMAT یا GRE کسب نموده باشند. ارائه مدارک زیر برای اخذ پذیرش تحصیل مهندسی در چین لازم است.

 • رسید پرداخت هزینه اپلای
 • دو توصیه نامه از اساتید قبلی
 • ارائه انگیزه نامه قوی
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه رزومه معتبر
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه

هزینه تحصیل مهندسی در چین

دانشجویان بین المللی برای تحصیل مهندسی در چین باید شهریه ای بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال بپردازند که با توجه به سطح و امکانات دانشگاه متفاوت است. البته هزینه مذکور مربوط به شهریه دانشگاه های دولتی است و تحصیل مهندسی در چین در یک دانشگاه خصوصی در رشته های مهندسی نیازمند پرداخت هزینه حدود ۳۰ هزار دلار در سال می باشد. همچنین برخی از دانشگاه های مطرح اروپا و آمریکا اقدام به تاسیس شعبه چین نموده اند که شهریه سالیانه آن ها بیش از ۴۰ هزار دلار در سال است. به عنوان مثال برای رشته ای مانند معماری دانشجو باید حدود ۵۰ هزار دلار به صورت سالانه پرداخت نماید. در ادامه حدود شهریه برخی از بهترین دانشگاه های چین برای رشته مهندسی را ارائه می کنیم:

 • دانشگاه پکینگ: ۳۷۶۰ دلار تا ۲۷۲۰۰ دلار
 • دانشگاه شینگهوا: ۳۴۷۰ دلار تا ۳۴۴۰۰ دلار
 • دانشگاه فودان: ۳۳۲۵ دلار تا ۱۰۸۵۰ دلار
 • دانشگاه شانگهای جیائو تانگ: ۳۶۰۰ دلار تا ۲۳۶۰۰ دلار

مدرک زبان برای تحصیل مهندسی در چین

همانطور که اشاره کردیم دانشگاه های چین برای رفاه حال دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، بسیاری از برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. البته هزینه تحصیل مهندسی در چین به زبان انگلیسی گران تر از هزینه تحصیل به زبان چینی است. متقاضیانی که تصمیم به ادامه تحصیل مهندسی در چین به زبان انگلیسی را دارند، باید یکی از مدارک معتبر تافل یا آیلتس را برای آن ارائه دهند. اما دانشجویان علاقه مند به تحصیل به زبان چینی لازم است که در آزمون HSK یا همان آزمون بین المللی زبان چینی شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. این آزمون در دو سطح به صورت زیر برگزار می شود:

مدرک زبان برای تحصیل مهندسی در چین
 • سطح مقدماتی: مختص رشته های پزشکی، مهندسی و علوم است
 • سطح متوسط: به سایر رشته های دانشگاهی اختصاص دارد مانند هنر، اقتصاد و …

به افرادی که می خواند بعد فارغ التحصیلی در چین مشغول به کار شوند، توصیه می کنیم که شروع به یادگیری زبان چینی کنند تا راحت تر بتوانند با مردم این کشور ارتباط برقرار نمایند.


رشته ها و دانشگاه های برتر برای تحصیل مهندسی در چین

رشته های مهندسی دانشگاه های چین از شهرت زیادی در بین دانشگاه های جهان برخوردار می باشند. از پرطرفدارترین رشته ها برای تحصیل مهندسی در چین می توان به مهندسی معدن، مهندسی برق، مهندسی عمران و سازه و مهندسی شیمی اشاره کرد. نهاد رتبه بندی QS در آخرین رده بندی خود با توجه به فعالیت های پژوهشی، سطح خدمات آموزشی و … اسامی ۱۰ دانشگاه برتر چین را در رشته های مهندسی منتشر کرده است. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه تسینگوا
 • دانشگاه پکن
 • دانشگاه شانگهای جیائو تانگ
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه علوم و فناوری چین
 • دانشگاه خیان جیائو تانگ
 • دانشگاه علوم و فناوری هواجونگ
 • دانشگاه نانجینگ
 • موسسه فناوری هاربین

بورسیه تحصیل مهندسی در چین

دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های چین در رشته های مهندسی شوند، می توانند برای تحصیل مهندسی در چین، بورسیه دریافت کنند. دولت و دانشگاه های این کشور کمک هزینه های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. در ادامه سه بورسیه تحصیلی مهم چین را معرفی می کنیم:

 • بورسیه دیوار چین: این بورسیه با همکاری یونسکو و وزارت علوم چین به دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای چین پذیرفته می شوند، اعطا می گردد. بورسیه دیوار چین شامل شهریه دانشگاه، هزینه زندگی، بیمه درمانی و خوابگاه می باشد. دانشجویان برای دریافت این بورسیه در مقطع ارشد باید کمتر از ۴۰ سال و در مقطع دکترا کمتر از ۴۵ سال سن داشته باشند.
 • بورسیه برنامه دانشگاه چین: این بورسیه هزینه هایی مانند شهریه دانشگاه، خوابگاه یا اجاره محل اقامت خصوصی، بیمه درمانی و هزینه زندگی در چین را پوشش می دهد. بورسیه برنامه دانشگاه چین مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است و شرط سنی جهت دریافت آن برای مقطع ارشد حداکثر ۳۵ سال و برای مقطع دکترا ۴۰ سال تعیین شده است. این بورسیه تا سه سال دانشجویان فوق لیسانس را پشتیبانی می کند و مدت حمایت آن برای دانشجویان دکترا چهار سال است.
 • بورسیه دو جانبه: دولت چین با دولت کشورهای مختلف تفاهم نامه های دوجانبه علمی و دانشگاهی امضا نموده است. طبق این تفاهم نامه ها هر دو کشور متعهد می شوند که تسهیلاتی را برای دانشجویان کشور مقابل در کشور خود فراهم آورند. بدین ترتیب این دانشجویان برای شهریه دانشگاه، محل اقامت، هزینه زندگی، خرید کتب درسی و … کمک هزینه دریافت می کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در چین

افراد متقاضی تحصیل مهندسی در چین علاوه بر شهریه دانشگاه باید به فکر هزینه های زندگی خود در طول مدت اقامت در این کشور نیز باشند. زندگی در شهرهای بزرگ این کشور در مقایسه با شهرهای کوچکتر، هزینه بیشتری دارد و در پاره ای موارد دانشجو باید بیش از ۱۰۰۰ دلار در ماه برای آن خرج کند. البته بیشتر هزینه زندگی در چین مربوط به اجاره آپارتمان خصوصی است و اگر دانشجو بتواند در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشد، می تواند در هزینه های زندگی خود صرفه جویی نماید. هزینه یک زندگی دانشجویی در چین بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است که بستگی به شهر محل اقامت و سبک زندگی افراد دارد. اگر دانشجویان بین المللی موفق به دریافت بورسیه تحصیل مهندسی در چین شوند، می توانند بسیاری از هزینه های زندگی خود را با آن پوشش دهند.


مطالب پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل مهندسی در چین :

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

تحصیل رایگان در چین

دانشگاه ژنگژو

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

دانشگاه گوانگژو

تحصیل مهندسی در چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید