تحصیل رایگان در اسلواکی

Applyman

تحصیل رایگان در اسلواکی موجب می شود که دانشجویان شرایط مطلوب تری برای زندگی در این کشور داشته باشند. اما تنها راه آن تحصیل به زبان اسلواکیایی است. دانشگاه های دولتی اسلواکی برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که تحصیل به زبان رسمی این کشور را انتخاب کنند، امکان تحصیل رایگان در اسلواکی را فراهم می نمایند. البته یادگیری این زبان ممکن است برای همه متقاضیان خارجی راحت نباشد. به همین دلیل آن هایی که می خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، می توانند به فکر استفاده از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های این کشور باشند. این بورسیه ها تحت شرایط خاصی به دانشجویان اعطا می گردد و ممکن است تمام یا بخشی از هزینه های آن ها را پوشش دهد. افراد متقاضی این بورسیه ها باید مدارک خواسته شده را آماده نموده و تحویل مراجع مربوطه دهند. داشتن نمرات عالی و سابقه تحصیلی درخشان از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی است.

تحصیل رایگان در اسلواکی
تحصیل رایگان در اسلواکی

شرایط تحصیل رایگان در اسلواکی

همانطور که اشاره کردیم اصلی ترین راه تحصیل رایگان در اسلواکی تسلط بر زبان رسمی این کشور و ادامه تحصیل در دوره های آموزشی است که به زبان اسلواکیایی برگزار می شود. پس اگر این راه را انتخاب کردید، باید در دوره های آموزش زبان این کشور شرکت کنید و این دوره را با موفقیت به پایان رسانید.

اما راه دیگر از طریق بورسیه های تحصیلی اسلواکی می باشد. افرادی که می خواهند از بورسیه های تحصیلی این کشور بهره مند شوند، در گام اول باید اطلاعات بورسیه مراکز آموزش عالی این کشور را بدست آورند. دانشگاه های مانند کوسیچ، پاول جوزف، ماتی بل، کنستانتینوس و کانیوس جزو دانشگاه های معتبر اسلواکی هستند که بورسیه های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. افراد با دریافت این بورسیه ها می توانند با کمترین هزینه در بهترین دانشگاه های اسلواکی ادامه تحصیل دهند.در بیشتر رشته ها دانشجویان خارجی امکان بهره مندی از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی را دارند اما بیشترین میزان بورسیه متعلق به رشته های حقوق، علوم، مهندسی، دندانپزشکی و پزشکی است. برای اطلاع دقیق از شرایط اعطای بورسیه و تحصیل رایگان در اسلواکی به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید یا با آن ها از طریق ایمیل مکاتبه نمایید.


شرکت در دوره زبان برای تحصیل رایگان در اسلواکی

دانشگاه ها و کالج های مختلفی دوره های آموزش زبان اسلواکیایی را برگزار می کنند. برای آن دسته از متقاضیان بین المللی که قصد تحصیل رایگان در اسلواکی از طریق شرکت در دوره های اسلواکی زبان را دارند، شرکت در این دوره ها اجباری است و هزینه ای بین ۴ تا ۶ هزار یورو دارد. در صورتی که افراد بتوانند این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، امکان تحصیل رایگان در اسلواکی برای آن ها فراهم می شود.


انواع بورسیه ها برای تحصیل رایگان در اسلواکی

متقاضیان خارجی که قصد تحصیل رایگان در اسلواکی را دارند، می توانند از طریق کمک هزینه ها و بورسیه های دانشگاه های این کشور به هدف خود دست پیدا کنند. این بورسیه ها در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. اما شانس بهره مندی از این بورسیه ها در مقاطع بالاتر بیشتر است. همچنین امکان دارد کمک هزینه اعطا شده به دانشجویان مقاطع پایین تر، کلیه هزینه های زندگی و تحصیل آنها را پوشش ندهد. اما دانشجویان دکترا علاوه بر تحصیل رایگان در اسلواکی، مبلغی را به عنوان حقوق دریافت می کنند. به طور کلی دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی به دلیل این که دانشجو سابقه ای در سیستم آموزشی اسلواکی ندارد بسیار دشوار است، اما در مقاطع بالاتر، در صورتی که دانشجو نمرات و معدل بالایی داشته باشد، به راحتی می تواند از شرایط تحصیل رایگان در اسلواکی با دریافت بورسیه استفاده نماید.

انواع بورسیه ها برای تحصیل رایگان در اسلواکی
انواع بورسیه ها برای تحصیل رایگان در اسلواکی

بنابراین دانشجویانی که متقاضی دریافت کمک هزینه و بورسیه تحصیلی اسلواکی هستند، باید سوابق تحصیلی درخشانی داشته باشند و مدارکی مانند انگیزه نامه، توصیه نامه اساتید گذشته، پرونده سوابق تحصیلی، پروژه های تحقیقاتی و مدارک زبان و ریز نمرات خود را به صورت ترجمه شده برای مراجع مربوطه ارسال کنند. در ادامه دو بورسیه تحصیلی معروف اسلواکی را معرفی می نماییم.


بورسیه دولتی اسلواکی

دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه به اسلواکی مهاجرت می کنند تا در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند، می توانند از بورسیه دولتی و شرایط تحصیل رایگان در اسلواکی بهره مند شوند. متقاضیان تبعه کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، کشورهای آسیایی و شرق اروپا شامل این بورسیه می شوند. این تسهیلات به دانشجویان بین المللی تمام مقاطع کارشناسی تا دکترا تعلق می گیرد. دانشجویان برای بهره مندی از این کمک هزینه تحصیلی باید دارای شرایط زیر باشند.

  • اخذ نمره قبولی در ارزیابی علمی دانشجو
  • داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم معتبر (برای دانشجویان کارشناسی)
  • داشتن مدرک کارشناسی معتبر (برای مقطع کارشناسی ارشد)
  • داشتن حداکثر ۲۶ سال سن (برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)
بورسیه دولتی اسلواکی
بورسیه دولتی اسلواکی

همچنین دانشجویان خارجی مقطع دکترا که قصد دریافت بورسیه دولتی اسلواکی را دارند باید شرایط زیر را داشته باشند.

  • اخذ نمره قبولی در ارزیابی علمی
  • ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر
  • داشتن حداکثر ۳۵ سال سن

لازم به ذکر است که بورسیه دولتی اسلواکی، شهریه، مسکن، هزینه های دانشجویی و تغذیه او را شامل می شود.

برنامه بورسیه ملی:

یکی دیگر از بورسیه های تحصیل رایگان در اسلواکی، برنامه بورسیه ملی است که به دانشجویان بین المللی، محققان، اساتید دانشگاه و هنرمندان تعلق می گیرد. حامیان این بورسیه تحصیلی، وزارت ورزش، وزارت آموزش و وزارت علوم اسلواکی هستند. برنامه بورسیه ملی مختص دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است و هزینه های تحصیل، پروژه های تحقیقاتی و اقامت آن ها را پوشش می دهد.


تحصیل رایگان در اسلواکی در مقطع کارشناسی

تحصیل رایگان در اسلواکی در دوره کارشناسی با شرکت در دوره هایی که به زبان اسلواکیایی برگزار می شود، امکان پذیر می باشد. در این مقطع به دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی محدودی اعطا می گردد. بنابراین بهتر است در دوره های آموزش زبان رسمی این کشور شرکت کنید و پس از اینکه تسلط کافی در آن بدست آوردید برای پذیرش دانشگاه های دولتی به زبان اسلواکیایی اقدام نمایید. متقاضیان برای ثبت نام در این مقطع باید مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی معتبر خود را به صورت ترجمه شده ارائه دهند.

طول این دوره بین ۳ تا ۴ سال است و افرادی که در بازه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال سن هستند می توانند در این مقطع ثبت نام کنند. توصیه می کنیم حتما در مورد رشته و دانشگاه مورد نظر خود تحقیقات کافی انجام دهید و با افرادی که در این زمینه اطلاعات و تجربه کافی دارند مشورت نمایید. پس از اینکه تصمیم خود را گرفتید و رشته و دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید مدارک تحصیلی شامل ریز نمرات و گواهی دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را ترجمه نموده و به همراه رزومه فردی خود برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید. مسئولین دانشگاه با بررسی مدارک و سوابق تحصیلی شما، نظر خود را مبنی بر پذیرش یا رد درخواست، ظرف مدت دو هفته اعلام می کنند.

در صورتی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی شدید، لازم است برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایید. بهتر است سه ماه قبل از شروع ترم تحصیلی به سفارت این کشور مراجعه نموده و مدارک مورد نیاز صدور ویزا را به آن ها تحویل دهید. حدود ۲ تا ۳ هفته طول میکشد تا ویزای شما صادر شود. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه دارند به صورت پاره وقت و به مدت ۲۰ ساعت در هفته در اسلواکی مشغول به کار شوند.


تحصیل رایگان در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل رایگان در اسلواکی در دوره کارشناسی ارشد می توانند در دوره هایی که به زبان اسلواکیایی برگزار می شود شرکت کنند یا از بورسیه های تحصیلی این کشور استفاده نمایند. شرط سنی برای متقاضیان این مقطع داشتن حداکثر ۳۵ سال سن است. همچنین افرادی که می خواهند به زبان انگلیسی در اسلواکی ادامه تحصیل دهند، باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ داشته باشند. طول دوره کارشناسی ارشد در اسلواکی بین ۲ تا ۳ سال است.

برای اخذ پذیرش این مقطع لازم است متقاضیان مدرک کارشناسی خود را به همراه رزومه فردی و ریزنمرات برای دانشگاه مورد نظرشان ارسال کنند و منتظر اعلام نتیجه بمانند. دانشجویان بین المللی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های اسلواکی مجاز هستند تا در طول هفته ۲۰ تا ۳۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کنند و بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. همچنین امکان برخورداری از بورسیه های تحصیلی کامل که کلیه هزینه های تحصیل آن ها را پوشش می دهد نیز وجود دارد.


تحصیل رایگان در اسلواکی در مقطع دکترا

تحصیل رایگان در اسلواکی در دوره دکترا به راحتی امکان پذیر است. حتی دانشجویان این مقطع می توانند علاوه بر تحصیل رایگان، مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه دریافت نمایند. متقاضیان پذیرش در این مقطع، در ابتدا باید با یکی از اساتید دانشگاه های اسلواکی که در زمینه تحقیقاتی آن ها فعالیت می کنند صحبت نمایند و نظر آن ها را برای پذیرش دانشجو جلب کنند. وقتی توافق انجام شد، دانشجو درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه ارسال می نماید و می تواند در آن دانشگاه ثبت نام کند. مدارک لازم برای ثبت نام در مقطع دکترا شامل ارائه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه مدرک معتبر زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ است. دانشجویان این مقطع اجازه دارند تا برای تامین مخارج خود بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. طول دوره دکترا در اسلواکی بین ۳ تا ۴ سال می باشد.


مطالب مرتبت جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل رایگان در اسلواکی:

کار در اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

ثبت شرکت در اسلواکیدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید