تحصیل دکترا در چین

Applyman

کشور چین در سال های اخیر تلاش کرده تا سیستم آموزشی خود را گسترش دهد و با متد روز جهان به پیش ببرد. این کشور در حال حاضر جایگاه دوم را در رده بندی بزرگترین اقتصادهای دنیا به خود اختصاص داده است. اقتصاد این کشور روز به روز در حال پیشرفت است و این یک فرصت عالی برای افرادی است که می خواهند در یک کشور پیشرفته و توسعه یافته ادامه تحصیل دهند. تحصیل دکترا در چین می تواند یک گام محکم برای رسیدن به اهداف و موفقیت های بزرگ باشد. بسیاری از دانشجویان بین المللی مهاجرت تحصیلی به چین را انتخاب می کنند تا بتوانند در بهترین دانشگاه های دنیا تحصیلات خود را به پایان برسانند و از تسهیلات و بورسیه های آن بهره مند شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط تحصیل دکترا در چین آشنا کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

تحصیل دکترا در چین

تحصیل دکترا در چین چگونه است؟

برنامه دوره دکترا در چین مانند بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا برگزار می شود و هر سال تحصیلی به دو نیم سال تقسیم می گردد. دانشجویان پس از گذراندن تعدادی از دروس تئوری، باید موضوعی را برای پایان نامه خود انتخاب کنند و با کمک استاد راهنما آن را تکمیل نموده و در برابر داوران دفاع نمایند. طول دوره تحصیل دکترا در چین ۴ سال است که ممکن است برخی از دانشگاه ها، یکسال بیشتر به دانشجویان خود برای تکمیل پایان نامه فرصت دهند.

تحصیل در چین


مزایای تحصیل دکترا در چین

دولت چین در نظام آموزشی عالی خود سرمایه گذاری زیادی انجام داده است و با اجرای طرح دانشگاه های تراز اول و پروژه ۹۵۸، توانسته تا سال ۲۰۲۰ تعداد دانشجویان خارجی را که هر سال جذب دانشگاه های این کشور می شوند، به عدد ۵۰۰ هزار نفر برساند. اهدافی که نظام آموزشی چین با این اقدامات دنبال می کند شامل جذب دانشجویان نخبه از سراسر دنیا، ارتقا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور و ایجاد مراکز علمی در سطح رتبه بندی جهانی است.

تحصیل دکترا در چین می تواند مزایای فراوانی برای دانشجویان خارجی داشته باشد. آن ها در بهترین دانشگاه های چین که جزو دانشگاه های تراز اول دنیا هستند، تحصیل می کنند، از تسهیلات و بورسیه های آموزشی بهره می برند و شهریه ای مقرون به صرفه تر از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی پرداخت می نمایند. حتی این امکان وجود دارد که تحصیل دکترا در چین نه تنها برای دانشجویان رایگان تمام شود، بلکه موقعیتی فراهم گردد تا بتوانند در این کشور کسب درآمد کنند.

از مزایای دیگر تحصیل دکترا در چین می توان به هزینه پایین زندگی و امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. بیشتر دانشگاه های این کشور برنامه مقطع دکترا را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و لازم است که دانشجویان دارای یک مدرک معتبر زبان مثل تافل یا آیلتس باشند. همچنین مدرک بیشتر دانشگاه های چین مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.


شرایط تحصیل دکترا در چین

شرایط عمومی مورد نیاز دانشگاه های چین برای پذیرش دانشجوی دکترا به شرح زیر می باشد:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره قبولی
 • اخذ تاییدیه مهارت کافی در زبان انگلیسی
 • ارائه معرفی نامه دو تن اساتید دوره کارشناسی ارشد
 • کسب تاییدیه موضوع پایان نامه دکترا از استاد راهنما
شرایط تحصیل دکترا در چین

شرایط پذیرش دکترا در چین

تعداد دانشگاه های چین بسیار زیاد است به همین جهت دولت چین برای سهولت در امر پذیرش مقطع دکترا، دو برنامه متمرکز در نظر گرفته است. افراد متقاضی تحصیل دکترا در چین می توانند از طریق این برنامه ها دانشگاه خود را انتخاب نموده و جهت پذیرش اقدام نمایند. همچنین امکان ارسال مستقیم درخواست پذیرش به دانشگاه مورد نظر وجود دارد. برنامه های متمرکز مذکور شامل دو مورد زیر است:

 • مرکز پذیرش کالج ها و دانشگاه های چین: یک سامانه اینترنتی است که به دانشجویان کمک می کند تا درخواست پذیرش خود را به درستی ارسال کنند.
 • سیستم تقاضای دانشگاهی چین: یک سامانه اینترنتی است که به دانشجویان خارجی برای یافتن دانشگاه مناسب کمک می نماید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در چین

دولت چین به افرادی که برای گذراندن دوره تحصیلی یا تحقیقاتی به این کشور مهاجرت می کنند، دو نوع ویزا ارائه می کند. ویزای X2 برای دوره های کوتاه مدت است که کمتر از ۶ ماه طول می کشد و ویزای X1 برای دوره های بلند مدت و بیشتر از ۶ ماه صادر می گردد. متقاضیان ادامه تحصیل دکترا در چین باید برای اخذ ویزای X1 اقدام نمایند. مدارک لازم برای دریافت این ویزا عبارتست از:

 • تصویر صفحه اول پاسپورت با اعتبار کافی
 • عکس در سایز پاسپورتی
 • گواهی پزشکی از مراکز مورد تایید چین
 • فرم معاینات فیزیکی برای دانشجویان خارجی
 • فرم تکمیل شده ویزای X1
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر

ویزای X1 توسط کنسولگری یا سفارت چین در کشور مبدا صادر می شود و دانشجو باید قبل از ورود به کشور چین آن را دریافت نماید.


تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی

بیشتر دوره های مقطع دکترا در چین به زبان انگلیسی برگزار می شود و فقط تعداد کمی از آن ها برنامه خود را به زبان چینی ارائه می کنند. به همین جهت دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باید دارای مدرک معتبر تافل یا آیلتس باشد. اما دانشجویانی که قصد تحصیل دکترا در چین به زبان چینی را دارند باید مدرک معتبر HSK را با نمره قابل قبول ارائه دهند.


هزینه تحصیل دکترا در چین

دانشگاه های چین بر اساس امکانات و سطح علمی خود، شهریه ای را از دانشجویان خارجی دریافت می کنند. میزان شهریه برای رشته های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال رشته های علوم انسانی نسبت به سایر رشته ها، هزینه پایین تری دارند. حدود شهریه دریافتی دانشگاه ها برای تحصیل دکترا در چین به شرح زیر می باشد:

 • رشته های پزشکی، هنر و ورزش: ۴۰۰۰ تا ۸۲۰۰ دلار
 • رشته های مهندسی و علوم پایه: ۲۹۰۰ تا ۵۳۰۰ دلار
 • رشته های علوم انسانی: ۱۷۰۰ تا ۴۱۰۰ دلار

بورسیه دکترا در چین

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دکترا در چین را دارند می توانند از تسهیلات و بورسیه های آموزشی این کشور استفاده نمایند. دولت چین برای دانشجویان خارجی که قصد دارند برای مدت بیشتر از سه سال در این کشور تحصیل نمایند، طرحی را در نظر گرفته است. طبق این طرح دانشجویان نخبه مقطع دکترا که سوابق تحصیلی ممتازی دارند می توانند از بورسیه تحصیلی محدود یا کامل بهره مند گردند. بورسیه کامل موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می دهد:

 • هزینه ثبت نام و شهریه دانشگاه
 • هزینه های بیمه درمانی و مخارج پزشکی
 • هزینه محل اقامت
 • هزینه تغذیه
 • هزینه های سفر
 • هزینه اقامت مجدد در هنگام بازگشایی دانشگاه ها

هزینه زندگی در چین

دانشجویانی که برای تحصیل دکترا در چین زندگی می کنند باید به فکر تامین هزینه های مسکن و تغذیه خود نیز باشند. هزینه اقامت برای دانشجویان بین المللی، به طور متوسط ۴۰۰۰ دلار در سال است. البته هزینه ماهیانه اجاره یک آپارتمان کوچک در شهری مانند بیجینگ که جزو گرانترین شهرهای چین می باشد، بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار می باشد. همچنین دانشجویان می توانند در اقامتگاه های دانشجویی مستقر شوند و هزینه کمتری را پرداخت نمایند.

مخارج تغذیه در چین برای هر نفر به طور متوسط ۲۰۰ دلار است که این قیمت برای افرادی است که مواد غذایی مورد نیاز خود را از فروشگاه های زنجیره ای خریداری کرده و خودشان آشپزی می کنند.

هزینه حمل و نقل برای دانشجویانی که از مترو و اتوبوس استفاده می کنند، بسیار مقرون به صرفه است زیرا بلیط هر سفر آن نیم دلار هزینه دارد. برای سفر درون شهری با اتوبوس نیز باید ۳۰ سنت هزینه پرداخت شود.

هزینه زندگی در چین

نحوه ارزیابی دانشجویان دکترا در چین

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی چین هر کدام ارزیابی متفاوتی برای دانشجویان دکترا دارند. اما به طور کلی بسیاری از آن ها از روش های ارزیابی دانشگاه های معتبر دنیا استفاده می نمایند. دانشجویان دکترا در دو تا سه سال اول تحصیل خود لازم است که در یک برنامه آموزشی و تحقیقاتی، تحت نظر سرپرست خود شرکت کرده و آن را تکمیل نمایند. در این برنامه دانشجو باید برخی از دروس را تدریس کند و یک سری فعالیت های تحقیقاتی انجام دهد. همچنین دانشجو باید دروس تئوری ارائه شده در چند ترم ابتدایی این دوره را با موفقیت پشت سر گذارد. مهم ترین بخش مقطع دکترا، کار بر روی پایان نامه است که بر اساس یک پروژه تحقیقاتی انجام می شود. برای نوشتن پایان نامه، دانشجو لازم است کار تحقیقاتی و فعالیت پژوهشی فراوان انجام دهد و پس از تکمیل آن در برابر داوران از پایان نامه خود دفاع کند.


شرایط دفاع از پایان نامه در مقطع دکترا

دانشجویان مقطع دکترا باید در پایان دوره تحصیلی خود از پایان نامه ای که تحت نظر استاد راهنما نوشته اند دفاع کنند. این پایان نامه باید در حدود ۱۲۰ هزار کلمه باشد و سه عضو هیئت علمی دانشگاه بر آن نظارت داشته باشند. همچنین ممکن است طبق نظر رئیس دانشکده، یک عضو خارج از دانشگاه نیز به این سه نفر اضافه شود. در روز دفاع دانشجوی دکترا در مقابل پنج داور قرار می گیرد و از نتایج تحقیقات و پژوهش های خود دفاع می کند.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر درباره موضوع تحصیل دکترا در چین :

بورسیه کارشناسی ارشد در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل فیزیوتراپی در چین

تحصیل مهندسی در چین

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل MBA در چین

بورسیه تحصیلی چین

ویزای تحصیلی چین

ثبت شرکت در چین

دانشگاه های چین

ویزای کاری چین


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید