بورسیه چین

Applyman

یکی از کشورهایی که تبدیل به مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی شده، کشور چین است. این کشور در سال های اخیر با توسعه و تجهیز مراکز آموزش عالی خود و ارتقا سطح علمی و کیفی آن ها توانسته ظرفیت زیادی برای جذب دانشجویان خارجی ایجاد نماید. همچنین ارائه بورسیه چین از سوی دولت این کشور و نهادهای دیگر، نقش موثری در تشویق متقاضیان بین المللی برای تحصیل در این کشور داشته است. دولت این کشور برای تبادلات علمی، درک متقابل و همکاری های دانشگاهی، برنامه های گوناگونی را برای اعطای بورسیه چین به پژوهشگران، اساتید و دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.

شورای بورسیه چین مسئولیت پذیرش و مدیریت تسهیلات و کمک هزینه های آموزشی را بر عهده دارد که این مسئولیت از جانب وزارت آموزش چین به این شورا واگذار شده است. هم اکنون حدود ۲۸۰ دانشگاه چین بورسیه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان رشته های هنرهای زیبا، فلسفه، ادبیات، تاریخ، آموزش، مدیریت، مطالعات حقوقی، اقتصاد، پزشکی، کشاورزی، مهندسی و علوم ارائه می دهند.

بورسیه چین

شرایط عمومی دریافت بورسیه چین

دانشجویان خارجی از هر ملیت و کشوری که باشند می توانند از کمک هزینه ها و بورسیه چین بهره مند شوند. یکی از بهترین تسهیلات دانشجویی چین، بورسیه کامل است که شامل اقامت رایگان، هزینه های زندگی، حمل و نقل رایگان، پرداخت کل شهریه دانشگاه و پرداخت بلیط برخی سفرهای هوایی است. دانشجویان بین المللی برای دریافت بورسیه چین باید درخواست خود را به شورای بورسیه چین ارائه کنند و آن ها پس از بررسی سوابق تحصیلی، سن، ملیت، سلامتی و … تصمیم خود را برای پرداخت یا عدم پرداخت این تسهیلات به دانشجو اعلام می نمایند. دریافت کمک هزینه تحصیلی نیاز به شرایط و مدارک خاصی دارد که در صورت تامین آن ها کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکترا می توانند از این کمک هزینه ها استفاده کنند.

تحصیل در چین

دانشجویان خارجی از هر ملیت و کشوری که باشند می توانند از کمک هزینه ها و بورسیه چین بهره مند شوند. یکی از بهترین تسهیلات دانشجویی چین، بورسیه کامل است که شامل اقامت رایگان، هزینه های زندگی، حمل و نقل رایگان، پرداخت کل شهریه دانشگاه و پرداخت بلیط برخی سفرهای هوایی است. دانشجویان بین المللی برای دریافت بورسیه چین باید درخواست خود را به شورای بورسیه چین ارائه کنند و آن ها پس از بررسی سوابق تحصیلی، سن، ملیت، سلامتی و … تصمیم خود را برای پرداخت یا عدم پرداخت این تسهیلات به دانشجو اعلام می نمایند. دریافت کمک هزینه تحصیلی نیاز به شرایط و مدارک خاصی دارد که در صورت تامین آن ها کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکترا می توانند از این کمک هزینه ها استفاده کنند.

بورسیه های تحصیلی چین به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 • بورسیه های دولتی
 • بورسیه های استانی یا دولت شهر
 • بورسیه های موسسه کنفوسیوس

دانشجویان خارجی از زمانی که درخواست بورسیه چین خود را ارسال کردند باید ۳ تا ۴ هفته منتظر بمانند تا نتیجه آن مشخص شود. درخواست باید برای سفارت یا کنسولگری چین ارسال گردد. در آنجا مدارک دانشجو را بررسی می کنند و در صورت عدم نقص، درخواست برای شورای بورسیه چین فرستاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که تکمیل و ارسال مدارک، تضمینی برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی چین نیست و بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجو و نظر شورای مربوطه دارد.


بورسیه چین برای مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی برای دریافت بورسیه چین باید از شرایط عمومی این تسهیلات برخوردار باشند و نیاز است تا به مدت یک سال در دوره آموزش زبان چینی در یکی از دانشگاه های این کشور شرکت نمایند. در صورتی که دانشجویان بتوانند در پایان این دوره نمره قبولی بگیرند، این بورسیه به آن ها تعلق خواهد گرفت در غیر اینصورت از دریافت این تسهیلات محروم خواهند شد. تعدادی دانشگاه از سوی دولت چین برای برگزاری دوره آموزش زبان چینی برگزیده شده اند که بورسیه تحصیلی، هزینه این دوره را نیز پوشش می دهد. اگر متقاضیان دریافت کمک هزینه تحصیلی دوره متوسطه خود را در چین گذرانده باشند یا دارای مدرک معتبر زبان چینی باشند، دیگر لازم نیست در این دوره یکساله شرکت کنند و فقط باید مدرک زبان یا مدارک دوره متوسطه خود را ارائه نمایند. شرایط سنی برای دریافت بورسیه چین در مقطع کارشناسی حداکثر ۲۳ سال است و متقاضی باید دیپلم خود را با نمرات عالی به پایان رسانده باشد.


بورسیه چین برای مقطع کارشناسی ارشد

برای دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد، دانشجو ابتدا باید دانشگاه هایی که این تسهیلات را اعطا می کنند شناسایی کرده و ببیند آیا رشته مورد نظر او جزو برنامه آموزشی آن ها هست یا خیر. پس از مشخص نمودن دانشگاه های مورد نظر باید مدرک زبان چینی معتبر برای دریافت این تسهیلات داشته باشد، در غیر اینصورت ملزم به شرکت در دوره های ۱ الی ۲ ساله آموزش زبان چینی است. حداکثر سن مجاز برای دریافت بورسیه چین در مقطع کارشناسی ارشد، ۳۵ سال می باشد و دانشجویان متقاضی این تسهیلات باید دارای نمرات درخشان در مقطع کارشناسی خود باشند. در صورتی که با درخواست بورسیه تحصیلی موافقت شود، پس از تکمیل مراحل ثبت نام دانشگاه، این تسهیلات در اختیار دانشجو قرار می گیرد.


بورسیه چین برای مقطع دکترا

دانشجویان دکترا برای دریافت کمک هزینه تحصیلی کافی است که بر یکی از زبان های چینی یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشند و مدرک معتبری از آن ها ارائه دهند. همچنین دانشجویان متقاضی باید سابقه علمی درخشانی در مقاطع قبلی داشته و در زمینه پژوهشی فعالیت کرده باشند. داشتن توصیه نامه از اساتید دانشگاه و انگیزه نامه پر بار می تواند روند دریافت بورسیه چین را تسهیل نماید. دوره دکترا در دانشگاه های چین بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد که حدود نیمی از آن به کار بر روی پایان نامه اختصاص پیدا می کند. حداکثر سن مجاز برای دریافت کمک هزینه تحصیلی دکترا، ۴۰ سال است و در صورتی که دانشجو کلیه شرایط را داشته باشد، بورسیه چین پس از پذیرش و تکمیل ثبت نام دانشگاه به او تعلق خواهد گرفت.


انواع بورسیه چین

همانطور که قبلا اشاره کردیم، دانشگاه های چین بورسیه های متنوعی را برای کمک به دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. در ادامه به تعدادی از این کمک هزینه های تحصیلی اشاره می کنیم:

 • بورسیه WMO

این بورسیه توسط سازمان هواشناسی جهانی به دانشجویانی که در زمینه مدیریت و نظارت بر منابع آب، هیدرولوژی و هواشناسی چین تحقیق و پژوهش انجام دهند تعلق می گیرد. این بورسیه چین بیمه پزشکی، اقامت و شهریه دانشگاه را تحت پوشش خود قرار می دهد. دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند برای دریافت این کمک هزینه به سازمان WMO درخواست خود را ارسال کنند.

 • بورسیه PIF

بورسیه انجمن جزایر اقیانوس آرام یا PIF در اختیار دانشجویانی قرار می گیرد که برای ادامه تحصیل و مطالعه از کشورهای این جزایر به چین مهاجرت می کنند. پژوهشگران عمومی ارشد و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، مشمول این بورسیه چین هستند و برای دریافت آن باید درخواست خود را به دبیرخانه این انجمن ارسال نمایند.

 • بورسیه AUN

دانشجویان بین المللی که از مبدا کشورهای عضو آسه آن به چین مهاجرت می کنند، می توانند از این کمک هزینه تحصیلی بهره مند گردند. کشورهای عضو ASEAN با هدف ارتقا سطح علمی، تبادل برنامه های آموزشی و ترغیب پژوهشگران، اساتید و دانشجویان خود اقدام به اعطای چنین بورسیه تحصیلی نموده اند. بورسیه AUN مختص دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی است و افرادی که می خواهند از آن بهره مند شوند باید از طریق AUN درخواست دهند.

 • بورسیه اتحادیه اروپا

هدف از این بورسیه چین ، درک متقابل و مبادلات علمی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چین بوده و می تواند کل یا بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان اروپایی که به چین مهاجرت می کنند را تامین نماید. بورسیه اتحادیه اروپا مختص پژوهشگران عمومی و ارشد و دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. افرادی که می خواهند از این تسهیلات بهره مند شوند باید به دفاتر فرهنگی چین در اتحادیه اروپا مراجعه نمایند.

 • بورسیه گریت وال

یونسکو برای حمایت از پژوهشگران و دانشجویان کشورهای در حال توسعه، بورسیه ای را طراحی کرده که تمام هزینه های تحصیل و زندگی آن ها را تامین می کند. پژوهشگران ارشد و عمومی که برای تحقیق و مطالعه به چین مهاجرت می کنند، شانس دریافت این کمک هزینه تحصیلی را دارند. برای برخورداری از این بورسیه چین ، متقاضیان باید به دفاتر یونسکو در کشور خود مراجعه نمایند.

 • بورسیه دانشگاه های چین

این بورسیه به مراکز آموزش عالی و دانشگاه های برخی از مناطق و استان های چین تعلق دارد و کلیه هزینه های تحصیلی دانشجویان بین المللی را تامین می کند. این بورسیه مختص دانشجویان برجسته بین المللی است و فقط برای دوره تحصیلات تکمیلی ارائه می شود. برای اخذ کمک هزینه دانشگاه های چین باید از طریق خود دانشگاه اقدام نمود.

 • بورسیه دو جانبه

طبق توافق نامه هایی که بین دولت و دانشگاه های چین و دانشگاه ها، موسسات، سازمان و دولت های کشورهای دیگر منعقد می شود، دو کشور متعهد می گردند تا برای دانشجویان کشور مقابل تسهیلاتی را فراهم نمایند. بورسیه های دو جانبه به پژوهشگران ارشد و عمومی و دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پرداخت می شود و می تواند همه یا بخشی از هزینه های تحصیلی و زندگی آن ها را پوشش دهد.

انواع بورسیه چین

بورسیه کامل تحصیلی چین

دانشجویانی که این بورسیه تحصیلی را دریافت می کنند از شرایط ویژه زیر برخوردار می گردند:

 • دانشجو از پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های اداری ثبت نام معاف می شود.
 • هزینه محل اقامت دانشجو چه در خوابگاه و چه در اقامتگاه خصوصی پرداخت می گردد. این هزینه به صورت ماهانه ۷۰۰ یوان برای پژوهشگران عمومی و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و ۱۰۰۰ یوان برای پژوهشگران ارشد و دانشجویان دکترا می باشد.
 • ماهانه مبلغی به عنوان کمک هزینه به دانشجویان و پژوهشگران پرداخت می شود. این مبلغ برای دانشجویان کارشناسی ۲۵۰۰ یوان، برای پژوهشگران عمومی و دانشجویان کارشناسی ارشد ۳۰۰۰ یوان و برای پژوهشگران ارشد و دانشجویان دکترا ۳۵۰۰ یوان در ماه می باشد.

مطالب پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر در زمینه بورسیه چین :

تحصیل رایگان در چین

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

دانشگاه پزشکی ژنگژو

دانشگاه لانژو

دانشگاه جیلیندیدگاه‌ها

برای گرفتن بورسیه چین حتما باید مدرک hsk داشته باشیم یا ایلتس کفایت میکنه؟

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز…
شما اگر قصد بازگشت به ایران رو داشته باشید و بخواهید مدرکتون در ایران تایید شه باید hsk رو دریافت کنید اما درغیر این صورت نیازی نیست و مدرک آیلتس کفایت می کنه. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مجموعه ارتباط برقرار کنید و راهنمایی‌های لازم در این خصوص رو دریافت بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید