بلو کارت آلمان

Applyman

کشور آلمان از بسیاری جهات همواره مقصد اصلی بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کشور های خارجی بوده و هست، از جمله علل این محبوبیبت میتوان به سطح بالای خدمات اجتماعی، کیفیت بالای زندگی در این کشور، اقتصاد قدرتمند آلمان، کیفیت دانشگاه های آلمان و.. اشاره کرد.در این میان کار در آلمان و مهاجرت کاری به این کشور نیز یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به آلمان به شمار میرود. در خصوص کار در آلمان یکی از مفاهیمی که متقاضیان باید نسبت به آن آشنایی داشته باشند، بلو کارت آلمان است (Blue Card). در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با بلو کارت آلمان و شرایط و مدارک اخذ آن آشنا کنیم.

بلو کارت آلمان در اصل مجوز کار اتباع غیر آلمانی است که تقاضای کار در کشور آلمان را دارند و در حوزه تحصیلی و کاری خود متخصص به شمار میروند. برای اثبات این صلاحیت شرایط و مدارک خاصی مورد نیاز است که در ادامه این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت. به علاوه کشور آلمان، کشور های دیگر اتحادیه اروپا نیز بلو کارت را به متقاضیان رائه میدهند که البته ایرلند و دانمارک از این قاعده مستثنی هستند. همانطور که به آن اشاره شد، بلو کارت آلمان مختص متقاضیانی است قصد فعالیت کاری در آلمان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند و در زمیه رشته خود متخصص به شمار میروند.

بلو کارت آلمان

داشتن بلو کارت آلمان این امکان را به افراد میدهد که در حیطه شغلی از امتیازات مساوی با اتباع رسمی آلمانی برخوردارد شوند و مانند یک شهروند آلمانی از امکانات شهروندی کشور آلمان برخوردار شوند. در ادامه این مقاله به صورت کامل درباره بلو کارت آلمان ، شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن، مدت زمان، مزایای Blue Card، هزینه های صدور و.. صحبت خواهیم کرد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در زمینه Blue Card آلمان خواهند بود و شما متقاضیان عزیز میتوانید جهت بهره مندی از خدمات مشاوره ای با گروه مهاجرتی اپلای من تماس حاصل فرمایید.


درباره بلو کارت آلمان

همانطور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، بلو کارت آلمان در واقع مجوز کاری برای اتباع غیر آلمانی محسوب میشود که به متقاضیان این امکان را میدهد تا از مزایا و امکاناتی مساوی با شهروندان آلمانی، در حیطه کاری برخوردار شوند. داشتن این کارت مستلزم شرایط و مدارکی است که در بخش های مختلف این مقاله درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

بلو کارت در واقع یک اجازه اقامت نیمه دائم است که به افراد ماهر اهدا می‌شود و به موجب آن، بسیاری از مزایای اقامت دائم به دارندگان این کارت داده می‌شود که این خدمات، به دارندگان ویزای کار تعلق نمی‌گیرد و در ضمن اعتبار ویزای کار از بلو کارت کمتر است.


شرایط لازم برای بلو کارت آلمان

در میان شرایط لازم برای دریافت بلو کارت آلمان متقاضیان باید به سه گزینه مدرک تحصیلی، سابقه کاری و پیشنهاد کاری توجه ویژه اشته باشند. در ذیل این بخش به هریک از این موارد به صورت جداگانه خواهیم پرداخت:

 • مدرک تحصیلی: در این زمینه دو روش پیش روی متقاضیان دریافت بلو کارت آلمان قرار دارد. اولین گزینه داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آلمان است، در صورت نداشتن مدرک تحصیلی از مراکز آموزش عالی این کشور، این امکان را دارید تا مدارک تحصیلی خود را با طی مراحل قانونی به تایید سازمان های مرتبط با رشته خود در آلمان برسانید.
 • سابقه کاری: برای دریافت بلو کارت آلمان نیازمند حداقل 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود هستید تا در کنار سایر مدارک خود برای دریافت Blue Card اقدام کنید.
 • قرارداد کار یا پیشنهاد کاری: در کنار سایر مدارک کاری و تحصیلی خود نیاز به یک پیشنهاد کاری حداقل یک ساله نیز خواهید داشت.

متقاضیان محترم باید توجه داشته باشند که پیشنهاد شغلی باید شامل درآمد سالیانه ی ۵۵,۰۰۰ یورویی باشد، البته برای مشاغلی که در آنها کمبود نیرو وجود دارد این استثنا نیز وجود دارد که درآمد سالیانه ۴۳,۰۰۰ یورویی نیز کفایت واهد کرد. متخصصان رشته های طبیعی (مانند: فیزیک، شیمی، بیولوژیی، زیست و…)، مهندسی، معماری، رشته های پزشکی و پیراپزشکی، متخصصان حوزه کامپیوتر و IT از جمله مشاغلی هستند که در آنها کمبود نیرو وجود دارد و شامل این استثنا میشوند.

 • Die Bundesagentur für Arbeit یا مجوز سازمان کار کشور آلمان: متقاضیان دریافت بلو کارت آلمان ملزم به دریافت این مجوز از اداره کار کشور آلمان هستند، البته باید توجه داشت که در صورتی که تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه های کشور آلمان به اتمام رسانده باشند این الزام برای آنها وجود نخواهد داشت.
 • دوره آموزشی در صورت نیاز: متقاضیان در صورت نیاز قبل از شروع فعالیت شغلی لازم است تا در دوره های آموزشی مخصوص رشته خود شرکت کنند که معمولا این دوره ها به دلیل حساسیت شغلی، برای رشته های مهندسی و پزشکی برگزار میگردد.
 • الزام حضور شخص و طی مراحل قانونی: متقاضیان دریافت Blue Card الزاما باید در خاک کشور آلمان حضور داشته باشند و با طی مراحل قانونی برای کسب کارت آبی آلمان اقدام کنند.
 • در حال حاضر مدت زمان بررسی درخواست‌ها ۹۰ روز می‌باشد.

دارندگان بلو کارت آلمان در صورتی که شغل خود را از دست بدهند، سه ماه فرصت خواهند داشت تا در شغل دیگری مشغول فعالیت شوند و در غیر این صورت ملزم به خروج از کشور آلمان خواهند بود.


مدارک لازم برای درخواست بلو کارت آلمان

متقاضیان دریافت بلو کارت آلمان علاوه بر داشتن شرایطی که در قسمت قبلی مطرح شد نیاز به مجموعه ای از مدارک نیز دارند که در ادامه به آنها آنها اشاره خواهیم داشت:

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه مدارک دانشگاهی (تمام مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه و به تایید دادگستری برسند)
 • گواهی معتبر سازی تحصیلات دانشگاهی(تایید مدارک توسط سازمان مربوطه در آلمان)
 • ترجمه سوابق کاری در خارج از آلمان (در صورتی که موجود باشد)
 • قرارداد و یا پیشنهاد کاری که توسط کارفرمای آلمانی صادر شده باشد
 • فرم تکمیل شده درخواست تمدید اقامت
 • موافقت نامه سازمان کار آلمان (در صورت لزوم، در بخش قبلی توضیح داده شده)
 • در صورتی که ابتدا متقاضی باید یک دوره کارآموزی بگذراند، باید مدرک مربوطه ارایه شود.
مدارک لازم برای درخواست بلو کارت آلمان

نکاتی درباره مدارک درخواست بلو کارت آلمان:

 • فرم درخواست باید توسط شما و یا کارفرمای شما با اطلاعات صادقانه و صحیح پر شود. ترجیحا فرم را دو بار چاپ کنید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید.
 • گذرنامه بایدحداقل 15 ماه بعد از تاریخ برنامه‌ریزی ‌شده شما برای خروج از اتحادیه اروپا معتبر باشد و برای اینکه بتوانید ویزا به آن الحاق شود، باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • اگر گذرنامه‌های قدیمی‌تری دارید، باید آن‌ها را نیز ارسال کنید.
 • قرارداد و یا پیشنهاد شغلی حداقل باید یک سال اعتبار داشته باشد و حداقل دستمزد لازم را برآورده کند.
 • اظهارنامه کتبی توسط کارفرمای شما سندی است که توسط کارفرمای شما تنظیم شده است و دلایل اشتغال و مزایای به‌دست‌آمده از این عمل را توضیح می‌دهد. و شما به عنوان کارمند، باید بیانیه‌ای بنویسید که بیان کند کارمند کلیه شرایط موردنیاز کارفرما را رعایت می‌کند.
 •   برای کسب اسناد و مدارک موردنیاز، مانند تشخیص صلاحیت یا ترجمه مدارک و سایر اسناد مشابه، تقریباً چهار الی شش ماه زمان نیاز دارید.

هزینه بلوکارت

متقاضیان معمولا برای درخواست بلو کارت آلمان ، هزینه درخواست استاندارد حدود 110 یورویی پرداخت میکنند که در این میان استثنا نیز وجود دارد. در فهرست ذیل به اختصار نام این گروه ها ذکر شده است:

 • داوطلبان شغلی
 • دانشجویان کارآموز
 • متقاضیان کارت معافیت

هزینه های جانبی دریافت کارت آبی:

 • تمدید تا ۳ ماه: حدودا مبلغ ۹۶ یورو
 • تمدید بیش از سه ماه: حدودا مبلغ ۹۳ یورو
 • تعویض کارت: حدودا مبلغ ۶۰ یورو

مدت زمان اعتبار کارت آبی

در صورتی که متقاضی تمام شرایط مطرح شده را داشته باشد در ابتدا Blue Card چهار ساله صادر خواهد شد و در صورتی که زمان قرارداد کاری کمتر از میزان مطرح شده باشد، بلو کارت آلمان  به مدت قرارداد به اضافه سه ماه، صادر میگردد.

توجه داشته باشید که دارندگان کارت آبی آلمان پس از سه سال و در صورتی که کماکان مشغول به کار در این کشور باشنداین امکان را دارند تا برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان درخواست ثبت کنند. این در حالی است که متقاضیانی که دارای  سطح زبان آلمانی حداقل B1 هستند پس از دو سال قادر به این کار خواهند بود.

مزایای داشتن بلو کارت آلمان

همانطور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره شد مزایای زیادی شامل حال دارندگان بلو کارت آلمان میشود که از جمله آنها میتوان به این نکته اشاره کرد که دارندگان کارت آبی آلمان پس از 3 سال زندگی در آلمان این امکان را دارند تا برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کنند که در صورت ارائه مهارت های لازم زبان آلمانی(سطح B1)، این مدت زمان به 2 سال کاهش خواهد یافت.

همچنین باید اشاره کنیم که دارندگان این کارت از مزایا و امکانات یکسانی با شهروندان کشور آلمان در کار برخوردارد خواهند بود. امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده نیز از دیگر مزایای داشتن این کارت است.

مزایای داشتن بلو کارت آلمان

مطالب ذیل را جهت مطاله بیشتر در زمینه مهاجرت به آلمان پیشنهاد میکنیم

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

ویزای تحصیلی آلمان

دانشگاه های آلمان

ویزای کاری آلمان

تحصیل در آلمان

دوره آوسبیلدونگ

ثبت شرکت در آلمان

روش های مهاجرت به آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید