اقامت آلمان

Applyman

امروزه افراد زیادی در ایران قصد مهاجرت به اروپا و آمریکا را دارند. این افراد با توجه به شرایط، وضعیت و هدف خود، مقصدی را برای مهاجرت بر میگزینند. اقامت آلمان یکی از بهترین گزینه های مهاجرتی است. این کشور اروپایی از نظر صنعتی و اقتصادی در وضع بسیار مطلوبی قرار دارد و سطح رفاه اجتماعی در آن بسیار بالاست. در کشور آلمان، نظم و احترام به قانون از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و دولت و ملت آلمان حساسیت زیادی روی این دو مقوله دارند. آلمان از نظر جمعیتی یکی از کشورهای پرجمعیت اروپا محسوب می گردد و یکی از کشورهای مهاجر پذیر در سطح اروپا و جهان است.

این کشور با هلند، بلژیک، دانمارک، لهستان، فرانسه، سوئیس و اتریش همسایه است و دارای آب و هوای معتدل و ملایم می باشد. آلمان از ۱۶ ایالت تشکیل شده و پایتخت آن برلین است. این کشور جمعیتی در حدود ۸۲ میلیون نفر دارد. سفارت آلمان در ایران در حال حاضر در تهران مشغول به فعالیت است. برای گرفتن اقامت آلمان لازم است تا حداقل ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشید. تسلط بر زبان آلمانی برای دریافت پاسپورت این کشور، امری ضروری است. اقامت آلمان می تواند یک زندگی رویایی را برای شما و خانواده تان به ارمغان بیاورد. اما بهتر است پیش از هر اقدامی با شرایط اخذ اقامت آلمان آشنا شوید.

برای اخذ اقامت آلمان می توان از چند طریق اقدام نمود:

  • اقامت آلمان از طریق تحصیل
  • اقامت آلمان از طریق ازدواج
  • اقامت آلمان از طریق ویزای کار
  • اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری
  • اقامت آلمان از طریق پناهندگی (به دلیل خطرات و دردسرهای زیادی که دارد، این روش توصیه نمی شود)

همچنین خرید ملک در آلمان می تواند پروسه اقامت این کشور را سرعت ببخشد. اگر بخواهیم از بین گزینه های بالا بهترین ها را انتخاب کنیم می توان گفت اقامت آلمان از طریق ویزا کاری و سرمایه گذاری جزو بهترین هاست. البته مفهوم مهاجرت ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. پس بهتر است قبل از هر تصمیمی، هدف خود را از مهاجرت مشخص نمایید.


اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد، سرمایه گذاری یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت آلمان است. در ادامه شما را با روش های مختلف سرمایه گذاری در آلمان آشنا خواهیم نمود.

1- راه اندازی کسب و کار فردی:

شما با راه اندازی یک فروشگاه مواد غذایی، یک رستوران یا … می توانیداقامت آلمان را دریافت کنید. البته راه اندازی یک کسب و کار فردی در آلمان کار ساده ای نیست زیرا رقبای قدرتمندی در بازار آلمان منتظر شما هستند.

۲- ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

اگر در ایران مالک یک شرکت معتبر هستید، می توانید از طریق ثبت شرکت در آلمان فعالیت های خود را گسترش دهید. ۲۵ هزار یورو، حداقل سرمایه ای است که برای تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود مورد نیاز است.

۳- ثبت شرکت تضامنی:

این روش تقریبا مشابه روش ثبت شرکت با مسئولیت محدود است با این تفاوت که اعتبار و تعداد سهامداران با روش قبلی فرق می کند.

۴- تاسیس دفتر نمایندگی:

اگر شرکت معتبری در ایران دارید می توانید یک دفتر نمایندگی از آن در آلمان راه اندازی کنید. این روش می تواند به صورت مستقل عمل کند یا به شرکت ایرانی وابسته باشد.


اقامت آلمان از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت آلمان، ادامه تحصیل در این کشور است. افرادی که پذیرش یکی از دانشگاه های آلمان را داشته باشند، اقامت آلمان را به راحتی دریافت خواهند کرد. نکته مثبت و مهمی که در اینجا وجود دارد این است که معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان ارزان یا حتی در مواردی رایگان می باشد. شاید قسمت سخت این روش، داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی باشد. بعضی از رشته های دانشگاهی آلمان، متقاضیان ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را ملزم به ارائه مدرک زبان نموده اند.

مزیت دیگر اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل این است که شما می توانید در حین تحصیل به صورت پاره وقت، کار کنید. میزان کار پاره وقت در آلمان، ۲۵ ساعت در هفته در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که هزینه یک زندگی دانشجویی در این کشور بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو متغیر می باشد. رشته هایی نظیر پزشکی و دندانپزشکی گزینه های مطلوبی برای ادامه تحصیل هستند، زیرا از لحاظ درآمدزایی و امکانات در بالاترین سطح قرار می گیرند.

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق ویزای کار

آلمان به دلیل اینکه دارای رشد جمعیتی منفی است و نیروی کار بومی کافی ندارد، شرایط مناسبی را برای اشتغال اتباع خارجی که تخصص لازم را دارند فراهم نموده است. این روش به دو بخش ویزای جستجوی کار و ویزای بلوکارت تقسیم می شود.

۱- ویزای بلوکارت:

برای اخذ این ویزا باید یک دعوت نامه از یک کارفرمای آلمانی داشته باشید و میزان حقوق شما نباید از ۵۴ هزار یورو در سال کمتر باشد. متقاضیان اخذ ویزای بلوکارت باید یک رزومه قوی و واقعی از تخصص و فعالیت های گذشته خود آماده نمایند و برای کارفرمایان آلمانی که نیاز به نیروی متخصص دارند ارسال کنند. برخی از فرصت های شغلی این کشور عبارتست از : مهندسی برق، ساختمان، جوش، ماشین های الکتریکی و …

۲- ویزای جستجوی کار در آلمان:

اگر دارای مدرک کارشناسی و بالاتر از آن هستید و تخصصی در زمینه رشته های مورد تقاضای دپارتمان مهاجرت نیروی ماهر کار آلمان دارید، به شما ۶ ماه فرصت داده می شود تا در آلمان به دنبال کار بگردید و پس از یافتن شغل مناسب، با کارفرمای آن شغل توافق نمایید. پس از آن ویزایی ۴ ساله برایتان صادر می گردد که با داشتن آن می توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به آلمان بیاورید. اگر مدرک زبان B1 آلمانی نداشته باشید پس از ۳۳ ماه کار در شغل مورد نظر، امکان اخذ اقامت آلمان برایتان فراهم می شود. در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی، دوره انتظار به ۲۱ ماه کاهش می یابد. مدت زمان لازم برای دریافت ویزای کار آلمان معمولا بین ۷ تا ۱۲ ماه طول می کشد. هزینه این ویزا نسبت به ویزاهای دیگر کمتر است اما یافتن شغل و تایید صلاحیت از سوی کارفرما کار آسانی نیست.


اقامت آلمان از طریق ازدواج

در این روش برای اخذ اقامت آلمان محدودیت جنسیتی وجود ندارد و زن و مرد از شرایط یکسانی برخوردار هستند. برای اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج، شما باید با یک تبعه آلمانی ازدواج کنید. ازدواج شما باید به صورت رسمی ثبت شده باشد زیرا تمام مدارک ازدواجتان به طور دقیق بررسی می گردد و اگر مشکلی پیدا شود درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

موضوعی که در اینجا برای اخذ اقامت آلمان بسیار اهمیت دارد این است که همسر آلمانی شما باید درآمد مطلوبی داشته باشد و مدارک اثبات آن را ارائه دهد. اگر مدارک ذکر شده تایید شود ویزای مربوطه برای شما صادر می گردد. افرادی که تا سه سال ویزای آن ها تمدید شود می توانند درخواست تابعیت آلمانی دهند. از مزایایی اقامت آلمان از طریق ازدواج می توان به اجازه کار تمام وقت، هزینه کم و برخورداری از حقوق شهروندی یکسان با شهروندان آلمانی اشاره نمود.


برای آشنایی بیشتر در خصوص اقامت آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

ویزای تحصیلی آلمان

دانشگاه های آلمان

ویزای کاری آلمان

تحصیل در آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید