تحصیل در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور

امکان استفاده و بهره مندی از بورسیه های تحصیلی، شانس تحصیل در کشوری پیشرفته و پیشرو، استفاده از امکانات متنوع و لذت زندگی در یک کشور آسیایی پیشرفته و مدرن، همه و همه از مزایایی است که تحصیل در سنگاپور برای دانشجویان به ارمغان خواهد داشت. سنگاپور علیرغم مساحت کوچک خود از کشور های مطرح در زمینه آموزش عالی است که با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. در این مقاله درباره تحصیل در سنگاپور شما را راهنمایی خواهیم کرد.

اطلاعات بیشتر

شناخت سنگاپور

تحصیل در سنگاپور

برای تحصیل در سنگاپور باید بدانید که درباره یکی از آزادترین مبدع ‌ترین، رقابتی‌ترین، پویا ترین و تجارت ‌پذیرترین اقتصادهای دنیا صحبت میکنیم. سنگاپور با مساحتی به اندازه شهر تهران و جمعیت حدود پنج ملیونی خود توانسته به یکی از قطب های تجاری و صنعتی جهان تبدیل شود.

مردم سنگاپور به چهار زبان انگلیسی، مالایی، ماندارین یا تامیل و چینی صحبت میکنند که در این میان زبان رسمی و زبان تحصیلی انگلیسی است. این کشور به لحاظ رشد صنعتی و اقتصادی و در کنار آن رشد علمی روز به روز در حال پیشرفت است و عنوان های برتر در این زمینه ها را در جهان به خود اختصاص میدهد.

 سنگاپور آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد و شما برای زندگی در آن با آب و هوای بسیار سرد مواجه نمی شوید. پول رایج در این کشور دلار سنگاپور می باشد. سنگاپور از زمان استقلال کامل خود تا بحال توانسته تبدیل به یکی از برترین اقتصادهای دنیا و اولین بندر تجاری جهان شود.


نظام آموزشی سنگاپور

 سنگاپور در سالهای گذشته رشد چشمگیری در زمینه فناوریهای اطلاعات و ارتباطات، نانو و بیوتکنولوژی و سایر حیطه های صنعتی داشته و این پیشرفت‌ها را در سایه سیاست‌های آموزشی اقتصاد محور خود کسب کرده است.

سیاست‌های آموزشی سنگاپور، تمرکز خود را بر رشد منابع انسانی گذاشته است و سعی می‌شود تا دانش‌آموزان را با نیازهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور آشنا ساخته و با آموزش مهارتهای ویژه، نیروهای کاری لازم جهت رفع این نیازها را تعلیم دهند. در سنگاپور هر دانش‌آموزی زبان انگلیسی و زبان مادری خویش را فرا میگیرد که این عمل موجب می‌شود که دانش‌آموزان تبحر کافی را در زبان انگلیسی که زبان تجارت، علم و فناوری است داشته باشند. نظام آموزشی سنگاپور به اندازه‌ای دارای کارایی و بهره ‌وری بالا است که دانش‌آموزان پس از فارغ‌التحصیل شدن می‌توانند بلافاصله جذب بازار کار شده و یا به طور آگاهانه ادامه تحصیل داده و مهارت‌های تخصصی بالاتر را کسب نمایند.

برای تحصیل در سنگاپور و اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور نیاز دارید تا از یکی از مراکز یا دانشگاه های آموزش عالی این کشور پذیرش دریافت کنید. سنگاپور با داشتن حدود 6 دانشگاه دولتی و 28 دانشگاه خصوصی که دانشگاه های معتبری در سطح جهانی به شمار می آیند و حتی نام برخی از آنها در فهرست بهترین دانشگاه های جهان دیده میشود این امکان را به متقاضیان میدهد که برای تحصیل تمام وقت و بهره مندی از امکانات و کیفیت بسیار خوب آموزشی اپلای و اقدام کنند.


مقاطع تحصیلی در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور در سالهای اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گرفته، شناخت مقاطع تحصیلی و شیوه های آموزشی در این کشور لازمه و مقدمه تحصیل در سنگاپور است. مانند بسیاری از سیستم های آموزشی کشورهای جهان، تحصیل در سنگاپور به بخش های مدرسه، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دکترای حرفه ای تقسیم میشود.

باید توجه داشت که در دانشگاه های سنگاپور برای برخی رشته ها مانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی آزمون ورودی به صورت ترکیبی از زبان، روانشناسی و سوالات مربوط به پزشکی وجود دارد و در باقی دانشگاه ها احتمال وجود آزمون زبان نیز هست. این نکته نیز قابل توجه است که متقاضیان میتوانند در ردوره های پیش آمادگی لیسانس و فوق لیسانس نیز شرکت کنند و با آمادگی وارد مقطع مورد نظر شوند.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در سنگاپور در (دانشگاه ملی) این کشور مورد تایید وزارت بهداشت می باشد و مابقی دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.


مقطع کارشناسی در سنگاپور

مقطع کارشناسی در سنگاپور معمولا 4 سال به طول می انجامد. تحصیل در سنگاپور در مقطع کارشناسی و در رشته های مدیریت امور بازرگانی، مدیریت مالی مدیریت، سازماندهی و رهبری و مهندسی محیط طرفداران بیشتری دارد.

زبان آموزش در این مقطع دو حالت دارد. دانشجویان میتوانند به زبان انگلیسی و یا یکی از سه زبان محلی مالایی، ماندارین یا تامیل تحصیل کنند. برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک آیلتس، تافل یا C1 پیشرفته قابل قبول است.

مدارکی مانند: دیپلم به همراه ریز نمرات، حداقل معدل 17 آخرین مدرک تحصیلی، گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه، نامه پذیرش از دانشگاه و مدرک زبان برای تحصیل در سنگاپور در مقطع کارشناسی الزامی است.

مقطع کارشناسی ارشد در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال بطول می انجامد و معمولا تحصیل در اکثر رشته ها در این مقطع امکان پذیر است. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس خود به همراه مدرک زبان انگلیسی را به دانشگاه ارائه نمایند و در صورت تایید دانشگاه نامه پذیرش را دریافت کنند. متقاضیان می توانند شانس خود را برای گرفتن بورسیه در دوره دکترا امتحان کنند و از خدمات و کمک هزینه های تحصیلی سنگاپور بهره مند شود اما این نکته حائذ اهمیت است که دانشگاه های کشور سنگاپور در مقطع فوق لیسانس دانشجویان با رزومه قوی را بورسیه می کنند. نکته دیگر این که با توجه به حجم زیاد درخواست ها برای تحصیل در این مقطع در اهدای پذیرش رقابتی خواهد بود و دانشجویان ممتاز تر به طبع شانس بیشتری خواهند داشت.

مقطع دکتری در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور در مقطع دکتری 4 تا 5 سال به طول می انجامد و امکان تحصیل تمام وقت و پاره وقت برای متقاضیان فراهم است. پس از مکاتبه با اساتید و جلب رضایت آنها برای کسب پذیرش، در برخی دانشگاه ها و یا حتی برخی اساتید ممکن است از متقاضی مدارک آزمون هایی مانند GRE، GMAT یا GATE را طلب کنند. لازمه دیگر کسب پذیرش در مقطع دکتری، تسلط کافی و قابل قبول بر زبان انگلیسی و داشتن مدرک آیلتس و یا تافل با نمره قابل قبول است.. این نکته قابل توجه است که دانشجویان در این مقطع حق 20 ساعت کار پاره وقت در کنار تحصیل دارند که در تامین مخارج تحصیل و زندگی کمک کننده خواهد بود، همچنین دانشجویان این امکان را دارند تا پس از فارق التحصیلی با یافتن کار و انعقاد قرارداد کاری رسمی و پس از آن پرداخت مالیات، شانس خود را برای دریافت اقامت سنگاپور به عنوان کشوری پیشرفته و ممتاز امتحان کنند.


تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور

تحصیل در رشته های پزشکی و یا دندانپزشکی در سنگاپور برگرفته از سیستم آموزش پزشکی انگلستان است و به طبع شباهت های زیادی باهم دارند. داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی برای ورود به دندان پزشکی و پزشکی در کشور سنگاپور الزامی است و در کنار آن طی کردن دوره های : A-LEVEL و IB Diploma نیز الزامی است که به طور مختصر به توضیح این دو خواهیم پرداخت.

  • A-LEVEL: دوره دو ساله که متاسفانه در ایران برگزار نمیشود و متقاضی برای شرکت در آن باید به یکی از کشور های بریتانیا، مالزی، سنگاپور و … این دوره ها را طی کند و نمرت ممتاز این دور را کسب کند.
  • IB Diploma: دوره یکساله که مانند A-LEVEL در ایران برگزار نمیشود و برای شرکت در آن باید به کشور های انگلیسی زبانمراجعه کرد که در این دوره دروسی مانند زبان ، شیمی، و فیزیک ارائه میشود و متقاضی باید بتواند نمرات ممتازی در این دروس کسب کند.

تا ۵۰ هزار دلار آمریکا شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در سنگاپور خواهد بود و دانشجویان تعهد کار 5 ساله پس از فارق التحصیلی خواهند داشت.

تحصیل پزشکی در سنگاپور: با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی از تمامی رشته ها و شرکت در آزمون های گروه پزشکی و ۳ تا ۵ توصیه نامه از اساتید دانشگاهی به همراه سابقه تحقیقاتی وداشتن مدرک زبان (آیتلس 7 و معادل آن) انگلیسی امکان تحصیل در رشته پزشکی در سنگاپور را خواهید داشت.

هزینه تحصیل پزشکی در سنگاپور مبلغی معادل ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار آمریکا به صورت سالانه است که مانند رشته دندانپزشکی 5 سال تعهد کار برای دولت سنگاپور را نیز خواهید داشت.

در صورت تعهد به کار برای چند شرکت پزشکی در سنگاپور به مدت سه سال ، این امکان را دارید تاز کمک هزینه های تحصیلی نیز بهره مند شوید. از دانشگاه های متبر و مورد تایید وزارت علوم در رشته پزشکی در سنگاپور میتوان به دانشگاه های (Nanyang Technological University (NTU و National University of Singapore اشاره کرد.


هزینه های زندگی

تحصیل در سنگاپور

با توجه به پیشرفه و مدرن بودن کشور سنگاپور ، تحصیل در سنگاپور هنوز هم در بین کشور های مقرون به صرفه قرار دارد.

هزینه زندگی در سنگاپور سالانه حدود 10000 دلار هزینه خواهد داشت که این مبلغ با توجه به سبک زندگی ، محل زندگی و رشته تحصیلی متفاوت خواهد شد.

البته این امکان وجود دارد تا متقاضیان در تمام مقاطع از کمک هزینه تحصیلی و بورسیه بهره مند شوند.

هزینه سالانه شهریه دانشگاه ملی سنگاپور حدود 11350 دلار آمریکا خواهد بود، این درحالیست که هزینه های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور حدود 36250 دلار آمریکا خواهد بود.


شرایط و نحوه دریافت بورسیه در سنگاپور

تقریبا تمام داشجویان مشغول به تحصیل در سنگاپور میتوانند برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از وزارت آموزش و پرورش کشور سنگاپور اقدام کنند و شرایط اهدای بورسیه به این صورت است که دانشجویان باید در ازای دریافت بورسیه متعهد شوند که پس از فارق التحصیلی به مدت 3 سال برای یکی از شرکت های واقع در سنگاپور مشغول به کار شوند که البته این مدت برای دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی 5 تا 6 سال خواهد بود.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

مهاجرت به سنگاپور

شرایط تحصیل در آلمان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید