تحصیل در عمان

راهنمای تحصیل در عمان

تحصیل در عمان، یکی از راههای مهاجرت به این کشور است، ولی باید بدانید عمان، مانند سایر کشورهای عربی، با تحصیل یا کار، اقامت دائم خود را به اتباع خارجی نمی دهد، از این رو تحصیل در عمان، تنها می تواند زمینه‌ساز کار در عمان و یا ارتقای رزومه تحصیلی شما برای اقدام به مهاجرت تحصیلی در آینده به کشورهای اروپایی یا آمریکا و کانادا باشد.

اطلاعات بیشتر

عمان یکی از کشورهای صلح طلب و بیطرف در سواحل خلیج فارس، در همسایگی ایران، امارات، عربستان و یمن است. کشور عمان عضو سازمان های بین المللی از جمله: سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس، جنبش غیر متعهد و سازمان همکاری اسلامی می باشد و رتبه 25 را در زمینه ذخایر نفتی در جهان دارد. این کشور عربی در 4 دهه اخیر، بیش از هر کشور دیگری در جهان، توسعه یافته و پیشرفت کرده است و امروز به یکی از مقاصد مهم برای مهاجرت تبدیل شده است. تحصیل در عمان، به عنوان یکی از روش های خوب مهاجرت به این کشور محسوب می شود و افراد از سراسر جهان، این کشور را برای ادامه تحصیل برمی گزینند. دانشگاههای این کشور، مانند: دانشگاه سلطان قابوس و دانشگاه صحار از اعتبار خوبی در دنیا برخوردارند و با اخذ مدرک از آنها می توان به راحتی وارد بازار کار عمان و اتحادیه عرب شد. در این مقاله، قصد داریم شرایط تحصیل در عمان در مقاطع مختلف، هزینه های تحصیل و نحوه اخذ ویزای تحصیلی عمان را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.


شرایط تحصیل در عمان

مقطع کارشناسی

تحصیل در عمان

برنامه های ارائه شده برای تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی، بسیار متنوع است که توسط 29 دانشگاه این کشور، ارائه می شود. طول دوره کارشناسی در عمان، 3 تا 4 سال است و بیشتر برنامه ها به زبان انگلیسی می باشد. از این رو برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. ادامه‌تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی، در برخی از دانشگاهها، مستلزم شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی است.

اگر قصد تحصیل در عمان‌را دارید، همین حالا با کارشناسان متخصص گروه مهاجرتی اپلای من، تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.


مقطع کارشناسی ارشد در عمان

طول دوره کارشناسی ارشد در عمان، 2 سال است و متقاضیان تحصیل در عمان در این مقطع باید، آیلتس 6.5 به بالا داشته باشند. برای تکمیل تحصیلات فوق لیسانس، دانشجویان باید در آزمون  CGPA شرکت کرده و حداقل نمره 2.75 را کسب نمایند. تنوع برنامه های ارائه شده برای تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد، متنوع است و متقاضیان بسته به برنامه و رشته تحصیلی که انتخاب می کنند، باید در برخی از آزمون ها از قبیل: GMAT، GRE  یا LSAT شرکت نمایند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش در این مقطع، دانشگاه به دانشگاه و رشته به رشته، متفاوت است و در برخی موارد مدارک باید به زبان عربی ترجمه شوند. یکی از مزایای ادامهتحصیل در این کشور در مقطع فوق لیسانس، امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال است.


مقطع دکتری در عمان

مقطع دکتری در عمان

یکی از مقاطع پر طرفدار برای تحصیل در عمان، مقطع دکتری است، چون در این مقطع، دانشجویان امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی و همچنین ویزای همراه را دارند. شرایط برای تحصیل در مقطع دکتری، کمی دشوارتر از لیسانس و فوق لیسانس است و افراد برای اینکه بتوانند در این مقطع، پذیرش بگیریند به مدارکی از قبیل: توصیه نامه اساتید ایران، انگیزه نامه، نامه تاییدیه استاد راهنما در عمان، رزومه علمی و پژوهشی قوی و در برخی موارد مقالات معتبر بین المللی نیاز دارند. طول دوره مقطع دکتری در این کشور، 3 تا 4 سال می باشد.


تحصیل پزشکی در عمان

تحصیل پزشکی در عمان در کالج پزشکی عمان (OMC) امکان پذیر است. این کالج، نخستین کالج خصوصی در زمینه رشته های پزشکی در عمان است که تحصیل در رشته داروسازی نیز در آن امکان پذیر است. طول دوره پزشکی در عمان، 7 و طول دوره داروسازی 5 سال می باشد. لازم به ذکر است، دانشجویان و متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، اجازه کار ندارند و از این رو باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند. برای تحصیل در عمان در رشته پزشکی، باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه و تایید شده توسط وزارت دادگستری و امور خارجه را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. برای تحصیل پزشکی در عمان، نیاز به آیلتس بالای 6 دارید. تحصیل دندانپزشکی در عمان نیز، شرایطی مشابه پزشکی دارد، با این تفاوت که دانشجویان در سال اول، یک دوره مقدماتی که متشکل از دروسی از قبیل: ریاضیات، شیمی، زیست شناسی و زبان انگلیسی را سپری می‌کنند و با کسب نمره قبولی در آزمون، می توانند وارد سال دوم شوند. امکان تحصیل در عمان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای تمامی کسانی که دارای مدرک دیپلم هستند، وجود دارد.


مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی عمان

در صورت ارائه مدارک لازم به صورت کامل، ویزای تحصیلی عمان، طی 10 روز کاری صادر خواهد شد. مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی عمان، عبارتند از: نامه پذیرش دانشگاه، پاسپورت معتبر، فرم تکمیل شده درخواست ویزا، پرداخت هزینه صدور ویزا، گواهی پزشکی و گواهی سوء پیشینه، نامه تمکن مالی، مدارک شناسایی از قبیل: شناسنامه و کارت ملی، عکس جدید و رنگی، توصیه نامه اساتید ایران، انگیزه نامه، رزومه تحصیلی و کاری، مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و مدرک زبان. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری، علاوه بر مدارک نامبرده، باید نامه تاییدیه استاد راهنما در عمان و همچنین مقالات معتبر علمی نیز ارائه دهید. در صورتی که مدرک زبان ندارید، بعد از ثبت نام در دانشگاه باید در یک دوره آمادگی زبان انگلیسی شرکت کنید و با کسب نمره قبولی در آزمون زبان، می توانید تحصیلات دانشگاهی را شروع کنید.


مزایای تحصیل در عمان

تحصیل در عمان، مزایای فراوانی دارد که یکی از مهمترین آنها، اخذ مدرک از برخی از بهترین دانشگاههای جهان است. با این روش، می توانید به راحتی وارد بازار کار این کشور شوید و ویزای کاری عمان و به دنبال آن، اقامت بلند مدت این کشور را دریافت کنید. همانطور که می‌دانید، اقتصاد عمان یکی از اقتصادهای پویا در جهان است و با کار در عمان می توانید به درآمد خوبی دست یابید و خانواده تان را نیز به این کشور زیبا ببرید. برای‌تحصیل در عمان، نیازی به یادگیری زبان عربی نخواهید داشت و در صورتی که به زبان انگلیسی هم تسلط ندارید، در طول تحصیل خود، مسلط خواهید شد. عمان یکی از کشورهای در حال توسعه است و که هر روز شاهد پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف در آن هستیم، از این رو تحصیل در عمان ‌و اخذ مدرک از دانشگاههای این کشور، می تواند سکوی پرتاب بلندی برای اهداف بلند‌پروازانه شما برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا و کانادا باشد.


هزینه تحصیل در عمان

هزینه تحصیل در عمان، بسته به رشته و دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، متفاوت است، ولی به طور کلی هزینه تحصیل در کشور عمان در مقایسه با بسیاری از کشورها از جمله: امارات و انگلیس، بسیار پایین است. برای مثال: هزینه تحصیل در این کشور برای مقطع کارشناسی 2.500 الی 3.500 یورو، برای مقطع کارشناسی ارشد 3 تا 4 هزار یورو و برای مقطع دکتری 4.500 تا 7 هزار یورو در سال می باشد. توجه داشته باشید، افرادی که ویزای تحصیل عمان را دارند، به صورت قانونی، مجاز به کار در این کشور نیستند. به عبارتی، کار دانشجویی در عمان وجود ندارد و افرادی که به کار دانشجویی می پردازند، متخلف به شمار می روند. بنابراین، اگر تمکن مالی خوبی دارید، برای این امر اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به عمان، همین حالا با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان آنها بهره مند شوید.

گروه مهاجرتی اپلای من، با داشتن سالها تجربه درخشان و صدها پرونده موفق در زمینه تحصیل در عمان و اعزام دانشجو به این کشور، مفتخر است تا با مشاوره های تلفنی رایگان، شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی به عمان، به درستی راهنمایی کند.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به امارات

تحصیل در امارات

کار در امارات


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید