تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن، زمینه ساز پیشرفت های بسیار بزرگ در زندگی شما خواهد بود، همچنین یکی از بهترین روش های مهاجرت به ژاپن محسوب می شود. سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی از دانشگاههای ژاپن پذیرش می گیرند و از امکانات خوب و پیشرفته آموزشی این کشور توسعه یافته، بهره‌مند می شوند. لازم به ذکر است، هزینه تحصیل در ژاپن، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، بسیار پایین است.

اطلاعات بیشتر

ژاپن یکی از کشورهای توسعه یافته و قدرتمند جهان است که در منطقه شرق آسیا قرار دارد. توکیو پایتخت ژاپن و پر جمعیت ترین شهر این کشور زیباست. تحصیل در ژاپن به دلیل وجود زیرساخت بسیار قوی در زمینه آموزش و پرورش، از دیرباز مورد توجه افراد از کشورهای مختلف جهان بوده و امروزه نیز دانشجویان بسیار از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل، ژاپن را انتخاب می کنند. تحصیل در ژاپن و اخذ مدرک دانشگاهی از این کشور، زمینه پیشرفت های بعدی را برای افراد ایجاد می کند و امکانات تحصیلی بسیار مناسب در ژاپن، این کشور را به یکی از بهترین گزینه های‌تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. در حال حاضر، بیش از ۱۵۰هزار دانشجو بین المللی در دانشگاههای مختلف ژاپن مشغول به تحصیلند و شما نیز می‌توانید یکی از آنها باشید. یکی از مهمترین دلایل علاقه دانشجویان بین المللی به این کشور، ارائه برنامه های انگلیسی در بیش از 10 دانشگاه این کشور است و قوانین جدید ژاپن برای جذب دانشجویان خارجی، مانند گذشته سختگیرانه نیست و با اخذ بورسیه های تحصیلی می توانید به تحصیل رایگان در ژاپن بپردازید.

در این مقاله، قصد داریم شرایط تحصیل در ژاپن در سال 2020 با مورد بررسی قرار دهیم و از مزایای تحصیل در ژاپن برای شما بگوییم. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ژاپن را دارید، گروه مهاجرتی اپلای من، با سالها تجربه درخشان در زمینه اعزام دانشجو به ژاپن، این افتخار را دارد که از زمان درخواست پذیرش و ویزای تحصیلی ژاپن تا زمان ورود به خاک این کشور، در کنار شما عزیزان باشد.


تحصیل در ژاپن 2020

مزایای تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی و ژاپنی، تحصیل در ژاپن مزایای دیگری نیز دارد که مهمترین آنها، امکان اخذ اقامت دائم ژاپن بعد از اتمام تحصیلات است. برای این منظور، فارغ التحصیلان دانشگاهی، باید شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند و با پرداخت مالیات و رعایت الزامات تعیین شده، نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. خوب است بدانید، پاسپورت ژاپن در حال حاضر، معتبرترین و قدرتمندترین پاسپورت دنیاست و با به دست آوردن آن، می توانید بدون ویزا به بیش از 190 کشور سفر کنید و به راحتی وارد بازار کار بین المللی شوید. مزیت بعدی که بسیار مهم است، هزینه نسبتاً پایین تحصیل و زندگی است که قابل مقایسه با هزینه های تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکا نیست.

 امکان درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان وابسته دانشجو، وجود دارد و این یکی دیگر از مزایای تحصیل در ژاپن می باشد. تحصیل در کشوری امن و طرفدار صلح که امکانات علمی و پژوهشی بسیار خوب و با کیفیتی را در اختیار دانشجویان قرار می‌‌دهد، احتمالاً بزرگترین مزیت تحصیل در این کشور می باشد.


مقطع کارشناسی در ژاپن

طول دوره کارشناسی در ژاپن، 4 سال است و افراد متقاضی این دوره باید مدرک زبان ژاپنی داشته باشند تا بتوانند از دانشگاههای این کشورپذیرش بگیرند، چون بیشتر برنامه هایی که در این مقطع ارائه می شود به زبان ژاپنی هستند. برای تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی، باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات را به صورت رسمی ترجمه کنید و به تایید وزارت دادگستری و امور خارجه برسانید و به همراه سایر مدارک لازم، برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

توجه داشته باشید، در صورتی که قصد دارید برای برنامه های انگلیسی، درخواست پذیرش دهید، باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید، ولی به طور کلی باید با زبان ژاپنی آشنایی داشته باشید تا بتوانید کارهای روزمره خود را به انجام برسانید و در صورت نیاز به کار دانشجویی بپردازید.


مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن

طول دوره کارشناسی ارشد در ژاپن، معمولاً 2 سال است و برای اخذ پذیرش از دانشگاههای ژاپن جهت تحصیل در این دوره، متقاضیان باید مدرک کارشناسی و دانشنامه لیسانس خود را ارائه دهند. تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد، کمی دشوار است، چرا که برای ورود به این دوره، متقاضیان باید در یک آزمون ورودی شرکت و نمره قبولی کسب کنند. دانشجویان، پس از یک سال و نیم باید نسبت به تهیه و تدوین پایان نامه مرتبط با رشته تحصیلی خود اقدام کنند و در زمان تعیین شده از آن دفاع کنند. بیشتر برنامه های این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شود و برای اخذ پذیرش، باید مدرک آیلتس آکادمیک با نمره حداقل 6.5 داشته باشید.


مقطع دکتری در ژاپن

طول دوره دکتری در ژاپن، 3 سال است و متقاضیان برای پذیرش در این مقطع و تحصیل در ژاپن، باید مدرک فوق لیسانس خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. برای ورود به مقطع دکتری نیز، متقاضیان باید در یک آزمون ورودی شرکت و نمره قبولی کسب کنند. دوره دکتری و فوق لیسانس از محبوب ترین دوره های تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی هستند، چون بورسیه های زیادی برای این مقاطع تحصیلی توسط دولت ژاپن و برخی از دانشگاههای آن ارائه  می شود که با داشتن شرایط بورسیه، می توان به راحتی و به صورت رایگان به تحصیل در ژاپن پرداخت. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری، دانشجویان باید علاوه مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی، رزومه علمی و پژوهشی قوی، توصیه نامه اساتید، انگیزه نامه، نامه تاییدیه استاد راهنما در ژاپن و مقالات معتبر بین المللی برای ارائه به دانشگاه مورد نظر داشته باشند.


رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

طول دوره رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن، 5 الی 6 سال است و تمامی افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند، می توانند به تحصیل در این رشته ها در ژاپن بپردازند. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن، متقاضیان باید در یک آزمون ورودی که معمولاً به زبان ژاپنی برگزار می شود، شرکت و نمره قبولی کسب کنند. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی، متقاضیان باید مدرک آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6.5 ارائه دهند. دانشجویان سال آخر پزشکی و دندانپزشکی، معمولاً باید دوره کارآموزی خود را در بیمارستانها و درمانگاهها سپری کنند.


هزینه های تحصیل و زندگی در ژاپن

متوسط هزینه های تحصیل در ژاپن در حدود ۵۰۰ هزار ین، معادل 4.600 دلار آمریکا در سال است. همچنین هزینه اخذ پذیرش از دانشگاههای این کشور در حدود ۲۸۲ هزار ین، معادل 2.600 دلار آمریکا می باشد و دانشجویان باید شخصاً هزینه امتحانات پایان ترم را پرداخت نمایند که بسته به رشته تحصیلی، متفاوت و مبلغی بین ۱۷ تا ۳۰ هزار ین، معادل 157 تا 278 دلار آمریکا در سال می باشد. توجه داشته باشید، بعد از اینکه از دانشگاه مورد نظر، پذیرش گرفتید، باید هزینه ای بابت ثبت نام اولیه پرداخت کنید که مبلغ آن در حدود 300 هزار ین، معادل 2.785 دلار است.

هزینه های زندگی دانشجویی در ژاپن، معقول است و در مقایسه با بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکا، پایین تر است. هزینه ماهانه زندگی در ژاپن به طور متوسط در حدود 80 هزار ین، معادل 742 دلار آمریکا است که شامل هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و حمل و نقل می شود. خوشبختانه، دانشجویان، در این حین، امکان کار دانشجویی دارند ولی دانشجویان لیسانس نمی توانند در محیط دانشگاه کار کنند. کار قانونی برای دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس 10 ساعت، در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته است. با انجام کار دانشجویی، می توانید درصد زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در ژاپن را پوشش دهید. لازم به ذکر است، همراه دانشجو، امکان کار کردن با ویزای همراه را ندارد و در صورت تمایل به کار در ژاپن باید نسبت به اخذ ویزای کاری اقدام نماید.


تحصیل رایگان در ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل رایگان در ژاپن، تنها با دریافت بورسیه های تحصیلی امکان پذیر است که بیشتر برای دوره دکتری ارائه می شود. یکی از انواع بورسیه های تحصیلی که به دانشجویان ممتاز و شایسته ایرانی اعطا می شود، “بورسیه مونبوکاگاکوشو” است که برای واجد شرایط بودن دریافت آن باید، رزومه بسیار قوی، مقالات معتبر بین المللی، مدرک آیلتس آکادمیک با نمره بالا، ثبت اختراع (در صورت وجود) و تاییدیه استاد راهنما در ژاپن داشته باشید. با دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی، می توانید به تحصیل در ژاپن به صورت رایگان و یا نیمه رایگان بپردازید.


تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان در ژاپن

یکی از مزایای خوب تحصیل در ژاپن، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان در زمان درخواست پذیرش تحصیلی است، ولی این بدان معنا نیست که شما هیچ گاه نیاز به مدرک زبان نخواهید داشت. افرادی که بدون مدرک زبان، پذیرش و ویزای تحصیلی دریافت می کنند، پس از ورود به خاک ژاپن و انجام ثبت نام اولیه دانشگاه، باید در دوره های زبان ژاپنی که به مدت 1 الی 2 سال برگزار می شود، شرکت کرده و در آزمون زبان ژاپنی، نمره قبولی کسب نمایند تا اجازه ورود و نشستن بر روی صندلی های دانشگاه برای آنان صادر شود، در غیر اینصورت نمی توانند به تحصیل ادامه دهند.

اگر قصد تحصیل در بهترین دانشگاها از جمله: دانشگاه اوزاکا، دانشگاه کیوتو و دانشگاه توکیو را دارید و نمی دانید که از کجا باید شروع کنید، همین حالا با مراجعه به وب سایت اپلای من، اطلاعات دقیق و مقالات مربوط به تحصیل در ژاپن را مطالعه نمایید و یا با کارشناسان این گروه مهاجرتی تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

مهاجرت به سنگاپور

شرایط تحصیل در آلمان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید