کار در چین

مهاجرت کاری به چین و الزامات آن (ویزای نوع z)

در این مقاله شرایط اخذ ویزای کاری چین ، مدارک مورد نیاز ، قوانین و فرهنگ کار در چین ، نرخ بیکاری چین ، کاریابی در چین و دیگر شرایط مهاجرت کاری به این کشور را بررسی خواهیم کرد. اگر به دنبال مهاجرت کاری به چین هستید جواب تمام سوالات خود را در این بخش خواهید یافت.

اطلاعات بیشتر

معرفی چین و کار در چین

جمهوری خلق چین کشوری است واقع در شرق آسیا که با جمعیت حدود 1.4 میلیارد نفر به عنوان پر جمعیت ترین کشور جهان شناخته میشود. این کشور شامل 22 استان ، 5 منطقه خود مختار  ، 4 شعر با مدیریت مستقیم (شانگهای ، پکن ، تیانجین و چونگ کینگ) و 2 منطقه ویژه بسیار خود مختار ( هنگ کنگ و ماکائو ) میباشد. پایتخت این کشور شهر پکن است که پس از شانگهای دومین شهر پر جمعیت جهان محسوب میشود. واحد پول این کشور یوآن میباشد. جهت اطلاع از شرایط کار در چین با این مقاله همراه شوید.

کار در چین

اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد تغییرات تندی را در پیش گرفته و از هنگام تصویب و اجرای قانون اصلاحات اقتصادی که بر اساس یک اقتصاد مدرن بنا شده است چین رشد اقتصادی سریعی داشته است که یکی از سریع ترین ها در دنیا محسوب میشود. چین در حال حاضر بزرگترین صادر کننده کالا در جهان و دومین وارد کننده کالا میباشد. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی و برابری قدرت خرید میباشد و یکی از مهره های اصلی اقتصاد جهانی است. حجم مبادلات اقتصادی چین پس از اتحادیه اروپا و آمریکا در جایگاه سوم قرار دارد.

سازمان تجارت جهانی وضعیت اقتصادی چین را مطلوب و با ثبات میداند، اما همچنان با وجود افزایش میزان تولید ناخالص داخلی، نرخ سرانه تولید اقتصادی همچنان بسیار پایین است و چین برای اینکه  به سطح کشور های توسعه یافته برسد راه زیادی در پیش دارد. سطح نابرابری اقتصادی در چین نیز بسیار بالا است.

تحصیل در چین


مهاجرت کاری به چین

متقاضیان مهاجرت کاری به کشور چین نیازمند دریافت ویزا و پروانه اشتغال که توسط کارفرما دریافت میشود هستند.برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به چین دارند میتوانند چند نوع ویزا شامل ویزای Z مخصوص نیروهای کار ماهر ، ویزای R مخصوص مدیران سطح بالا و افرادی که استعداد مورد نیاز چین دارند، ویزای M برای کار کوتاه مدت تا 60 روز و ویزایJ برای روزنامه نگاران، را دریافت کنند. متقاضیان مهاجرت بیشتر به عنوان مدرسان زبان انگلیسی فعالیت میکنند. همچنین متقاضی باید بداند که زبان انگلیسی در چین فراگیر نیست و برای زندگی در چین نیاز به یادگیری زبان چینی الزامی است.

مطابق قانون نظارت بر ورود و خروج در چین تمامی اتباع خارجی باید 24 ساعت پس از ورود به خاک چین، ورود خود را در اداره امنیت عمومی ثبت کنند. اگر فرد در یک هتل اقامت کند کارمندان هتل این کار را برای او انجام خواهند داد در غیر اینصورت شخصا باید به نزدیکترین اداره امنیت عمومی مراجعه و با همراه داشتن ویزا و گذرنامه ، مشخصات محل اقامت و تکمیل فرم ثبت نام اقامت موقت ورود خود را ثبت کند.همچنین فرد پس از ورود نیاز به اجازه اقامت موقت خواهد داشت که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.


فرهنگ تجارت و کار در چین

محیط کار در چین در شرکت های بین المللی  و داخلی میتواند متفاوت باشد. به طور کلی در اکثر محل های کار فرهنگ کار سنتی حکم فرما است. روابط تجاری در در چین ضروری است. مهم نیست که به دنبال شغل هستید ، در حال کار هستید ، میخواهید معامله کنید و یا به عنوان فریلنسر کار میکنید برای برقرای روابط خود به تماس های مناسب نیاز خواهید داشت. این روابط غالبا بسیار حرفه ایست و فرد باید طبق آن رفتار کند. از آنجا که مذاکره و بحث از کلید های اصلی جلسات اداری و تجاری است علاوه بر اینکه فرد باید به زبان چینی ( یا انگلیسی در شرکت های بین المللی) مسلط باشد باید قدرت بیان کافی نیز داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید که در ابتدای گفت و گوهای کاری مسائل کاری را مطرح نکید و حتما در ابتدا به معرفی خودتان بپردازید.

کار در چین

به یاد داشته باشید یکی از مهمترین اصول در روابط کاری و تجاری در چین حفظ ظاهر است. حتی اگر حین یک جلسه حالت تهاجمی دارید و قصد رد درخواست فردی را دارید باید صبور و فروتن باشید. صحبت کسی را قطع نکنید و مستقیماً نه نگویید زیرا این کار بی ادبی تلقی میشود. همکاران و شرکای تجاری ممکن است صحبت های فرد را نفهمند مخصوصا اگر جلسه به زبان انگلیسی باشد اما همچنان لبخند بزنند و صرفا برای حفظ ظاهر توافق کنند. ضمنا همیشه با عنوان و نام خانوداگی خود و افراد را خطاب کنید.

لباس نیز در محیط کار چین مسئله مهمی تلقی میشود. مرسوم است برای جلسات کاری لباس رسمی بپوشید. این کار به معنای نشان دادن جدیت و احترام به دیگران است. در موارد استثنائی مانند روزهای فوق العاده گرم ممکن است بتوانید لباس های راحت تر مانند شلوار و پیراهن یقه دار آستین بلند یا کوتاه به تن کنید.


اعلامیه کار و پروانه کار در چین

قبل از صدور ویزا نیاز به ارائه اعلامیه کار و تهیه پروانه کار توسط کارفرما میباشد.برای دریافت پروانه کار متقاضی باید مدارک زیر را ارسال کند:

 • اسکن صفحات گذرنامه
 • عکس پاسپورتی
 • توصیه نامه و سوابق کاری
 • مدارک تحصیلی
 • بررسی پیش زمینه و سوابق غیرکیفری
 • مدرک تافل برای موقعیت های تدریس

ویزای کاری نوع Z چین

برای کار در چین در بلند مدت افراد نیازمند دریافت ویزای نوع Z میباشند. مدت این ویزا بسته به قرارداد کاری فرد و اجازه اقامت دریافت شده میباشد. در اصل این ویزا فقط مجوز ورود به خاک چین است و متقاضیان پس از ورود باید برای کسب اجازه اقامت اقدام کنند. برای دریافت این ویزا متقاضی نیازمند ارائه مجوز کار میباشد که توسط کارفرما اخذ میگردد پس در مرحله اول باید کارفرمای معتبری برای خود پیدا کند.

کار در چین

قبل از اخذ ویزای کار کارفرما باید به وزارت منابع انسانی و امور اجتماعی چین اعلان کار کند و سند اعلان کار را تهیه کند. کارفرما باید ثبت شده و معتبر باشد و کپی پروانه کسب و کار و کپی گواهی ثبت نام مشاغل را برای دریافت مجوز کار داشته باشد.

 برای دریافت این ویزا متقاضی باید بین 18 تا 60 سال سن داشته باشد، حداقل تحصیلات کارشناسی داشته باشد، در سلامتی کامل باشد ، مهارت های فنی و حرفه ای و تجربه کاری برای موقعیت شغلی داشته باشد و سابقه کیفری نداشته باشد.


مراحل مهاجرت کاری به چین از طریق ویزای Z

برای دریافت ویزای z مانند سایر ویزاهای کاری نیاز به داشتن فهرستی از مدارک است که در ذیل این بخش به آنها اشاره شده:

 • یافتن کارفرمای معتبر
 • تنظیم قرارداد کار توسط کارفرما و متقاضی
 • کارفرما از طریق مقامات ذیربط درخواست مجوز کار برای متقاضی میکند
 • برای کارفرما پروانه کار 6 ماهه برای استخدام متقاضی صادر میشود
 • کارفرما مستندات خود را برای دریافت نامه ابلاغیه ویزا به اداره امور خارجه منطقه ارسال میکند
 • کارمند در کنسولگری یا سفارت چین در محل اقامت خود درخوست ویزای Z میدهد
 • پس از دریافت ویزا در مدت 30 روز به چین سفر میکند
 • 24 ساعت پس از ورود به چین در اداره امنیت عمومی ثبت نام میکند
 • ظرف 15 روز پس از ورود کارمند و کارفرما برای دریافت مجوز کار به اداره محلی کار و تأمین اجتماعی مراجعه و درخواست میدهند.
 • پس از 30 روز متقاضی برای دریافت اجازه اقامت اقدام میکند

*زمان پردازش ویزا به طور عمومی 4 روز کاری میباشد اما متقاضی میتواند با پرداخت هزینه اضافی تر ویزای خود را سریع تر دریافت کند. هنگام تکمیل فرم درخواست متقاضی میتواند تعداد ورودی های دلخواه خود را که شامل تک ورودی ، دوبل ، چند ورودی است انتخاب کند. ویزای تک ورودی ارزان ترین نوع است. هزینه دریافت ویزا 1000 تا 1500 در حالت عادی میباشد.


ثبت شرکت در چین

در سال های اخیر بسیاری از بازرگانان و صاحبان شرکت های تجاری در ایران به فکر کار در چین از طریق ثبت شرکت در چین افتاده اند. کار در چین از طریق ثبت شرکت در چین برای انجام امور بازرگانی مانند یک کانال عمل می کند که داد و ستد را با طرف های چینی راحت تر و ساده تر می نماید. نوع شرکتی که قرار است ثبت کنید، باید مطابق با بازار هدف، نوع تجارت و طریقه معاملات شما باشد. بنابراین قبل از هر گونه اقدام، تحقیقات کاملی در زمینه جزئیات ثبت شرکت در چین انجام دهید.

اگر قصد کارد در چین از طریق ثبت شرکت در چین را دارید باید طبق فرایند زیر عمل نمایید:

 • قدم اول: قدم اول کار در چین از طرریق ثبت شرکت در این کشور شهری را که می خواهید، شرکتتان را در آن به ثبت برسانید انتخاب نمایید. به عنوان مثال شهرهایی مانند شن ژن، گوانگژو و شانگهای جزو مناطق آزاد تجاری هستند و می توانند انتخاب مناسبی برای بعضی از صنایع باشند.
 • قدم دوم: ساختار یا فرم شرکت خود را مشخص نمایید، مثلا شرکت مالکیت محدود.
 • قدم سوم: یک شخص یا یک شرکت خارجی را برای سرمایه گذاری برگزینید و پس از آن در پی پروسه اداری ثبت شرکت در این کشورباشید.
 • قدم چهارم: برای شرکت خود یک اسم انتخاب کنید. این اسم می تواند به انگلیسی باشد. همچنین می توانید روی مهر شرکت از این اسم استفاده نمایید.
 • قدم پنجم: برای دریافت تاییدیه ها و گواهینامه های تجاری و قبل از اینکه مدارک خود را به ادارات صنعتی و تجاری چین تحویل نمایید، لازم است که به صورت قانونی تشکیل پرونده دهید.

انواع شرکت در چین

پنج ساختار ثبت شرکت در چین وجود دارد که افراد با توجه به نیاز خود می توانند یک مدل را انتخاب نمایند. انواع شرکت در چین شامل موارد زیر است:

 • شرکت منطقه آزاد شانگهای یا هنگ کنگ: شرکت هایی که در مناطق آزاد قرار دارند، دارای ویژگی ها و شرایط خاص هستند. به خاطر همین موضوع درخواست سرمایه گذاران خارجی برای تاسیس این نوع شرکت رو به افزایش است. به این علت که شرکت های مناطق آزاد می توانند از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند و تراز مالی آنها معمولا مثبت است. همچنین رشد اقتصادی در این مناطق بالا است و تولید ناخالص داخلی آن ها نشان دهنده این رشد چشمگیر است. در نتیجه این نوع شرکت برای کار در چین از ط یق ثبت شرکت مدل ایده آلی به شمار میرود.
 • شرکت سرمایه گذاری مشترک: در این نوع شرکت سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران چینی و خارجی به صورت برابر انجام می شود. به همین دلیل شرکت سرمایه گذاری مشترک جزو شرکت های چند ملیتی به حساب می آید. در این نوع شرکت، طرفین مسئولیتی برابر دارند و سود و زیان کسب و کار به طور مساوی بین آن ها تقسیم می شود. برای تحقق هدف کار در چین از طریق ثبت شرکت این نوع از شرکت نیز گزینه خوبی به شمار میرود.
 • تاسیس دفتر نمایندگی: کار در چین از طریق ثبت شرکت، برای تاسیس دفتر نمایندگی در چین نیاز به سرمایه اولیه نیست و روند رسیدگی به پرونده های مربوط به آن معمولا دو ماه طول می کشد. مدارک شرکت باید ترجمه رسمی شده و به همراه گردش حساب بانکی و مدارک مورد نیاز دیگر، به تایید سفارت یا کنسولگری چین برسد.شرکت
 • شرکت مالکیت محدود بر اساس میزان سرمایه گذاری خارجی:یکی دیگر از روشهای کار در چین از طریق ثبت شرکت مدل مالکیت محدود است. راه اندازی این نوع شرکت از طریق یک یا چند سرمایه گذار یا به وسیله ابزارهای موسسان انجام می پذیرد. شرط تاسیس این شرکت، ماندن حداقل نصف سهام در چین است. همچنین یکی از موسسان شرکت مالکیت محدود باید شهروند چین بوده و لازم است که سرمایه گذاران خارجی حداقل ۲۵ درصد در آن شریک باشند.
 • شرکت تجاری با مالکیت کامل خارجی: شرکت با مالکیت کامل خارجی برای کسب و کارهای خاص و به عنوان شخص حقوقی تاسیس می شود و مالک آن مسئولیت سود و زیان شرکت را بر عهده می گیرد. در شرکت های مالکیت کامل خارجی توجه ویژه ای به تخصص، مهارت و فناوری می گردد و می تواند جایگزین مناسبی برای دفتر نمایندگی باشد.

مدارک و مراحل ثبت شرکت در چین

مراحل اقدام برای کار در چین از طریق ثبت شرکت به شرح ذیل است:

 • انتخاب نام مناسب برای شرکت
 • درخواست گواهی ثبت شرکت
 • درخواست ثبت مهری که برای شرکت طراحی شده است
 • درخواست گواهی صنعتی
 • افتتاح حساب در یکی از بانک های چین به نام شرکت

پس از آگاهی از مراحل ثبت شرکت در چین، دانستن مدارک مورد نیاز جهت کار در چین از این طریق لازم است. در فهرست ذیل لیست مدارک مورد نیاز را فهرست کرده ایم:

 • گواهی افتتاح حساب بانک به نام شرکت
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده تاسیس دفتر کار یا احداث کارخانه در یکی از شهرهای چین باشد
 • مدرک استخدام نیروی کار متناسب با شغل
 • معرفی شرکای تجاری متناسب با نیاز کسب و کار
 • معرفی حسابدار رسمی برای انجام امور مالی شرکت
 • مدرکی که نشان دهنده مذاکره با افرادی است که قصد تامین سرمایه اولیه شرکت را دارند.

شرایط و قوانین کار در چین

روابط بین کارکنان و کارفرمایان توسط قوانین کار سال 1995 و 2008 کنترل میشوند. به طور کلی قوانین کاری در چین بسیار پیچیده هستند و دائما در حال اصلاحند. بر اساس قوانین سال 2008 رابطه کاری با عقد قرارداد کار شکل میگیرد. قرارداد های کار در چین به سه دسته تقسیم میشوند: قرارداد های کار با مدت معین ، قرارداد های دارای زمان باز و قرارداد های کار خاص که انجام وظیفه یا پایان پروژه را به عنوان زمان پایان قرارداد میدانند. در یک قرارداد کار موارد زیر باید به طور اجباری ذکر شود:

 • مشخصات شرکت و کارمند به همراه شناسه کارمند
 • مشخصات نماینده قانونی شرکت
 • موارد جبران خسارت و پاداش
 • مدت قرارداد یا شرط پایان
 • شرح کامل شغل و وظایف شغلی
 • محل اشتغال
 • توضیحات ایمنی کار و اقدامات ایمنی به کار رفته
 • مقررات ساعات کاری و استراحت
 • شرایط بیمه درمانی و تأمین اجتماعی
 • حقوق ، پاداش و مزایا
 • حق اضافه کاری
 • دوره آزمایشی
 • دیگر شرایط توافق شده

قرارداد های کار باید به زبان چینی تنظیم شوند و در دو نسخه باشند که یک نسخه برای کارفرما و یک نسخه به کارمند تحویل داده میشود. از عبارات مبهم در قرارداد های کار استفاده نمیشود چون در صورت ایجاد مشکل دادگاه ها به طور کلی بیشتر از کارکنان حمایت خواهند کرد.

به دلیل حمایت قوانین و مراجع رسمی از نیروهای کار فسخ قرارداد از طرف کارفرما کار ساده ای نیست و در صورتی که قرارداد به صورت دقیق تنظیم شده باشد و کارکنان از قوانین و شرایط کار تخطی نکنند نباید نگرانی ای در این زمینه داشته باشند.

یکی دیگر از مزایایی که برخی کارفرما ها در چین به کارکنان خود ارائه میدهند حقوق ماه سیزدهم است. این مورد مانند عیدی در ایران میباشد. کارکنان در این حالت پس از 12 ماه کار حقوق ماه سیزدهم را نیز به عنوان پاداش دریافت میکنند.


کاریابی در چین

اقتصاد پر رونق چین و سبک زندگی آسیایی که برای ما ایرانیان آشنا است میتواند دلیل خوبی برای مهاجرت کاری ایرانیان به چین باشد. برای کاریابی در چین باید این نکته را مد نظر داشت که کارفرما ها در چین حتی کارفرماهای بین المللی که از زبان انگلیسی استفاده میکنند به دنبال کارکنانی هستند که با زبان چینی آشنایی داشته باشند. حتی در صورتی که کارفرما از فرد انتظار مهارت زبان ماندرین نداشته باشد متقاضی برای ارتباط در چین نیاز به یادگیری این زبان دارد.  رزومه هایی که به زبان ماندرین تنظیم شوند از درصد موفقیت بالاتری برخوردار اند.

کار در چین

از صحبت شرایط که بگذریم به طور کلی دو راه برای یافتن شغل مناسب در چین وجود دارد. اولین و بهترین راه یافتن شغل خارج از چین به صورت آنلاین و شبکه اس است و دومین راه از طریق سفر به چین. صد ها سایت کاریابی آنلاین در اینترنت وجود دارد که شما میتوانید تنها با یک سرچ ساده به آنها دسترسی پیدا کنید.شرکت های بین المللی و چند ملیتی معمولا در وبسایت های انگلیسی زبان آگهی درج میکنند در صورتی که شرکت های چینی معمولا در وبسایت های مخصوص چین آگهی های خود را درج میکنند.

همچنین همانطور که بیان شد روابط تجاری در چین از جایگاه ویژه ای برخوردار اند. در صورتی که متقاضی به زبان چینی مسلط باشد میتواند با جست و جو میان شبکه های اجتماعی و تماس با کارفرماها و ارسال رزومه شغل مورد نظر خود را پیداکند. ضمنا اگر مایل به فعالیت در زمینه آموزشش هستید میتوانید به کنسولگری یا سفارت چین در محل خودتان مراجعه کنید و در این مورد سوال کنید و یا اینکه با اتاق بازرگانی کشور خود در چین تماس بگیرید


موقعیت های شغلی موجود و مورد نیاز در چین

یکی از مشاغل محبوب مهاجران در چین تدریس زبان انگلیسی و یا دیگر زبان های خارجی میباشد.به جز این مورد اقتصاد در حال رشد و توسعه چین در سال های اخبر منجبر به کمبود نیرو در بخش های مختلف شده است. حدود 85 درصد مهاجران در چین در شرکت های بین المللی کار میکنند که غالبا در زمینه زمینه فروش و بازاریابی کار میکنند و با بانکداری در ارتباط اند.

همچنین تعداد اتباع خارجی که در بخش خدمات کار میکنند نیز رو به افزایش است. این بخش شامل مشاغل هتلداری و مهمانداری ، گردشگری ، غذا و نوشیدنی ، املاک و مستغلات میباشد. در زمینه های روزنامه نگاری ، رسانه ، بازریابی رسانه های اجتماعی و مدیریت فروشگاه ها نیز مشاغل در حال کمبود اند. لیست برخی مشاغل که در حال حاضر تعداد استخدامی های آنها فراوان است را برای شما آماده کرده ایم که میتوانید در ادامه مشاهده کنید. این مقاله توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده است.

 • مدرس زبان انگلیسی
 • مهندسی معماری
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی مکانیک و ماشین آلات صنعتی
 • خودروسازی
 • مهندسی ساخت و ابزار دقیق
 • مهندسی کامپیوتر
 • برنامه نویسی
 • مدیر پروژه IT
 • امور مالی و حسابداری
 • مدیر فروش و بازاریابی
 • تکنسین داده
 • مهندسی هوافضا
 • انیمیشن ساز
 • مدرس ریاضی
 • بازرس جوش
 • مدیران ارشد
 • طراح مد و لباس
 • طراح داخلی
 • مهندس مواد شیمیایی
 • تدارکات و حمل و نقل

مقالات پیشنهادی:

مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص کار در چین :

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل رایگان در چین

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

مهاجرت به چین

اقامت چین

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید