چین

راهنمای مهاجرت به چین

مهاجرت به چین و همینطور کار در چین شاید از دور کمی سخت بنظر برسد. زیرا زبان و آداب و رسوم مردم این کشور آسیای شرقی در ابتدا ممکن است کمی نامانوس بنظر برسد. اما باید بدانید که روند تحصیل و کار در این کشور با مشاوره های درست و تصمیم گیری آگاهانه می تواند؛ نتایج فوق العاده‌ای را نصیب زندگی و آینده با اهمیت‌تان نماید.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به چین

جمهوری خلق چین کشوری است واقع در شرق آسیا که با جمعیت حدود 1.4 میلیارد نفر به عنوان پر جمعیت ترین کشور جهان شناخته میشود. این کشور شامل 22 استان ، 5 منطقه خود مختار  ، 4 شعر با مدیریت مستقیم (شانگهای ، پکن ، تیانجین و چونگ کینگ) و 2 منطقه ویژه بسیار خود مختار ( هنگ کنگ و ماکائو ) میباشد. پایتخت این کشور شهر پکن است که پس از شانگهای دومین شهر پر جمعیت جهان محسوب میشود. واحد پول این کشور یوآن میباشد. برای اطلاع از روش های مهاجرت به چین با ادامه این مقاله همراه شوید.

مهاجرت به چین

کشور چین با مساحت 9.596.000 کیلومتر مربع چهارمین کشور بزرگ جهان به حساب می آید.

اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد تغییرات تندی را در پیش گرفته و از هنگام تصویب و اجرای قانون اصلاحات اقتصادی که بر اساس یک اقتصاد مدرن بنا شده است چین رشد اقتصادی سریعی داشته است که یکی از سریع ترین ها در دنیا محسوب میشود. چین در حال حاضر بزرگترین صادر کننده کالا در جهان و دومین وارد کننده کالا میباشد. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی و برابری قدرت خرید میباشد و یکی از مهره های اصلی اقتصاد جهانی است. حجم مبادلات اقتصادی چین پس از اتحادیه اروپا و آمریکا در جایگاه سوم قرار دارد.

50درصد نیروی کار چین را کشاورزان ، 26 درصد کارمندان و بازگانان و 24 درصد صنعتگران تشکیل میدهند. حدود 200 میلیون نفر از شهروندان چین با کمتر از روزی یک دلار زندگی میکنند. میلیون ها نفر نیز در فقر شدید زندگی میکنند و مشکلات زیربنایی همچنان ادامه دارد.

سازمان تجارت جهانی وضعیت اقتصادی چین را مطلوب و با ثبات میداند، اما همچنان با وجود افزایش میزان تولید ناخالص داخلی، نرخ سرانه تولید اقتصادی همچنان بسیار پایین است و چین برای اینکه به سطح کشور های توسعه یافته برسد راه زیادی در پیش دارد. سطح نابرابری اقتصادی در چین نیز بسیار بالا است.


بررسی راه های مهاجرت به چین

اگر قصد مهاجرت به چین را دارید، ابتدا بهتر است تا شرایط مربوط به هر یک از این روش ها را در نظر داشته باشید. بطور کلی مهاجرت به چین از طریق روش های زیر امکان پذیر است:

 • مهاجرت به چین از راه کار
 • مهاجرت به چین از راه تحصیل
 • مهاجرت به چین از راه سرمایه گذاری و تجارت

مهاجرت به چین از راه کار در این کشور

شما برای ورود به چین مانند هر کشور دیگری نیاز دارید که ویزای کاری Visa z را دریافت کنید. این ویزا به شما امکان می دهد تا برای کار در چین به این کشور سفر کنید. اگر نیاز داشته باشید تا اقامت شما، در این حالت غیر دائمی باشد؛ می توانید مطمئن باشید که مدت زمان آن حدودا 5 سال متوالی طول می کشد.

مهاجرت به چین

برای دریافت این ویزا باید شرایط مرتبط با آن را داشته باشید. مدارک لازم برای دریافت ویزا کار در چین، ارائه پاسپورت، ارائه فرم درخواست، دعوت نامه کاری، پرداخت هزینه صدور ویزا، و عکس پرسنلی است. این روش برای دریافت ویزای کار چندان دشوار نیست و جالب است که می توانید بدون وقت قبلی برای ارائه مدارک به سفارت چین مراجعه کنید.

یافتن کار در چین می‌تواند از طریق روش های آنلاین صورت گیرد. همانطور که در بخش یکم این موضوع گفته شد در دست داشتن دعوتنامه کاری بسیار اهمیت دارد. پس شما می توانید از طریق سایت های کاریابی آنلاین به دنبال حرفه مناسب خود بگردید.

توجه داشته باشید که این شرکت باید حتما معتبر بوده تا در درخواست ویزا کاری شما مشکل خاصی بوجود نیاید. با این حال بهترین روش مهاجرت به این کشور و سپس اجازه ی دریافت کار مناسب از طریق تحصیل در چین است.

برای مطالعه بیشتر در زمینه کار در چین کلیک کنید.


مهاجرت به چین از طریق ویزای تحصیلی

اگر علاقه مند به تحصیل در چین هستید می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کشور مناسبی را انتخاب کرده اید. البته معتبر بودن دانشگاه در این میان حائز اهمیت است. بنابراین اگر قصد جابجایی و تحصیل در چین را دارید باید این نکته را مد نظر داشته باشید. در کشور چین هم دانشگاه دولتی و هم خصوصی وجود دارد که امکان کار در کنار تحصیل نیز برای شما فراهم خواهد شد.

شما می توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چینی به تحصیل در چین مشغول شوید. درنتیجه برای اعلام توانایی خود برای تسلط به زبان رسمی این کشور باید در آزمون رسمی آن شرکت کنید. تحصیل در چین در مقاطع مختلف بدین شرح است:

مهاجرت به چین
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

مدت زمان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد حدودا 3-4 سال طول می کشد. معدل قابل قبول بالاتر از عدد 14 نکته ی اساسی پذیرش در این بخش است. پس به رزومه درسی خود توجه کنید. مدارک دیگر مرتبط برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی به مدرک دیپلم و توانایی مرتبط با زبان شما است.

البته تعداد متقاضیانی که درخواست تحصیل در چین را دارند بسیار بالا است. و اگر می خواهید جزء این افراد باشید؛ سعی کنید تا از کنار هیچ نکته ای در این رابطه، بی توجه گذر نکنید.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

رشته مورد درخواست در مقطع کارشناسی ارشد کاملا به رشته شما در مقطع قبلی وابسته است. معدل بالا  و توانایی تسلط به زبان نکات بعدی و مهم این موضوع هستند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین حدودا 2 سال است. البته این موضوع با رشته شما مرتبط است.

 • تحصیل در مقطع دکترا در چین

شما امکان تحصیل در چین در مقطع دکترا را به زبان انگلیسی و هم به زبان رسمی این کشور خواهید داشت. البته این دو حالت بسته به رشته تحصیلی شما متفاوت است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتر در چین 3 تا 4 سال متغیر است و این مدت شما ملزم به گذراندن واحد های درسی و پایان نامه هستید.


تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. برای تحصیل در چین در این رشته ها در نهایت به شما مدرک MBBS اعطا خواهد شد. در دوران تحصیل در این بخش ها شما دروس مختلف و مرتبط با این دو رشته را خواهید آموخت.

و البته رشته های پزشکی بالینی نیز در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند. دوره های اساسی تحصیل در چین در رشته دندانپزشکی شامل:

 • آسیب شناسی دهان
 • آناتومی دهان
 • بافت شناسی دهان و دندان
 • جراحی فک
 • میکروبیولوژی دهان و .. است.
مهاجرت به چین

همچنین برنامه های پزشکی ارائه شده در چین به زبان انگلیسی عبارتند از:

 • علوم پایه پزشکی
 • پزشکی بالینی
 • بهداشت عمومی و پیشگیرانه

برای تحصیل در چین در این دو رشته شما به مدت شش سال مشغول به تحصیل خواهید بود. و مدرک زبان مورد نیاز شما آیلتس 5 است. البته تسلط بر زبان رسمی این کشور نیز لازم است و باید پس از گرفتن پذیرش و شروع به تحصیل، به فکر تقویت زبان چینی خود باشید.

نام دانشگاه هایی که تحصیل در چین در رشته پزشکی در آن‌ها امکان پذیر است عبارتند از: دانشگاه آنهویی، دانشگاه پزشکی پکن ، و ..

در صورت وجود هرگونه سوال و راهنمایی بیشتر، برقراری تماس با مشاوران مجرب موسسه اپلای من را فراموش نکنید.

برای مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل در چین اینجا کلیک کنید.


بورسیه تحصیلی در دانشگاه های چین

تحصیل در چین هم مانند بسیاری دیگر از کشور های دنیا شامل بورسیه تحصیلی خواهد شد. در ادامه لیستی از بورسیه های تحصیلی این کشور را آورده ایم.

 1. بورسیه تحصیلی دولتی: این بورس توسط دولت چین ارائه شده؛ و برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی است.
 2. بورسیه دانشجو های بین المللی: توسط وزارت معارف برای داوطلبانی است؛ که قبلا در این کشور تحصیل کرده اند.
 3. بورسیه تحصیلی کوتاه مدت: توسط وزارت معارف برای معلمان خارجی
 4. بورسیه تحصیلی فرهنگی: برای محققان در نظر گرفته می شود.
 5. بورسیه یونسکو: این بورسیه توسط وزارت معارف برای کسانی ارائه می شود که توسط سازمان ملل توصیه شوند.

هزینه تحصیل و زندگی در چین

هزینه تحصیل و زندگی در چین مورد مهمی است که بعد از بررسی های لازم باید آن را در نظر گرفت. اگر هدف شما کار در چین و یا تحصیل در چین باشد، باید هزینه های اقامت و زندگی خود را مد نظر داشته باشید. در یک نگاه کلی هزینه تحصیل در چین در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل در چین در مقطع کارشناسی : 3 تا 4 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد : 4 تا 5 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در چین در مقطع دکترا : 5 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در چین برای پزشکی: حدود 3300 تا 9900 دلار در سال

اما هزینه زندگی در چین، باید مورد بعدی باشد که در هنگام تصمیم گیری برای کار در چین و میزان حقوق دریافتی خود از موسسات مختلف این کشور باید به آن، توجه کنید. هزینه زندگی در چین 20 درصد بیشتر از ایران است. البته بسته به شهری که در آن زندگی می کنید این مبلغ متغیر است. در صورت وجود سوالات و نیاز به مشاوره های بیشتر با موسسه اپلای من تماس برقرار کنید.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در چین

کار در چین

تحصیل پزشکی در چین

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید