چین

راهنمای مهاجرت به چین

مهاجرت به چین و همینطور کار در چین شاید از دور کمی سخت بنظر برسد. زیرا زبان و آداب و رسوم مردم این کشور آسیای شرقی در ابتدا ممکن است کمی نامانوس بنظر برسد. اما باید بدانید که روند تحصیل و کار در این کشور با مشاوره های درست و تصمیم گیری آگاهانه می تواند؛ نتایج فوق العاده‌ای را نصیب زندگی و آینده با اهمیت‌تان نماید. مهاجرت به چین از طرق مختلفی قابل انجام است که در هممه این مسیر ها امکانات و شرایط منحصر به فردی در انتظار متقاضیان قرار دارد. مهاجرت به چین در سالهای اخیر و به جهت امکانات و شرایط ویژه ای که توسط دولت چین در اختیار متقاضیان قرار گرفته، در ردیف اولویت های مهاجرت قرار دارد. در ادامه این مقاله تلاش داریم تا شما را با روشهای مختلف مهاجرت به این سرزمین کهن آشنا کنیم.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به چین

تحصیل در چین

جمهوری خلق چین کشوری است واقع در شرق آسیا که با جمعیت حدود 1.4 میلیارد نفر به عنوان پر جمعیت ترین کشور جهان شناخته میشود. این کشور شامل 22 استان ، 5 منطقه خودمختار، 4 شهر با مدیریت مستقیم (شانگهای ، پکن ، تیانجین و چونگ کینگ) و 2 منطقه ویژه بسیار خود مختار ( هنگ کنگ و ماکائو ) میباشد. پایتخت این کشور شهر پکن است که پس از شانگهای دومین شهر پر جمعیت جهان محسوب میشود. واحد پول این کشور یوآن میباشد. برای اطلاع از روش های مهاجرت به چین با ادامه این مقاله همراه شوید. چین دارای رتبه اول جمعیت در جهان است و ۳/۱ میلیارد نفر در این کشور پهناور و کهن زندگی می کنند. پکن نام پایتخت چین است و مردم این کشور به زبان چینی سخن می گویند.

چین دارای حکومتی سوسیالیسیتی تک حزبی است و اقتصاد آن تا سال ۱۹۷۸ به شکل دستوری و متمرکز بود اما پس از مرگ مائو، رهبران جدید این کشور مثل دنگ شیائوپنگ، تغییرات بنیادی در اقتصاد چین ایجاد کردند و آن را به سمت اقتصاد بازار آزاد هدایت نمودند. در حال حاضر چین دومین جایگاه اقتصاد بزرگ دنیا را پس از آمریکا از آن خود کرده است و پیش بینی می شود در سال هایی نه چندان دور به قدرت اقتصادی اول جهان تبدیل شود و در نتیجه مهاجرت به چین یکی از اولویت های مهاجرت برای متقاضیان قرار گرفته است.

از نظر جغرافیای سیاسی، این کشور از ۲۲ استان، ۴ شهر با مدیریت مستقیم، ۵ منطقه خودمختار و ۲ منطقه خودمختار ویژه تشکیل شده است. چین یکی از کشورهایی که در سال های اخیر توجهات را به خود جلب کرده و شرایط مناسبی برای زندگی دارد. اگر به فکر مهاجرت به چین هستید، ما در این مقاله اطلاعات مورد نیاز برای یک مهاجرت بی دردسر را بیان می کنیم و کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص مهاجرت به چین خواهند بود.

مهاجرت به چین

این نکات قابل توجه متقاضیان عزیز مهاجرت به چین خواهد بود که کشور چین با مساحت 9.596.000 کیلومتر مربع چهارمین کشور بزرگ جهان به حساب می آید. همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره شد اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد تغییرات تندی را در پیش گرفته و از هنگام تصویب و اجرای قانون اصلاحات اقتصادی که بر اساس یک اقتصاد مدرن بنا شده است چین رشد اقتصادی سریعی داشته است که یکی از سریع ترین ها در دنیا محسوب میشود و نتیجه آن استقبال متقاضیان مهاجرت به مهاجرت به چین است. چین در حال حاضر بزرگترین صادر کننده کالا در جهان و دومین وارد کننده کالا میباشد. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی و برابری قدرت خرید میباشد و یکی از مهره های اصلی اقتصاد جهانی است. حجم مبادلات اقتصادی چین پس از اتحادیه اروپا و آمریکا در جایگاه سوم قرار دارد.

50درصد نیروی کار چین را کشاورزان ، 26 درصد کارمندان و بازگانان و 24 درصد صنعتگران تشکیل میدهند. حدود 200 میلیون نفر از شهروندان چین با کمتر از روزی یک دلار زندگی میکنند. میلیون ها نفر نیز در فقر شدید زندگی میکنند و مشکلات زیربنایی همچنان ادامه دارد.

سازمان تجارت جهانی وضعیت اقتصادی چین را مطلوب و با ثبات میداند، اما همچنان با وجود افزایش میزان تولید ناخالص داخلی، نرخ سرانه تولید اقتصادی همچنان بسیار پایین است و چین برای اینکه به سطح کشور های توسعه یافته برسد راه زیادی در پیش دارد. سطح نابرابری اقتصادی در چین نیز بسیار بالا است. پیش بینی دولت چین بر این اساس است که با افزایش مهاجرت به چین توسط نیرو های کاری و محصلان سایر کشور این اقتصاد روز به روز پیشرفت بیشتر داشته باشد و از همین جهت دولت این کشور برای مهاجرت به چین امکانات و شرایط مناسبی را در حوزه مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری در نظر گرفته است.


بررسی راه های مهاجرت به چین

وضعیت اقتصادی مساعد چین و راحتی شرایط زندگی این کشور موجب شده تا افرادی زیادی به فکر مهاجرت به چین بیفتند. برای مهاجرت به چین راه های مختلفی وجود دارد که در برخی از آن ها علاوه بر اجازه اقامت، تابعیت چین نیز به فرد اعطا می گردد. البته دولت چین افراد دو تابعیتی را قبول ندارد و کسی که بخواهد تابعیت چینی داشته باشد، باید از تابعیت قبلی خود چشم پوشی کند. در صورتی که قصد مهاجرت به چین را دارید، ابتدا بهتر است تا شرایط مربوط به هر یک از این روش ها را در نظر داشته باشید. بطور کلی مهاجرت به چین از طریق روش های زیر امکان پذیر است:

 • مهاجرت به چین از طریق اقامت از طریق تولد
 • مهاجرت به چین از طریق از طریق ازدواج
 • مهاجرت به چین از طریق کارآفرینی و سرمایه گذاری در چین
 • مهاجرت به چین از طریق ویزا کاری چین
 • مهاجرت به چین از طریق تحصیل

مهاجرت به چین از راه کار در این کشور

جمعیت چین بسیار زیاد است و از همین رو مهاجرت به چین از طریق کار کمی دشوار به نظر میرسد اما اگر از تخصص و توانایی های ویژه برخوردار باشید و از سوی یک کارفرمای چینی برای شما دعوتنامه جهت مهاجرت به چین از طریق از طریق کار در این کشور ارسال شود، آنگاه می توانید برای کار به چین مهاجرت نموده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. همچنین اتباع خارجی که دارای شرایط زیر باشند، می توانند اقامت دائم چین را اخذ نمایند.

 • به عنوان متخصص در یکی از شرکت های چین فعالیت می کنند و دارای ۵ سال سابقه کار پیوسته هستند.
 • تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه های چین به پایان رسانده اند و می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند.
 • دارای درآمد بیش از ۶۰۰ هزار یوآن در سال هستند و به مدت ۴ سال پیاپی در این کشور اقامت داشته اند.

شما برای مهاجرت به چین از طریق کار در این کشور مانند هر کشور دیگری نیاز دارید که ویزای کاری Visa z را دریافت کنید. این ویزا به شما امکان می دهد تا برای مهاجرت به چین از طریق کار در چین اقدام کنید. اگر نیاز داشته باشید تا اقامت شما، در این حالت غیر دائمی باشد؛ می توانید مطمئن باشید که مدت زمان آن حدودا 5 سال متوالی طول می کشد.

مهاجرت به چین

برای دریافت این ویزا و مهاجرت به چین از طریق کار باید شرایط مرتبط با آن را داشته باشید. مدارک لازم برای دریافت ویزا کار در چین، ارائه پاسپورت، ارائه فرم درخواست، دعوت نامه کاری، پرداخت هزینه صدور ویزا، و عکس پرسنلی است. این روش برای دریافت ویزای کار چندان دشوار نیست و جالب است که می توانید بدون وقت قبلی برای ارائه مدارک به سفارت چین مراجعه کنید.

مهاجرت به چین و یافتن کار در چین می‌تواند از طریق روش های آنلاین صورت گیرد و همانطور که در بخش یکم این موضوع گفته شد در دست داشتن دعوتنامه کاری بسیار اهمیت دارد. پس شما می توانید از طریق سایت های کاریابی آنلاین به دنبال حرفه مناسب خود بگردید.

توجه داشته باشید که این شرکت باید حتما معتبر بوده تا در درخواست ویزا کاری شما مشکل خاصی بوجود نیاید. با این حال بهترین روش مهاجرت به چین و سپس اجازه ی دریافت کار مناسب از طریق تحصیل است.


مهاجرت به چین از طریق ثبت شرکت

برای مهاجرت به چین از طریق ثبت شرکت در چین باید یک فرایند مشخص را طی کنید. این فرایند شامل مراحل زیر است:

 1. شهری را که قصد ثبت شرکت در آن را دارید انتخاب نمایید. یادتان باشد شهرهایی را مد نظر قرار دهید که برای موضوع فعالیت شرکت شما، مطلوب باشند.
 2. ساختار شرکت خود را انتخاب کنید.
 3. یک فرد یا شرکت خارجی را به عنوان سرمایه گذار برگزینید و تشریفات اداری برای ثبت شرکت را پیگیری نمایید.
 4. انتخاب نام انگلیسی برای شرکت بلامانع است و می توانید مهر شرکت را به این اسم سفارش دهید.
 5. برای اخذ گواهی تجاری، مدارک خود را به ادارات صنعتی و تجاری چین تحویل نمایید تا تایید کنند و بتوانید تشکیل پرونده دهید.

مهاجرت به چین از طریق ویزای تحصیلی

یکی از مواردی که جهت مهاجرت به چین از طریق تحصیل در این کشور حائز اهمی است این نکته است که در کشور چین دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که تعدادی از آن ها در میان دانشگاه های برتر جهان قرار میگیرند. در این کشور هزینه تحصیل بسیار مناسب و پایین است و به همین خاطر بسیاری از دانشجویان بین المللی مهاجرت به چین را در اولویت برنامه مهاجرتی خود قرار میدهند. مقطع کارشناسی معمولا به زبان چینی تدریس می شود اما اگر این زبان را یاد بگیرید، تقریبا هیچ هزینه ای بابت تحصیل از شما دریافت نمی گردد. دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و پس از فارغ التحصیلی نیز موقعیت های شغلی مناسب برای آن ها فراهم است. هزینه تحصیل در این کشور بین ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یوآن می باشد.

اگر علاقه مند به مهاجرت به چین و تحصیل در این کشور هستید می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کشور مناسبی را انتخاب کرده اید. البته معتبر بودن دانشگاه در این میان حائز اهمیت است. بنابراین اگر قصد جابجایی و تحصیل را دارید باید این نکته را مد نظر داشته باشید. در کشور چین هم دانشگاه دولتی و هم خصوصی وجود دارد که امکان کار در کنار تحصیل نیز برای شما فراهم خواهد شد. شما می توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چینی به تحصیل مشغول شوید. درنتیجه برای اعلام توانایی خود برای تسلط به زبان رسمی این کشور باید در آزمون رسمی آن شرکت کنید. تحصیل در مقاطع مختلف بدین شرح است:

مهاجرت به چین

تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

برای مهاجرت به چین به قصد تحصیل در مقطع کارشناسی لازم است که بدانید مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدودا 3-4 سال طول می کشد. معدل قابل قبول بالاتر از عدد 14 نکته ی اساسی پذیرش در این بخش است. پس به رزومه درسی خود توجه کنید. مدارک دیگر مرتبط برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی به مدرک دیپلم و توانایی مرتبط با زبان شما است.

البته تعداد متقاضیان مهاجرت به چین از طریق تحصیل بسیار بالا است. و اگر می خواهید جزء این افراد باشید؛ سعی کنید تا از کنار هیچ نکته ای در این رابطه، بی توجه گذر نکنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

رشته مورد درخواست در مقطع کارشناسی ارشد کاملا به رشته شما در مقطع قبلی وابسته است. معدل بالا و توانایی تسلط به زبان نکات بعدی و مهم این موضوع هستند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین حدودا 2 سال است. البته این موضوع با رشته شما مرتبط است.

تحصیل در مقطع دکترا در چین

شما امکان مهاجرت به چین از طریق تحصیل در این کشور در مقطع دکترا را به زبان انگلیسی و هم به زبان رسمی این کشور خواهید داشت. البته این دو حالت بسته به رشته تحصیلی شما متفاوت است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتر در چین 3 تا 4 سال متغیر است و این مدت شما ملزم به گذراندن واحد های درسی و پایان نامه هستید.


تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

مهاجرت به چین به قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. برای تحصیل در این رشته ها در نهایت به شما مدرک MBBS اعطا خواهد شد. در دوران تحصیل در این بخش ها شما دروس مختلف و مرتبط با این دو رشته را خواهید آموخت.

و البته رشته های پزشکی بالینی نیز در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند. دوره های اساسی تحصیل در رشته دندانپزشکی شامل:

مهاجرت به چین
 • آسیب شناسی دهان
 • آناتومی دهان
 • بافت شناسی دهان و دندان
 • جراحی فک
 • میکروبیولوژی دهان و .. است

همچنین برنامه های پزشکی ارائه شده در چین به زبان انگلیسی عبارتند از:

 • علوم پایه پزشکی
 • پزشکی بالینی
 • بهداشت عمومی و پیشگیرانه

جهت مهاجرت به چین از طریق تحصیل در این کشور در این دو رشته شما به مدت شش سال مشغول به تحصیل خواهید بود. و مدرک زبان مورد نیاز شما آیلتس 5 است. البته تسلط بر زبان رسمی این کشور نیز لازم است و باید پس از گرفتن پذیرش و شروع به تحصیل، به فکر تقویت زبان چینی خود باشید.

نام دانشگاه هایی که تحصیل در رشته پزشکی در آن‌ها امکان پذیر است عبارتند از: دانشگاه آنهویی، دانشگاه پزشکی پکن ، و ..

در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی بیشتر مهاجرت به چین ، برقراری تماس با مشاوران مجرب موسسه اپلای من را فراموش نکنید.


مهاجرت به چین از طریق خرید ملک

خرید ملک به تنهایی موجب صدور اقامت دائم برای فرد خریدار نمی گردد. افرادی که قصد مهاجرت به چین را دارند، با خرید ملک شانس خود را جهت اخذ تابعیت و اقامت دائم چین بالا می برند. در سال های اخیر قیمت املاک و مستغلات در این کشور روندی کاهشی داشته و همین امر موجب شده که افراد خارجی به فکر خرید ملک در چین بیفتند. اما شرایط خرید کمی متفاوت است، بدین صورت که دولت چین مالکیت ملک را به خریدار منتقل نمی کند، بلکه فرد خریدار می تواند از منافع ملک خریداری شده به مدت ۷۰ سال بهره مند شود. همین امر می تواند به دریافت اقامت دائم چین کمک نماید. لازم به ذکر است، مالکیت تمام املاک چین در اختیار حزب کمونیست این کشور می باشد.


مهاجرت به چین از طریق کارآفرینی

رشد اقتصادی که در سال های اخیر در کشور چین رخ داده، حاصل قوانین و سیاست های دولت این کشور بوده است. روند رو به رشد استقبال از مهاجرت به چین باعث شده تا چین با جذب افراد نخبه و سرمایه گذاری بر روی آنها توانسته به موفقیت های چشمگیری در اقتصاد کلان خود دست پیدا کند. به همین خاطر اگر یک کارآفرین بتواند ایده های خود را عملی نموده و با ایجاد یک کسب و کار جدید، به رشد اقتصادی و سودآوری کمک نماید، می تواند پس از چند سال فعالیت نسبت به دریافت تابعیت چینی و اخذ اقامت دائم اقدام کند. ویزای کارآفرینی چین ۵ تا ۱۰ سال اعتبار دارد و در اسرع وقت صادر می شود.


مهاجرت به چین از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به چین ، ازدواج با یکی از اتباع این کشور است. افرادی که می خواهند با یک تبعه چینی ازدواج کنند باید دارای یک سری شرایط باشند. حداقل سن ازدواج در چین برای خانم ها ۲۰ سال و برای آقایان ۲۲ سال می باشد. افراد متقاضی ازدواج لازم است یک گواهی از وضعیت خود تهیه کنند و به تایید وزارت امور خارجه برسانند. البته در بعضی از استان های چین، این شرح وضعیت باید توسط دفاتر اسناد رسمی مهر و امضا شده باشد. برای مهاجرت به چین از طریق ازدواج، مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • درآمد قابل قبول و گواهی اشتغال به کار معتبر
 • گواهی وضعیت که شامل مواردی چون ملیت، تاریخ و محل تولد، شماره ملی، جنسیت و وضعیت تاهل است. این گواهی باید مورد تایید یک وکیل رسمی قرار بگیرد و پس از آن توسط مقامات رسمی تایید شود. مدت اعتبار این گواهی سه ماه از تاریخ تنظیم است.

در ادامه روند مهاجرت به چین از طریق ازدواج پس از این که شخص با همراه داشتن مدارک فوق به کشور چین وارد شد، باید به منطقه ای که نامزدش در آنجا زندگی می کند مراجعه نموده و خود را به یکی از بیمارستان های منتخب معرفی نماید تا پس از چکاپ و تایید پزشک، اجازه ازدواج صادر گردد.


هزینه تحصیل و زندگی در چین

هزینه تحصیل و زندگی در چین یکی از مهم ترین مواردی است که در خصوص مهاجرت به چین باید در نظر گرفته شود. اگر هدف شما کار در چین و یا تحصیل باشد، باید هزینه های اقامت و زندگی خود را مد نظر داشته باشید. در یک نگاه کلی هزینه تحصیل در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی : 3 تا 4 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد : 4 تا 5 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در مقطع دکترا : 5 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل برای پزشکی: حدود 3300 تا 9900 دلار در سال

اما هزینه زندگی در چین، باید مورد بعدی باشد که در هنگام تصمیم گیری برای کار در چین و میزان حقوق دریافتی خود از موسسات مختلف این کشور باید به آن، توجه کنید. هزینه زندگی در چین 20 درصد بیشتر از ایران است. البته بسته به شهری که در آن زندگی می کنید این مبلغ متغیر است. در صورت وجود سوالات و نیاز به مشاوره های بیشتر در خصوص مهاجرت به چین میتوانید با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من تماس برقرار کنید.


بورسیه تحصیلی در دانشگاه های چین

مهاجرت به چین از طریق تحصیل نیز مانند بسیاری دیگر از کشور های دنیا شامل بورسیه تحصیلی خواهد شد. در ادامه لیستی از بورسیه های تحصیلی این کشور را آورده ایم.

 1. بورسیه دانشجو های بین المللی: توسط وزارت معارف برای داوطلبانی است؛ که قبلا در این کشور تحصیل کرده اند.
 2. بورسیه یونسکو: این بورسیه توسط وزارت معارف برای کسانی ارائه می شود که توسط سازمان ملل توصیه شوند.
 3. بورسیه تحصیلی دولتی: این بورس توسط دولت چین ارائه شده؛ و برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی است.
 4. بورسیه تحصیلی کوتاه مدت: توسط وزارت معارف برای معلمان خارجی.
 5. بورسیه تحصیلی فرهنگی: برای محققان در نظر گرفته می شود.

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر در خصوص مهاجرت به چین:

تحصیل پزشکی در چین

ویزای تحصیلی چین

ثبت شرکت در چین

دانشگاه های چین

ویزای کاری چین

مهاجرت به چین


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

سلام، وقتتون بخیر، میخواستم بدونم که سفارت چین وبسایتی برای پشتیبانی غیر حضوری هم داره ؟
و اینکه جهت مهاجرت کاری به چین ، افرادی که دارای مدرک تحصیلی منطبق با تخصصشون نداشته باشن راهی برای مهاجرت کاری وجود داره؟
من مهندس نرم افزار هستم اما تحصیلات آکادمیک که مدرک دانشگاهی بهم بدن ندارم

سلام وقت بخیر دوست عزیز….
لطفا جهت کسب اطلاع دقیق نسبت به این موضوع با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

سلام. من ۲۷ سال سن دارم. شهروندی زیباک، بدخشان، افغانستان هستم. اما از اینکه وضیعت در افغانستان دیگرگون شده است زنده گی برای من که یک اقلیت مذهبی هستم خیلی نگران کننده است. میخواهم به کشور همسایه یعنی چین مهاجرت کنم چون در افغانستان کار برای کسانیکه اقلیت مذهبی هستند وجود ندارد من مجبور هستم برای دریافت کار و بهبود زنده گی مهاجرت را در پیش بیگرم اگر امکان مهاجرت به این کار داشتم باشم لطفآ رهنمایی کنید.

سلام دوست عزیز، بابت شرایط موجود کشور افغانستان خیلی متاسفم، برای اقدام، شما باید اقامت کشور ایران رو داشته باشید در غیر این صورت باید از کشور افغانستان اقدام کنید. در واتساپ با کارشناسان ما در تماس باشید تا در خدمتتون باشیم

دیدگاهتان را بنویسید