تحصیلی

کاری

اقامت و سرمایه گذاری

راهنمای جامع مهاجرت به مالزی

همیشه یکی از دغدغه های ما ایرانیان و از سخت ترین انتخاب ها و دوراهی های ما مسئله ی مهاجرت است. یکی از کشورهایی که همیشه مورد توجه ایرانیان بوده مالزی است. مهاجرت به مالزی، چه به منظور تحصیل در مالزی یا کار در مالزی و یا حتی سرمایه گذاری در مالزی و خرید ملک تجاری در مالزی و حتی خرید خانه در مالزی باشد، همیشه نیازمند راهنما و مشاوره های تخصصی است. برای دریافت مشاوره ی مهاجرت به مالزی همیشه می توانید از مشاورین با تجربه موسسه حقوقی ملک پور راهنمایی بگیرید. معمولا در اکثر خانواده ها یک نفر پیدا می شود که یا برای کار قصد مهاجرت به مالزی را داشته و یا برای ادامه ی تحصیل از بین انتخاب های مختلف، به مهاجرت به مالزی فکر کرده و طبق تجربیاتشان معمولا هم اکثر این افراد زندگی در مالزی را به برگشتن ترجیح می‌دهند. اما آیا می دانید برای اخذ اقامت مالزی چه مدارکی باید داشته باشید؟ و یا در کل از  روش های اخذ تابعیت مالزی آگاهی دارید؟ و حتی قبل تر از همه ی این ها آیا شرایط جدید سال ۲۰۱۹ برای مهاجرت به مالزی را می دانید؟ اگر تمایل به دانستن این اطلاعات دارید پس در این مقاله با ما همراه باشید تا جدید ترین راهنمایی‌ها و راه کارهای مهاجرت به مالزی، چه مهاجرت کاری به مالزی باشد و چه مهاجرت تحصیلی و حتی انواع دیگر آن مثل مهاجرت به مالزی از طریق سرمایه گذاری و یا مهاجرت از طریق خرید خانه و حتی مهاجرت به مالزی از طریق ازدواج با همسر مالزیایی را با هم بررسی کنیم.

مالزی را بهتر بشناسیم

به طور کلی قبل از هر مهاجرتی، داشتن اطلاعاتی کلی از کشور مقصد ضروری است. پس بهتر است قبل از تصمیم در مورد مهاجرت به مالزی بدانید که مالزی کشوری سبز در آسیای شرقی است به پایتختی شهر کوالالامپور و با وسعت حدود ۳۲۰هزار کیلومترمربع که جمعیتی حدود ۳۰ میلیون نفر دارد. واحد پول مالزی رینگیت است و کد تلفن مالزی +۶۰ است. مالزی به صورت پادشاهی اداره می شود و زبان رسمی مردم آن مالایی است اما تقریبا تمام مردم مسلط به زبان انگلیسی و هم چنین زبان چینی قدیم یا همان ماندارین هستند. دین رسمی و دولتی مالزی اسلام شیعه است اما پیروان ادیان دیگر مانند بوداییسم ها و حتی مسیحیان و یهودیان نیز در این کشور زندگی می‌کنند. شبه جزیره مالزی که از دو بخش مالزی غربی و مالزی شرقی (ابالت صباح و ساراواک) تشکیل شده، همسایگانی مانند سنگاپور و تایلند دارد. آب و هوای مالزی همواره مرطوب و استوایی است و زمستان و تابستانی تقریبا هم دما و حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد دارد.

مزایای عمده مهاجرت به مالزی

مالزی کشوری به سرعت درحال پیش رفت است و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی رونق فراوانی در این کشور دارد. مترو و قطار در مالزی معمولا بسیار ارزان و در دسترس هستند. همچنین خدمات پزشکی مالزی در سطح بسیار بالای جهانی قرار دارد. اکثر شرکت های مهم جهانی در مالزی شعبه دارند و زمینه های کاری فراوانی همواره در این کشور وجود دارد. دانشگاه های مالزی از رتبه بندی بسیار خوبی برخوردارند و هزینه های تحصیل در مالزی معمولا بسیار به صرفه و اقتصادی است. انگلیسی زبان رایج مردم مالزی است و نیازی به آموختن زبان محلی چندان احساس نمی شود. از شباهت های بسیار زیاد فرهنگی که بگذریم، مالزی و ایران تنها کشورهای شیعه در جهان هستند و هم چنین روابط سیاسی و اقتصادی بسیار نزدیک و مناسبی بین دو کشور برقرار است که این مزیت بزرگی برای مهاجران است.

معایب عمده مهاجرت به مالزی

یکی از عمده معایبی که می توان درباره مالزی گفت وجود ترافیک بسیار سنگین در ساعات اداری و مخصوصا در کوالالامپور است. البته برای تهران نشین ها این امر شاید چندان مطرح نباشد چون بنا بر آمار جهانی ترافیک تهران و مالزی چندان تفاوتی با هم ندارند و شاید این مسئله ی خاصی به نظر نیاید.یکی دیگر از معایب که آن هم بسیار به ایران شبیه است گران بودن هزینه خرید اتوموبیل است که البته برای کسی که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی به مالزی را دارد با وجود وسایل حمل و نقل گسترده در مالزی چندان دغدغه بزرگی نخواهد بود.

مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل

همان طور که گفتیم دانشگاه های مالزی یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانی هستند که به فکر مهاجرت تحصیلی هستند. تحصیل در مالزی به نسبت کشورهای دیگر معمولا بسیار مقرون به  صرفه و آسان است و علاوه بر این دانشگاه های مالزی از رتبه های جهانی بالایی برخوردارند. درباره مزایای تحصیل در مالزی را می توان به طور خلاصه به این موارد اشاره کرد:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های مالزی
 • امکان یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه مدت و قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه
 • امکان اشتغال در حین تحصیل و نبود منع قانونی در این باره بر خلاف اکثر کشورهای اروپایی
 • هزینه های تحصیلی بسیار مقرون به صرفه و شهریه هایی با امکان اقساط
 • اعتبار بالای مدارک دانشگاهی و در سطح جهانی
 • رتبه های خوب دانشگاه های مطرح مالزی در سطح جهانی
 • خواب گاه های دانش جویی با امکانات عالی

از معروف ترین دانشگاه های مالزی می توان به این شش دانشگاه اشاره کرد:

 • دانشگاه مالایا مالزی در شهر کوالالامپور (یو ام) که این دانشگاه بهترین دانشگاه مالزی شناخته می شود.
 • دانشگاه صنعتی پتروناس مالزی در شهر سری اسکندر که در واقع انستیتوی شرکت ملی نفت مالزی است.
 • دانشگاه پوترا مالزی در شهر سردانگ که یکی از دانشگاه های هدایت کنندهٔ تحقیقات مالزی به شمار می رود.
 • دانشگاه ملی مالزی در شهر بنگی با نام اصلیUniversiti Kebangsaan Malaysia (UKM) از دانشگاه های دولتی مالزی است.
 • دانشگاه تکنولوژی مالزی در شهر جوهور بهرو یا همان دانشگاه فناوری مالزی با نام انگلیسی  Technological University of Malaysia و نام اصلی Universiti Teknologi Malaysia که قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه فنی مهندسی کشور مالزی است و با عنوان UTM نیز شناخته می شود.
 • دانشگاه ناتینگهام مالزی شعبه انگلستان که یکی از ۳ شعبه دانشگاه اصلی ناتینگهامانگلیس می باشد و از بهترین دانشگاه های دنیا است.

برای اخذ ویزای تحصیلی و اقدام به اپلای در دانشگاه های مالزی مدارک عمومی زیر مورد نیاز است:

 • مدارک تحصیلی دوره متوسطه یا لیسانس
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل
 • مدرک جی آر ای، که البته به رشته و دانشگاهی که شما درخواست کرده اید بستگی دارد
 • تکمیل فرم درخواست ویزا که حتما توسط متقاضی پر شده و امضا شده باشد
 • نامه حمایت یا نامه تایید از موسسه آموزشی یا وزارت آموزش و دپارتمان توسعه مهارت مالزی
 • نامه پذیرش از طرف موسسه، مرکز زبان، موسسات آموزشی عالی و غیره
 • کپی های فرم Imm
 • کپی های پاسپورت و مدارک سفر
 • فرم مهر شده باند شخصی
 • کپی گذرنامه معتبر برای یک سال
 • عکس با فرمت درخواست شده (معمولا رنگی و با ابعاد پاسپورتی)

یکی از مشکلات مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل این است که دانشجو در حین آموزش امکان داشتن کار تمام وقت یا پاره وقت ندارد و اگر نیاز به این کار داشته باشد باید با توضیح تمام شرایط از اداره مهاجرت مالزی اجازه کار بگیرد و در آن صورت امکان داشتن کاری پاره وقت را دارد. در ضمن ویزای تحصیلی مالزی ۱ ساله و البته قابل تمدید است و نیاز است که در صورت ادامه ی تحصیل به ازای هر سال ویزای خود را تمدید کنید. هزینه ی ویزای تحصیلی اولیه ۲۰۰ دلار است و هزینه ی تمدید آن ۵۰ دلار.

مهاجرت کاری به مالزی

اولین مرحله گرفتن ویزای کاری مالزی، تایید نامه ی کارفرمای مالزیایی در خصوص استخدام نیروی کار خارجی از سوی شرکت یا نماینده اقتصادی شرکت است. این نوع ویزا که به ویزای رفرد یا Referred Visa معروف است یکی از انواع مختلف ویزاهای کاری مالزی است که شامل کارهای کارمندی می شوند و با انواع ویزاهای کارگری تفاوت است. مدارک عمومی برای دریافت این ویزای کاری مالزی به شرح زیر است:

 • نامه درخواست کار فرما
 • نامه اداره مهاجرت مالزی در مورد جابجایی محل کار
 • اصل و کپی نامه وزارت کشور
 • ضمانت بانکی معتبر و یا سپرده ضمانت برای ۱۴ ماه
 • فرم آنلاین پر شده مشخصات کاری
 • گواهی سلامت از وزارت بهداشت که تایید شده در وزارت بهداشت کشور مالزی باشد
 • فرم درخواست Referred Visa
 • هزینه های صدور ویزای رفرد با احتساب مالیات یک ساله که حدود ۱۳۰۰رینگیت است

نکاتی در رابطه با نحوه ی درخواست ویزای کاری مرتبط مالزی یا Referred Visa

 • این درخواست ویزا باید شخصا توسط خود متقاضی یا کارفرما انجام شود. در واقع درخواست های ارائه شده به واسطه ی کارگزار مورد قبول نمی باشند
 • نامه های درخواست کار باید در فرمت KDN/PA2/98 نوشته شوند. این فرمت را می توانید از سایت سفارت مالزی دانلود کنید یا از طریق دفاتر مهاجرتی به دست آورید و سپس آن را به آدرس Immigration Department of Malaysia ارسال کنید
 • تمام قوانین مرتبط را شخصا در سایت سفارت با دقت مطالعه کنید تا مشکلی در طول این فرآیند پیش نیاید.

مهاجرت به مالزی از طریق سرمایه گذاری

 یکی دیگر از راه های اشتغال مهاجران و کسب اقامت در کشور مالزی، سرمایه گذاری یا ثبت شرکت و اخذ ویزای اقامت تجاری است. معمولا طول مدت این ویزاهای تجاری که از طریق ثبت شرکت اعطا می شوند ۲ یا ۳ سال است که در این مدت اجازه اقامت کامل در مالزی را فراهم می آورد. این ویزاها اکثرا سه بار یا بیشتر قابل تمدید هستند. برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در مالزی و ثبت شرکت در مالزی حداقل مبلغ صد هزار دلار سرمایه باید به مالزی انتقال داده شود. از آن جایی که این مبلغ بسیار زیاد است معمولا راه میان بری وجود دارد که مورد استقبال تر قرار می گیرد و آن ایجاد و ثبت نمایندگی یک شرکت ثبت شده در کشور مبداء است با این روش دیگر که نیازی به سرمایه گذاری های کلان نیست. با این حال در این روش باید شخص مهاجر بتواند هزینه های خود را به طور کامل از شرکت مادر در ایران تامین نماید و اجازه ی کسب درآمدی جداگانه در مالزی ندارد.
دو نوع دیگر ویزای سرمایه گذاری در مالزی شامل طرح ویزای طلایی و خانه دوم مالزی می باشد. خانه دوم مالزی یکی از انواع محبوب ویزای سرمایه گذاری می باشد که به شدت مورد استقبال چینی ها قرار گرفته و از سال ۲۰۰۲ که شروع شده چیزی حدود ۳۵۰۰ مورد تایید شده داشته. در این طرح که برای تمام متقاضیان از تمام کشورها امکان پذیر می باشد میزان دارای سرمایه گذاری شده در مالزی باید حداقل ۱۲۵ هزار دلار باشد و هم چنین درآمد ماهیانه متقاضی از کشور مبدا باید بالای ۲۵۰۰ دلار باشد.

مهاجرت به مالزی از طریق ازدواج
نوعی از ویزای مهاجرت به مالزی وجود دارد که به آن ویزای همسر گفته می شود و در صورت ازدواج با مرد یا زن مالزیایی به همسر خارجی تعلق می گیرد. این نوع ویزا با ثبت ازدواج در سفارت مالزی در کشور خارجی و یا یکی از دفاتر ازدواج در مالزی و سپس ارسال مدارک به سفارت مربوطه و پر کردن فرم های مربوطه قابل دریافت است. در این موارد یک پاسپورت بلند مدت برای همسر خارجی در نظر گرفته می شود و همسر تقریبا از تمام مواهب شهروندی در مالزی برخوردار خواهد بود حتی اجازه کار و تحصیل در مالزی بدون نیاز به دریافت ویزایی جداگانه.

سخن پایانی
پس از بررسی هایی که باهم انجام دادیم می توان گفت که در مجموع اقامت در کشور مالزی چه به منظور تحصیل باشد چه تجارت یا سرمایه گذاری و کار،تصمیم به جا و مناسبی برای ایرانیان است. با این حال برای مهاجرت به مالزی هم مانند مهاجرت به کشورهای مختلف باید تمام جوانب را به طور کامل و با دقت بررسی کرد و از دید شخصی خود به موضوع نگاه کرد چون در نهایت این شمایید که این تصمیم بزرگ را باید بگیرید. درست است که شاید در نگاه اول مهاجرت به مالزی و در کل مقوله ی مهاجرت در نظر همه ی ما بسیار جذاب به نظر برسد اما بلاخره همه ی نکات باید شخصا بررسی شوند. در نهایت پیشنهاد می شود در این موارد حتما با وکلای مجرب و آگاه و مشاورین با تجربه موسسه حقوقی ملک پور مشورت کنید و شرایط خود را با آن ها در میان گذاشته و سپس تصمیم بگیرید.

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «گروه مهاجرتی اپلای من» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...
..
.
.
.
.
بر روی قاره ی مورد نظر کلیک کنید.