تحصیلی

کاری

اقامت و سرمایه گذاری

راهنمای جامع مهاجرت به عمان

همیشه یکی از دغدغه های ما ایرانیان و از سخت ترین انتخاب ها و دوراهی های ما مسئله ی مهاجرت است. یکی از کشورهایی که از سال ۲۰۰۸ به بعد مورد توجه ایرانیان قرار گرفته عمان است. مهاجرت به عمان، چه به منظور تحصیل در عمان یا کار در عمان و یا حتی سرمایه گذاری در عمان و خرید ملک تجاری در عمان و حتی خرید خانه در عمان باشد، چون امری جدید و متفاوت با سایر کشورهای اروپایی ست نیازمند راهنما و مشاوره های تخصصی است. برای دریافت مشاوره ی مهاجرت به عمان، همیشه می توانید از مشاورین با تجربه موسسه حقوقی ملک پور راهنمایی بگیرید.معمولا در اکثر خانواده ها یک نفر پیدا می شود که یا برای کار قصد مهاجرت به یکی از کشوهای جهان اول را داشته و یا برای ادامه ی تحصیل. سیاسیت های مهاجر پذیری کشور عمان از سال ۲۰۰۸ تغییرات زیادی کرده و این امکان فراهم شده که متقاضیان از کشورهای مختلف از جمله ایران، عمان را در لیست کشورهای انتخابی خود برای مهاجرت قرار دهند. اما آیا می دانید برای اخذ اقامت عمان چه مدارکی باید داشته باشید؟ و یا در کل از  روش های اخذ تابعیت عمان آگاهی دارید؟ و حتی قبل تر از همه ی این ها آیا شرایط جدید سال ۲۰۱۹ برای مهاجرت به عمان را می دانید؟ اگر تمایل به دانستن این اطلاعات دارید پس در این مقاله با ما همراه باشید تا جدید ترین راهنمایی ها و راه کارهای مهاجرت به عمان، چه مهاجرت کاری به عمان باشد و چه مهاجرت تحصیلی و حتی انواع دیگر آن مثل مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری و یا مهاجرت از طریق خرید خانه را با هم بررسی کنیم.

قبل از مهاجرت به عمان بهتر است عمان را بهتر بشناسیم

به طور کلی قبل از هر مهاجرتی، داشتن اطلاعاتی کلی از کشور مقصد ضروری است. پس بهتر است قبل از تصمیم در مورد مهاجرت به عمان بدانید که عمان کشوری کوچک در منتها الیه شرقی شبه جزیره عربستان است به پایتختی شهر مسقط و با وسعت حدود ۵۰۰ کیلومترمربع که جمعیتی حدود ۲.۵ میلیون نفر دارد. واحد پول عمان ریال عمان است و کد تلفن عمان +۹۶۸ است. عمان به صورت پادشاهی اداره می شود و زبان رسمی مردم آن عربی است و دین رسمی و دولتی عمان اسلام سنی است. عمان مرز دریایی با جنوب ایران دارد و منبع اصلی درآمد این کشور فروش نفت است و جدیدا به گسترش گردشگری نیز روی آورده است. آب و هوای عمان همواره گرم است و زمستانی تقریبا معتدل دارد.

عمان سال ها ورود ایرانیان را به مرزهای خود ممنوع کرده بود و مهاجرت به عمان تقریبا امری محال بود اما با تغییر شرایط سیاسی، مسئله مهاجرت و بازدید از این کشور نیز حل شده است. عمان برخلاف تصور عموم پر از مناظری بدیع و چشم گیر است و مردمی به غایت مهربان و خون گرم و مانند تمام اعراب، مهمان نواز دارد. بعضی ملت ها برای ورود به عمان نیاز به ویزا ندارند اما ایران جزو کشورهای نیازمند ویزا می باشد. ویزایی که در سال ۲۰۰۳ توسط قوانین جدید دولت عمان آزاد شده و اصلاحات خوبی در این قوانین انجام شده. انواع ویزاهایی که کشور عمام صادر می کند به شرح زیر است و در ادامه هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد:

 • ویزای کاری
 • ویزای دانشجویی
 • ویزای تک ورودی
 • ویزای چند ورودی
 • ویزای اکسپرس
 • سایر ویزاهای متفرقه

ویزای کاری برای مهاجرت به عمان

اولین شرط برای اخذ ویزای کاری عمان داشتن محدوده سنی ۲۱ تا ۶۰ ساله است. این نوع ویزا علاوه بر مدارک عمومی که در انتها ذکر می شوند، درخواست ارائه مدارک تخصصی دیگری را نیز دارد مانند دعوت نامه ی رسمی و مهر شده از سمت کارفرما. هم چنین برای دریافت ویزای مهاجرت به عمان از طریق کار باید مجوز کاری رسمی صادر شده توسط مدیر کل اداره کار عمان را ارائه دهید. هم چنین برخی دیگر از متقاضیان نیز ممکن است لازم باشد مجوز کار یا مدارک شناسایی لازم از سوی سفارت در کشور مبدأ خود را ارائه دهند.
اصولا در مورد صدور ویزای کاری چه برای اتباع ایرانی و چه بقیه کشورهای خارجی، مراجع قانونی عمان با وسواس خاصی عمل می کنند و بسیار سختگیر هستند و معمولا هنگام بررسی درخواست با دقت مدارک و تجارب کاری متقاضی را بررسی خواهند کرد و تحقیقات گسترده ای خواهند کرد که آیا هیچ فرد عمانی الاصلی برای تصدی این سمت شغلی درخواست شده از سوی کارفرمای شما وجود دارد یا نه و اگر وجود داشت اولویت را به او می دهند اما نگران نباشید، عمان همیشه نیازمند کارکنان بیشتری است و اساس وجود ویزای کاری و انعطاف قوانین بر این پایه است.

ویزای دانشجویی برای مهاجرت به عمان

هر ساله دانشجویان زیادی از تمام کشورها به ویژه ایران برای تحصیل در دانشگاه های عمان اقدام می کنند. گرفتن ویزای دانشجویی برای مهاجرت به عمان کار چندان سختی نیست با توجه به این که این کشور عربی بودجه قابل توجه ای برای پیشرفت های دانشگاهی در سطح علمی اختصاص داده دانشگاه هایی با امکانات ویژه ایجاد کرده. با این حال گرفتن ویزای تحصیلی عمان و پذیرش در هر کدام از دانشگاه های عمان با توجه به نوع برنامه و رشته انتخابی دانش جو متفاوت خواهد بود.
چندتا از بهترین دانشگاه های عمان را می توان در زیر خلاصه کرد:

 • دانشگاه پزشکی سلطان قابوس عماندر شهر مسقط
 • دانشگاه شرق میانه در شهر مسقط
 • دانشگاه نیزوا
 • دانشگاه فناوری در شهر مسقط
 • دانشگاه مهندسی Caledonian در شهر سیب
 • دانشگاه Dhofar در شهر صلاله
 • دانشگاه صحار در شهر صحار
 • دانشگاه آلمانی فناوری در عمان در شهر الطائیین
 • دانشگاه فناوری نیزوا

برای گرفتن ویزای دانشجویی عمان یا حتی جهت تحصیل در یک دوره ­ی زبان در عمان به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت و برای این منظور نیز به یک اسپانسر نیاز خواهید داشت که این اسپانسر معمولا موسسه یا مدرسه یا دانشگاه منتخب شما خواهد بود.
اکثر ویزاهای دانشجویی عمان معمولاً یک یا دو سال اعتبار دارند و بنابراین می توان آن ها را در مجموعه ویزاهای مولتی یا چند ورودی قرار داد. تقیربا تمام این نوع ویزاهای ویزای دانشجویی برای مهاجرت به عمان قابل تمدید از طریق سفارت می باشند.

ویزای تک ورودی برای مهاجرت به عمان

اگر به کشورهای زیادی سفر کرده باشید می دانید که برای اکثر توریست هایی که قصد بازدید دارند نوعی محدود از ویزا صادر می شود به نام ویزای تک ورودی یا ویزای یک بار ورود. برای تجار و گاهی در موارد دیگر نیز این نوع ویزا صادر می شود و معمولا بازدیدهای کوتاه مدت از یک روز تا چند ماه را در برمی­ گیرد. این ویزاهای تک ورودی تقریبا در تمام بنادر ورود به عمان به راحتی صادر می­ شوند. و تنها لازم است که مسافر مدارک شناسایی خود را ارائه داده و مبلغ ناچیزی را به عنوان حق ویزا به سفارت یا مسئول مربوطه پرداخت نماید، سپس بنابر شرایط یا درخواست مسافر، معمولا یک ویزای یک ماهه صادر خواهد شد. هم چنین مانند تمام سفارت های دیگر به راحتی می ­توان این ویزای تک ورودی برای مهاجرت به عمان را در سفارت­ ها و کنسول گری­ های عمان در خارج از این کشور و پیش از ورود  دریافت کرد.در این نوع ویزا اگر اعتبار گذرنامه یا ویزا تمام شده باشد مسافر باید به صورت روزانه معادل مبلغی که برای ویزا پرداخت کرده ­ را به عنوان جریمه بپردازد.

ویزای چند ورودی برای مهاجرت به عمان

این نوع ویزای چند ورودی برای مهاجرت به عمان نیز دقیقا مانند ویزای تک ورودی برای مهاجرت به عمان پس از ارسال درخواست و پرداخت مبلغ ویزای مربوطه که معمولا بسیار بیشتر از ویزای تک ورودی است در سفارت ها یا بندرگاه ­های ورودی صادر می شود. معمولا ویزاهای چند ورودی یک سال اعتبار دارند، هرچند شاید بار اول فقط به مدت محدودی در کشور عمان بمانید اما بهرحال این ویزا را تا یک سال می توانید استفاده کنید. علاوه بر این باید حداقل سه هفته از هر کدام از بازدیدها و ورودهای مسافر به عمان گذشته باشد. معمولا این نوع ویزاهای چند ورودی مناسب افرادی هستند که برای امور تجاری نیازمند سفر به صورت مکرر به عمان هستند و یا افرادی که چندین بار می خواهند اعضای خانواده­ ی خود را ملاقات کنند. این ویزاهای چند ورودی معمولا به هیچ عنوان قابل تمدید نیستند و برای ادامه دادن رفت و آمد به عمن باید دوباره مراحل از سر گرفته شوند. هم چنین باز هم مانند ویزاهای تک ورودی اگر اعتبار ویزای چند ورودی مسافر تمام شود به صورت روزانه معادل مبلغی که برای ویزا پرداخت کرده ­را باید جریمه بپردازد.

 ویزای اکسپرس برای مهاجرت به عمان

گاهی به بعضی از مسافران یا اتباع خارجی ای که واجد شرایط گرفتن ویزاهای تک ورودی و چند ورودی نیستند و نیاز اورژانسی به ورود به خاک عمان را دارند توصیه می شود که برای گرفتن ویزای اکسپرس درخواست بدهند. این نوع ویزا ها فقط در سفارتخانه ­های عمان در خارج از کشور توسط مدیر کل عمانی گذرنامه و اقامت صادر می­ شوند.معمولا ویزاهای اکسپرس به مدت ۲ هفته اعتبار دارند و به هیچ عنوان هم قابل تمدید نیستند. از نظر جریمه هم مانند سایر ویزا ها هستند.

ویزاهای صادر شده توسط دولت دوبی برای مهاجرت به عمان

شهروندان دوبی و یا سایر اتباع خارجی اگر دارای هرگونه ویزای دبی باشند، البته به غیر از ویزای کاری دبی، در عمان نیز آن ویزا اعتبار دارد و تا وقتی تمام نشده باشد دارندگان ویزای دبی می توانند از ویزای خود برای رفت و آمد به خاک عمان نیز استفاده کنید. هم چنین خود اتباع دبی حتی می­توانند بدون گرفتن ویزا به مدت حداکثر ۳ هفته از عمان دیدن کنند.

و کار،تصمیم به جا و مناسبی برای ایرانیان است. با این حال برای مهاجرت به عمان هم مانند مهاجرت به کشورهای مختلف باید تمام جوانب را به طور کامل و با دقت بررسی کرد و از دید شخصی خود به موضوع نگاه کرد چون در نهایت این شمایید که این تصمیم بزرگ را باید بگیرید. درست است که شاید در نگاه اول مهاجرت به عمان و در کل مقوله ی مهاجرت در نظر همه ی ما بسیار جذاب به نظر برسد اما بلاخره همه ی نکات باید شخصا بررسی شوند. در نهایت پیشنهاد می شود در این موارد حتما با وکلای مجرب و آگاه و مشاورین با تجربه موسسه حقوقی ملک پور مشورت کنید و شرایط خود را با آن ها در میان گذاشته و سپس تصمیم بگیرید.

مدارک عمومی لازم برای گرفتن ویزای عمان

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه
 • عکس پاسپورتی ۲ عدد
 • گواهی ازدواج
 • گواهی تولد و مدارک ایرانی
 • گواهی سلامت پزشکی

سخن پایانی

پس از بررسی هایی که باهم انجام دادیم می توان گفت که در مجموع اقامت در کشور عمان چه به منظور تحصیل باشد چه تجارت یا سرمایه گذاری و کار،تصمیم به جا و مناسبی برای ایرانیان است. با این حال برای مهاجرت به عمان هم مانند مهاجرت به کشورهای مختلف باید تمام جوانب را به طور کامل و با دقت بررسی کرد و از دید شخصی خود به موضوع نگاه کرد چون در نهایت این شمایید که این تصمیم بزرگ را باید بگیرید. درست است که شاید در نگاه اول مهاجرت به عمان و در کل مقوله ی مهاجرت در نظر همه ی ما بسیار جذاب به نظر برسد اما بلاخره همه ی نکات باید شخصا بررسی شوند. در نهایت پیشنهاد می شود در این موارد حتما با وکلای مجرب و آگاه و مشاورین با تجربه موسسه حقوقی ملک پور مشورت کنید و شرایط خود را با آن ها در میان گذاشته و سپس تصمیم بگیرید.

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «گروه مهاجرتی اپلای من» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...
..
.
.
.
.
بر روی قاره ی مورد نظر کلیک کنید.