تحصیل در برزیل

راهنمای تحصیل در برزیل

تحصیل در برزیل، یکی از راههای مهاجرت به این کشور است که در نهایت منجر به اقامت دائم می شود. تحصیل در دانشگاه های برزیل، رایگان است و شهریه دانشگاههای خصوصی این کشور نیز در مقایسه با کشورهایی مانند: انگلیس و ایالات متحده، بسیار مقرون به صرفه است. با داشتن مدرک دانشگاهی از برزیل، می توانید به راحتی وارد بازار کار قاره آمریکا شوید.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در برزیل

تحصیل در برزیل

برزیل، بزرگترین کشور در آمریکای جنوبی است که در سال های اخیر به مقصد محبوبی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. دانشگاههای برزیل از اعتبار بسیار بالایی در جهان برخوردارند، به طوری که 83 دانشگاه از 400 دانشگاه برتر آمریکای جنوبی در این کشور است که 4 دانشگاه آن در 10 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. علاوه بر این، سیستم آموزش عالی برزیل در رتبه بندی های قدرتمند سیستم آموزش عالی QS، رتبه 22 جهان را از آن خود کرد. از این رو، تحصیل در برزیل، می تواند دروازه های پیشرفت و ورود به بازار کار قاره آمریکا را برای شما بگشاید. در حال حاضر در برزیل، نزدیک به 20،000 دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل هستند و دوره های آموزشی متنوعی به زبان انگلیسی در دانشگاههای این کشور ارائه می شود. لازم به ذکر است، تحصیل در برزیل در دانشگاههای دولتی و عمومی این کشور، رایگان است و در صورتی که به زبان پرتغالی مسلط باشید، به راحتی می توانید با هزینه های ناچیز به زندگی و تحصیل در برزیل بپردازید.

در این مقاله، قصد داریم، شرایط تحصیل در برزیل، سیستم آموزشی و برنامه های مختلف آموزشی و همچنین ویزای تحصیلی برزیل را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.


شرایط تحصیل در برزیل

مقطع کارشناسی در برزیل، با عنوان bacharelado شناخته می شود و طول دوره تحصیل در برزیل در این مقطع، 3 الی 6 سال است. تحصیل در برزیل در رشته های علوم انسانی، معمولاً 3 تا 4 سال به طول می انجامد. در رشته های فنی، مهندسی و تکنولوژی، دوره های بسیار تخصصی مانند مدیریت گردشگری یا تجارت ارائه می شود که 2 تا 3 سال طول می کشد. اگرچه تمرکز مدرک لیسانس بر آموزش است و به دارنده مدرک، این امکان را می دهد تا موضوع انتخابی خود را تدریس کند ولی رشته های اصلی که تدریس می شود آنقدر شبیه به مدرک لیسانس است که گزینه اخذ مجوز یا مدرک لیسانس را می توان تا پایان دوره انجام داد. در عین حال، مدارک لیسانس در رشته های فنی و مهندسی اخذ شده از دانشگاههای کشور برزیل، قابل مقایسه با مدرک دانشگاهی آمریکا است.

تضمین کیفیت، بخشی جدایی ناپذیر از آموزش عالی برزیل است و برنامه های تحصیلات تکمیلی در این کشور هر دو سال یکبار ارزیابی می شود. برنامه ها با امتیاز پایین، توسط آژانس فدرال برزیل برای پشتیبانی و ارزیابی آموزش تحصیلات تکمیلی مورد بررسی قرار می گیرد. توجه داشته باشید، برای تحصیل در برزیل باید مهارت خود را به زبان پرتغالی اثبات کنید، حتی اگر برنامه تحصیلی مورد نظر به زبان انگلیسی باشد.


دانشگاه های برزیل

در برزیل در حدود 300 دانشگاه دولتی و بیش از 2000 موسسه خصوصی وجود دارد که امکان تحصیل در برزیل را برای دانشجویان بین المللی فراهم می سازد. تحصیل در برزیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی به صورت رایگان امکان پذیر است، در حالی که موسسات خصوصی هزینه بیشتری دارند. به همین دلیل، اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی برزیل کمی دشوار است و رقابت برای به دست آوردن صندلی در این دانشگاهها بسیار تنگاتنگ است. به طوری که تقریباً 10 متقاضی تحصیل در برزیل به ازای هر صندلی در دانشگاه های دولتی وجود دارد. در حالی که نسبت متقاضیان در موسسات خصوصی کمتر از دو به یک است. از جمله دانشگاههای برتر برای تحصیل در برزیل، عبارتند از: دانشگاه سائوپائولو، دانشگاه Unicamp و دانشگاه فدرال ریودوژانیرو. تمام متقاضیان تحصیل در برزیل، باید قبل از ثبت نام در آزمون ورودی شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون ورودی طی 2 روز انجام می شود که شامل چندین عنصر انتخاب و مقاله برای آزمایش دانش متقاضیان تحصیل در برزیل در مورد طیف های مختلفی از جمله ادبیات، ریاضیات و تاریخ است. این آزمون در دانشگاه های خصوصی، تنها به عنوان نوعی تشریفات برگزار می گردد ولی برای ورود به دانشگاههای دولتی باید حتماً نمره قبولی کسب شود.


تحصیل در مقطع لیسانس

شرایط تحصیل در برزیل

سیستم آموزش عالی برزیل با سیستم های لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری اتحادیه اروپا مطابقت دارد، اگرچه هیچ ارتباط رسمی بین آنها وجود ندارد. همانطور که گفته شد، تضمین کیفیت یکپارچه در سیستم آموزش عالی برزیل وجود دارد، هر سه سال یک بار، دوره ها در تمام سطوح در مقیاس 1 تا 10 ارزیابی می شوند و برنامه هایی که امتیازات 3 یا پایین تر دارند، برای ایجاد هماهنگی های لازم جهت ارتقاء پرسنل آموزش عالی مورد نظارت قرار می گیرند.

موسسات آموزش عالی برای تحصیل در برزیل، سه نوع لیسانس ارائه می دهند: مدرک کارشناسی یا bacharelado که گسترده ترین گزینه تحصیل در برزیل در مقطع لیسانس است و 3 الی 6 سال به طول می انجامد. مجوز یا گواهینامه که نوعی مدرک تدریس مقدماتی یا متوسطه است و 3 الی 4 سال به طول انجامد. مدرک فناوری و تکنولوژی که  برنامه های حرفه ای با دانش تخصصی را ارائه می دهد و 2 تا 3 سال به طول می انجامد.


تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مسترادو یا کارشناسی ارشد برزیل، یک دوره دو ساله است که شامل سخنرانی های تدریس شده و پروژه های تحقیقاتی است که منجر به تدوین پایان نامه می شود. متقاضیان تحصیل در برزیل در این مقطع، قبل از فارغ التحصیلی تحت ارزیابی عمومی قرار می گیرند و هیچ محدودیتی برای شرکت در این دوره وجود ندارد. پایان نامه کارشناسی ارشد به کمیته ای به ریاست استاد سرپرست دانشجو ارائه می شود. یکی از لازمه های تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس می باشد.


تحصیل در مقطع دکتری

دوتورادو یا دکتری، بالاترین سطح تحصیلات تکمیلی در کشور برزیل است و 3 الی 4 سال به طول می انجامد. برای تحصیل در برزیل در مقطع دکتری، باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و همچنین سطح بالایی از مهارت زبان پرتغالی باشید، چرا که بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، در برزیل، تعداد بسیار کمی از برنامه ها به زبان انگلیسی در این مقطع ارائه می شود. از این رو تسلط به زبان رسمی این کشور برای اخذ پذیرش دکتری ضروری است.


هزینه تحصیل در برزیل

هزینه تحصیل در برزیل، برای دانشجویان برزیلی و دانشجویان بین المللی، یکسان است. قانون اساسی فدرال برزیل، حق آموزش عمومی را تا مقطع تحصیلات تکمیلی تثبیت کرده است، بدین معنی که مدارک تامین اعتبار عمومی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و دانشجویان بین المللی می توانند در دانشگاههای دولتی برزیل به صورت رایگان تحصیل کنند. هزینه تحصیل در برزیل برای موسسات آموزش عالی و دانشگاههای خصوصی این کشور، بسته به دانشگاه و رشته ای که در آن تحصیل می کنید، معمولاً بین 2 الی 8 هزار پوند در سال، متغیر است که این مبلغ در مقایسه با شهریه دانشگاههای انگلیس و ایالات متحده، چندان زیاد نیست. توجه داشته باشید، تحصیل در برزیل، حتی رایگان، هزینه های اضافی را به همراه دارد. بیمه درمانی، هزینه مربوط به خدمات و امور دانشجویی و هزینه های پذیرش و ثبت نام را نیز باید به هزینه های زندگی که شامل: خورد و خوراک، مسکن، پوشاک، تفریح و حمل و نقل است، اضافه کنید.


ویزای دانشجویی برزیل

برای تحصیل در برزیل نیاز به ویزای دانشجویی برزیل دارید. این ویزا به شما، امکان اقامت موقت یک ساله در برزیل را می دهد و قابل تمدید است. پروسه درخواست ویزای تحصیلی برزیل، حداکثر سه ماه طول می کشد، البته این در صورتی است که مدارک مورد نیاز را به صورت کامل و بدون نقصی، ارائه دهید. مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی برزیل، عبارتند از: گذرنامه معتبر، دو فرم درخواست ویزای چاپ و امضا شده، دو عکس جدید با اندازه گذرنامه، اصیل مدارکی در مورد سوابق جنایی و گواهی عدم سوء پیشینه، اثبات بودجه کافی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در برزیل، مدارک پزشکی و نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه ای که توسط وزارت آموزش و پرورش برزیل تایید شده است. شما پس از ورود به خاک کشور برزیل، 30 روز فرصت دارید تا به پلیس فدرال در شهری که در آن زندگی می کنید، مراجعه کرده و ثبت نام کنید. این ثبت نام، شما را به عنوان یک دانشجوی بین المللی رسمی می کند و یک کارت شناسایی خارجی نیز دریافت خواهید کرد که می توانید از آن برای اهداف دیگری مانند باز کردن یک حساب بانکی استفاده کنید. لازم به ذکر است، برای تمدید ویزای دانشجویی، باید حداقل 30 روز قبل از انقضا، درخواست خود را به پلیس فدرال ارائه دهید.


اخذ پذیرش از دانشگاههای برزیل

اگر متقاضی تحصیل در برزیل هستید، می توانید از طریق وب سایت های دانشگاهی برای اپلای کردن استفاده کنید، اگرچه اکثر این موارد به زبان پرتغالی است. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برزیل، عبارتند از: مدارک تحصیلی قبیل، با توجه به مقطعی که قصد اخذ پذیرش در آن را دارید، فرم درخواست تکمیل شده، کپی های رسمی مدارک تحصیلی که توسط سفارت برزیل در ایران تایید شده است. برای اخذ پذیرش تحصیلات تکمیلی نیاز به رزومه علمی و پژوهی قوی، نامه تایید از استاد راهنما در برزیل، کپی رسید پرداخت هزینه تحصیل در برزیل در صورت لزوم، مدارک زبان و همچنین توصیه نامه اساتید ایران و در صورت نیاز مقالات علمی و معتبر بین المللی برای مقطع دکتری.

اگر قصد تحصیل در برزیل را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، همین حالا با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من، تماس بگیرید و با هزینه های مقرون به صرفه در کوتاهترین زمان، پذیرش و ویزای تحصیلی برزیل را دریافت نمایید. آماده همراهی شما در تمام مراحل و مراجعه به سفارت برزیل در ایران هستیم.


پیشنهاد میکنیم مطالب مرتبط زیر را نیز درباره انواع روش های تحصیل در کانادا مطالعه فرمایید.

مدارس کانادا

کالج های کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید